کد خبر 874467
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
فرانسه و کرواسی

فینال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه امروز در ورزشگاه لوژنیکی شهر مسکو با بازی دو تیم فرانسه و کرواسی برگزار می‌شود. کروات‌ها برای اولین بار و فرانسوی‌ها هم سومین حضور خود در فینال جام جهانی تجربه می کنند.

به گزارش مشرق، بازی فینال جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در حالی برگزار می‌شود که فرانسوی‌ها در دو فینال قبلی خود در میانه میدان "زیدان" را به عنوان رهبر در اختیار داشتند و این اولین بار است که بدون "زیدان" به فینال رسیده‌اند. کروات‌ها هم که یکبار در جام جهانی ۱۹۹۸ در گام آخر برای رسیدن به فینال ناکام ماندند و در بازی نیمه نهایی مقابل فرانسه میزبان رقابت‌ها تن به شکست ۲ بر یک دادند، در بازی امشب در تلاش هستند تا انتقام آن بازی را از فرانسوی‌ها بگیرند و قهرمان جهان شوند.

کفه‌ی ترازو به سمت قهرمانی کرواسی است

جام جهانی فوتبال از سال ۱۹۳۰ در اروگوئه آغاز شد. این رقابت‌ها بعد از ۳ دوره با یک وقفه‌ی ۱۲ ساله رو به رو شد و از سال ۱۹۵۰ در برزیل از سر گرفته شد. از جام جهانی ۱۹۵۰ تا جام جهانی ۲۰۱۴ که هر دو جام هم در برزیل برگزار شد، درهفده فینال این رقابت‌ها هفت تیم بوده‌اند که برای اولین بار بازی در فینال را تجربه کرده‌اند. از بین این ۷ تیم که اولین فینال خود را تجربه می‌کردند، ۴ تیم آلمان غربی در جام جهانی ۱۹۵۴ سوییس، انگلستان در جام جهانی ۱۹۶۶ در خانه، فرانسه در جام جهانی ۱۹۹۸ در خانه و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی، موفق شدند بازی فینال را با پیروزی پشت سر بگذارند و قهرمان جهان شوند. ۳ تیم برزیل در جام جهانی ۱۹۵۰، سوئد در جام جهانی ۱۹۵۸ و هلند در جام جهانی ۱۹۷۴ هم با شکست در بازی فینال نایب قهرمان جام جهانی شدند. این آمار نشان می‌دهد که تیم‌هایی که اولین فینال خود را تجربه می‌کنند، کفه‌ی ترازو به سمت قهرمانی آن‌ها سنگینی می‌کند. نکته جالب در مورد ۴ تیمی که در تجربه‌ی اول خود در فینال، قهرمان شدند این است که از جمع این ۴ تیم ۳ تیم در بازی فینال بیش از ۲ گل زده‌اند و به مقام قهرمانی رسیده‌اند.

امیدواری کروات‌ها

دو تیم فرانسه و کرواسی در حالی بازی نهایی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را برگزار می‌کنند که آخرین بازی این دو تیم در جام جهانی به سال ۱۹۹۸ و بازی نیمه نهایی بر می‌گردد. در تاریخ جام‌های جهانی فقط ۴ بار اتفاق افتاه که دو تیمی که باهم در فینال بازی می‌کنند، در گذشته در نیمه نهایی جام جهانی هم با هم بازی کرده باشند. از این ۴ فینال، ۳ فینال را تیمی که در بازی نیمه نهایی شکست خورده بود، موفق شد با پیروزی پشت سر بگذارد و قهرمان جهان شود و فقط یکبار در سال ۱۹۸۲ بود که ایتالیایی‌ها توانستند در حالی که در نیمه نهایی جام جهانی ۱۹۷۰، آلمان غربی را شکست داده بودند، در فینال هم از پس این تیم بر آمدند و قهرمان جهان شدند.

فقط یکبار

نستور پیتانای آرژانتینی با وجود اینکه افتتاحیه جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را سوت زده بود، برای قضاوت بازی فینال هم انتخاب شده است. در بیست دوره‌ی گذشته‌ی جام جهانی فقط یکبار یک داور از آرژانتین بازی فینال را سوت زده که به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان و بازی دو تیم فرانسه و ایتالیا بر می‌گردد؛ بازی‌ای که در نهایت با پیروزی ایتالیایی‌ها در ضربات پنالتی همراه شد. نکته‌ی جالب در مورد "هوراسیو الیزوندوی" آرژانتینی که فینال جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان را سوت زده است این است که او هم مانند هموطنش "پیتانا" موفق شده بود افتتاحیه‌ی آن دوره از جام جهانی را هم سوت بزند.
تا قبل از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، در تاریخ این رقابت‌ها فقط ۵ داور غیر اروپایی بوده‌اند که فینال جام جهانی را سوت زده‌اند. در این ۵ فینال فقط یکبار در سال ۲۰۰۶ بازی به ضربات پنالتی کشیده است و این ۵ فینال به طور میانگین ۳ گل داشته است که آمار نسبتا خوبی است.

فینال‌های پر گل
در ۱۰ دوره‌ی گذشته‌ی جام جهانی که در قاره‌ی اروپا برگزار شده در ۸ دوره از آن دو تیمی هم که به فینال جام رسیده‌اند، از اروپا بوده‌اند. به طور میانگین این ۸ فینال برگزار شده، آمار ۳،۶۲ گل زده در هر بازی را داشته است که آمار خوبی برای فینال جام‌های جهانی است که در ۳ دوره‌ی گذشته آن، فقط ۴ گل زده داشته است.
نکته جالب در مورد فینال‌های جام جهانی که در اروپا برگزار شده، دو تیم اروپایی بوده‌اند و داور آن هم از قاره‌ی سبز بوده است، این است که این فینال‌ها به طور میانگین ۴،۶ گل زده در هر بازی را داشته است که آمار خیلی خوب از نظر گلزنی در فینال‌های جام جهانی است.

تنها نایب قهرمانی

فرانسوی‌ها در حالی در بازی امشب به مصاف کرواسی می‌روند که کاپیتان این تیم "هوگو لوریس" دروازه‌بان شناخته شده آن‌ها است. از ۲۰ فینال گذشته‌ی جام جهانی در ۴ فینال سابقه داشته که حداقل یک دروازه‌بان به عنوان کاپیتان از ابتدا در زمین حضور داشته باشد. در جام جهانی ۱۹۳۴ ایتالیا و در بازی دو تیم ایتالیا و چکسلواکی کاپیتان هر دو تیم دروازه‌بان آن‌ها بوده است که آن بازی در نهایت با پیروزی ۲ بر یک ایتالیایی‌ها همراه بود. جام جهانی ۱۹۳۴ ایتالیا تنها دوره‌ی این رقابت‌ها بوده است که بازی فینال دو دروازه‌بان به عنوان کاپیتان به خود دیده است.
"دینو زوف" سومین دروازه‌بانی است که به عنوان کاپیتان در فینال جام جهانی بازی کرده است. ایتالیایی‌ها در فینال جام جهانی ۱۹۸۲ اسپانیا، با نتیجه‌ی ۳ بر یک از سد آلمان غربی گذشتند تا "دینا زوف" جام قهرمانی را بالای سر ببرد. "اولیور کان" دروازه‌بان اسبق باشگاه بایرن مونیخ، در جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن کاپیتان آلمانی‌ها بود. ژرمن‌ها در روزی که با درخشش رونالدو همراه بود نتوانستند مقابل برزیل به پیروزی برسند و در نهایت با ۲ گل رونالدو بازی را ۲ بر صفر واگذار کردند تا اولیور کانی که قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را در کارنامه داشت، در حسرت قهرمانی جام جهانی و بالا بردن کاپ قهرمانی بماند. آخرین دروازه‌بانی که از ابتدا به عنوان کاپیتان در فینال جام جهانی حضور داشت، "ایکر کاسیاس" دروازه‌بان اسبق رئال مادرید و تیم ملی اسپانیا بود که همراه با ماتادورها قهرمان جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی شدند. البته فرانسوی‌ها تجربه‌ی داشتن دروازه‌بان به عنوان کاپیتان را در فینال جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان داشته‌اند. در آن بازی بعد از اینکه در وقت اضافه "زیدان" کاپیتان فرانسوی‌ها اخراج شد، "فابین بارتز" دروازه‌بان شناخته شده‌ی فرانسوی‌ها بازوبند کاپیتانی این تیم را بر بازو بست. فرانسه در آن بازی در نهایت با کاپیتانی "بارتز" در ضربات پنالتی مغلوب ایتالیا شد و برای اولین بار در تاریخ خود به مقام نایب قهرمانی جام جهانی رسید.

منبع: وب سایت برنامه نود

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس