کد خبر 874393
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۱
فرانسه و کرواسی

فرانسه و کرواسی در مسابقه فینال جام جهانی به مصاف هم خواهند رفت.

به گزارش مشرق، بعد از گذشت چهار هفته، انجام ۶۳ مسابقه و پشت سر گذاشتن خاطرات تلخ و شیرین، بالاخره روز موعود فرا رسید، فرانسه و کرواسی یکشنبه ۱۵ جولای در ورزشگاه لوژنیکی مسکو برگزارکننده دیدار فینال جام جهانی هستند.

فرانسه با شکست دادن آرژانتین، اروگوئه و بلژیک پای به این مرحله گذاشته است، این برای سومین بار در طی ۲۰ سال اخیر است که خروس ها به مرحله نهایی جام جهانی پای می گذارند، تیم دشام امیدوار است تا ناکامی تلخ یورو ۲۰۱۶ را در خانه به فراموشی بسپارد. در آن سمت کرواسی ای قرار دارد که بعد از دو دهه دوباره در جام جهانی شگفتی ساز شده است. تیم شایسته بلاژوویچ در جام جهانی ۱۹۹۸، یک قدم تا صعود به فینال فاصله داشت که در نهایت مقابل همین فرانسه شکست خورد و از رسیدن به بازی نهایی بازماند. حالا آن ها امیدوارند این بار فرانسه را شکست دهند. کرواسی برای رسیدن به فینال، اگرچه در دور گروهی با اقتدار صعود کرد، ولی در مرحله حذفی، در هر سه مسابقه ابتدا از رقبایش عقب افتاد و در نهایت در ۱۲۰ دقیقه موفق به کسب برد شد.

قضاوت مسابقه فینال برعهده نستور پیتانا از آرژانتین است. جالب اینجاست که او بازی افتتاحیه را هم سوت زد تا بعد از هموطنش، الیزوندو که در سال ۲۰۰۶ هم بازی افتتاحیه و هم فینال را سوت زد، دومین داور تاریخ باشد که به این موفقیت می رسد.

اما این مسابقه برای دشان یک بازی خاص است، در صورت پیروزی فرانسه، او بدل به سومین فرد در فوتبال خواهد شد که هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان مربی، جام جهانی را بالای سر می برد. او در جام جهانی ۱۹۹۸، کاپیتان تیم قهرمان فرانسه بود. پیش تر زاگالو و بکن باوئر به چنین افتخاری نایل شده اند.

کرواسی که تا همین جا هم با دالیچ تاریخ ساز شده و برای نخستین بار به فینال رسیده، می تواند بدل به هشتمین کشوری شود که جام جهانی را بالای سر می برد.

جالب است بدانید که آخرین بار ۱۶ سال قبل بود که سرنوشت تیم قهرمان در ۹۰ دقیقه مشخص شد. زمانی که برزیل در ژاپن، آلمان را شکست داد. در دو دوره اخیر، بازی فینال به وقت های اضافی کشیده شده است که هر دو مسابقه در وقت های اضافی گل داشته و بازی ۱-۰ تمام شده است. آخرین بازیکنی هم که در فینال جام جهانی در وقت های معمول گل زده، ماتراتزی بود که در نیمه نخست دیدار فینال ۲۰۰۶ گلزنی کرد.

با وجود آن که کرواسی سه بازی ۱۲۰ دقیقه ای را دور حذفی داشته که از نظر مجموع دقایق خودش معادل با انجام یک بازی بیشتر نسبت به فرانسه است و در عین حال ۱-۲ بازیکن این تیم در دیدار با انگلیس دچار مصدومیت شدند ولی به نظر می رسد دالیچ برای بازی فینال، تیمش را به صورت کامل در اختیار دارد. در آن سمت هم وضعیت تقریباً به همین شکل است و دشان نگرانی ای بابت از دست دادن بازیکنان کلیدی اش برای مسابقه فینال ندارد.

ترکیب احتمالی دو تیم:

فرانسه: لوریس، پاوارد، هرناندز، اومتیتی، واران، پوگبا، کانته، ماتوئیدی، گریزمن، امباپه، ژیرو

کرواسیسوباشیچ، ورسالیکو، لوورن، ویدا، استرینیچ، مودریچ، راکیتیچ، بروزوویچ، پریشیچ، ماندژوکیچ و ربیچ


نکات خواندنی

فرانسه و کرواسی تاکنون ۵ بار به مصاف هم رفته اند که خروس ها سه بار پیروز شده اند ولی دو مسابقه اخیر دو تیم در سال های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۱ مساوی تمام شده است.

دو مسابقه از آن ۵ بازی در تورنمنت های معتبر بوده است. بازی نیمه نهایی جام ۹۸ که دشان ۹۰ دقیقه بازی کرد و فرانسه میزبان ۲-۱ پیروز شد. مسابقه دو تیم در یورو ۲۰۰۴ نیز ۲-۲ مساوی شد.

فرانسه در کل جام ۲۱، تنها ۹ دقیقه و ۱۲ ثانیه از تیم رقیب عقب بوده، حال آنکه کرواسی در هر سه بازی دور حذفی از تیم رقیب عقب افتاده است.

گریزمن در تورنمنت های معتبر برای تیم ملی کشورش روی ۱۱ گل تاثیر مستقیم داشته است. بیش از هر بازیکن دیگری در تاریخ تیم ملی فرانسه در طی ۵۰ سال گذشته. بیش تر از زیدان (۸) و پلاتینی (۶).

امباپه که در این جام ۳ گل زده به دنبال این است بعد از پله، دومین بازیکن جوانی باشد که در فینال گلزنی می کند.

منبع: وب سایت برنامه نود

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس