فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: وزیر صنعت قول داده تا براساس دلیل موجه هر کالایی که برای تولید مورد نیاز است از فهرست 1339 کالای ممنوعه حذف شود.

به گزارش مشرق، علی فاضلی امروز در حاشیه نشست مشترک بررسی مشکلات تامین ارز واحدهای صنفی با حضور روسای اتاق‌های اصناف سراسر در جمع خبرنگاران گفت: 4 کارگروه در مجموعه سیاست‌گذاری وزارت صنعت، معدن و تجارت  به سرپرستی معاونت اقتصادی وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت برای حل مشکلات صنایع کوچک و متوسط تشکیل شده که در این کارگروه‌ها ضمن حضور مسئولان  دولتی، نمایندگانی از اتحادیه‌های صنفی و اتاق‌های اصناف حضور دارند. 

رئیس اتاق اصناف ایران افزود: تا امروز بیش از 80 اتحادیه و 15 اتاق اصناف با مسئولان مختلف وزارت صنعت به ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت برای بیان مشکلات خود جلساتی داشته‌اند و براساس این جلسات مقرر شد، در مباحثی چون تامین بخصوص اتصال  بنگاه‌های کوچک و متوسط با صنایع بزرگ  هم در بخش تولید و هم در بخش توزیع این کارگروه‌ها کار کنند که حاصل این اقدامات قطعا حذف نقطه افتراق بین این مجموعه‌ها است.

وی اظهار داشت: از آنجا که نظام ارزی در اختیار صنایع بزرگ قرار می‌گیرد، بنابراین مشکلاتی برای صنایع کوچک به دنبال تصمیمات اخیر ارزی دولت از قبیل گرانی مواد اولیه به وجود آمد که با به وجود آمدن این کارگروه‌ها انتظار می‌رود، این نقطه افتراق بین بنگاه‌های کوچک و متوسط با بنگاه‌های بزرگ از بین برود.

بیشتر بخوانید:

سود واردات مناطق آزاد به جیب چه کسانی می‌رود؟

واردات پوشاک به کمتر از ۲۰ درصد رسید

فاضلی اظهار داشت: من ادعا ندارم همه مشکلات بنگاه‌ها حل شده، اما با تشکیل این کارگروه‌ها مشکلات در حال حل شدن است. 

وی افزود: در بخش توزیع هم به همین گونه است، به ویژه بحث توزیع گروه اول و کالاهای اساسی؛ البته در مباحث توزیعی نظارت بر عهده اصناف و اتحادیه ها است. این هماهنگی به عهده اتاق‌های اصناف است و این اتاق‌ها حتی بیشتر از ظرفیت موجود به این مهم می‌پردازند.

وی با اشاره به اینکه در دو سه ماه گذشته بازار دستخوش بعضی از ناملایمات بوده است، گفت: حل این مشکلات تنها به دست اتحادیه‌های صنفی است و این کارگروه‌ها بدین جهت تشکیل شده است و من فکر می‌کنم، با تشکیل کارگروه‌های مذکور مشکلات در بحث تامین حل شود. 

به گفته فاضلی، در هر حال بازار کشور در این دو سه ماه اخیر دستخوش بعضی از ناملایمات بوده و کسی که بتواند این مشکل را حل کند، خود اتحادیه‌های صنفی هستند و این کارگروه به این جهت تشکیل شده و من فکر می‌کنم این کارگروه مشکلات را در بحث تامین حل کند. 

وی با اشاره به تخصیص ارز به واردات گفت: متاسفانه بخشی از این ارز به کالا و مواد تبدیل نشد و بازار نرسید، در حالی که وقتی کنترل و نظارت به خصوص در نظام خرده فروشی به بنگاه‌های کوچک سپرده می‌شود، یقینا باید تسهیلات لازم از قبیل دادن اطلاعات در اختیار این بنگاه‌ها قرار گیرد، اما این اطلاعات و آمار در اختیار بنگاه‌ها نبود. 

* بسته حمایت از نانوایان به دولت ارائه شد 

وی در مورد قیمت نان و حل مشکلات نانوایان اظهار داشت: در سه سال گذشته قیمت نان افزایش نیافته است و نانوایان برای تامین هزینه‌های بنگاه‌های خود با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به جلسه دو هفته گذشته مجموعه نانوایان با وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: فکر می‌کنم به زودی ستاد تنظیم بازار به مبحث نان بپردازد. 

وی با بیان اینکه گفته می‌شود نباید نان افزایش قیمت داشته باشد، اظهار داشت: من هم قبول دارم و این خواست مردم است، اما از آن طرف صاحب سرمایه بنگاه و کارآفرین هم باید احساس آرامش کند. تسهیلات لازم را در یک بسته پیشنهادی به دولت ارائه داده‌ایم که اگر این بسته مورد عنایت واقع شود، یقینا لزومی به افزایش قیمت نان نیست. 

فاضلی در مورد عدم عرضه لوازم خانگی به بازار هم گفت: در بحث لوازم خانگی نسبت به گذشته وضعیت بهتری داریم و 70 درصد از کالاهای موجود با برندهای مختلف در داخل تولید می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه بخشی از واردات لوازم خانگی از کانال غیر رسمی انجام می‌شود، گفت: واردات قاچاق لوازم خانگی با توجه به وضعیت موجود خیلی کند شده است. 

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه اختفا و احتکار در هر شکلی پذیرفتنی نیست، گفت: اکثر مشکلاتی که ما در این بخش داریم، از عدم ارائه فروش است. 

وی با تاکید بر اینکه نوسان نرخ ارز بر تولید نهایی تاثیر می‌گذارد و باعث افزایش قاچاق می‌شود، گفت: ما چند بسته پیشنهادی برای کنترل وضعیت بازار به دولت ارائه داده‌ایم که یکی بحث کنترل کوتاه مدت بازار و دیگری تقویت بازرسی و ساختار کنترلی و نظارتی بر بازار توسط اتاق‌های اصناف است و بسته پیشنهادی دیگری هم برای تامین مواد اولیه بنگاه‌ها ارائه شده که بر این اساس مقرر شده تا شرکت‌های تعاونی صنفی در سراسر کشور توسط اتحادیه‌های صنفی ایجاد شود. 

 وی در مورد نامه  رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان تهران به  اتاق اصناف با موضوع «اقدامات تعزیراتی مشهود» و نصب پارچه یا تابلو بر سر محل کسب و یا تعطیلی موقت و تعلیق پروانه کسب متخلفان محکوم گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت ستادی را برای تشدید مبارزه با احتکار و اختفای کالا تشکیل داده که در این ستاد مباحثی از این دست هم مطرح است. 

* تشکیل 36 هزار پرونده تخلفات اصناف 

فاضلی اظهار داشت: بنابراین واحدی اگر به اختفا و احتکار مبادرت کند، مشمول قانون فصل هشتم نظام صنفی می‌شود و وجود 36 هزار پرونده تخلفات از ابتدای امسال تاکنون دلیل رسیدگی بر این موضوع است. 

رئیس اتاق اصناف ایران در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه آیا در مورد ممنوعیت واردات 1339  قلم کالا وزارت صنعت با توجه به اینکه مشکلاتی در این زمینه در مورد تامین مواد اولیه به وجود آمده بازنگری خواهد کرد، گفت: اولا در این گروه کالاها مواد اولیه دیده نمی‌شود، بیشتر مباحث در ماشین الات و ابزارالات و کالاهای جنبی تولید است، اما برخی تولیدکنندگان به این ممنوعیت‌ها اعتراض دارند که ما به آنها اعلام کرده‌ایم که به صورت مستدل بیان کنید که عدم واردات کدام کالا بر تولید تاثیرگذار است تا ما آنها را به وزارت صنعت اعلام کنیم. 

وی افزود: وزیر صنعت اعلام کرده که در مورد هر کالایی اتاق اصناف ایران به صورت کارشناسی اعلام کند که به واردات آن نیاز است و باید از فهرست حذف شود، حذف خواهد شد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس