صفحه نخست روزنامه های سه شنبه 19 تیر

رسانه های اصلاح‌طلب به جای بازخواست دولت در بحران اقتصادی، ماجرای رقاصه اینستاگرامی را بولد کردند تا اذهان مردم از بی‌تدبیری و تقصیر دولت در مشکلات اقتصادی به سوژه‌های انحرافی توجه کند.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** معرکه رقص راه انداخته‌اند تا مردم مرگ برجام را نبینند

روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان «بی راهه صدا و سیما» به مستند پخش شده از سوی صدا و سیما با عنوان «بیراهه» پرداخت و واکنش‌های افرادی همچون «حسام الدین آشنا»، «محمود صادقی»، «مصطفی تاجزاده»، «عبدالله رمضان زاده» را منتشر کرد.

در بخشی از گزارش روزنامه اعتماد آمده است:

«"مائده هژبری" نوجوان ۱۷ ساله‌ای است که تا عصر جمعه فقط یک چهره سرشناس اینستاگرامی بود اما امروز کمتر کسی است که نام او را نشنیده باشد. شامگاه جمعه شبکه اول صداوسیما با همکاری معاونت اجتماعی نیروی انتظامی مستندی با عنوان «بیراهه» روی آنتن فرستاد؛ مستندی که روایت برخورد انتظامی- اجتماعی با پدیده «سلبریتی‌های اینستاگرامی» بود. در این مستند دختران و پسران جوانی که هریک به دلیلی اقدام به انتشار تصاویر از خودشان یا فیلم رقص مقابل دوربین و... کرده بودند، در مقابل دوربین حاضر شدند. «بیراهه» دقایقی را به پخش اظهارات افراد دستگیر شده اختصاص داد که بخشی از این اظهارات حاشیه‌ساز شد.»

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:

«در روزهایی که کشور بیش از گذشته به آرامش نیاز دارد صداوسیما با پخش این مستند پرسش‌هایی جدی درباره عملکرد این نهاد ایجاد کرده است. مردم انتظار دیگری از صداوسیما درراستای شفافیت دارند. مردم انتظار دارند صداوسیما به جای پخش اعترافات یک نوجوان ۱۷ ساله، اعترافات تلویزیونی مفسدین اقتصادی و اختلاسگرانی را پخش کند که ضمن دستبرد به بیت‌المال، به اعتماد عمومی لطمه زده‌اند. امروز کشور با مسائل بزرگ‌تری نسبت به شاخ‌های اینستاگرامی دست‌وپنجه نرم می‌کند. آیا مسوولان صداوسیما حقایق را خواهند دید یا همچنان می‌خواهند به «بیراهه» بروند؟».

گفتنی است مستند «بیراهه» که از رسانه ملی با همکاری معاونت اجتماعی نیروی انتظامی روی آنتن شبکه یک تلویزیون می‌رود، در یکی از قسمتها به سراغ افرادی رفت که کلیپ‌های رقص نیمه‌عریان خود را به‌راحتی در فضای مجازی به نمایش گذاشته و حتی از این طریق کسب درآمد می‌کردند. این قسمت با واکنش گسترده در فضای مجازی مواجه شد.

روزنامه‌های اصلاح طلب همصدا با رسانه‌های اپوزیسیون، به صدا و سیما حمله کرده و این موضوع را به تیتر اصلی روزنامه‌های خود تبدیل کردند.

یکی از فعالین رسانه‌ای در واکنش به این مسئله نوشت: «سیما در نحوه نشان دادن رقاصه مزبور و مظلوم‌سازی درست عمل نکرد و برنامه تا حد زیادی نقض غرض شد؛ اما می‌گویید: مملکت این‌همه مشکل دارد، همه مشکل صفحه اینستای این رقاصه است؟ نه نیست؛ اما بخشی از مشکل که هست! می‌فرمایید: چرا به‌جای گرفتن اختلاسگرها و دزدان بیت‌المال، این دختر را گرفته‌اند؟ اگر هرچیز سر جای خودش باشد، هم باید دزدان مال را بگیرند و هم دزدان حیا و اخلاق را...باز هم می‌گویم من با این سبک پخش کردن اعترافات دختر رقاصه مزبور موافق نیستم اما اینکه از آن‌طرف بام بیفتیم و کار به کوچک شمردن ترویج خلاف و بی‌حیایی و بی‌بندوباری و فعالیت‌های ضدفرهنگی و غیراخلاقی کشیده شود و همیشه هم یک جمله کلیشه‌ای نخ‌نما شده داشته باشیم که «برید جلوی خلاف‌های اقتصادی را بگیرید»، در خوش‌بینانه‌ترین حالت نشانه بی‌توجهی به آموزه‌های دینی و دستورات و تعالیم اهل بیت "علیهم‌السلام" و جوزدگی و پیروی بی‌تأمل از فضاسازی محیط مجازی است».

یکی دیگر از فعالین فضای مجازی نوشت: «تجاهر به جرم و آشکارسازی آن نه‌تنها از فساد کمتر نیست بلکه آسیب‌هایی بزرگتر از فساد برای آن متصور است. برخی در اشاره به دستگیری این افراد از این می‌گویند که بروید فاسدان و رانتخواران را بگیرید نه یک دختر تنهای رقصنده را! این حرف عوامانه اما در حالیست که نظام اسلامی هم بابک زنجانی و امیرمنصور آریا و شهرام جزایری را دستگیر می‌کند، هم دختران مکشّفه موسوم به  دختران خیابان انقلاب را و هم متجاهرین به رقص را».

یکی از فعالین رسانه‌ای درخصوص نوع مواجهه اصلاح طلبان و جنجال رسانه‌ای این طیف درخصوص این موضوع نوشت: «سرگرم سازی، شگرد افراطیون برای پوشاندن ناکارآمدی و یا خیانت‌ها از چشم مردم است... با جنجال ویدئوی رقص دختر 17 ساله، خسارت رقصیدن با گرگ‌های غربی را پنهان می‌کنند. آیا باز هم خبری هست؟!».

اکنون زنگ حساب دولت است؛ اما روزنامه‌های اصلاح طلب، یکروز بازگشت یکی از بازیگران فاسد و فراری سینمای طاغوت را تیتر می‌کنند و روز دیگر حاشیه‌های رقص دختر 17 ساله. هدف اصلی به حاشیه بردن مشکلات معیشتی مردم و به حاشیه رفتن مرگ برجام و ندیدن بدعهدی‌های امریکا و اروپا و در نهایت انحراف افکار عمومی از مطالبه گری از دولت است.

** ساختار هزینه‌های دولت، به غایت ناکارآمد است

روزنامه ایران در یادداشتی به قلم «فرشاد مؤمنی» نوشت:

«با توجه به ویژگی‌های کلی ساختار کنونی اقتصاد ایران، هر نوع تحریک انگیزه‌های سوداگرانه می‌تواند بسرعت آشفتگی‌ها را به بحران تبدیل سازد و بازار ثانویه ارز از طریق تشدید مارپیچ سه‌گانه خلق رانت، گسترش و تعمیق فساد و افزایش چشمگیر نابرابری‌های ناموجه از طریق تعامل مخربی که میان نرخ رسمی ارز و نرخ بازار ثانویه پدید می‌آورد بحران‌ساز خواهد بود...اما واقعیت آن است که حتی در صورت کنترل فعالیت‌های سوداگرانه ارزی مسأله در کوتاه مدت قابل حل و فصل نخواهد بود مگر آنکه دولت محترم به شکل اصولی فکری برای ساختار به غایت ناکارآمد هزینه‌های دولت و فکری برای مناسبات غیرتوسعه‌ای و ضدتوسعه‌ای مربوط به واردات رسمی و قاچاق کند».

براساس آمارهای منتشر شده، در سال گذشته، بیش از 98 درصد پرداختی‌ها، مربوط به هزینه‌های جاری دولت بوده و تقریباً حدود یک بیستم از بودجه عمرانی سال 96 محقق شد.

علاوه بر این، دولت یازدهم در حالی که ادعا می‌کرد خزانه خالی است، به اندازه 5 دولت خرج کرد.

براساس گزارش رسمی بانک مرکزی، جمع هزینه‌های جاری در یازدهم بیش از 642 هزار میلیارد تومان بوده است که این رقم در هیچ دولتی در جمهوری اسلامی ایران سابقه ندارد.

** اعتراف بزک کنندگان برجام: اروپا نمی‌تواند به ایران تضمین بدهد

روزنامه قانون در مصاحبه با «یوسف مولایی» از حامیان برجام نوشت:

«اروپایی‌ها نمی‌توانند در مقابل تحریم‌های ثانویه که آمریکا علیه ایران اعمال می‌کند، کاری کنند و به خواسته‌هایی که تحقق همه‌جانبه آن وجود نخواهد داشت و ظرفیت اتحادیه اروپا در این حد نیست واکنش خاصی نشان دهند. اتحادیه اروپا توان این را که به جنگ اقتصادی آمریکا برود ندارد و نمی‌تواند برنامه‌هایی را که در چارچوب تحریم‌های ثانویه علیه ایران صادر می‌کند خنثی و بی اعتبار کند...اتحادیه اروپا نمی‌تواند تضمین دهد».

روزنامه شرق نیز در یادداشتی نوشت:

«اگر واقع‌بین باشیم، در خوش‌بینانه‌ترین شکل ممکن توانایی 28 کشور اتحادیه و به‌ویژه سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس در تحقق منافع اقتصادی ایران در توافق هسته‌ای با توقعات ایران از برجام سنخیتی نداشته و در صورت تشدید فشارهای آمریکا و به‌ویژه حربه «تحریم‌های ثانویه» و اعمال آن بر شرکت‌های اروپایی، موجب کاهش این مقدار هم خواهد شد».

تاکنون محتوای بسته راهکارهای عملی اروپا برای حفظ منافع ایران از برجام منتشر نشده است ولی با استناد به اظهارات روحانی و دیگر مقامات دولتی، این بسته نتوانسته درخواست‌های ایران را تأمین کند به نحوی که روحانی آن را مأیوس‌کننده خوانده و گفته که بسته مزبور دربرگیرنده همه خواسته‌های ایران نیست و راهکار عملیاتی و شیوه مشخصی برای ادامه همکاری‌ها وجود ندارد و یک سری تعهدات کلی در حد بیانیه‌های سابق اتحادیه اروپا عنوان شده است.

با یک مرور کوتاه به راحتی پی می‌بریم که دولت‌های اروپایی دقیقاً مشابه رفتار خود در پسابرجام، ظرف دو ماه اخیر نیز سر سوزنی در مقابل کارشکنی‌های آمریکا و محروم شدن ایران از حقوق برجامی خود واکنشی از خود نشان ندادند. از لحن طلبکارانه و دستوری اروپا به ایران برای اجرای یکطرفه تعهدات برجامی علیرغم خروج آمریکا از توافق تا اعلام صریح منافع مشترک با آمریکا و هم نظر بودن در مسائل موشکی و منطقه‌ای با آمریکا از سوی مقامات اروپایی.

لازم به ذکر است که بی‌عملی اروپا و همصدایی با آمریکا و اظهارات مهم روحانی درخصوص بسته مأیوس‌کننده اروپا در روزهای گذشته، هیچ جایی در صفحات اول روزنامه‌های اصلاح طلب نداشت.

این‌ها همان رسانه‌هایی هستند که پس از امضای برجام با بزک آمریکا با تیترهایی همچون «امضای کری تضمین است»، «تحریم‌ها به تاریخ پیوست»، «صبح بدون تحریم»، «فروپاشی تحریم»، «اینک بدون تحریم»، «تحریم رفت»، «پیروزی، بدون جنگ» و... به استقبال این توافق رفتند.

در این شرایط باید دید دولت چه خواهد کرد. کشور را چند ماه دیگر معطل بسته خالی اروپایی‌ها می‌کند یا آستین همت بالا زده و با استفاده از ظرفیت‌های فوق‌العاده داخلی، برای حل مشکلات وارد میدان می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 8
 • غیر قابل انتشار: 2
 • AE ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  76 61
  از دستگیری این افراد حمایت میکنیم ، به حساب شما چون برجام نابود شده دستگاه قضایی دیگه باید جامعه رو به حال خودش رها کنه ؟
  • IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
   2 1
   یعنی صدا و سیما با این برنامه دنبال انحراف افکار عمومی از برجامه ؟
  • IR ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
   5 0
   دستگاه قضایی کارهای مهمتری نداره؟
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  73 9
  سلام بهنظر بنده به سرمقاله نویسان برخی روزنامه ها بایدگفت لطفا خفه شید
  • مردم IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
   17 46
   هر چقدر روزنامه های ایران مرتجع باشند شما حق نداری با چنین گفتاری صحبت کنی!!!!!!
  • IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
   8 24
   مخصوصا مشرق
  • IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
   0 4
   خفه باد مخالف من !
 • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  7 93
  اگر ظریف رئیس جمهور بشه، تحریم ها تموم میشه
  • AZ ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
   86 14
   اون موقع دیگه ایران تموم میشه . هنوز رئیس جمهور نشده کشورو به فنا داد .
 • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  56 51
  بذارید جوانان شاداب باشند
  • IR ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
   32 6
   بدبخت جوونی که کار نداره ، درآمد و پول نداره ، با سکه ی سه چهار میلیونی و گرانی مسکن نمی تونه ازدواج میکنه خلاصه تو ایران زندگی میکنه ، چطور می تونه شادی کنه !!!!!!!!!!!!!!!؟؟
  • ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
   3 0
   با همین شعار توانستند عده ای را مست کنند و رای جمع کنند و بعدبا شعار حقوق شهروندی به حساب یک به یک ما رسیدند
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  44 3
  مشرق بلاخره موافق هستید که با اختلاسگران مصاحبه شود. از صداوسیما درارتباط با ورود ذرت سوال شود یا فقط بر طبل برجام بکوبیم . از صداوسیما برای بودجه جاری می شود سوال کرد . شما بگویید مردم باید نگران چی باشند .فقط برجام .فقط گرانی بی دادگاههایمان.حقوق شهروندی.کرامت انسانی.بی توجهی مسئولین .قانون اساسی ......
 • NL ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  26 36
  هیچ ربطی نداره هر موضوعی به جای خود است اینطور باشه کل روزنامه ها باید تو هر چاپ و روز فقط یه خبر بزنن چون خبر های دیگه باعث انحراف افکار عمومی از خبری دیگه میشه! خود اصلاح طالبان هم به حد کافی از برجام و دولت صحبت کرده اند
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  52 15
  سرگرم سازی، شگرد افراطیون اصلاح طلب برای پوشاندن ناکارآمدی و یا خیانت ها از چشم مردم است. اسفند 97 ناکارآمدی شهردار را با معرکه رقص در روز زن پوشاندند و حالا با جنجال ویدئوی رقص دختر 17ساله، خسارت رقصیدن با گرگ های غربی را پنهان می کنند. آیا باز هم خبری هست؟
 • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  41 14
  جنابان اصلاح لجن خوب اون قرتی رقاصه هم یکی بوده از طایفه خودتون . آخه چقدر تلاش برای گسترش فحشا و بی عفتی ؟ بیشرفهای وطن فروش
 • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  36 11
  جنابان اصلاح لجن خوب اون قرتی رقاصه هم یکی بوده از طایفه خودتون . آخه چقدر تلاش برای گسترش فحشا و بی عفتی ؟ بیشرفهای وطن فروش
 • IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  3 6
  مشرق همین جور به روشت ادامه بده شاید فرجی شد و اخلالگران رو آوردند و یه مصاحبه ای باهاشون کردن ببینیم برمی گردیم دوران کوروش
 • ناشناس آذری IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  4 0
  نمیدونم چرا یاد داستان افزایش دو برابری مالیات ها و در کنار آن و برای رد گم کنی ، جرم انگاری باد در دادن مردم افتادم. خخخخخ
 • IR ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  17 5
  لعنت براصلاح طلبا ن اختلاسگر اشرافیت پرست وطنفروش ولعهت براصولگرایان و لعنت بر فاسدین اینستاگرام و ...
 • IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  11 4
  با این افراد باید برخورد شود حالا چه روزنانه نگاران اصلاحاتی خوششان بیاید یا نه !
 • IR ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
  9 5
  تو دیگه نمیخواد از صداسیما دفاع کنی!
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
  0 0
  برقص تا برقصیم
 • AU ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
  0 0
  وقتی برقصیم توریست میاد تو کشور یکشبه همه پولدار میشیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس