تامس کاپلان نمایه

جدی‌ترین نقش ضدایرانی کاپلان، حمایت مالی از گروهی است که توسط مجموعه‌ای از ضدایرانی‌ترین سیاستمداران آمریکایی و اسراییلی اداره می‌شود.

سرویس سیاست مشرق- روز ۲۰ تیرماه، روزنامه اعتماد از قول فردی به نام «پیام دُرفشان» (که به عنوان یکی از وکلای خانواده «کاووس سیدامامی»، جاسوس محیط زیستی که در بازداشت خودکشی کرد، معرفی شده) نوشت که ظاهرا همسر کاووس سیدامامی و وکلای خانواده سیدامامی (پیام درفشان و آرش کیخسروی) با حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور، دیدار کرده‌اند. درفشان مدعی شد که معاون امنیتی وزارت کشور درباره این موضوع تاکید کرد که دیدگاه وزارت کشور درباره بازداشت‌شدگان محیط‌زیستی مانند وزارت اطلاعات است(که متهمان بازداشتی را جاسوس نمی داند).

به گفته درفشان، معاون امنیتی وزارت کشور با تاکید بر این موضوع که "بازداشت شدگان محیط‌زیستی در بررسی‌های وزارت کشور هم مانند وزارت اطلاعات جاسوس شناخته نشده‌اند، ابراز امیدواری کرده که به زودی مشکلات این فعالان حل شود. " علاوه بر این، در ۲۰ خرداد امسال هم روزنامه ایران از قول توئیتی از « محمود صادقی»، نماینده تهران، نوشت که "در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، کارشناسان ضد جاسوسی واجا در پاسخ به نمایندگان اصولگرا، که از وزیر اطلاعات درباره علت عدم برخورد با فعالان محیط زیستی سؤال کرده بودند، صریحا مستدلا و مستندا اعلام کردند هیچ دلیلی برای جاسوسی آنها نیافته اند. "
مشرق در مجموعه گزارش‌هایی در همان بهمن‌ماه سال گذشته، بر مبنای اطلاعات علنی (فارغ از جزییات پرونده که بنا به نظر و مصلحت دستگاه نظارتی مسوول شاید زمانی منتشر شود) قراینی از فعالیت‌های مخرب و ضدامنیتی متهمان پرونده جاسوسی محیط زیستی را تشریح کرد.

در این رابطه بخوانید:

«جامعه شناس» میلیاردری که «جاسوس» بود/ آشنایی با پیشینه‌ی «کاووس سیدامامی» +تصاویر

زمانی که در بهمن‌ماه سال گذشته، خبر دستگیری شماری از عناصر مشکوک فعال در عرصه محیط زیست توسط سازمان اطلاعات سپاه و خودکشی یکی از متهمان به نام «کاووس سیدامامی» رسانه‌ای شد، هجمه سهمگین رسانه‌ای-تبلیغاتی از سوی رسانه‌های خارجی، رسانه های فارسی زبان ضدانقلاب خارج از کشور، رسانه‌های زنجیره‌ای وابسته به جریان‌های خاص داخلی و  شماری از نمایندگان مجلس و مقامات دولتی علیه دستگاه اطلاعاتی بازداشت‌کننده شکل گرفت و تلاش شد از متهم اصلی شبکه نفوذ - که پس از به دام افتادن سرشبکه‌ها اقدام به خودکشی کرد - چهره یک فعال و نخبه محیط زیست ترسیم شود.

افرادی چون «محمود صادقی»، نماینده لیست امید در مجلس بدون آن که از جزییات پرونده اطلاعی داشته باشد، همصدا با رسانه‌های ضدانقلاب تشکیک در این بازداشت‌ها و تخطئه نهاد امنیتی مسوول پرونده را آغاز کردند. «علی مطهری»، دیگر نماینده مجلس از فهرست امید هم همین خط را در پیش گرفت و در لوای این که کار ضدجاسوسی در «انحصار» وزارت اطلاعات است، عملکرد دستگاه نظارتی مسوول را زیر سوال برد. از عیسی کلانتری و معصومه ابتکار و سایر مقامات دولتی هریک به نوبت در این موضوع وارد شدند و تا کنون هم از موضع «بی گناهی» این افراد کوتاه نیامده اند.

کاووس سیدامامی

مراد طاهباز در جلسه‌ای در سازمان محیط زیست جمهوری اسلامی

اما هر چه از التهاب‌آفرینی‌های برنامه‌ریزی شده در آن مقطع گذشت، ابعاد بیشتری از خیانت و خباثت عوامل پرونده جاسوسی موسوم به «یوزگیت» مشخص می شود. یکی از این ابعاد، نقش موسسه‌ای آمریکایی به نام «پانترا» در این پرونده است.

«هومن جوکار» مدیر پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و از متهمان امنیتی دستگیرشده در پرونده جاسوسی محیط زیست، در ۲۰ آبان ۹۲،  فعالیت های فاز دوم این پروژه را اعلام کرده  و گفته بود "در فاز دوم این پروژه، علاوه بر برنامه عمران ملل متحد، دو سازمان مردمی ایرانی و غیرایرانی نیز مشارکت دارند."

جوکار افزود که " از نظر اجرای پروژه، «برنامه عمران ملل متحد» یا UNDP وظیفه راهبری و نظارت در کار را بر عهده دارد و هر سال پروژه را از نظر مالی و اجرایی بررسی می‌کند. امور اجرایی و حفاظت، ارتقای سطح مناطق، ایجاد زمینه‌های قانونی برای انجام کار و جلوگیری از تخلفات و تخریب زیستگاه‌ها نیز بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است. در واقع الزامات اجرایی در روند پروژه، بر عهده سازمان است."

در انتها جوکار از همکاری با «پانترا» سخن گفت:

" فعالیت انجمن حفاظت جهانی یا  WCS‌در پروژه نیز صرفا توانمندسازی و ظرفیت سازی فنی و علمی است. البته در مواردی نیز موسسه پانترا (Panthera) در فعالیت‌های مطالعاتی با پروژه همکاری خواهد کرد. موسسه حیات وحش میراث پارسیان نیز علاوه بر آورده مالی، در اجرای فعالیت‌های تحقیق و پایش و همچنین توانمندسازی جامعه محلی همکاری خواهد کرد.[۱] "

علاوه بر این، در وبسایت موسسه «میراث حیات وحش پارسیان» (به ریاست کاووس سیدامامی) در قسمت «ما چگونه کار می کنیم»، چنین آمده است:

" موسسه حیات وحش میراث پارسیان از همان ابتدای تاسیس در ارتباط با متخصصان و مشاوران برخی از سازمان‌های بین ‌المللی حافظ محیط زیست بوده است. از جمله می‌توان به روابط پژوهشی و علمی موسسه با سازمان‌هایی چون انجمن حفاظت جهانی (WCS)، پانترا (Panthera ) اسمیتسونین (Smithsonian )، و اتحادیه بین‌المللی حفاظت طبیعت ( IUCN) اشاره کرد. تجربه حفاظت از محیط زیست و مدیریت حیات وحش تجربه‌ای گرانبهاست که نباید در انحصار یک گروه، سازمان یا کشور قرار گیرد. "[۲]

و نیز در وبسایت «پروژه حفاظت از یوز آسیایی»، در بخش معرفی می خوانیم[۳] :

اما موسسه «پانترا» چیست و توسط چه کسانی اداره می شود؟ پانترا یک موسسه ظاهرا غیردولتی آمریکایی است که مدعی است تنها موسسه‌ای است که به صورت اختصاصی از ۴۰ گونه از  گربه‌سانان وحشی (از جمله یوز آسیایی) در سرتاسر دنیا حفاظت می کند و شبکه‌ای از موسسات غیردولتی و دانشمندان و شخصیت‌ها را برای تحقق این هدف به هم پیوند داده است.

بنیانگذار و رییس هیات مدیره این موسسه، فردی به نام دکتر «توماس (تامس) اس. کاپلان» است.  کاپلان(متولد ۱۹۶۲ در شهر نیویورک) ظاهرا یک فرد ثروتمند و علاقه‌مند به جمع‌آوری آثار هنری است که فعالیت‌های «بشردوستانه» دارد. محیط زیست و حفاظت از گونه‌های طبیعی و البته شکار، از دیگر علایق جدی این فرد است. [۴]

تامس اس. کاپلان، موسس و رییس هیات مدیره پانترا

اما تامس کاپلان یک روی دیگر هم دارد. او یک یهودی با تفکرات صهیونیستی و طرفداری افراطی از رژیم اسراییل است. همسر او «دافنه راکاناتی» (Dafna Recanati)، دختر  یکی از سرمایه‌داران بزرگ اسراییلی به نام «لئون راکاناتی» است که از حامیان مالی شبکه جهانی صهیونیسم است. او و همسرش دافنه موسسه «پانترا» را در سال ۲۰۰۶ به اتفاق هم راه‌اندازی کردند. [۵] کاپلان که تحصیل‌کرده رشته تاریخ تا مقطع دکتری در دانشگاه آکسفورد است، هم اکنون رییس هیات مدیره گروه شرکتهای سرمایه‌گذاری «Electrum» است. [۶]

لئون رکاناتی، سرمایه‌دار اسراییلی و پدر همسر تامس کاپلان
کاپلان در کنار هری، پسر چارلز ولیعهد بریتانیا

او که یکی از حامیان مالی رژیم اسراییل است، مراکز متعدد فرهنگی برای یهودیان آمریکا ایجاد کرده است(از جمله مرکز ۹۲Yدر نیویورک) و عضو هیات امنای بیمارستان معروف یهودیان در نیویورک، بیمارستان «کوه سینا» (Mount Sinai Hospital) نیز هست.

او به عنوان یکی از سرسخت‌ترین منتقدان توافق هسته‌ای با ایران، پول زیادی در این راه خرج کرده است. او به گروه‌های متعدد ضد-ایران در آمریکا کمک مالی می کند. اما جدی‌ترین نقش کاپلان در این زمینه، حمایت مالی از گروهی به نام «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» (UANI) است. این گروه که توسط مجموعه‌ای از ضدایرانی‌ترین سیاستمداران آمریکایی(دنیس راس، جان بولتون، جو لیبرمن، بیل ریچاردسن، مارک والاس، ریچارد هالبروک و ...) و عناصر امنیتی اسراییلی در حد روسای سابق موساد(معیر داگان، تامیر پاردو و...)اداره می شود[۷] ، در واقع بازوی حزب لیکود در آمریکاست و کاپلان فقط در یک سال ۸۴۳،۰۰۰ دلار(نصف بودجه این گروه) را به آن اعطا کرده است. [۸]

معرفی گروه ضدایرانی «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»

کارویژه اصلی این گروه، یافتن همه طرف‌های تجارت خارجی ایران است تا با استفاده از انواع روش‌های تهدید، تطمیع و لابی‌گری و فشار آن‌ها را از تجارت با ایران منصرف کنند. کارویژه دیگر، رصد همه روش‌های مبادلات مالی خارجی ایران، برای بستن همه روزنه‌ها در هنگام اعمال تحریم‌هاست. بنا بر گزارش‌هایی که در رسانه‌های آمریکایی منتشر شده است، مارک والاس(سفیر آمریکا در سازمان ملل در دوره جرج دابلیو بوش) که رییس UANI هم هست، در واقع حقوق‌بگیر تامس کاپلان است. [۹]

«قمار ناشیانه میلیاردر در خاورمیانه: ملاقات با مردی که روی جنگ با ایران شرط بسته است»
«حمله‌ی تام کاپلان، میلیاردر ضدتوافق با ایران، به ایران»

چنین تشکیلاتی که بزرگ‌ترین حامی مالی آن، رییس هیات مدیره موسسه‌ای به نام «پانترا» است[۱۰] که با سازمان محیط زیست جمهوری اسلامی در زمینه حفاظت از یوز آسیایی همکاری داشته است(و شاید هنوز دارد).

کاپلان، یک چهره به شدت امنیتی-اطلاعاتی است و نه تنها عضو شورای روابط خارجی آمریکا (متنفذترین اندیشکده سیاستگذاری روابط خارجی در امریکا) که عضو هیات مدیره مرکز «بلفر» (مهم‌ترین مرکز سیاستگذاری امنیتی در ایالات متحده) در دانشگاه هاروارد است که سران سابق سیا، موساد، MI۶ در ان عضویت دارند. او در مرکز بلفر، حتی یک برنامه مطالعاتی به نام خود و همسرش ایجاد کرده است. [۱۱]

پروفایل کاپلان به عنوان عضو شورای بین‌الملل مرکز امنیتی بلفر

او که یک عنصر صهیونیست افراطی و به شدت ضدجمهوری اسلامی ایران است، از تحرکات تجزیه طلبانه در ایران هم پشتیبانی می کند. او رییس و عضو هیات مدیره گروهی به اسم «عدالت برای کردها» است که از تحرکات عناصر مسلح کرد برای تجزیه‌طلبی حمایت می کند. [۱۲]

اما مطلب بسیار مهمی که در این میان وجود دارد، نقش این عنصر صهیونیست خطرناک در بازار جهانی طلاست. او یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران حوزه طلا و نقره در جهان است. [۱۳] در یک سال اخیر، گزارش‌هایی منتشر شده که شرکت سرمایه‌گذاری او به شدت دنبال سرمایه‌گذاری روی بازار طلای کشورهای غرب و جنوب آسیاست. این نکته فقط به عنوان یک گمانه در این‌جا مطرح می شود که احتمال دارد این فرد، با چنین سوابقی، به دنبال اثرگذاری بر ذخایر طلای کشور ما باشد و از طریق واسطه‌ها و شبکه‌های دلالی، به تاراج بردن ذخایر گرانبهای طلای کشور را برای ضربه زدن به اقتصاد ایران دنبال کند. تحرکاتی از قبیل جمع‌آوری ۲ تن سکه از بازار ایران توسط یک فرد ۵۸ ساله و پسرش (که اخیرا توسط دستگاه‌های نظارتی دستگیر شده است)، نمی‌تواند بدون عقبه و برنامه‌ریزی باشد، به ویژه اگر کل ماجرا را در پازل «جنگ اقتصادی» دولت امریکا با ایران ببینیم. از این رو لازم است نهادهای نظارتی در بررسی پرونده‌های این‌چنینی، آن‌ها را در چشم‌اندازهای کلان‌تری قرار دهند تا شناسایی شبکه‌های تروریسم اقتصادی که بر علیه امنیت ملی کشور فعالیت می کنند، با عمق و گستره‌ی بیشتری شناخته شوند.


برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 47
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 7
 • JSF US ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  درخواستن کمک کنن پلنگ ایرانی گرسنه نماند برای همین کشور را شخم زدن
  • علی IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   42 6
   آفرین. اینها فقط به خاطر دلسوزی و غذا دادن به حیوانات ایرانی، کشور را شخم زدن و دوربین گذاشتن !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • رضا IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   34 0
   تقریبا اکثر فارغ التحصیلان رشته منابع طبیعی -محیط زیست بیکارند فرقی هم نداره دانشگاه تهران درس خونده باشی یا دانشگاه گرگان یا پیام نور منم با اینکه ارشد محیط زیست از دانشگاه تهران دارم بیکارم /همیشه هم تو ذهن ما سوال بود چرا جایی ما رو استخدام نمیکنه و تو حوضه تخصصی ما فارغ التحصیلان رشته های دیگه اکثرا سرکار هستند تو این وقایعی هم که اتفاق افتاد هیچ کدوم افراد رشته اصلی شون منابع طبیعی گرایش محیط زیست نبود مثل افرادی که تو این گزارش اسم برده شدند/ دست مسئولان درد نکنه نتیجه تبعیض و حق خوری شون دیدند مشرق خواهشا چاپ کن
  • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   33 3
   سازمان محیط زیست شده زیر مجموعه سیا و موساد؟
 • یک مخاطب IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  تأسف آور است که در اکثر مواقع دولت بد عمل می کند خیلی خیلی بد متأسف و غمگینم از رعایت نکردن اصول حرفه ای
  • یاسر IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   32 1
   پیشنهاد می کنم به خانم ابتکار واسه تصویر برداری و اخذ اطلاعات دقیق مراکز موشکی و هسته ای از سوی افراد نفوذی، مدال افتخار ملی با 300 سکه داده شود. واسه جار و جنجال در مورد کیفیت بنزین داخلی، روسری سبز! اهدا شود.
 • US ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  ترامپ با حماقت هایش امریکا را به سمت سقوط میکشاند. نوکران امریکا در ایران هم مایوس و ورشکسته خواهند شد
 • IR ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  مرجع تخصصی و قانونی رسیدگی به جاسوسی وزارت اطلاعات است.تمام
  • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   23 2
   وزیر اطلاعات گفته بود نباید با منحرفان اقتصادی برخورد کنیم بلکه باید آن را نصحیت کنیم
  • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   21 9
   همین با وزرات اطلاعات بوده که....جاسوس در امد،کاووس سید امامی جاسوس در امد این 2نمونه بارز هست
  • رامین IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   8 8
   وقتی ... است پس باید بزرگترها این خواب رفته ی خود به خواب زده را هشیار کنند و اگر نخواست بیدار شود و نشد با پس گردنی هشیار کنند .
  • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   7 2
   اگر وزیر اطلاعات خودش رد صلاحیت شده باشد چه؟
  • IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   5 2
   بعد افتضاح سعید امامی وزارت اطلاعات میتونه.....ضد جاسوسی .....هه......
  • سعید IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   1 8
   برادان اگه نمیدونید بهتره مطالعتون بیشتر کنید، همین که طرف خودکشی کرده یک ضعف برای کشف جاسوسیه، جالبه بدونید طبق نظر مقام معظم رهبری هم اینه که سپاه تو تمامی موارد به غیر از جاسوسی ورود کنه، ولی کشف جاسوس فقط از طریق وزارت اطلاعات انجام بشه،چون تخصص تشخیص جاسوس رو وزارت اطلاعات با تجربه ای حدودا 50 یا 60 سال داره ولی سپاه تازه کاره
 • علی IR ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  لعنت به کدخداپرستان که هر سال یه گندی از رابطه ی جاسوسی این افراد در رابطه باشبکه های اطلاعاتی ضدایرانی -صهیونیستی درمیاد-این عکس آخری ، کاپلان در ایران گرفته شده؟ پس وزارت اطلاعات داره چه...می کنه؟
 • FI ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  12 1
  در کشورهای حاشیه خلیج فارس زنان و دختران ایرانی .....حالا چگونه باید به عنوان یک ایرانی شکایت کرد که بزرگواران دلگیر نشوند.... چه بگوییم؟......
 • FI ۰۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  20 4
  امروزه واقعیت را از دروغ تشخیص دادن کار بسیار سختی شده! ولی در ان مستند که من دیدم سران اسکورت سکس به جهان چند آقا زاده هستند؟ هرچند یک چیز را مطمئن هستم بد جوری هجمه بر علیه ایران راه انداختن.
 • IR ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  16 8
  مشرق به گذشته برخی خانواده های مسئولین اصلاح طلب مثل ابتکار که در سازمان حفاظت از محیط زیست هستند مراجعه کنید نزدیکی بسیار حیرت انگیزی با یهودیان و برخی موارد حتی بهائیان خواهید یافت
 • IR ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  21 6
  اصلاح طلب ها شب ها رو به آمریکا می خوابند
 • حسین PL ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  17 5
  همانهایی که راه اینها را باز کردند و سازمانها و امکانات کشور را در اختیار اینها قرار دادند نفوذی هستند. نفوذ یعنی تا بالاترین رده ها پیش رفتن و طوری رفتار کردن که حتی کوچکترین شکی نکنید.قضیه کشمیری را فراموش نکنید ، دیگه این سید امامی که جای خودش را داره.
 • DE ۰۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  19 5
  اینها ایرانی نیستن اما دلشون برای یوزپلنگ ایرانی می سوزه و کل کشور را دوربین می گذراند تا بررسی کنند مبادا یک یوزپلنگ ایرانی شبی بدون غذا بخوابد...... خاک بر سر ملت کودن ایران
  • وزارت اطلاعات US ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   نه واسه رصد و کشف دقیقه موشک های نقطه زن بود
 • IR ۰۵:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  17 4
  بابا جون تو دیگه چقدر شوتی! اینها حامیان محیط زیست حیوانات ایرانی هستند میخواهند حیوانات ایران خوشبخت شوند. لذا مسولان ایران هم که خیلی برای زندگی بهتر حیوانات ارزش قائل هستند کشور را در اختیار موسسه های حیوان دوست گذاشتن. مردم هم که بروند بمیرند
 • IR ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  5 9
  وقتی .... ما هیچ تخصصی در این زمینه نداره همین میشه دیگه
 • اصلاح طلب IR ۰۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  کارمندان مشرق نیوز وصیت نامه خودتون رو آماده کنید چون با شروع تحریم ها از 13 آبان اول
  • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   Shot up
  • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   11 2
   Shut up or shot up?:)
  • سیاوش IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   8 2
   البته بله جناب اصلاح طلب ولی هر گاه تحریمی صورت گرفته همیشه پای یه اصلاح طلب بعنوان مشاور در اجرای تحریم صحیح تحریم ها وجود دارد پس شما اطلاعات کامل تری از تحریم ها دارید که قراره چه بلایی سرما بیاید
 • IR ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  16 7
  گزارش جالبی بود برای روشنگری در جامعه و شناخت مسوولین بعضا خائن کشور گزارشهای این چنینی باید بیشتر بشه. تمام عوامل جاسوسی هم بعد تخلیه اطلاعاتی بی برو برگرد باید اعدام بشن اونم علنی تا عبرت بشه برا سایر جاسوس ها.
 • IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  18 5
  یعنی این معصومه ابتکار از اول انقلاب چیزی جز هزینه واسه ملت نداشت
 • IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  19 0
  وزیر اطلاعات و چرا استیضاح نمیکنند این نمایندگان همیشه خواب
 • FR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  13 0
  متاسفانه میبینیم که کشورمون داره از بین میره. امیدوارم همه ما ایرانی ها از مسئول گرفته تا مردم عادی به رفتار خودمون فکر کنیم و ببینیم چقدر در بوجود آمدن شرایط فعلی مقصر هستیم. خداوند سرنوشت هيچ قومي و «ملّتي» را تغيير نمي دهد مگر آنكه آنها خود تغيير دهند
 • علی IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  16 0
  فعلا که بانک مرکزی 70 تن ذخایر طلا را چوب حراج زده قبل از آن هم ذخایر ارزی را برباد داده خدا میداند چه افرادنفوذی در این مرکز سیاستهای غرب را دنبال میکنند
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  17 0
  این کشور اخرش قراره چی به سرش بیاد خدا میدونه....خدایا کشور ما رو از دست خائنین حفظ بفرما....اصلا کلمه مسئول که میاد حالم از مسئولان این کشور بهم میخوره
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  8 44
  توهم توطئه یکی از ابزار های استکبار برا ترساندن مردم هست!
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  11 2
  یک سوال : مگر کشور گمرک و مرزبانی ندارد که کسی بخواهد طلا خارج کند؟ مگر طلا در بیابان و کوه ریخته ؟ تاسیسات عظیم استخراج و استحصال طلا توی جیب این آقا جا میشده ؟ اگر هم جاسوس بوده چرا نمیگویید در چه موردی اطلاعات محرمانه را چطور و به چه کسی رد کرده و این اطلاعات در چه موردی بودند ؟
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  7 7
  این آمریکایی انگلیسی ها شاید مردم ایران را دوست نداشته باشند اما حیوانات ایران را دوست دارند و برای سلامتی و شادابی حیوانات ایران هر کاری میکنند.... خخخخخخخخخخخخخ
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  18 26
  داستان سرایی احمقانه مشرق باری فریب
 • مازیار IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  3 4
  مشرق چرا نظر من رو نذاشتید . خودتون راحت در مورد اصلاح طلب ها مینویسید . من که چیزی نگفتم
 • سیاوش IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  13 1
  آیا اگر در انگلیس یا اسرائیل , و ... فردی را به خاطر جاسوسی دستگیر کنند کسی در ان کشور پیدا می شود از آن فرد حمایت کند و او را فردی دلسوز بی گناه و دانشمند خطاب قرار دهد
 • افتخار-سيدني AU ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  3 0
  خواندن اين متن چطور نگران كننده چون نشان مي دهد كه وزارت اطلاعات قوي ايران تحليل رفته و كودن ها وَيَا نفوذي ها در حال استيلا هستند. از أمثال آقاي علي مطهري كه نماينده به حق تهران هستند انتظار هست كه وزير اطلاعات را در مجلس وادار كند كه به مردم ايران توضيح دهد چگونه اين أفراد را كه از موسسه صهيونييستي پانترا تغذيهم شده اند جاسوس محسوب نمي كند و اگر جاسوس نبودند چرا ربئبس انها خود كشي كرد؟. توضيحات وزير اطلاعات در جلسه علني بسيار جالب خواهد بود.
 • افتخار-سيدني AU ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  4 0
  خواندن اين متن چطور نگران كننده چون نشان مي دهد كه وزارت اطلاعات قوي ايران تحليل رفته و كودن ها وَيَا نفوذي ها در حال استيلا هستند. از أمثال آقاي علي مطهري كه نماينده به حق تهران هستند انتظار هست كه وزير اطلاعات را در مجلس وادار كند كه به مردم ايران توضيح دهد چگونه اين أفراد را كه از موسسه صهيونييستي پانترا تغذيهم شده اند جاسوس محسوب نمي كند و اگر جاسوس نبودند چرا ربئبس انها خود كشي كرد؟. توضيحات وزير اطلاعات در جلسه علني بسيار جالب خواهد بود.
 • GB ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  10 6
  مرتیکه احمق ملت را خر گیر آورده . با زنش رفته ه موسسه «پانترا» تشکیل داده و شده دلسوز حیات وحش ایران. جالبه که همسرش هم «دافنه راکاناتی» (Dafna Recanati)، دختر یکی از سرمایه‌داران بزرگ اسراییلی به نام «لئون راکاناتی» است.وی از حامیان مالی شبکه جهانی صهیونیسم است.
 • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  3 0
  معصومه ابتکار ؟؟؟
  • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   2 1
   سوالت بی معنی است.....معصومه ابتکار دوست داشتنی.....معلومه خودامریکایی هم ریختن تو سفارت امریکا تا پول های ایران را بلوکه کنن......
  • IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
   4 2
   به IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶ حرف تو بی انصافی است. اگر شش ماله دیگر سفارت آمریکا به کارش ادامه داده بود الان ایران وجود نداشت و تجزیه شده بود
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۶
  12 5
  محیط زیست ایران یکی از کانون های اصلی جاسوسیه و امثال کاووس سیدامامی فراوان داره . هدفشونم براندازی نظامه . واکاوی جریان چطور بوده ؟ واقعا باید هم تاسف خورد هم تعجب کرد . اصلاح طلبها تا کجا آزادن تا کجا ؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس