کد خبر 870458
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۷ - ۰۳:۳۰
 آرتروز زانو

دبیر انجمن جراحان ارتوپدی ایران دلایل آرتروز و نیاز بیمار به جراحی تعویض مفصل زانو را تشریح کرد و گفت: به نظر می‌رسد سالانه حدود ۳۰ هزار جراحی تعویض مفصل زانو در کشور انجام ‌شود.

به گزارش مشرق، دکتر سید محمد جواد مرتضوی - استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در ارتباط با جراحی تعویض مفصل زانو اظهار داشت: مهم‌ترین مسئله که در این زمینه وجود دارد نبود آمار دقیق است و در این زمینه ضعف داریم، ولی به طور کلی پیش بینی میشود سالانه حدود ۳۰ هزار مورد جراحی تعویض مفصل زانو در کشور انجام شود.

وی افزود: مهم‌ترین علتی که افراد را نیازمند تعویض مفصل زانو می‌کند، آرتروز و از بین رفتن غضروف مفصلی به دلایل مختلف است. برخی افراد به دلایل نامشخص می‌توانند مستعد ابتلا به آرتروز باشند. همچنین با افزایش سن، مفاصل دچار آرتروز میشوند و زنان نسبت به مردان چندین برابر احتمال ابتلا به آرتروز زانو دارند.

این فوق تخصص جراحی زانو و لگن ادامه داد: از علل دیگری که مفصل را خراب می‌کند، اختلال امتداد اندام به دلایلی همچون زانو پرانتزی و ضربدری است که اگر شدت آن زیاد شود، سبب آرتروز و نهایت منجر به تعویض مفصل زانو می‌شود.

بیشتر بخوانید:

شرایط جدید فرزندخواندگی اعلام شد

مرتضوی بیان داشت: شکستگی و تروما نیز می‌تواند سبب آرتروز شود؛ چرا که به دلیل بد جوش خوردن مفصل و استخوان، این مشکل برای فرد ایجاد خواهد شد. همچنین بیماری‌های روماتیسمی اگر درمان آن خوب نباشد، می‌تواند منجر به آرتروز و در نهایت تعویض مفصل شود.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن جراحان ارتوپدی ایران، این جراح ارتوپدی اظهار داشت: عفونت نیز که مفصل را درگیر کند، می‌تواند سبب آرتروز شود و تعویض مفصل در این موقع را با شرایط خاص به همراه داشته باشد. همچنین بیماری نقرس می‌تواند سبب تخریب غضروف مفصلی و نیاز بیمار به عمل تعویض مفصل شود.

دبیر انجمن جراحان ارتوپدی ایران با بیان اینکه اختلالات مادرزادی نیز میتوانند آسیب غضروف را به همراه داشته باشند و سبب آرتروز شوند، گفت: ایجاد مشکل انحراف در امتداد اندام تا تشکیل غضروف یا برخی از تومورهای خوش‌خیم از مشکلات مادرزادی بوده که در نهایت می‌تواند سبب آرتروز شود.

دبیر انجمن ارتوپدی ایران خاطرنشان کرد: درمان همه این موارد که منجر به آرتروز و آسیب مفصل زانو شده، جراحی تعویض مفصل خواهد بود که امروزه این عمل در کشور با موفقیتهای خوبی همراه است.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس