کلاهبرداری

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، از کشف پرونده حریق عمدی با انگیزه کلاهبرداری از بیمه خبر داد.

به گزارش مشرق، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، از کشف پرونده حریق عمدی با انگیزه کلاهبرداری از بیمه خبر داد.

سرهنگ حمید مکرم در توضیح این خبر گفت: ۳۰ دقیقه بامداداول بهمن ماه سال گذشته وقوع آتش سوزی در داخل یک پاساژ در محدوده خیابان هلال احمر به ایستگاه شماره ۵ آتش نشانی و کلانتری ۱۱۵ رازی اعلام شد.

بیشتر بخوانید:

کلاهبرداری یک میلیارد تومانی از فروش خودرو توسط یک زن +عکس


با حضور مأمورین آتش نشانی در محل، آتش سوزی مهار و خاموش شد؛ بلافاصله تیم کارشناسی آتش نشانی، جهت مشخص نمودن علت آتش سوزی در محل پاساژ حاضر و نهایتا برابر نظریه کارشناسان آتش نشانی اعلام شد که حریق به صورت عمدی بوده است.


با اعلام نظریه کارشناسی مبنی بر عمدی بودن حریق، پرونده مقدماتی با موضوع "حریق عمدی" تشکیل و پرونده در اختیار اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.


سرهنگ حمید مکرم، در خصوص نحوه کشف پرونده و دستگیری متهمین آن گفت: با آغاز رسیدگی به پرونده، کسبه پاساژ که انبارهای آن‌ها نیز دچار حریق صد درصدی شده و اموال آن‌ها نیز به صورت کامل از میان رفته بود، جهت انجام تحقیقات به اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ دعوت شدند.


با دعوت از مالباختگان و آغاز تحقیقات از آن‌ها، کارآگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی اطلاع پیدا کردند که یکی از کسبه پاساژ به نام "داریوش" (۳۷ ساله) که او نیز در این پرونده اقدام به طرح شکایت کرده، حدودا ۱۰ روز پیش از وقوع حریق در داخل پاساژ و به بهانه تعویض دوربین‌های مداربسته قدیمی با دوربین‌های مداربسته‌ی جدید اقدام به برداشتن دوربین‌های داخل پاساژ کرده و از آن تاریخ تاکنون پاساژ فاقد هرگونه دوربین مداربسته است؛ همچنین کارآگاهان در قسمت دیگری از تحقیقات خود اطلاع پیدا کردند که داریوش در حال حاضر دچار بحران شدید مالی شده و دارای چندین فقره چک بلامحل و برگشتی در داخل بازار است و از این ناحیه به شدت تحت فشار طلبکاران خود قرار دارد.


با توجه به اطلاعات بدست آمده در طول رسیدگی به پرونده و همچنین اعلام نظریه تکمیلی تیم کارشناسی آتش نشانی مبنی بر آغاز آتش سوزی از داخل انبار در اختیار داریوش، کارآگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی بررسی "فرضیه کلاهبرداری از بیمه با ایجاد حریق عمدی توسط داریوش" را در دستور کار خود قرار دادند.
همزمان با آغاز بررسی فرضیه‌ی اخیر، خانم جوانی با مراجعه به اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ مراجعه کرد و ضمن معرفی داریوش به عنوان شخصی که اقدام به آتش زدن پاساژ کرده، عنوان داشت که همسرش به نام "بهمن" (یکی از کارگران ساده داخل پاساژ) نیز در این کار با داریوش همدست بوده و قرار بوده تا داریوش در ازای همکاری بهمن با وی، او را نیز در پول دریافتی از بیمه شریک خود سازد.


با دستگیری و انتقال بهمن (۳۵ ساله) به اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ، وی در اظهارات اولیه منکر هرگونه ارتباط خود با آتش سوزی پاساژ شد و حتی پس از مواجه حضوری با همسرش مدعی شد که همسرش به واسطه اختلاف شدیدی که با او دارد و قصد آن‌ها برای متارکه از یکدیگر و با انگیزه انتقام گیری او را به دروغ معرفی کرده، اما پس از ارائه شواهد و دلایل غیر قابل انکار که همگی آن‌ها نشان از حضور مستقیم وی در آتش سوزی داشت، به ناچار لب به اعتراف گشود و در اعترافاتش به کارآگاهان گفت:: شب حادثه داریوش از طریق سوراخی که از قبل برای همین کار (آتش زدن انبار) در داخل انبار ایجاد کرده بود وارد انبار شد؛ داریوش با طرح و برنامه برای آتش زدن انبار، از چند روز پیش از آن اقدام به آوردن چند گالن بنزین به داخل انبار کرده بود؛ شب حادثه من با موتورسیکلت بیرون ایستاده و مراقب اطراف بودم؛ داریوش پس از آتش زدن انبار به سرعت از پاساژ بیرون آمد و سوار موتور شد و دو نفری از محل دور شدیم؛ قرار نبود تا تمام پاساژ آتش بگیرد، اما آتش سوزی به سایر قسمت‌های پاساژ نیز سرایت پیدا کرد و تمامی پاساژ دچار آتش سوزی شد.


با توجه به اعتراف صریح بهمن به نقش و مشارکت داریوش در آتش سوزی داخل پاساژ، داریوش نیز ۳۱ خردادماه امسال دستگیر شد و در همان تحقیقات اولیه صراحتا به ایجاد حریق عمدی برای دریافت پول از بیمه اعتراف کرد.


سرهنگ کارآگاه حمید مکرم، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با برآورد خسارت بیش از یک میلیارد تومانی در این پرونده گفت: با توجه به اعتراف صریح هر دو متهم پرونده به نقش و مشارکت مستقیم آن‌ها در ایجاد حریق عمدی و همچنین برآورد اولیه در خصوص میزان خسارت وارده به سایر شکات و مالباختگان، قرار قانونی از سوی بازپرس محترم ضعبه هفتم دادسرای ناحیه ۱۱ تهران صادر و متهمین پس از انجام تحققات تکمیلی در اختیار دستگاه محترم قضایی قرار گرفتند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس