کد خبر 868325
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶
بحران آب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آبادانگفت: با ورود آبرسانی غدیر تا نیمه دوم تیر به طور کامل شوری آب برطرف می‌شود.

به گزارش مشرق، در پاسخ به این سؤال که آیا شوری آب شهرهای خرمشهر و آبادان برطرف شده است، گفت: آب شرب شهر آبادان از دو منبع رودخانه محلی بهمن‌شیر و طرح آبرسانی غدیر که از رودخانه کرخه می‌آید تأمین می‌شود و در چند ماه گذشته و از اواخر سال گذشته رودخانه بهمن‌شیر شوری آب و یا EC آن افزایش یافت و در یک ماه گذشته به اوج خود رسید به طوری که میانگین سالانه EC بهمن‌شیر در سال‌های گذشته تنها در همین امسال رخ داد.

وی افزود: شوری آب در سال‌های گذشته حداکثر 3 هزار تا 4 هزار بود اما امسال شوری 15 هزار را هم تجربه کردیم و امروز هم EC (شوری آب) رودخانه بهمن‌شیر 19 هزار است که این نشان می‌دهد این رودخانه ورودی ندارد و تماماً آب دریا و خلیج‌فارس است که وارد این رودخانه می‌شود.

بیشتر بخوانید:

رفع مشکل آب آشامیدنی آبادان تا ۸ روز آینده

خلیلی نیا ادامه داد: امسال به خاطر خشکسالی که در 50 سال گذشته بی‌سابقه بوده و برداشت‌های بالادستی که از رودخانه کارون وجود دارد مثل طرح نیشکر و مزارع پرورش ماهی و کشاورزی عملاً دبی بهمن‌شیر را به صفر می‌رساند و آب دریا که جریان معکوس پیدا می‌کند آب دریا وارد رودخانه شده و دیگر این رودخانه قابلیت برداشت برای آب شرب را ندارد.

وی ادامه داد: یک سوم برداشت آب برای شرب از رودخانه بهمن‌شیر و دوم سوم از آبرسانی غدیر بود بنابراین آن یک سوم کار را مشکل کرد و شوری آب را در شبکه آبرسانی شهری بالا برد که البته امروز در شبکه آبرسانی شوری آب به 4800 رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آبادان افزود: برای حل این مشکلات اقدامات خوبی توسط سازمان آب و برق خوزستان انجام شد و از آنجا که وظایف شرکت‌های آبفا توزیع آب است و وظیفه تأمین آب بر عهده شرکت آب منطقه‌ای و سازمان آب و برق خوزستان است بنابراین کیفیت آبی که از رودخانه بهمن‌شیر به دست ما می‌رسد کیفیت خوبی نبود اما سازمان آب و برق خوزستان تلاش‌های زیادی کرد و پروژه آبرسانی غدیر 2 را سال گذشته با 850 میلیارد تومان آغاز کرد.

*از نیمه دوم تیر ماه برداشت آب از رودخانه بهمن شیر متوقف می شود

وی در ادامه خاطر نشان کرد:این پروژه، آب را از رودخانه کرخه با یک خط 2000 میلی‌متر تنها برای شهر آبادان منتقل می‌کند بنابراین این طرح به پایان رسیده است و در چند نقطه اتصال آن مانده است که ظرف موعد مقرر در تیر ماه وارد مدار می شود تا همه برداشت آب شرب از طرح غدیر باشد و دیگر از رودخانه بهمن‌شیر برداشت نخواهیم کرد و از نیمه دوم ماه با شوری آب پایینی وارد شبکه آبرسانی و سپس با تصفیه آب یک آب گوارا تحویل مشترکان خواهد شد.

* توزیع آب بسته‌بندی در مناطق کم‌تر برخوردار

خلیلی نیا در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود آب بسته‌بندی در حال توزیع است، گفت: در این مدت که شوری ‌آب شبکه بالا رفته و دستگاه‌های تصفیه خانگی جواب نداد 50 تانکر در سطح شهر و روستاهای آبادان مستقر شدند تا آب شیرین را توزیع کنند و البته آب‌های بسته‌بندی شده هم با شکل‌های مختلف بطری و پلاستیکی در سطح شهر و روستاها توزیع شد.

وی ادامه داد: البته این آب‌های بسته‌بندی شده را در اطراف شهر و مناطق محروم توزیع کردیم چرا که مناطق برخوردار اقدام به خرید آب معدنی می‌کردند؛ بنابراین در مناطقی کم‌برخوردار بودند و در حاشیه شهرها این آب‌های بسته‌بندی را که خیلی هم زیاد نبود توزیع کردیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر روند شوری آب شبکه آبرسانی شهر خرمشهر و آبادان پایین است و هنوز به حالت نرمال خود بازنگشته است اما در نیمه دوم سال به حالت نرمال و طبیعی خود با ورود آب از طرح آبرسانی غدیر هم به لحاظ کمیت و کیفیت باز خواهد گشت. 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس