کد خبر 867466
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۷
درآمد نفتی

بر اساس توافق اوپک از ۱۰ تیر ماه عرضه جهانی نفت حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد اگر این رقم از صادرات نفت در پی تحریم ها کاهش یابد هزینه های جاری بودجه کشور با کاهش ۲۰ درصدی مواجه می‌شود.

به گزارش مشرق، روز گذشته توافق اعضای اوپک برای افزایش تولید 1 میلیون بشکه ای در روز به صورت رسمی مطرح شد. بر اساس اعلام مقامات کشورمان در نهایت افزایش تولید 600 هزار بشکه ای رخ خواهد داد و بعید است که کل ظرفیت افزایش 1 میلیون بشکه ای در نظر گرفته شده محقق شود.

در شرایطی که دولت آمریکا قصد دارد از چند ماه دیگر سیاست تحریم نفتی ایران را به اجرا بگذارد هرگونه افزایش تولید جهانی نفت تسهیل کننده اجرای این سیاست خواهد بود. توافق اعضای اوپک برای افزایش 600 هزار بشکه ای تولید نفت به رغم فشارهای ترامپ به متحدان عرب خود در این سازمان نشان می دهد دولت آمریکا برای حذف بیش از 600 هزار بشکه در روز نفت ایران از بازار باید منتظر عواقب آن از جمله رشد قیمت نفت و گرانی بنزین در داخل آمریکا باشد.

در حال حاضر میزان صادرات نفت کشورمان در مرز 2.5 میلیون بشکه در روز قرار دارد، با این حساب ایران سالیانه تقریبا 1 میلیارد بشکه نفت به کشورهای مختلف جهان که مهمترین انها چین میباشد صادر میکند. با احتساب نفت 60 دلاری درامد کشور از صادرات نفت در مرز 60 میلیارد دلار قرار خواهد گرفت.

در این بین 14.5 درصد از درامدهای نفتی متعلق به وزارت نفت و 32 درصد نیز به حساب صندوق توسعه ملی واریز خواهد شد. بیش از 50 درصد باقی مانده از درامدهای ارزی حاصل از صادرات نفت  نیز در اختیار دولت برای جبران هزینه های مختلف قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

بیانیه پایانی نشست اوپک منتشر شد

به این ترتیب سهم ریالی دولت از فروش نفت با احتساب دلار 4000 تومانی، رقمی نزدیک به 120 هزار میلیارد تومان خواهد بود. از سوی دیگر در صورت تحقق کامل درآمدهای مالیاتی که در قانون بودجه رقم تقریبی آن بین 110 تا 120 هزار میلیارد تومان است میتوان به تحقق منابع 240 هزار میلیارد تومانی امیدوار بود. این در حالی است که دولت رقمی نزدیک به 40 تا 50 هزار میلیارد تومان  اوراق نیز عرضه میکند. در نهایت کل منابع در اختیار دولت از محل صادرات نفت، مالیات و اوراق رقمی نزدیک به 290 هزار میلیارد تومان میباشد.

اثرات بودجه‌ای کاهش عرضه نفت ایران ناشی از تحریمهای جدید

به این ترتیب کل هزینه های جاری کشور که در مرز 290 هزار میلیارد تومان قرار دارد جبران خواهد شد و مشکلی در این زمینه ایجاد نمی‌شود. حالا فرض کنید در صورت اعمال تحریمهای نفتی در مرحله اول به اندازه همان 600 هزار بشکه ای که در اجلاس اوپک (به صورت عملی) بر افزایش آن توافق شد از صادرات نفت ایران کاسته شود، در این صورت اولا بازار خلا کاهش عرضه نفت ایران را حس نخواهد کرد و از طرف دیگر درآمدهای ارزی کشور حاصل از صادرات نفت به اندازه 20 درصد کاهش خواهد یافت. به نظر میرسد این موضوع با افزایش فشارها به کره و ژاپن که حدود 500 هزار بشکه در روز از ایران نفت در یافت  میکنند، پیاده خواهد شد. در این بین دیدار هفته جاری نخست وزیر ژاپن با رئیس جمهور نیز حائز اهمیت میباشد. به این ترتیب منابع بودجه حاصل از تزریق ارز حاصل از صادرات نفت با کاهش 20 تا 30 هزار میلیارد تومانی همراه خواهد شد.

کاهش 20 درصدی درامدهای ارزی حاصل از فروش و صادرات نفت اثرات جدی بر بودجه جاری کشور خواهد گذاشت و مشخصا دولت در تامین هزینه های جاری  مربوط به پرداخت حقوق و مزایای کارمندان و حقوق بگیران با مشکل رو به رو خواهد شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • RU ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
  0 0
  ایران هم مثل بز فقط نگاه می کنه!
 • RU ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
  0 0
  هدف ترامپ صفر کردن صادرات نفت ایران و صفر کردن واردات ایران هست حتی کشتی های ماهیگیری ایران رو ضبط خواهند کرد...
 • حافظ IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۲
  0 0
  دولت فقر خدایا به من ارزانی دار کین عنایت سبب حشمت و تمکین من است مردم بزرگ و عزیز ایران به فقر سلام کنین، همه چیز دیگه تمومه،