اصلاح طلبان درخواست کنند مذاکره

شماری از اصلاح‌طلبان تندرو و اپوزیسیون خارج کشور در نامه‌ای به مسئولان عالی نظام سخن از مذاکره مستقیم با آمریکا به میان آوردند. تسنیم در این گزارش به بازخوانی نگارندگان این نامه پرداخته است.

به گزارش مشرق، برخی اصلاح‌طلبان داخلی و اپوزیسیون خارج کشور روز جمعه (25 خرداد) در نامه‌ای به مسئولان عالی نظام سخن از مذاکره مستقیم با آمریکا  به میان آوردند.

در این گزارش تلاش شده تا به مروری بر کارنامه سیاسی نگارنده این نامه انجام شود.

بیشتر بخوانید:

اصلاح‌طلبان تندرو خواستار چه مذاکره‌ای هستند؟

غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی است در بازه‌  سالهای 68 تا 77 سابقه شهرداری تهران را در کارنامه خود دارد. در سال 74 و در آستانه انتخابات دوره پنجم مجلس شورای اسلامی به همراه عده‌ای از وزرا و معاونان دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی حزب کارگزاران سازندگی را تشکیل داد.   کرباسچی در سال 77 با اتهام دست داشتن در پرونده اختلاس از شهرداری تهران  به 3 سال حبس و 10 سال محرومیت از مشاغل دولتی و جزای نقدی محکوم شد.

وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 از نامزدی مهدی کروبی حمایت کرد و پس از اعلام نتایج انتخابات، یکی از عاملان پررنگ شدن ادعای دروغ تقلب در انتخابات بود به طوری که در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی گفت " تعداد افرادی که در ستادهای کروبی بودند بالای 300 هزار نفر بودند و تقلب در این انتخابات امری واضح است."

احمد منتظری فرزند مرحوم آیت‌الله منتظری است. پدر وی در سال فروردین  68 با حکم امام خمینی از قائم مقامی رهبری خلع شد. احمد منتظری چندین بار به دلایل مختلف از جمله حمایت از فتنه‌گران در سال 88 توسط محاکم قضایی بازداشت شده است. وی در سال 95 اقدام به انتشار فایل صوتی جلسه مرحوم منتظری با اعضای رسیدگی به پرونده رسیدگی به وضعیت منافقین در سال 67 کرد که انتشار آن فایل صوتی، موجب شکل‌گیری موجی از تخریب‌ها علیه نظام و امام خمینی (ره) شد. 

منتظری همواره اظهار نظرات بی‌پایه و تندی را علیه مرحوم حاج احمد خمینی انجام داده است. وی در یکی از اتهامات توهین آمیزش علیه حاج احمد خمینی گفته است "احمد خمینی پدرم را تخریب می‌کرد تا خودش رهبر شود."

حسین کروبی فرزند مهدی کروبی از سران فتنه 88 است. پیش از انتخابات سال 88 فعالیت سیاسی قابل توجه نداشت. وی در 22 بهمن 88 با پخش تصاویری از خود و پدرش مدعی شد که توسط ماموران امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است! 

از زمان تصمیم شورای عالی امنیت ملی مبنی بر حصر سران فتنه تبدیل، پای ثابت مصاحبه‌های  تلفنی بی بی سی فارسی و رسانه‌های اصلاح‌طلب بوده و بعضا در این گفت‌وگوها اخبار  ضد و نقیض و غیر واقعی از وضعیت سران فتنه داده است.

ابوالفضل بازرگان برادرزاده مهندس بازرگان رئیس دولت موقت در ابتدای انقلاب است. وی که از اعضای  حزب منحله نهضت آزادی ایران است،  در اردیبهشت‌ سال 69 به همراه تعدادی از همفکرانش طی نامه‌ای خطاب به مرحوم هاشمی رفسنجانی که آن زمان رئیس جمهور بود، انتقادات تندی را علیه  عملکرد یک دهه‌ای جمهوری اسلامی وارد کردند. 

جلال جلالی‌زاده نماینده اصلاح طلب مجلس ششم و رئیس ستاد انتخاباتی روحانی در انتخابات دوره دوازدهمین ریاست جمهوری در استان کردستان بود.

وی که در رقابت‌های انتخاباتی سال 84 حامی گزینه اصلاح طلبان  بود، به دلیل تحریک مردم سنی نشین سنندج علیه  نظام در یکی از میتیگ‌های تبلیغاتی محکوم به یکسال زندان شده بود. جلالی‌زاده سال گذشته در زمان رفراندوم اقلیم کردستان عراق برای جدایی از این کشور، در کانال تلگرامی خود به شدت از این اقدام اقلیم حمایت می‌کرد.اقدامی که در تعارض کامل با امنیت ملی ایران بود. 

جمیله کدیور نماینده اصلاح طلب مجلس ششم و همسر عطاالله مهاجرانی وزیر فرهنگ و ارشاد  دولت اصلاحات است. کدیور از جمله شرکت‌کنندگان ایرانی در کنفرانس ضد ایرانی برلین بود. وی همچنین از امضاکنندگان نامه 127 نفری نمایندگان مجلس ششم خطاب به رهبر معظم انقلاب درباره نوشیدن جام زهر مذاکره با آمریکا است.

مهاجرانی و همسرش که در انتخابات سال 88 در ستاد کروبی فعالیت می‌کردند، بعد از اغتشاشات از کشور فرار و فعالیتشان علیه نظام را در قالب سایت ضدانقلاب "جرس" ادامه دادند که بعد از چند سال فعالیت این سایت تعطیل شد. این دو هم اکنون ساکن لندن هستند و مهاجرانی در بسیاری از برنامه‌های BBC به‌عنوان تحلیلگر حضور دارد. 

صدیقه وسمقی از چهره‌های سیاسی سابق اصلاح طلب است که سخنگوی شورای شهر تهران در دوره اول این شورا بود که در نهایت به دلیل اختلافات سیاسی اعضا منحل شد. وسمقی از جمله نویسندگانی است که  دیدگاه‌هایی او در مورد حجاب و پوشش زنان و برخی مسایل فقهی دیگر در تعراض با آراء علمای مسلمان است.

وسمقی در مردادماه سال 95، جزو 6 نفر از اپوزیسیون خارج‌نشین بودند که اعدام تروریست‌های منافق در سال 67 را "سیاه ترین اوراق کارنامه جمهوری اسلامی" دانستند و به دفاع از اقدام احمد منتظری در انتشار فایل صوتی پدرش کردند. 

حسن فرشتیان فردی  روحانی نما و از حامیان  فتنه 88 است. وی چند سال پیش از مردم خواسته بود با روزه‌خواری در ایام ماه مبارک رمضان به نام  «مقاومت مدنی» و «اعتراض» در مقابل نظام جمهوری اسلامی قد علم کنند. وی که مدعی است علوم حوزوی را پیش از انقلاب و در حوزه ‌علمیه قم گذرانده، در گفت‌وگو با یکی از سایت‌های ضدانقلاب با ادعای اینکه  ماه رمضان در نگاه مردم ایران ماه اشک و ماتم است، روزه‌خواری برخی مردم ایران را از سر لجبازی با حکومت و نوعی نافرمانی مدنی دانسته بود.

رضا علیجانی  عضو شورای فعالان ملی مذهبی و سردبیر نشریه توقیف شده ایران فردا است. علیجانی که از حامیان سرسخت جنبش سبز به حساب می‌آید، پس از اعلام نتایج انتخابات سال 88 در انتشار بیانیه‌های خلاف واقع و تحریک آمیز مشارکت ویژه داشت. وی نهایتا در  سال 90 پس از طریق مرزهای غربی از کشور فرار و پس از اقامت کوتاهی در کردستان عراق عازم فرانسه شد و مدتی بعد تابعیت این کشور را دریافت کرد. 

عیسی سحرخیز از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب است که بعد از پیروزی محمد خاتمی در دوم خرداد 1376 با معرفی عطاء‌الله  مهاجرانی به جایگاه مدیرکلی مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شد. وی در هنگامه هجمه شدید روزنامه‌های زنجیره‌ای به نهادها و شخصیت‌های انقلابی، از آنان به‌طور تمام‌عیار حمایت کرد و به ابراز تأسف از توقیف نشریات هتاک پرداخت. حمایت علنی وی از روزنامه‌نگارهای ضدانقلاب به نحوی بود که دفتر کارش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به محل رفت و آمد دائمی افرادی مانند اکبر گنجی و ... برای جنگ روانی علیه جریانات سیاسی انقلابی بدل شده بود.

سحرخیز پس از انتخابات 88 با اعلام تقلب گسترده در انتخابات و آنچه آن را کودتای حاکمیت می‌خواند خواهان ابطال آن می‌شود و در همین راستا یادداشت‌های فراوانی را ضد شورای نگهبان و نهادهای امنیتی می‌نویسد و خواهان برگزاری تجمعاتی ضد جمهوری اسلامی در مقاطع خاص زمانی می‌شود. به دلیل این رفتارهای غیرقانونی سحرخیز دستگیر و روانه زندان شد.

محمدصادق جوادی‌حصار از فعالان سیاسی اصلاح طلب و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی که در دی ماه سال 88 به دلیل دست داشتن در اغتشاشات پس از انتخابات توسط نیروهای امنیتی،  بازداشت شد.

علی فرخنده جهرمی معروف به کشتگر از اعضای سازمان چریک­های فدایی خلق ایران است.  وی پس از فتنه 88 به حمایت آشکار از سران فتنه و شایعه‌­پراکنی درباره تقلب در انتخابات و ابراز دشمنی آشکار با نظام جمهوری اسلامی، پرداخت. 

بهروز خلیق ساکن کانادا و  عضو سازمان چریک‌های فدایی خلق ایران است که پیش از انقلاب مبارزاتی مسلحانه علیه رژیم پهلوی داشت. وی بارها در نشست‌های ضد ایرانی شرکت و به سخنرانی علیه جمهوری اسلامی پرداخته است.

حمید آصفی از جمله نیروهای اپوزیسیون خارج کشور است که به نوشتن مقالاتی در سایت‌های ضد انقلاب اشتغال دارد. آصفی از جمله اپوزیسیونی است که از راهکار دو دولت فلسطین و اسرائیل حمایت و خواستار به رسمیت شناخته شدن اسرائیل توسط ایران است. 

ویدا فرهودی از شاعران ایرانی ساکن فرانسه است که دوران دبستان و دبیرستان را در مدرسه‌های فرانسه زبان تهران به پایان رساند. وی تاکنون اشعاری علیه جمهوری اسلامی و در دفاع از محکومان فتنه 88 سروده است.

حسن امینی از فعالان قومی و مذهبی ساکن کردستان است و در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم از مهدی کروبی حمایت کرد. امینی تلاش‌های در جهت تفرقه میان اهل سنت و شیعه انجام داده است. وی در برنامه‌های شبکه کلمه که هدفش ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی است حاضر شده و صحبت کرده است. کاک حسن امینی سابقه احضار به دادگاه ویژه روحانیت را نیز در پرونده دارد.

منبع: تسنیم

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 22
 • غیر قابل انتشار: 6
 • رسول ترک IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  یک مشت ب... و فاحشه سیاسی
 • US ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  امید های نتانیاهو در ایران..
  • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
   خاک بر سر نتانیاهو با این امیدهایش، مشتی دله دزد
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  مرگ بر امریکا وخائنین وطن فروش
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  اینها دستشون از سفره نظام کوتاه شده و در سطل زباله نظام دارن مثل زالوهای لجن زارها میلولن دنبال مطرح کردن خودشونن
 • رضا IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  86 64
  سلام در دنیا هیچ دوستی و دشمنی ابدی نیست و ارتباطها با منافع ملی تعریف میشود و شرایط دنیا دائما در حال تغییر است زمانی ایجاب کرد حضرت رسول اکرم صلح حدیبیه را قبول کردند در حالی که افراد تندرو چون ع م ر آن را ذلت میدانستند هرجند بعدها اعتراف کرد هیچ جنگی چون صلح حدیبیه باعث پیروزی اسلام نشد هرچیزی را باید بررسی کرد و تصمیم گرفت
  • IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
   55 47
   دشمنی شیطان ابدی است یا موقت؟ اگه نمیدونی همینطوری از خودت حرف در نکن
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  اینها که یک مشت آشغال بودند ، ما فکر کردیم آدم حسابی توشون پیدا میشه
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  تفاله هایی که دور انداخته شدند برای جلب توجه اربابان آمریکائیشون پارس میکنند
 • DE ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  احسنت به این دسته از هموطنان که بصیرتشان از خیلی ها بالاتر هست و هیچوقت هم به نرمش قهرمانانه مجبور نشده اند.
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  باید برای درس عبرت شدن دیگر وطن فروشان آن کسانی که از این‌ اراذل در کشور هستند به جرم خیانت به امنیت ملی محاکمه و مجازاتی متناسب با خیانت شوند ننگ بر حزب اشرافی و غارتگر کارگزاران ننگ بر افساد طلبان
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  6 155
  فکر خوبی بوده بنظرم.
 • جواد IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  با این منافقان باید بر خوردی جدی نمود تا از جامعه انقلابی طرد شوند
 • رضا US ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  وقتی اختلاس بکنی، پول بگیری و لیست بندی و ....... معلومه که وطن فروشی ام میکنی جناب کرباسچی
 • محمد IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  بچه هاتون توی خطر افتادن، منافعتون به خطر افتاد، اختیار ایران به دست شما و امثال شما نیست، زیاد به خودتون فشار نیارید
 • احمد IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  کی به اینا اهمیت میده؟ اینا نامه نوشتن کلا برای اعلام وجود. غیر از کرباسچی سابقه دار که بقیه شون رو هم بذاری به اندازه یکی از این هزار تا کانال تلگرامی زنجیره ای نمی ارزن. کرباسچی خودش به اندازه یه کانال می ارزه ولی نه بیشتر.
 • مجید IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  نفوذی ها از اول هم مشخص بودند
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  پس این ایرانی که می گن نامه رو نوشتند کیا هسستند؟! اینا که کلا غیر ایرانی هستند
 • IR ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  مرگ بر منافق و خائن
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  حوزی خجالت نمی کشد
 • GB ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  چقدر خوب شد با عکس معرفی کردید
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  اصلاح طلبان نخاله
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  اصلاح طلبان نخاله
 • حسین PL ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  اینها را باید مفتضح کرد, اینها از قماش همان اراذلی هستند که سالها برای انگلیس و علیه کشور خودشون کار کردند. همین بهتر که اینا قدم نحسشون را روی خاک پاک ایران نگذارند.
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  چند می گیری نامه بنویسی؟ اپو زی سیونها رو. خخخخ.
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  خاک بر سر وطن فروششون
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  خدا این تجزیه طلب ها و استعمار طلب های گلوبالیست رو لعنت کنه......
 • DE ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  29 0
  الی برکته الله
  • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
   3 0
   نه بابا علی برکت الله...... اصلا هرچی همون
 • RU ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  10 63
  توی نامه شون چی نوشته بودند؟
 • IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  اینها غلط کردند به مقام معظم رهبری نامه نوشتند نظام خود تشخیص دهد کاری که به مصلحت است انجام می دهد یک عده در بدر سیاسی چه حرفی درست و حسابی برای زدن دارند؟
 • احدی IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۹
  خدایا شکرت حال و روز ما رو ببین با کیا شدیم هشتاد میلیون
 • ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  6 51
  جان مولا شما به قیافه های اینها نگاه کنید ببینید یک ذره نور انسانیت دارند؟ خداوند لعنت کند تمامی خائنیین به این مملکت را.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس