کد خبر 864340
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۵
دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی

رسانه‌های روسی با اشاره به اهمیت برگزاری نشست سران سنگاپور، نتیجه این دیدار را بیشتر برای کره شمالی مثبت ارزیابی کرده و در عین حال رضایت روسیه و چین از نتیجه این ملاقات و منافع آن را بررسی کردند.

به گزارش مشرق، نشست روز سه شنبه "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا و "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی در سنگاپور با امضای بیانیه مشترکی در مورد نابودی کامل و غیرقابل بازگشت توان نظامی-‌هسته‌ای کره شمالی در ازای تضمین امنیتی از سوی آمریکا به پایان رسید. این سند در سایت رسمی کاخ سفید منتشر شده است.

آمریکا و کره شمالی همچنین متعهد شده‌اند تا امکان نشست وزرای امور خارجه دو کشور به منظور بررسی راههای تحقق توافقات صورت گرفته در نشست سران را فراهم سازنند.

روزنامه «گازیتا.رو» روسیه در این باره نوشته است: نشست تاریخی رهبران آمریکا و کره شمالی بالاخره در سنگاپور انجام گرفت. البته هنوز زود است نتیجه گیری مشخصی در مورد توافقات صورت گرفته ومکانیزم اجرای آن انجام شود. کارشناسان تردید دارند که نتیجه عملی و مشخصی از این نشست به دست آید.

"استیون پایفر" کارشناس سابق موسسه بروکلین ومعاون وزیر خارجه آمریکا در دولت بیل کلینتون در گفت‌وگو با این روزنامه یادآور شد که ملاقات صورت گرفته در سنگاپور را می‌توان حداقل خبر خوبی برای رهبر کره شمالی دانست برای اینکه او موفق شد به این هدف دست یابد که طرف آمریکایی از برگزاری مانورهای نظامی در خاک کره جنوبی دست بردارد. ولی نمی‌توان چنین نتیجه خوبی را برای طرف آمریکایی و برای شخص ترامپ در نظر گرفت. کیم متعهد شده تا در راه غیرهسته‌ای شدن کره شمالی فعالیت کند، ولی مسئله این است که آیا او گام‌های واقعی در این جهت گیری برخواهد داشت؟ در این رابطه تردیدهایی وجود دارد. باید به یاد داشته باشیم که کره شمالی پیش از این از روند مذاکرات در مورد برنامه هسته‌ای این کشور خارج شد.

البته کارشناسان اهمیت دیدار صورت گرفته را کم ارزش نمی دانند. "ویلیام پری" وزیر دفاع سابق آمریکا معتقد است که اکنون می توان تاحدودی به عدم بروز درگیری نظامی جدیدی در شبه جزیره کره امیدوار بود، برای اینکه در صورت بروز چنین جنگی، حداقل 10 میلیون نفر کشته می‌شدند. مسئله این است که پیونگ یانگ دارای سلاح هسته‌ای بوده و بارها آزمایشات مختلفی در این زمینه انجام داده و می‌توانست تهدید جدی باشد.

"ویچسلاو کانتور" رئیس اجلاس بین المللی تاکید کرده است: «تنها 6 ماه گذشته، ما شاهد وخامت اوضاع بین روسیه، آمریکا و چین بودیم. رویارویی نظامی ورقابت در مناطق اروپای شرقی، در خاورمیانه، غرب اقیانوس آرام و در مناطق قطبی افزایش یافته است. بنابراین تحقق این دیدار خود می‌تواند نتیجه مثبتی بر اوضاع جهانی داشته باشد.»  

ادامه مذاکرات طرفین در راستای تحقق توافقات اهمیت بیشتری دارد

به عقیده کارشناسان، مذاکرات بین ترامپ و کیم، تنها بخشی از روند حل و فصل مناقشه در شبه جزیره کره است، هرچند ادامه مذاکرات بین دو کشور دارای اهمیت بیشتری دارد، چرا که دقیقا در سایه آنها باید در مورد جزییات پیچیده به توافق رسید.

علاوه بر این، نباید اقدامات آمریکا در راستای توقف برنامه هسته‌ای کره شمالی را به منزله پایان مشکلات در عرصه بازدارندگی هسته‌ای دانست.

کانتور یادآور شد: «رژیم کنترل بر تسلیحات هسته‌ای در حال تضعیف شدن است. پیمان مربوط به نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط به خاطر ادعای متقابل روسیه و آمریکا، در معرض خطر قرار دارد. ضمن اینکه خطر ازسرگیری مسابقه تسلیحاتی بین مسکو و واشنگتن و همچنین امکان عدم اجرای توافقات پیرامون غیر.. شدن کره شمالی نیز وجود دارد.»

به عقیده وی، مشکل ترین وضعیت در حال حاضر نامشخص بودن سرنوشت توافق هسته‌ای با ایران، بعد از خروج آمریکا از برجام است. ضمن اینکه دقیقا این وضعیت، یکی از عوامل اساسی تاثیرگذار نه تنها بر روند اوضاع در خاورمیانه، بلکه در روابط آمریکا با طرفین اروپایی شرکت کننده در برجام است.

کارشناسان پیروز اصلی این دیدار را رهبر کره شمالی نامیدند

روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو در تحلیلی نوشته است: نخستین دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی را باید نخستین گام در راستای عادی شدن اوضاع در شبه جزیره کره نامید. رهبر کره شمالی تضمینی در مورد خلع سلاح سریع نداده، رئیس جمهوری آمریکا نیز از تضمین صددرصد امنیتی خودداری نموده، ولی وعده داده که مانورهای نظامی مشترک سالانه آمرکا و کره شمالی برگزار نشود. مهمترین نتیجه این دیدار را باید برای رهبر کره شمالی دانست که از انزوا خارج شد و به موفقیتی دست یافت که حتی پدر او نتوانسته بود و آن «پذیرفته شدن برابری کره شمالی از سوی آمریکا» است.

"الکساندر گابویف"رئیس برنامه آسیای مرکز کارنگی مسکو به این روزنامه گفت: «تا همین اواخر "کیم جونگ اون" منزوی ترین رهبران کشورهای جهان محسوب میشد، ولی اکنون او با رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرده است. پرچم کره شمالی در کنار پرچم آمریکا برافراشته شد، گویی کره شمالی کشوری کاملا عادی ست. مهمترین دست آورد پیونگ یانگ هم امضای توافقنامه ای با واشنگتن است که حداقل برای مدتی شبه جزیره کره را از خطر بروز یک جنگ واقعی که در زمستان گذشته بسیار واقعی شده بود، دور نگه می‌دارد.»   

البته منابع خبری این روزنامه در مسکو و سنگاپور به این نکته توجه کرده اند که در بیانیه پایانی امضاء شده بین طرفین، هیچ مسئله مشخص و قطعی بیان نشده و اظهارات بسیار کلی است.  بدین ترتیب که دو کشور ابراز تمایل نموده‌اند تا روابط جدیدی را آغاز کرده و در جهت صلح و ثبات درازمدت در منطقه بکوشند. کیم هم وعده داده که در جهت غیر هسته‌ای شدن کره شمالی، مطابق با  بیانیه امضاء شده اخیر بین رهبران دو کره، تلاش کند. واشنگتن نیز به نوبه خویش پایبندی برای تضمین امنیتی کره شمالی را مورد تاکید قرار داده که بعید است چنین وعده‌ای برای مدت زیادی خرسندی مقامات پیونگ یانگ را جلب کند.

سفیر سابق سنگاپور در روسیه و سازمان ملل یادآور شده است، 70 سال نفرت و دشمنی با برگزاری یک نشست سران، از بین نخواهد رفت. اکنون لازم است گامهای اساسی از سوی هر دو طرف برداشته شود و باید دید روند اوضاع در آینده به چه صورت پیش خواهد رفت. نکته مهم آن است که مانورهای نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی تا زمانی که روند مذاکرات به بن بست نرسیده باشد، متوقف خواهند ماند. توقف مانورهای نظامی نه تنها رضایت کره شمالی، بلکه ازخواسته‌های دیرین روسیه و چین بوده است.

ضمن اینکه در مسکو و پکن نیز از نتیجه نشست سران در سنگاپور استقبال کردند. "وانگ ایی" وزیر خارجه چین این دیدار را بسیار ارزشمند ارزیابی کرده و نظریه امکان آغاز تجدیدنظر در مورد تحریمها علیه کره شمالی را نیز خوش بینانه نامید. "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر خارجه روسیه نیز یادآور شد که مسکو تجربه زیادی در زمینه نابودسازی تسلیحات هسته‌ای دارد و حاضر است در صورت ضرورت به کره شمالی کمک لازم را ارائه دهد.

روسیه از نشست ترامپ-کیم منافع اقتصادی خواهد برد

روزنامه اینترنتی «وزگلیاد» نیز نوشت: دیدار تاریخی دونالد ترامپ و کیم جونگ اون منجر به توافقات بسیار مهمی بین دو طرف شد که مهمترین آن خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی در ازای تضمین امنیتی از سوی آمریکاست. از چنین توافقی نقش آفرینان منطقه، از جمله روسیه، می‌توانند منافع زیادی حاصل کنند.

"کنستانتین آسمولوف" کارشناس مسائل کره معتقد است که ماهیت اصلی توافقات طرفین هنوز مشخص نیست، برای اینکه هیچیک از دو کشور تعهد مشخصی را برعهده نگرفته است. تحقق توافقات کلی صورت گرفته نیز نیازمند تلاش و زمان زیادی است که در مجموع باید تاثیر مثبتی بر جو حاکم بر شبه جزیه کره بگذارد.

به گفته وی، البته همینکه رهبران دو کشور بر سر میز مذاکره نشستند، با یکدیگر صحبت نموده و توافقنامه پایانی را امضاء کردند، خود دستاورد بسیار مهمی است. بنابراین برگزاری نشست سران را باید گام نخست در راستای حل و فصل شدن مناقشه کره شمالی دانست. ضمن اینکه به نظر میرسد رهبران هر دو کشور از نتیجه این دیدار رضایت داشتند.

یک مشکل بزرگ بین المللی در نزدیکی مرزهای روسیه از بین می‌رود

"کیم یم اون" کارشناس مرکز تحقیقاتی کره در موسسه خاور دور آکادمی علوم روسیه نیز در گفت‌وگو با این روزنامه، به اهمیت نشست سران سنگاپور برای روسیه اشاره کرده و گفت: «نتیجه این دیدار نشان داد که کره شمالی کشوری مستقل باقی می ماند و آمریکا امنیت آن را تضمین خواهد کرد. بدین ترتیب در نزدیکی مرزهای روسیه، یکی از بزرگترین مشکلات بین المللی که 70 سال حل نشده باقی مانده بود، حل و فصل شده و خطر بروز یک درگیری نظامی واقعی در منطقه از بین رفته است.»

به عقیده این کارشناس، در صورت عادی شدن واقعی روابط بین آمریکا و کره شمالی،روابط پیونگ یانگ و سئول نیز تقویت می شود، راه آهن شمال-جنوب در شبه جزیره کره می تواند به یکدیگر متصل گردد. گذشته از آن، دیگر هیچ مانعی برای اجرای طرح ساخت خط لوله گاز روسیه به کره جنوبی وجود نخواهد داشت. بدین ترتیب انتقال گاز طبیعی روسیه به کره جنوبی، 40 درصد ارزانتر تمام خواهد شد.

وی افزود: «یکی شدن خطوط راه آهن و ایجاد خط لوله دهها میلیارد دلار سود در پی خواهد داشت، ضمن اینکه به روسیه این امکان را می دهد تا حضور اقتصادی بیشتری در کره شمالی و جنوبی داشته باشد.»

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس