کد خبر 863738
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۹
رسوایی جنسی در کلیسای شیلی

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، روز دوشنبه با موافقت استعفای اسقفی از کشور شیلی به دلیل رسوایی‌های جنسی، اقدام به پاکسازی کلیسای کاتولیک در این کشور آمریکای جنوبی کرد.

به گزارش مشرق، در بیانیه‌ای که واتیکان صادر کرده، پاپ فرانسیس با تقاضای استعفای سه اسقف بلند پایه در کشور شیلی موافقت کرده است. پاپ همچنین مسئولینی را برای اداره موقت سه حوزه تحت امر اسقف های مذکور، گمارده است.

خوان باروس ۶۱ ساله از زمانی که پاپ در سال ۲۰۱۵  وی را به اسقفی ناحیه اوسورنو در شیلی انتخاب کرده بود، در کانون یک رسوایی بزرگ جنسی قرار داشت. باروس به سرپوش گذاشتن بر آزار جنسی کودکان توسط کشیشی به نام فرناندو کارادیما در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی در شیلی متهم بود.

به نقل از آسوشیتدپرس، پاپ با پذیرش استعفای دو اسقف دیگر نشان داد که بار این رسوایی بزرگ در کلیسای شیلی تنها بر دوش باروس و یا بیش از ۴۰ کشیش و سه اسقف دیگر تعلیم یافته توسط فرناندو کارادیما نمی باشد.

کاردیما در سال ۲۰۱۱ میلادی توسط واتیکان گناهکار شناخته شده و به "توبه و طلب آمرزش مادام العمر برای جرایم جنسی" خود محکوم شده بود.

پاپ فرانسیس اولین رهبر کاتولیکی است که به وجود "فرهنگ سوءاستفاده و سرپوش گذاشتن" در کلیسای کاتولیک اذعان کرده است.

در سال ۲۰۱۵، بسیاری از سیاستمداران و رهبرای کلیساهای شیلی خواستار برکناری خوان باروس شدند، اما پاپ در قبال این خواست عمومی مقاومت کرده بود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس