کد خبر 858162
تاریخ انتشار: ۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۶
 پالرمو

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: بر اساس رأی‌گیری صورت گرفته در جلسه روز گذشته کمیسیون، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو مستقیم به شورای نگبهان ارسال نمی‌شود و ابتدا در صحن مطرح خواهد شد.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام حسن نوروزی گفت که در جلسه روز گذشته کمیسیون قضایی درباره ارسال مستقیم لایحه پالرمو به شورای نگبهان یا ارسال آن به صحن مجلس رأی‌گیری شد که نهایتاً بر اساس رأی اکثریت اعضا، لایحه مزبور ابتدا به صحن علنی مجلس ارسال خواهد شد.

نماینده مردم رباط‌کریم و بهارستان افزود: شورای نگبهان به ترجمه لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون پالرمو ایراد گرفته بود که دولت ترجمه دقیق را فرستاد و لایحه پس از طرح در صحن مجلس به شورای نگهبان ارسال می‌شود تا شورا درباره محتوای لایحه پالرمو نظر بدهد.

 لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی، موسوم به پالرمو، یکی از پرسروصداترین لوایحی بود که در چند سال اخیر در مجالس مختلف شورای اسلامی بررسی شده بود.

این لایحه از دو جهت بسیار مورد توجه قرار گرفت؛ نخست اعتراضات بسیاری از وکلای ملت و کارشناسان به اصل و محتوای این کنوانسیون بود. در واقع مهمترین مشکلی که منتقدین این لایحه مطرح می‌کردند این بود که در کنوانسیون پالرمو گروه‌های مقاومت از جمله حزب‌الله در لیست گروه‌های تروریستی قرار گرفته و امضاکنندگان آن ملزم به مقابله با این گروه‌های مقاومت هستند، به‌نوعی که می‌توان گفت یکی از دلایل تشکیل چنین کنوانسیونی اقدام علیه گروه‌های مقاومت اسلامی بوده است.

کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی، در تاریخ 21 دسامبر سال 2001 در شهر پالرمو در ایتالیا به تصویب رسید و در تاریخ 29 سپتامبر سال 2003، برای کشورهای عضو سازمان ملل متحد لازم‌الاجرا شد و تاکنون 180 کشور آن را پذیرفته‌اند. این کنوانسیون همان‌طور که از نامش پیداست، گامی در جهت مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی و تشخیص کشورهای عضو برای مصادیق آن برای جدی بودن مشکلات ناشی از جرائم فراملی است، همچنین این کنوانسیون نشان‌ می‌دهد که نیاز به تقویت همکاری‌های بین‌المللی به منظور مقابله با این مشکلات در بین کشورهای عضو وجود دارد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس