بن سلمان

بن سلمان در راستای اجرای تصمیم «عادی سازی روابط با صهیونیست‌ها»، برخی قلم به دستان وابسته به دربار سعودی را از میان شخصیت‌های رسانه ای و تبلیغاتی عربستان انتخاب کرده است.

سرویس جهان مشرق - رژیم آل سعود که ادعای ام القرایی جهان اسلام را برای خود یدک می‌کشد، برای پیشبرد تصمیم رسمی خود مبنی بر عادی سازی تدریجی روابط با رژیم صهیونیستی نیازمند راهکاری مدون و منسجم جهت مقدمه سازی و جلب توجه افکار عمومی خود و ملت‌های جهان است.  این در حالی است که رژیم سعودی تلاش دارد این بار پا را از بهبود مناسبات با رژیم اسرائیل فراتر بگذارد و ضمن ائتلاف با این رژیم ضد آرمان فلسطین به عنوان یکی از مقدس‌ترین آرمان‌های امت اسلامی که از هفتاد سال پیش اولویت اصلی جهان اسلام  وارد عمل شود.

محمد بن سلمان نظریه پرداز و عامل اصلی اجرای این طرح است که به نظر می‌رسد تحت فشار آمریکایی‌ها و برای تثبیت موقعیت و حاکمیت خود در پادشاهی آینده عربستان ناگزیر به اجرای این مطالبات است. وی در راستای اجرای این تصمیم استراتژیک، برخی قلم به دستان وابسته به دربار سعودی را از میان شخصیت‌های رسانه ای و تبلیغاتی عربستان انتخاب کرده و از آن‌ها به عنوان ابزار پیشبرد اهداف خود استفاده می کند تا شاید بتواند افکار عمومی را برای پذیرش این طرح آماده نگه دارند.  

نویسندگان سعودی برای پیشبرد مضامین غلط مورد نظر خود در ایجاد رابطه با اسرائیل ترفندهای مختلفی را دنبال می‌کنند. برخی از آن ها سیاست ارعاب در برابر قدرت پوشالی اسرائیل و متحدان غربی- آمریکایی آن را در پیش گرفته‌اند. عده‌ای دیگر به تحریف تاریخ اقدام کرده و ضمن نادیده گرفتن جنایت‌های تاریخی صهیونیست‌ها ضد ملت فلسطین، آنها را در تصاحب فلسطین و قدس اشغالی صاحب حق می‌دانند. عده‌ای نیز تلاش دارند با دمیدن بر آتش اختلافات فرقه‌ای، ایران را به عنوان دشمن اصلی کشورهای عربی معرفی کنند.

دیدار بن سلمان و ترامپ

در این مقاله به بررسی برخی شخصیت‌های رسانه ای و نویسندگان مزدور سعودی می‌پردازیم که با بازی در پازل محمد بن سلمان، هدف اصلی نوشته‌ها و مقالات خود را  پیشبرد روند عادی سازی روابط ریاض- تل آویو قرار داده‌اند. این افراد عبارتند از:  «محمد آل الشیخ»، «عبدالحمید الحکیم»، «ترکی الحمد»، «أحمد العرفج»، «منصور الخمیس»، «صالح الفهید»، «منصور النقیدان»، «سامی العثمان»، «حمزة السالم»، «سعود الفوزان»، «عبدالرحمن الراشد»، «سعاد الشمری»

بیشتر بخوانید:

خنجری که توسط اعراب از پشت به فلسطین زده شد

افشای طرح اسرائیل برای تشکیل «کشور واحد» +عکس

انتشار اسناد محرمانه همکاری سعودی با رژیم صهیونیستی

** محمد آل الشیخ: 

این نویسنده لیبرال از مهمترین حامیان عادی سازی روابط با اسرائیل است. او با وجود اینکه یکی از مهمترین حامیان جدایی دین از سیاست است، اما وقتی کار به استفاده ابزاری از دین برای پیشبرد اهداف خود می‌رسد، از فتوای عبدالعزیز بن باز مفتی سابق رژیم سعودی استفاده می‌کند که معتقد بود اگر کشورهای مسلمان بدانند که صلح با یهودیان و تبادل سفرا و خرید و فروش با آنها و دیگر معاملات مجاز در شریعت مطهر به نفع مسلمانان است،  مجاز به این کار هستند.  

آل الشیخ  با استفاده از این فتوای مفتی وهابی و درباری آل سعود، آن را در سپتامبر سال ۲۰۱۶ در صفحه توییتر خود بازنشر کرده و نوشت: وقتی شیخ عبدالعزیز بن باز مجوز عادی سازی روابط با اسرائیل را صادر می‌کند،  ما چرا آن را آزمایش نکنیم؟  

محمد آل الشیخ در  دسامبر سال ۲۰۱۷ توئیتی دیگر نوشت و اعلام کرد منافع عربستان دیگر با آرمان فلسطین نیست. آل‌الشیخ  یک ماه بعد از فلسطینیان خواست تا ضرب المثل «کاچی به از هیچی» را دنبال کنند و به چیزهای اندک در برابر اسرائیلی‌ها راضی شوند و اسرائیل را تحریک نکنند. وی نوشت که واشنگتن و غرب همراه تل‌آویو هستند و فلسطینی‌ها غیر از کسانی که شعار می‌دهند و خطبه می‌خوانند و نمی‌توانند پشه‌ای را بکشند، کسی را با خود ندارند.  

** عبدالحمید الحکیم:

چند ساعت بعد از اعلام تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی،  الحکیم نویسنده سعودی و مدیر آکادمی مطالعات خاورمیانه در جده در  گفتگو با شبکه آمریکایی الحرة از  مسلمانان جهان خواست تا به این موضوع اعتقاد داشته باشند که قدس به عنوان یک نماد دینی مقدس برای یهودیان به شمار می‌رود و قداست آن مانند قداست مکه و مدینه برای مسلمانان است.  

وی در توجیه ادعای خود از افکار عمومی عربی خواست تا از اسلام سیاسی که بذرهای کینه و نفرت نسبت به یهودیان را می‌پاشد، دست بردارند و حق تاریخی آنها در منطقه!  را انکار نکنند.  

مواضع عبدالحمید الحکیم بیشتر از اینکه متعلق به یک نویسنده مسلمان به نظر برسد، به سمت مواضع سخنگوی رژیم اشغالگر قدس تمایل دارد.

وی در آوریل گذشته نیز از طریق صفحه خود در توئیتر، سالروز  موجودیت رژیم صهیونیستی را به این رژیم تبریک گفت و خواستار وحدت میان اسرائیلی‌ها و سعودی‌ها شد. حساب کاربری اسرائیل به زبان عربی که  وزارت خارجه رژیم صهیونیستی آن را اداره می کند، از توئیت الحکیم استقبال کرد.  

وی در این توئیت دولت اسرائیل را حق تاریخی یهودیان خواند و مدعی شد که  کتابهای آسمانی و تاریخ منطقه طی ۷۰ سال گذشته اسرائیل را به عنوان یکی از دولت‌های دنیا به رسمیت می‌شناسند. الحکیم در عین حال به صورت عمد تاریخ منطقه قبل از ۷۰ سال پیش و جنایت‌های رژیم صهیونیستی در همین مدت را نادیده گرفت و با مخاطب قرار دادن دیگران افزود که از انکار اسرائیل غیر از ضعف و جنگ‌های مذهبی که توسط ایران به عنوان دشمن واقعی شما اداره می‌شود، چیزی عایدتان نمی‌گردد.  

مطلب الحکیم در ۳ می گذشته از عمق سرسپردگی وی به رژیم صهیونیستی پرده بر می دارد، آنجایی که می‌نویسد که تنها اسرائیل است که در کنار عربستان  ضد ایران قرار گرفته و عرب‌ها و ترکیه چنین کاری نکرده‌اند.  

** ترکی الحمد:

ترکی الحمد نویسنده سعودی در دسامبر سال ۲۰۱۷  با حمله به فلسطینی ها مدعی شد که آنها آرمان خود را فروخته‌اند،  لذا نباید موضوع فلسطین موضوع اصلی عرب‌ها قرار داشته باشد. این ادعای احمقانه در شرایطی مطرح می‌شود که همین چند روز پیش ده‌ها فلسطینی در غزه در حمایت از آرمان به حق خود در برابر سکوت و توطئه‌های رژیم‌های عربی جان خود را فدای آرمان قدس کردند.  

این نویسنده سعودی با تلاش برای ادعای تناقض میان موضوع فلسطین و آرمان‌های ملی گرایانه می‌نویسد:  من آرمان مربوط به کشورم در زمینه توسعه و آزادی جدا شدن از گذشته را دارم. اما در مورد فلسطین، وقتی اهل خانه آن را رها کنند، خدا باید نگهدار آن باشد.  

وی در توئیتی دیگر می‌افزاید: از من نقل شده که  گفتم قدس دیگر موضوع ما نیست،  این نقل قول درست نیست. من گفتم که فلسطین دیگر موضوع اول جهان عرب به شمار نمی‌رود، چرا که اهالی فلسطین آن را فروخته‌اند.  

دیدار بن سلمان با بوش پسر و بوش پدر

الحمد در جای دیگری در توجیه ادعاهای مغرضانه خود به موضوع فلسطین تلاش دارد مسئولیت تمام سرخوردگی‌ها و شکست‌های داخلی و خارجی رژیم سعودی را متوجه موضوع فلسطین کند. او در این زمینه می‌گوید:  برخی تصور می‌کنند که من مخالف آرمان فلسطین هستم،  اما این درست نیست.  از سال ۱۹۴۸ تاکنون ما از نام فلسطین رنج برده‌ایم.  کودتاها با نام فلسطین انجام شده است.  توسعه کشور با نام فلسطین متوقف مانده و آزادی‌ها با نام فلسطین سرکوب شده است.  این در حالی است که اگر فلسطین به یک کشور تبدیل شود،  چیزی فراتر از یک کشور سنتی عربی نخواهد بود.  

الحمد در ۱۳ می سال جاری رویکرد خصمانه عرب‌ها ضد اسرائیل! را محکوم کرده و از آنها خواست تا در برابر دشمن ایرانی بایستند. او که از واکنش افکار عمومی نسبت به ادعاهای صهیونیستی خود آگاه بود، می‌افزاید: به من صهیونیست خواهند گفت، اما صهیونیست بودن برای کشور بهتر از ملی‌گرا بودنی است که ما را وارد باتلاق می‌کند.  

وی دشمنی دیرینه عرب‌ها با رژیم صهیونیستی را یک دشمنی روانی می‌داند و مدعی است که خطر واقعی ایران است.  

** احمد العرفج:

در اکتبر ۲۰۱۷ العرفج نویسنده سعودی در مطلبی نوشت: اسرائیل دیگر مانند گذشته نیست و ما ناگزیر هستیم موجودیت آن را به رسمیت بشناسیم. وی  در پاسخ به سوال مجری که آیا با روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی موافق است، گفت: من  در برخی موارد با عادی سازی روابط با اسرائیل موافقم. الان قطع روابط با اسرائیل فایده‌ای ندارد.  

وی خواستار همزیستی مسالمت‌آمیزی شده که صهیونیست‌ها در تاریخ فلسطین نشان دادند هیچ بهره‌ای از این رویکرد متمدنانه ندارند. العرفج در این زمینه مدعی شد که باید انتخاب سرنوشت آرمان فلسطین را به عقلای فلسطینی سپرد.  

احمد العفرج  مشکل کنونی عربستان را  در درجه اول ایران و قطر و یمن دانست و گفت که اسرائیل مشکل عربستان نیست.  

** منصور الخمیس:

منصور الخمیس از دیگر تریبون‌های تبلیغاتی محمد بن سلمان برای پیشبرد روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است.   وی در فوریه سال ۲۰۱۸ در مطلبی در توییتر، از حملات رژیم صهیونیستی به مواضع حزب‌الله لبنان و ایران در داخل سوریه حمایت کرده و در نشان دادن سرسپردگی خود به رژیم صهیونیستی می‌نویسد:

اگر من تنها یک اطلاعات داشتم که می‌توانست به اسرائیلی‌ها در تحقق پیروزی حملات ضد ایران و حزب‌الله و بشار اسد کمک کند،  آن را با یک بوسه به اسرائیل تقدیم می کردم.  

وی  در روز ۱۳ آوریل گذشته هجمه مبغضانه ای را ضد راهپیمایی‌های بازگشت ملت فلسطین انجام داده و مدعی شده است که این راهپیمایی‌ها تظاهرات ایرانی و وابسته به حماس برای ایجاد هرج و مرج است.  

این نویسنده سعودی مدعی شده است که ایران از حماس به عنوان برگه فشار بر آمریکا استفاده می‌کند و اهالی غزه قربانی این روند شده‌اند. آیا در غزه عقلایی وجود دارند که بدانند حماسِ تروریست با خون ملت تجارت می‌کند!

** صالح الفهیدان:

الفهیدان موضوع سنتی اصالت خط و مرزهای جغرافیایی در برابر آرمان‌های امت اسلام را مطرح کرده و می‌گوید منافع ما مهمتر از آن است که آنها را برای کسانی قربانی کنیم که به دنبال هلاکت تو هستند.  وی این اظهارات را در دسامبر سال گذشته و بعد از اعلام تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی مطرح کرد.  

** منصور النقیدان:

النقیدان رویکرد تخریب وجهه حماس به عنوان یکی از اهرم‌های محور مقاومت را در ادعاهای صهیونیستی خود دنبال می‌کند. وی مقاله‌ای در روزنامه الاتحاد امارات در دسامبر ۲۰۱۷ نوشته و به موضوع مصعب از فرزندان یکی از رهبران سابق جنبس حماس اشار کرده که با سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی همکاری می‌کرد. وی در این خصوص می‌نویسد که این داستان نیاز به تفکر دارد تا فرصت باقیمانده برای رسیدن به سازش از دست نرود.  

** سامی العثمان:

سامی العثمان  نویسنده سعودی و سردبیر روزنامه الریاض الیوم است که از حملات رژیم صهیونیستی ضد زیرساخت‌های سوریه به شدت حمایت می‌کند.

وی مدعی شده است که اسرائیل تنها طرفی است که می‌تواند ایران را شکست دهد. او در عین حال اظهارات و ادعاهای مقامات رسمی ریاض مبنی بر قدرت داشتن برای شکست ایران را رد می‌کند.  

** حمزة السالم:

در نوامبر سال ۲۰۱۷ حمزة السالم  نویسنده سعودی آمال و آرزوهای خود در عادی سازی روابط عربستان با رژیم صهیونیستی را در  فضای مجازی منتشر کرده و پیش‌بینی می‌کند که در صورت برقراری روابط رسمی میان دو طرف، اسرائیل به گردشگاه اصلی گردشگران سعودی تبدیل شود.  

او که به دنبال بازار گرمی برای سرزمین‌های اشغالی است، می‌نویسد: اسرائیل از زیباترین کشورهایی است که خداوند آفریده و زیبایی شرق و غرب و تمدن‌های قدیمی و جدید را در آن جمع کرده است.  

** سعود الفوزان:

سعود الفوزان  نویسنده لیبرال سعودی یکی دیگر از کسانی است که مطالب خود را در دایره تشویق به عادی سازی روابط با اسرائیل منتشر می‌کند: او  در توجیه ادعاهای خود در حمایت از یهودیان می‌نویسد: 

من وکیل یهودیان نیستم،  اما یک یهودی به من نشان دهید که یک سعودی را کشته باشد، در این صورت من هزار سعودی از داعش و القاعده را به شما نشان می‌دهم که با انفجار، ملت خود را به قتل رسانده است.  

** عبدالرحمان الراشد:

الراشد  یکی از نویسندگان نزدیک به دربار پادشاهی عربستان و مدیر سابق شبکه العربیه است. او در گفتگویی که با آکادمی مطالعات هدسون در آمریکا انجام داد، خواستار عقد قرارداد برای فعالیت‌های کاری عرب‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی در عربستان شد تا  برقراری مناسبات رسمی بین تل آویو و ریاض امکان‌پذیر شود. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که عربستان در حال حاضر بسیاری از کارگران خارجی را به طرز رقت‌باری از خاک خود اخراج می‌کند.  

وی  در پاسخ به اینکه آیا این سیاست به سمت یهودیان نیز کشیده می‌شود، گفت: طبعا. و این موضوع بر مناسبات عربستان و اسرائیل تاثیرگذار خواهد بود و آن را گرم‌تر خواهد کرد.  البته در درجه اول باید مناقشه اسرائیلی- فلسطینی حل و فصل شود.

** سعاد الشمری: 

این زن نویسنده و فعال سیاسی سعودی در تشویق به عادی سازی روابط با اسرائیل می‌گوید: ۶۰ سال است که دولت‌های عربی ما را به ملی‌گرایی پوشالی و دشمنی با اسرائیل  مشغول کرده‌اند.   الان زمان آن فرا رسیده که سازش و زندگی مسالمت‌آمیز را تجربه کنیم.  

** طراد الاسمری:

الاسمری نویسنده و روزنامه‌نگار سعودی و  سردبیر روزنامه الکترونیکی انحاء است. وی در توئیتی در فضای مجازی رژیم صهیونیستی را برابر با جنبش حماس معرفی کرده است.  

نظرات

 • انتشار یافته: 60
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 22
 • IR ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  45 97
  بهتر نیست به این فکر کنیم ما با کشوری که نه مرزی داریم نه همسایگی ای دقیقا چه دشمنی ای داریم؟ چه جنگی داریم؟ اعراب اگه خیلی ناراحتن خودشون فکری به حال فلسطین می کنن به ما چه ارتباطی داره؟
  • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   59 21
   به انسانیت ما مرتبط است، همان خصلتی که چون نداری نمی شناسی!
  • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   51 10
   انسانیت که نداری؟ یعنی اگر یکی بیاد توی محله شما خانه ای را به زور بگیره تو نگران نمیشی؟ فکر نمی کنی شاید فردا هوس کنه خونه یکی دیگه رو بگیره؟ مثلا خونه خودتو؟؟ چرا یکم فکر نمی کنی؟ یکم فکر کنی به خدا مغزت آسیب نمی بینه
  • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   34 10
   لطف کن و حرف نزن اینجوری خیلی سنگین تره.مسئله ای که از درکش عاجز هستی هم بهتر که اظهار نظر هم نکنی
  • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   7 8
   حرفت منطقی نیست. اینها گماشته شده اند به حاکمیت کشورهای عربی. اما مردم کشورهایشان خیلی فرق دارند عزیزم
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   18 23
   اگر همین حزب الله و سوریه نبودند الان ایران چیزی بهتر از افغانستان و عراق نبود عزیزم
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   14 4
   یه آب قند بدید به این فلک زده بد جور فشارش افتاده
  • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   36 4
   سلام مگه مرز چيه، غير از يك مانع بتني، يا يك خط روي نقشه آيا يك ميله مرزي منافع و امنيت ما رو تعريف و تحديد مي‌كنه؟ در اين صورت امريكايي‌ها و روسها چرا در دهها نقطه دنيا كه هزاران مايل از اونها دور است، مي‌جنگند؟ مگه عربستان با سوريه يا نيجريه مرز مشترك داره كه در آنجا دخالت مي‌كنه؟ مگه اسرائيل با اوكراين يا كردستان عراق مرز مشترك داره كه تيمهاي نيروهاي ويژه‌اش در آنجا حضور دارند و مداخله مي‌كنند؟ يا راكتور عراق رو در 1981 بمباران مي‌كنه؟ مگه تركيه با قطر مرز مشترك داره كه از اون حمايت مي‌كنه و در اين كشور پايگاه ميزنه؟ هر كشوري تا اونجا كه ميتونه بايد دسترسي خود را به منابع، بازارها و گذرگاههاي راهبردي توسعه بده، چه سخت و چه نرم. آقايان! انسان بايد حدي براي مخالف خواني سياسي قائل باشه و حداقل بايد تشخص خودش رو حفظ كنه تا متهم به حماقت يا خيانت به ملتش نشه. متاسفانه اين حرفهاي كودكانه از زبان كساني شنيده مي‌شه كه ادعا دانش سياسي يا سياستمدار كهنه كار رو دارن!
  • پری مجرد۴۳ ساله IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   4 32
   خفه شو منافق
  • IR ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   2 111
   وااای چرا به فکر ما نرسیده بوووود خیلی زبلیا بلا کجا بودی تا الان باشماها باید اینجوری حرف زد وگرنه زود وحشی میشین بانک آتیش میزنین
 • IR ۰۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  سرانجام گاو های شیرده سعودی و همه مزدوران شیطان بزرگ زباله دان تاریخ است
 • IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  6 77
  ترسلمان بالاخره آفتابی شدبعد یه مدت موندن توسوراخ موش.
 • IR ۰۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  قبلا که در دانشگاه تاریخ اسلام را میخوندیم به خودم مگه میشه مگه داریم جنگ نهروان و خوارج اینها ...حالا میفهمم که بابا همه اینها درست بوده و برخی غیرت ندارد و فقط فکر شکم و زیر شکم است و خدا هم که ماشالله خوب هواشونو داره ثروت عظیم برای این گشادها قرار داده.
 • IR ۰۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  11 36
  بن سلمان آخرش مرد یا زنده ماند ؟ هنوز خبری از مصاحبه زنده یا ملاقاتی متعارف نشده.
  • US ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   0 60
   به احتمال زیاد مرده این عکس ها قدیمیه
 • IR ۰۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  12 19
  جالبه، زمانی که کشورهای عربی با اسرائیل می جنگیدند حکومتهای حاکم بر ایران و ترکیه متحد اسرائیل بودند و به اسرائیل کمک می کردند ولی در حال حاضر که اسرائیل پایه های خود را مستحکم کرده ایران (بعد از انقلاب 1978 و ترکیه (گاهی در دوران حاکمیت حزب عدالت و توسعه) با اسرائیل دوشمنی دارند ولی اعراب مثل سابق نیستند و خواهان مذاکره و زندگی مسالمت میز با اسرائیل هستند.
  • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   103 5
   شدیم کاسه داغتر از آش
  • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   2 5
   خب چیش جالبه برات دقیقا این که یه خائن شاه مملکت بود و هر غلطی میکرد یا این که مملکت افتاد دست مردم و مقاومت و الان مدافع فلسطینه چون باید همه مقاومت ها پشت هم باشن جلب جالبات و بوخورم
 • IR ۰۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  7 8
  آل سعود تغییری نکرده است همینطور بوده است فقط الان علنی تر اقدام می کند این قلم به مزدها هم فقط آنچه را که از آنها خواسته شود توجیه میکنند خائنین در آخر الزمان کم نیستند و افراد شریف کم می شوند و قلیل من الاخرین
 • GB ۰۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  10 18
  تا دنیا هست عرب با یهود دشمن است ودشمن خواهد ماند اما شما پان فارسهای ضد عرب که همانند یهود با عربها دشمن خونی هستید در اصل هیچ مشکلی با یهود ندارید فقط میخواهید از آب گل آلود ماهی بگیرید که خوشبختانه دنیای عرب به ماهیت کثیف ومنافق شما پی برده است .
  • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   6 14
   شما که مزدوری بیش نیستی که بخوام جواب بدم ولی جوامع عرب وقتی بیدار میشوند که دیر است
  • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   0 5
   اهان پس بگو چجوری خرت کردن که بشی پالون دارشون اخه چه مفت و ساده خر شدی
  • ایرانی IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   0 4
   کاملاً مشخصه که بدجور ضد ایرانی هستی.صهیونیستهای کثیف بدنبال احمق های متهجری مثل تو هستند تا از بیسوادی و عقب ماندگی سیاسی شما برای منافع غصبی شان استفاده کنند. حقا که خوب در مکتبی که در خدمت صهیونیستهاست بزرگ شده ای. در این تنفر بمیر مرتجع بیسواد.
 • DK ۰۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  5 5
  آل سعود به تمام جنبشهای عربی خیانت کرده - عبدالناصررا مشکل خودش می دانست اسرائیل را در پشت پرده همراهی می کرد و...در تمام جنگهای اعراب با توطعه آمریکا به اعراب از پشت خنجر زده است
 • BE ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  6 7
  کل اجنه هاشون رو اجیر کردن/بسم‌الله
 • mojtaba SE ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  4 10
  YANI HANOZ MARDOM IRAN BAD AZ ,,,MERCI
  • IR ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
   1 0
   وات؟
 • IR ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  15 6
  چیز عجیبی نیست . همه حکومت های دنیا از قلم بدستان مزدور برای پیشبرد اهدافشان استفاده می کنند .
 • IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  15 1
  انصافا بن سلمان از بعد برجام با 500 میلیارد دلار قرار دادهای اقتصادی و نظامی که با امریکا و اروپا بست دهن ایران و برجام و هسته ای و کدخداطلب و کلید رو سرویس کرد !!
  • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   0 8
   البته با این همه توی سوریه وضع نوچه هاش معلوم و تو یمن هم در گل
 • IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  4 10
  تیر به کجاش خورده که روش نمیشه بگه بن سلمان
 • NL ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  4 9
  اعراب در برابر اسراییل ذلیلن علتش هم مثل روز روشنه چون وقتی یه گروه کوچک مثل حزب الله میتونه داعش که مورد حمایت قطر و عربستان و کویت و امارات و بقیه اعرابه براحتی شکست بده و تارومار. کنه یک کشور. یهودی که دیگه جای خودش داره ضعف اعراب بهاطر نبود ایمان و عقیده و زندگی مرفه و خوشگذرانی اوناست پس بهمین دلیل از هر چیزی که مزاحم عیاشی و لهو و لهبشون بشه پرهیز میکنن حتی اگر شرافت عربیشون لکه دار کنه بزودی شاهد اتحاد اعراب با اسراییل خواهیم بود علیه ایران که البته بازم هدف فقط درگیر نشدن در هر جنگیه که آسایششون بهم بزنه و در حقیقت هیچ خطری نداره
 • Militarist IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  3 24
  تیر به کجاش خورده که روش نمیشه بگه بن سلمان
 • RU ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  35 7
  متاسفانه سیاست خارجی ما هم در روند حرکت دولت سعودی به سمت رژیم اشغالگر بی تاثیر نبوده واقعا دشمنی با مسلمانها و بخصوص اعراب باید جزو خطوط قرمز ما باشه. ما که در مقابل کفار گفتگو میکنیم و نرمش به خرج میدیم در مقابل دیگر کشورهای مسلمان به خاطر هدف بزرگتر مثل فلسطین باید انعطاف بیشتری به خرج میدادیم ولی متاسفانه کار به جایی میرسه که ناخواسته در جهت سیاستهای صهیونیستی به سفارتشون هم حمله میکنیم
  • IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   1 8
   تو نمیخواد آشتی بدی مسلمونا رو وقتی قدرت تشخیص مسلمونی رو نداری حتی یه ذره
 • SK ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  5 4
  مگه نمی گفتید تیر خورده؟! تیر به کجاش خورده
 • مهدی م IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  10 7
  شما که می گفتید این مردکتیر خورده!!!
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  8 0
  با سلام. فرد دست راست جرج بوش، پدر وی نیست. آن فرد جیمز بیکر سیاستمدار و وزیر خارجه آمریکا در زمان جرج بوش پدر است.
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  2 7
  !!! تیر به کجاش خورده که روش نمیشه بگه بن سلمان
  • BE ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   0 12
   به ماتحتش خورده انگار
 • سید IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  9 14
  متأسفانه اصلاح طلبان تهوع آور همزادهایی در اغلب کشورهای اسلامی دارند که به ترویچ افکار انحرافی می پردازند!
 • سید IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  13 6
  معلوم نیست زیباکلام نزد ایشان درس خوانده است یا ایشان نزد زیباکلام!!!!
  • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   3 10
   آدم شرمش میاد زیباکلام با این حیوانات همنظر هست. این همنظری از کجا میاد؟
  • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   23 8
   خب دلواپسان هم در مورد برجام با نتانیاهو هم نظر هستند شرمتون نمیگیره ؟
  • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   6 3
   ناشناس 11:20 ای چاه مستراح وسط اون برجام جونت . خوبه یا بازم میخوای ؟
 • سید IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  20 6
  توجیهات این نویسندگان با توجیهات زیباکلام و عبداللّه نوری ما چقدر شباهت دارد!!!
  • ایرانی IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   0 8
   آره اخوی همشون توی یه مکتب درس خوندن. مکتب جهل و خودباختگی.
 • اصلاح طلب IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  20 14
  بن سلمان مغز متفکر اصلاحات عربستان که انشاالله ایران هم تقلید کنه
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   5 12
   خدا شفات بده برادر
  • IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   0 4
   خدایی چی زدی تو
  • IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   0 5
   جاسوسای عرب که انقد اکتیو و فعالن تو سایتا بیان وسط حالا واااای وااای
  • ایرانی IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   2 4
   الهم اشفع کل مریض
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۶
   0 0
   کوروش پرستا کجان پس. چرا میخواهی از یک عرب تقلید کنی؟
 • IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  3 36
  بن سلمان ب درک یا زمینگیر و تیرخورد ؟؟
 • اصلاحات US ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  8 7
  بن سلمان پدر اصلاحات عربستان
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  15 4
  اصلا هم اعتراف نکنی که کلی خبر درباره مرگش گذاشتی و خیط شدیا.
  • IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   0 45
   مگه الان زندست که تو فک میکنی خیط نشدی
  • US ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
   0 3
   اگر واقعا مرده باشه چی ؟؟ اون وقت تو خیت میشی
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  8 11
  اي كاش مشرق چند نفر از نويسندگان و اصحاب رسانه عربستان كه با اين فرايند مخالفند را هم معرفي و نظرات ايشان بررسي مي كرد تا برداشت بهتري از فضاي عربستان براي خوانندگان حاصل مي شد
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۵
  3 3
  این مرتیکه خیکی احمق آل سعود رو به آل قعر چاه تبدبل خواهد کرد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس