وریا غفوری

بازیکن اسبق تیم ملی کشورمان گفت: به خوبی می توانم حس و حال سید جلال حسینی و وریا غفوری را بعد از خط خوردن از لیست تیم ملی درک کنم.

سرویس ورزش مشرق – با اعلام فهرست نهایی تیم ملی برای سفر به ترکیه و روسیه اسامی 11 بازیکن دعوت شده به لیست 35 نفره تیم ملی از این فهرست کم شد. بین اسامی خط خورده نام وریا غفوری، سید جلال حسینی، سید حسین حسینی و کاوه رضایی که در تیم های باشگاهی شان جزو بهترین نفرات بودند و الان در لیست استندبای قرار گرفته اند، باعث تعجب همگان از جمله کارشناسان فوتبالی شد.

سید هادی طباطبایی در گفت و گو با مشرق، درباره دلایل احتمالی خط خوردن این بازیکنان و انتخاب های کی روش حرف زد.

متن صحبتهای وی در ادامه می آید:

*درک شان می کنم

می توانم درک کنم که الان حال وریا غفوری و سید جلال حسینی چیست. آنها خیلی با انگیزه در تیم های باشگاهی و ملی کار می کردند و از مهره های تأثیرگذار در هر دو تیم بودند ولی به یکباره خط خوردن شان شوک آور بود.

*استندبای بدتر از خط خوردن است

اینکه این بازیکنان در لیست استندبازی قرار گرفتند به مراتب کار را برای شان دشوارتر می کند. اگر می دانستند که رسما خط خورده اند بهتر با این موضوع کنار می آمدند ولی حالا ممکن است این فشار روحی روی آینده فوتبالی شان تأثیر بدی بگذارد و دیگر آن بازیکنان قبل نشوند.

*تنها یک دلیل وجود دارد

به اعتقاد من تنها دلیلی که می توان برای خط زدن سید جلال و وریا حدس زد این است که دو بازیکن چند پسته به جای آنها ترجیح داده شدند. کی روش خواسته به جای وریا از پژمان منتظری استفاده کند که در دو پست دفاع میانی و راست می تواند بازی کند و به جای سید جلال هم از چشمی استفاده می کند چون هم در هافبک دفاعی بازی کرده و هم دفاع میانی. غیر از این دلیل دیگری برای این خط زدن وجود ندارد.

*نیمکت نشینی حسینی بهانه بود

اینکه حسینی معتقد است او را به خاطر نیمکت نشینی های اخیرش در استقلال خط زده اند درست نیست. کی روش با دعوت از بازیکنانی که ماه ها در تیمی توپ نمی زدند ثابت کرده در بحث انتخاب بازیکن به یکی دو بازی نیمکت نشینی افراد دقت نمی کند.

*برخی کارهای کی روش مجهول است

هنوز متوجه نشدیم که دلیل دعوت از بازیکنانی که حتی آنها را یک تست هم نزد چیست. برخی رفتارهای کی روش مجهول است. بیت آشور، رفیعی و...را دعوت کرد و بعد تست نکرده خط زد و یا رامین رضاییان را به وریا غفوری ترجیح داد. سید جلال که نقش مهمی در صعود تیم ملی به جام جهانی داشت خط خورد ولی بازیکنی که ماه هاست مصدوم بوده یا تمرین ندارد در لیست می ماند.

*باید به نظر کی روش احترام گذاشت

تحمل این تصمیمات خیلی سخت است ولی نه من نه شما و هیچکس دیگری از تفکرات کی روش خبر نداریم و باید منتظر نتایج این تصمیمات بنشینیم. فقط ای کاش فرصتی بود تا او درباره دلایل خط زدن این نفرات حرف می زد تا شاید بتوان از شنیدن علت این کار لااقل کسب تجربه کرد. (کی روش ساعاتی پس از این گفتگو در مصاحبه ای دلایل خط زدن ووریا غفوری و سیدجلال حسینی را به روشنی اعلام کرد (اینجا بخوانید))

*کی روش خودش دنبال حریف قدر نمی رود

اینکه بگوییم فدراسیون سیرالئون یا امید ازبکستان را برای بازی با تیم ملی برگزیده درست نیست. تاکنون شده کی روش از تیمی اسم ببرد که می خواسته با آن بازی کند و نشده است؟ در این مدت هم با تیم هایی بازی کره ایم که یا همسطح با تیم ایران بودند یا پایین تر. همین روسیه که سال قبل با آن بازی کردیم تیمی بوده که سابقه شکست دادنش را هم داریم. بنابراین نمی توان به فدراسیون ایراد گرفت که حریف تدارکاتی خوبی برای تیم ملی انتخاب نکرده است. این خود کی روش بوده که سراغ رقبای جدی نرفت.

*گروه B می تواند چراغ راه فوتبال ایران باشد

فارغ از اینکه تیم ملی با چه نفراتی به روسیه می رود باید قدر این مسابقات را دانست. به ویژه اینکه ما با تیم های خوبی در کلاس بالای فوتبال جهانی رودررو می شویم. مایی که در این مدت فقط به تیم های سطح پایین یا همسطح خودمان دیدار داشتیم باید مسابقه دادن با اسپانیا و دیگر تیم های گروه B را چراغ راهی کنیم تا فوتبال مان بعد از جام جهانی بتواند کلاس فوتبالی اش را ارتقا بدهد.

*توقع صعود داریم اما...

ما روی کاغذ شانسی نداریم. کسی هم از تیم ملی در جام جهانی توقع صعود ندارد ولی می توانیم از این فرصت مغتنم بهترین استفاده را ببریم و به خودشناسی بهتری از توانایی های مان برسیم. ما در جام جهانی قبلی در دیدار با آرژانتین ثابت کردیم قابلیت های فوتبال مان تا چه حدی است و این خودباوری به صعود دوباره و مقتدرانه تیم ملی انجامید و حالا هم باید این روند را بعد از این جام جهانی ادامه بدهیم.

*وریا و حسینی الگو شوند

هیچ حرفی نمی توان به وریا و سید جلال زد که آرام شان کند مگر اینکه آنها با تجربه ای که دارند هر چه زودتر با این موضوع کنار بیایند. شاید تحمل این موضوع برای حسینی راحت تر باشد اگر به سن و سالش نگاه کند که البته آن هم سخت است ولی وریا باید بداند راه طولانی پیش روی اوست و هر دو می توانند با نشان دادن استقامت شان الگویی مثالزدنی برای نسل بعد از خودشان باشند و تا ابد در ذهن ها بمانند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  20 14
  سید جلال حسینی چرا خط خورده ؟؟؟ چون واقعا دفاع محکم تر از سید جلال حسینی توی ایران نداریم .
 • US ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  38 8
  رکورد دار کلین شیت لیگ، بهترین دفاع وسط لیگ بهترین دفاع راست لیگ رو، یکی از بهترین و آماده ترین مهاجم هارو که داشت آقای گل لیگ بلژیک میشد رو با خودت نبری بعد امثال عابدزاده جوان رضائیان و شجاعی و دژاگه رو ببری که یا مصدوم بودن یا در کل فصل به تعداد انگشت های دستشون هم بازی نکردن، فقط سر لجبازی با لیگ بود این ترکیب
 • IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  16 0
  خدا کند فوتبال ایران در جام جهانی گل کند. این بهتر از این است که گفته شود خدا کند فوتبال وریا نابود نشود. مگر نه این است که اگر برای ایران بود ارزش خواهد داشت؟
 • IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  8 0
  بازی با اسپانیا و پرتغال در واقع هر کدامشان به تنهایی یک فینال برای ایران حساب می شود. پس باید با جون و دل و غیرتمندانه بازی کنند. این چند روز باقی مانده رو باید با سعی وتلاش خودشون رو روی فرم نگه دارند و در بازی با دو تیم اسپانیا و پرتغال باید بهترین بازی عمر خود را نشان دهند.
 • دکتر RU ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  22 0
  این کیروش داره فریاد می زنه هر کی از لیگ ایران بره دعوت میشه..حضور عابدزاه هم به خاطر همینه
 • علی ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  11 6
  واسه چی خراب بشه؟! بخاطر یه سرمربیِ کذاب دروغگوی تیم ملی؟! که فقط عشق لژیونر داره؟
  • IR ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
   0 0
   عشق نیست ساپورت باشگاههایی است کی رش در اروپا و به اروپا نظر خاص دارند ایشان بنفع ...
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۱
  1 2
  بازی یکشنه تیم خوبیه معلوم میشه که چرا این انتخابها را کرده است کیروش باهوشه ضمن اینگه اینده نگر هم هست در واقع با این ترکیب میخواد با یک تیر دو نشون بزنه جام جهانی . جام ملتها
  • IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   0 0
   فیفا به ازای هر بازیکنی که از باشگاه‌های مختلف در تیم ملی حضور دارند مبلغ پایه 212 هزار دلار پاداش خواهد داد. - شم نون قرض دادنش خوب است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس