کد خبر 856562
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰
شهرام پروین

فردی مدعی است برای رفع مشکل بی‌آبی کافی است با نشانه‌گیری چند لوله به سمت آسمان و اتصال آن به یک استخر آب، رطوبت همه لایه‌های جو را از دریای سیاه تا اقیانوس هند جذب ایران کند.

به گزارش مشرق، بارندگی‌های پیاپی اخیر در کشور، آن هم در سالی که اعلام شده خشک‌ترین سال تاریخ آبی ایران است، باعث شگفتی بسیاری از مردم شده و پرسش‌هایی را برای همه ایجاد کرده است. درباره علت این بارندگی‌ها هم در شبکه‌های اجتماعی گمانه‌زنی‌های مختلفی شده است. در میان مدعیان این گمانه‌زنی‌ها آن که از همه شگفت‌ آورتر است و مورد اقبال بیشتری هم واقع شده «مهندس شهرام پروین» است.

او که صفحه‌ ویدیوهایش در آپارات بیش از ۵۰ هزار بازدید داشته و ویدیوهایش به طور جداگانه هم در شبکه‌های اجتماعی بازدید بسیار داشته مدعی است که بارش‌های اخیر نتیجه فعالیت‌های شخص اوست. ادعایی که هیچ یک از کارشناسان آن را تأیید نمی‌کنند اما خودش تأکید بسیار بر صحتش دارد و بسیاری افراد نیز حقیقت را در صفحه‌های او در شبکه‌های اجتماعی جستجو می‌کنند.

۹ میلیون کیلومتر مربع در تسخیر آنتن‌های پروین

پروین درباره روش انجام کارش می‌گوید: کاری که ما می‌کنیم این است که انرژی را از طریق آنتن‌هایی که نصب کردیم به یک «آکومولاتور» [=گردآورنده] منتقل کنیم و بعد این انرژی را از طریق لوله‌ها به آب انتقال می‌دهیم. آبی که لازم داریم خیلی مهم است که آب احیا شده باشد؛ آبی که قدرت کافی برای تبدیل انرژی «دُر» به انرژی «اُرگون» را داشته باشد.

وی ادامه می‌دهد: انرژی دُر از طریق این آنتن‌ها جذب آکومولاتور ما می‌شود و بعد از طریق این لوله‌ها به استخر ما راه پیدا می‌کند. به این ترتیب در واقع یک اختلاف پتانسیل در انرژی ارگون ایجاد می‌شود که باعث می‌شود دما کاهش پیدا کند، باد ایجاد شود و سامانه بارشی را به سمت خودمان جذب کنیم.

پروین تا کنون آزمایش‌هایی در مناطق مختلف از جمله چادگان، میقان، کاشان، اصفهان، شازند، تهران و هشتگرد انجام داده و مدعی است که تقریبا همگی موفقیت‌آمیز بوده است. عملیات دیگری که وی با جزییات در یکی از ویدیوها به آن پرداخته است عملیات در محدوده سد کارون ۴ است و نامبرده مدعی است که با موفقیت انجام شده اما شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران که پشتیبانی لجستیک عملیات او را را پذیرفته بوده این موضوع را تأیید نمی‌کند.

در اطلاعیه شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران آمده است: در خصوص برخی ادعاهای مطرح‌شده در فضای مجازی مبنی بر انجام عملیاتی نتیجه‌بخش در محدوده طرح‌های این شرکت باهدف ایجاد تغییرات جوی و جذب سامانه‌های بارشی، اعلام می‌دارد این شرکت شواهد علمی و واقعی برای تایید این ادعاها در دست ندارد.

آب نیرو طبق دستور ستاد وزارت نیرو از نیمه سال ۱۳۹۵ طبق قانون موظف بوده که از هرگونه طرح یا ایده که بتواند استحصال آب از مناطق غیرمتعارف را ایجاد کند حمایت لجستیکی و فنی‌پژوهشی انجام دهد. پروین بر همین اساس با آب نیرو مذاکراتی داشته اما پشتیبانی نظری و روش‌شناسی عملیات خود را در اختیار آب نیرو قرار نداده به این دلیل که حق کپی‌رایت روش خود را از دست ندهد. با وجود این موفق شده از حمایت لجستیکی آب نیرو در حد تأمین غذا و اِسکان و رفت‌وآمد نیرو و … استفاده کند اما نهایتاً عملیاتش مورد تأیید آب نیرو قرار نگرفته است.

ثبت هر ایده و کار علمی یک نوع دزدی است

پروین که به دلیل از دست نرفتن حق کپی‌رایت روش خود از ارائه جزییات به نهاد رسمی متولی آب خودداری کرده، مبنی بر اینکه روش خود را در چند کتاب یا مقاله علمی ارائه کرده است می‌گوید: خیر!کاری نکرده‌ایم چون لزومی نمی‌بینم کارم را به ثبت برسانم. چرا که به ثبت رساندن یک ایده از نظر فلسفی یک نوع دزدی است، هر ایده‌ای که باشد. ایده‌های مختلفی دارم ولی هیچ کدام را به ثبت نمی‌رسانم که هر کسی خواست از این ایده استفاده کند. مالکیت یک چنین چیزی را نمی‌توانیم بگوییم صرفاً برای یک بشر است و مالکیت ایده‌ای این چنینی برای عموم مردم است، برای تمامی بشریت است. این فلسفه خود من است و به شخصیت من ارتباط دارد.

وی در پاسخ به اینکه از چه نهادی برای انجام کارش درخواست مجوز کرده و آیا موفق شده یا نه می‌گوید: ما مجوز نمی خواهیم فقط می خواهیم که دولت این روش را به رسمیت بشمارد و بگوید کار کنیم و برای مردم باران ایجاد کنیم. تجهیزات را هم خود من ساختم و داخل کشور هم هست.

وی در پاسخ به اینکه این کار چه اندازه دقت دارد و آیا ممکن است منجر به سیلاب یا آثار مخرب هم بشود یا نه می‌گوید: بستگی به مهندسی که روی آن کار می‌کند دارد. اگر کسی که می خواهد با دستگاه کار کند اطلاعات اولیه نداشته باشد و نداند که با دستگاه چه طور کار کند طبیعتا می‌تواند خطراتی داشته باشد. مثل این است که رانندگی بلد باشید ولی گواهی‌نامه نداشته باشید. با این حال خود من تسلط کامل دارم چرا که از سال 2001 در این زمینه تحقیق داشتم، و ساکن آلمان و دانشگاه هانوفر بودم.

پروین تأکید می‌کند: از ۵ سال پیش تا به حالا ۲۰ سفر به ایران داشتم و بیش از ۵۰ عملیات ساخت باران و جذب سامانه‌های بارشی را اجرا کردم. سامانه‌های بارشی را از دریای مدیترانه، دریای احمر و یا اقیانوس هند به ایران جذب کردم و برای استادان دانشگاه‌های اصفهان، کاشان و تهران ، علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری، امام جمعه اصفهان، کاشان و غیره به نمایش گذشتم.

روشی موثر برای رفع کامل آلودگی هوا

پروین با اعلام اینکه موفق نشده وزیر نیرو را ببیند می‌گوید: ما می‌توانیم آن قدر بارندگی ایجاد کنیم که تمامی‌ سدهای کشور پر بشوند. معاونین ایشان علاقه به این دیدار نداشتند. چرا که با جذب سامانه‌های بارشی به ایران و بارندگی‌های فراوان در ایران مشکل کم آبی حل می‌شود و بودجه‌های سنگین وزارت نیرو در رابطه با سدسازی، کانال‌سازی و آبرسانی زیر سوال خواهد رفت.

او با اشاره به اینکه از این روش می‌توان برای رفع مساله آلودگی هوا نیز استفاده کرد روش کاشت نهال و ریگ‌پاشی را ناکارآمد می‌داند و تأکید می‌کند: تکنولوژی جذب سامانه‌های بارشی راهکاری مؤثر است که قادر است میلیونها متر مکعب آب را از روی اقیانوس هند، دریای مدیترانه و یا دریای احمر به سمت منطقه جذب کرده و بدون هزینه آب پاشی روی زمین به صورت باران پخش کند. این تکنولوژی به ما این امکان را می‌دهد که رطوبت موجود در خوزستان نیز به شبنم طبیعی تبدیل شده و زمین را مرطوب کند و یا به ابر تبدیل شده و بارش باران را میسر کند. همچنین با ایجاد باد می‌توانیم آلاینده‌های هوا را که ممکن است موجب اسیدی شدن بارانها شود، دور کنیم تا قطرات باران کیفیت به مراتب بالاتری داشته باشد.

پروین درباره هزینه‌ای که در ازای انجام این عملیات از مسئولان انتظار دارد می‌گوید: آنگونه که یک وانتی در ایران هندوانه را به شرط چاقو به فروش می‌رساند، می‌توان همین پیشنهاد را در رابطه با جذب سامانه‌های بارشی نیز تطبیق داد. یعنی چنانچه میزان بارشهای ماهیانه منطقه نسبت به میزان میانگین پانزده ساله بارشهای ماهیانه منطقه افزایش داشت به بنده فقط هزینه افزایش بارش را بپردازند. در غیر این صورت هیچ پرداختی صورت نگیرد.

این حرف ها اثبات‌شدنی نیست

روش ادعایی پروین، رطوبت را از منطقه بالکان تا شرق مدیترانه، خاورمیانه، شبه جزیره عربستان، سودان، مصر، دریای سیاه و اقیانوس هند یعنی مساحتی بیش از ۹ میلیون کیلومتر مربع را از سه طبقه اصلی جو با استفاده از چند میله که رو به آسمان می‌گیرد جذب می‌کند. در این روش آن‌گونه که خودش می‌گوید چند «لوله و شیلنگ زنگ‌زده» به برق متصل می‌شود و با لوله‌ها و شیلنگ‌های دیگری به یک استخر آب متصل می‌شود. لوله‌های اول که او آن‌ها را آنتن می‌نامد همچون ضدهوایی آسمان را نشانه می‌گیرند و سامانه‌های بارشی را از میلیون‌ها کیلومتر مربع مساحت آسمان به سمت استخر آب جذب می‌کنند. روشی که تا کنون هیچ یک از کارشناسان تأیید نکرده‌اند.

رئیس مرکز ملی خشکسالی درباره روش پروین می‌گوید: ایشان ساکن اصفهان هستند و مسئولان هواشناسی با ایشان دیدار داشته‌اند. کار ایشان به هیچ عنوان اثبات شدنی نیست. نمی‌دانم به چه دلیل مردم حرف‌های او را باور کردند و بهتر است با خودش صحبت کنید و توضیح دهد که تجهیزاتش چگونه کار می‌کند.

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع ایران نیز درباره او می‌گوید: من در مورد ویوپیشتر زیاد در کانالم نوشته‌ام. سؤال اینجاست که اگر حرفی برای گفتن دارد چرا نتیجه پژوهش‌هایش را مقاله علمی نکرده و چرا کارش را چاپ نکرده است؟

محمد درویش می‌پرسد: چرا اگر واقعا چنین روشی هست آمریکا در کالیفرنیا مشکل خودش را با این روش حل نمی کند؟ بسیاری از کشورهای دیگر پیشرفته هم دچار بحران کم آبی هستند چرا به سمت این روش نرفته‌اند. به اعتقاد من این افراد از برخی مدیران داخلی برای اهداف خودشان سواستفاده می کنند.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 51
 • در انتظار بررسی: 37
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  68 56
  خدا شفا بده.
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   75 33
   به نیوتن و انیشتین هم همینو رو میگفتن!!!
  • مهدی ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   66 1
   بنده تا بحال درباره ایشان و کارهایش نشنیده بودم. قضاوت رد یا قبول این ایده بدون آزمایش، علمی نیست! اگر واقعا ایده ایشان کارایی داشته باشد حرف ایشان هم درباره حقوق مالکیت درست است! انجام این امر در یک آزمایش مدیریت شده امکان پذیر است تا صحت ادعاهای وی را ثابت یا رد کند! اگر اشتباه باشد که هیچ، محققی تلاش کرده است و به نتیجه نرسیده است! اما اگر درست باشد تحول بزرگ رخ داده است! آقای محمد درویش ( که ایشان را نیز نمی شناسم ) از پاسخشان مشخص است که سوادی ندارند! مگر حتما باید همیشه اولین بار آمریکایی ها یک چیزی را اختراع کنند؟؟؟
  • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   25 44
   نخیر خدا شما را شفا بده مدعیان رهبری مسلمین و جهان
  • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   31 2
   بزرگترین مشکل ایران "آب" هست، متوجه باشید ما در وضعیت #بحران_آب هستیم. این نه شوخیست و نه توهم و چیز دیگه ای ... . در حال حاضر هر طرحی ارزش بررسی را دارد.
  • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   38 3
   من کاری به درستی یا نادرستی این روش و ادعای این بنده خدا ندارم ولی ببینید کسی که به عنوان استاد و عضو هیئت علمی میخواسته ادعای ایشون رد کنه چه دلیل قاطع علمی آورده ؛چون آمریکا این کار رو در کالیفرنیا نکرده!!! ما هم نمیتوانیم...
  • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   20 5
   نقش اسلحه هارپ در کاهش و جذب بارش و زلزله و مانند آن اثبات شدهاست ممکن است از همانامواج رادیویی و آیونوسفر استفاده کند فقط میزان برق زیادی نیاز هست سااختنش هم کار هر دانشجویی می تواند باشد
  • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   22 1
   شاید حرفش راست باشه از کجا معلوم؟
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  26 8
  این کار به نظر عملی میاد. چون یادمه یه مدت پیش، مشرق، از تکنولوژی جدیدی که تو امارات داره انجام میشه و رطوبت رو تبدیل به بارون می کنه گزارش تهیه کرده بود.
  • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   8 8
   پسر خوب کاهش رطوبت جو تو فلات مرکزی عوارض داره....از جمله سرطان پوست....
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  49 11
  این مرد ادعای بزرگی دارد و البته حسادت شدید سازمان هواشناسی را برانگیخته است.
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  47 1
  مقاله نوشتن کار درستی نیست ، چون خارجی ها فورا و بهتر و مجانی استفاده میکنن بهترین راه اثبات حرف های این آدم اینه که همین روش رو تا آخر شهریور ادامه بده اگه همین جوری بارون اومد پس احتمال زیاد راست میگه
  • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   25 3
   می گوید اگر می خواهید ادامه دهم به من پول بدهید.
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   7 17
   برای خوشبختی بشریت چه اشکالی داره .....هم اونا بارون درست کنن هم ما (بازی برد برد).....این نتیجه برجامه .....باعث شده مردم ایران احمق ترین مردم دنیا جلوه کنن.....البته مردم ایران احمق هستن ولی اندازه خودشون.....
  • ES ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   4 1
   پروژه هارپ از شلیک امواج مایکرویو از طریق آنتن به لایه های اسمان استفاده میکند. ولی ایشان احتمالا روش دیگری دارند. تنها راه قبول ایده های جدید اینست که آزمایش شوند و اگر جواب داد بعنوان نظریه ازمایش شده مورد استفاده قرار گیرد.
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  22 25
  چرت و پرت
  • IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   14 3
   مدینه فاضل ابی شما چرت و پرت هست
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  19 15
  من میتونام باران بیاورم. شیلنگ اب بیاروید یادتون بدهم
  • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   26 2
   واقعا میتونای، از فارسی نوشتنت معلومه
  • ایران آ باد IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   11 11
   تو بهتره بری با آفتابه آ ب بخوری
 • US ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  13 29
  چه معجزه ای. واقعا داره اراجیف میگه. میخواد پولی بگیره و فرار بکنه.
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   22 12
   جهل بیماری خطرناکی است که شما به آن دچارید.انکار اولین نشانه جهل است.
  • IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   0 0
   اتفاقا دولت سر ایشان کلاه گذاشته ایشان عملیات های اصفهان را مجانی اتجام داده اینگونه نفرمایید درسال های گذشته قصد اطلاع رسانی را نداشت اما بابت این مسئله مجبور شد که در موردش اشاره کند
 • ناشناس IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  50 0
  بهتره کویر لوت رو به ایشون بدن تا بارون درست کنه. پس از ۵ سال نتیجه رو بررسی کنند
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  32 8
  درمقابل گالیله هم ایستادند و او را کافر خواندند ولی علم راه خودش را میرود حتی اگر همه به اصطلاح مسئولان که روزمرگی را پیشه خود کرده اند،مخالف باشند،به امید اینکه این اختراع بطور جدی اجرایی شود.
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  24 2
  برای اثبات ادعاش زاینده رود رو احیا کنه!
  • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   21 2
   تو ایران نمی زارن یکی درست وبه نفع مردم کار کنه اگه مشکل کم آبی رفع بشه رانتها و دزدیهای پیمانکاران سد سازی ووزارت نیرو از بین میره - تو ایران کسی بخواد کار به نفع مردم بکنه رو نمیزارن پیش بره -چون خودم تجربه کردم که اگهخ کسی بخواد درس کار کنه سرش زیر ابه
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  4 1
  ازاین موارد زیاد هست یادمه چند وقت پیش هم یکی چشونده واسه درمان همه سرطان ها درست کرده بود حسابی کارش گرفت وحتی تلویزیون مستندی راجع بهش نشون داد ولی بعد با بررسی علمی که شد مشخص شد چندان تاثیری نداره
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  5 1
  ما میدانی ها وقتی مقاله ای میدیم تو ieee و زحمتون رو میزاریم توش یاد حرف تسلا میفتیم گه میگه برام مهم نیست ایده من را دزدین مهم اینست که هیچ ایده ای از خود ندارند
 • نجم IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  17 0
  به نظر شخص بنده بارش باران در این چندروز خیلی هم عادی نیس.شاید یه کارهایی شده البته از سوی خدا
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  15 1
  هر ایده ای الهام از سوی خداست نباید به سخره گرفت ممکن است ضعفهائی داشته باشد ولی باید راه کار را برایش باز گذاشت امان از حسود و بخیل فقط می گویند فکرت را بده من مطرح کنم سی سال پیش درخواب سلاحی ساختم که با لیزر کار می کرد و با آن از ساحل خلیج فارس ناو آمریکائی را منهدم کردم جزئیات این سلاحهم یادم بود و نوشتم فکر می کردم یک رویاست ولی دیروز در اخبار خواندم که چین چنین سلاحی ساخته است
 • افشارنیا IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  11 4
  ۲. وَيَا قَوْمِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَيْهِ يُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَيْكُم مِّدْرَارًا وَيَزِدْكُمْ قُوَّةً إِلَىٰ قُوَّتِكُمْ وَلَا تَتَوَلَّوْا مُجْرِمِينَ ﴿هود: ٥٢﴾ ۳. يُرْسِلِ السَّمَاءَ عَلَيْكُم مِّدْرَارًا ﴿نوح: ١١﴾ مردم استغفار کنید بارون میاد. از راه غلط برگردید تا باران رحمت الهی شروع به باریدن بگیره. از سد زدن های خائنانه توسط محیط زیست جاسوس پرور. از کشیدن آب سفره های زیر زمینی برای تولید گوجه فرنگی و محصولات مضر فقط برای رسیدن به سودهای آنی. از مصرف گرایی و تن‌آسایی غربی. از دشمنی با طبیعت و فطرت و ...
 • ایران آ باد IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  10 0
  نام مهندس شهرام پروین را در اینترنت جستجو کنید و سابقه کاری ایشان را مطالعه کنید
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  14 0
  حتی اگر کار ایشان هم باشد باز تکذیب می شود . نان خوبی در خرید آب از ترکیه وجود دارد
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  7 1
  با سلام روش ایشان همانند مکش بنزین از باک خودرو هست در ابعاد بزرگ
 • علی راشدی IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  9 17
  باران را از خدا بخواهید.نه از بنده خدا.گناه نکنید.ظلم نکنید.اسراف نکنید.خداپسندانه زندگی کنید .خواهید دید که خداوند رحمت و برکتش را برای مومنان نازل میکند.
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  22 2
  اینقد مسخرش کنید تا بره. خارج اونوقت. حسرت بخورید. اقایان وزرا یه هیت مامور کنید تا بررسی کنن اگه طرحش عملیه که حمایت کننن. تا اجراش کنه مشکل اب بزرگترین مشکل ایرانه
 • فضلی IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  7 0
  این که دیگران را مورد تمسخر قرار دهیم درست نیست . حد اقل یک کاررا آقای پروین انجام دهد نتیجه داد فبها ، مسؤولین حمایتش کنند اگر نه تردش کنند . جنگ و دعوا برای چیست؟
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  1 1
  عه، ما فکر میکردیم کار خدا باشه !!! (:
 • RU ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  8 0
  پیش بینی امسال اینه که بارانهای سیل آسا در تابستان میاد.
 • حسن IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  6 1
  ابتدا به یکدیگر ظلم نکنیم ربا و زنا نکنیم .ببینید چطور به یاری خدا بارندگی داریم. البته روش ایشان را هم رد نمی کنیم این هم نوعی تلاش شرافتمندانه است.
 • علی IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  11 0
  چه حرف جالبی زده : چرا که با جذب سامانه‌های بارشی به ایران و بارندگی‌های فراوان در ایران مشکل کم آبی حل می‌شود و بودجه‌های سنگین وزارت نیرو در رابطه با سدسازی، کانال‌سازی و آبرسانی زیر سوال خواهد رفت.
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  4 5
  چند سال است که ایران دچار خشکسالی ست شاید کارهای این آقا باعث شده است شایدجاسوس است
 • احمد IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  0 0
  وقتی علت العلل را فراموش می کنیم می رویم سراغ دلیل تراشیدن !
 • US ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  24 4
  شنیده که میزان بارشهای خاورمیانه قراره افزایش پیدا کنه اومده کیسه دوخته خب چرا میگه اگه از میانگین بارشهای 15 ساله بیشتر باشه اینکه نشد خب کاری بکنه اگه راست میگه بارشها دو برابر بشه
 • پ IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  6 1
  واقعا جای بررسی و حمایت دارد اگر هر ایده ای هر چند احمقانه باشد رو مورد بررسی قرار بدهیم مطمین باشید جمیع این ایده ها در نهایت کاری بزرگ خواهد شد.
 • IR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  0 0
  لطف خداست
 • ES ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  0 0
  ایده اولیه استفاده از اورگون و تولید باران توسط دانشمند بزرگ اتریشی ویلهلم ریش بنیان گذاری شد و تا قبل از کشته شدنش در امریکا در سال ۱۹۵۷ روی ان کار میکرد.
 • سرابی US ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  2 0
  بهتره دو سال بهش زمان بدهند و تجهیزات ایشون را در کویر مرکزی ایران دایر کنند اگه میزان بارشها افزایش چشمگیری داشت به نظرم لایق ثبت اختراع و درامد کلان هست
 • IR ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  1 1
  مردم ایران علیرغم ادعا سواد ملتی شده که توسط عده ای شیاد به راحتی گول می خورن
 • IR ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  2 5
  این مرد آخرش کشته می شه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس