کد خبر 852890
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۰
محمدبن سلمان نمایه

سازمان دیده بان حقوق بشر ‌گفت: به نظر می‌رسد محمدبن سلمان شهروندان را زندانی کرده و کلیدها را دور انداخته است.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری شبکه الجزیره، سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که عربستان سعودی هزاران نفر را در برخی موارد تا بیش از یک دهه بازداشت کرده، بدون آنکه آنها را به دادگاه ارجاع دهد. این سازمان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را مسئول بازداشت‌های بی‌هدف معرفی کرد.

بیشتر بخوانید:

دستاورد بزرگ صهیونیست‌ها در آسمان عربستان

خسارت‌های یک ماه گذشته مزدوران سعودی‌ به روایت آمار: هلاکت ۲۵۰ متجاوز و انهدام ۱۰۸ خودروی نظامی + نقشه میدانی و تصاویر

بر اساس گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر که امروز یکشنبه منتشر شد، این سازمان اطلاعاتی را از مجموعه لیست‌های عمومی وزارت کشور عربستان در فضای اینترنت مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و به این نتیجه رسیده که مقامات عربستان بیش از ۲۳۰۵ نفر را به مدت ۶ ماه و برخی از آنها را به مدت یک دهه در بازداشت نگه داشته‌اند، بدون آن که آنها را به دادگاه بفرستد یا تفهیم اتهام کنند.

این گزارش به افزایش روز افزون تعداد بازداشت‌های بی‌هدف طی سال‌های اخیر اشاره و تاکید کرد که دادستان عربستان باید یا اتهاماتی را به این افراد منتسب کند، یا اینکه آنها را بلافاصله آزاد کرده و از بازداشت بی‌هدف افراد مختلف دست بر دارد.

ساره لیا واتسن مدیر بخش خاورمیانه در این سازمان می‌افزاید که اگر مقامات عربستان می‌توانند یک فرد را به مدت چندین ماه بدون تفهیم اتهام بازداشت کنند، این به معنی آن است که سیستم جنایی عربستان همچنان ناکارآمد است و ظالمانه رفتار می‌کند. البته به نظر می‌رسد اوضاع بدتر از اینها است و شعار مربوط به چشم انداز عربستان که محمد بن سلمان مطرح کرده، بیشتر بر روی مدت بازداشت بدون تفهیم اتهام افراد منطبق است تا اینکه یک برنامه اصلاحی باشد.

وی می افزاید که وعده های محمد بن سلمان در ایجاد نوآوری در حاکمیت قانون و تقویت جایگاه قانون بدون اهمیت و اولویت باقی مانده است و حاکمیت عربستان درهای زندان‌ها را قفل کرده و کلیدها را نیز دور انداخته‌اند.

دیده بان حقوق بشر تنها به یکی از این موارد اشاره و تاکید می‌کند که حاکمیت عربستان یک شهروند این کشور را بدون تفهیم اتهام از سپتامبر سال ۲۰۰۳ تاکنون در بازداشت نگه داشته و یکی دیگر از شهروندان نیز از دسامبر سال ۲۰۰۶ تاکنون در مرحله تحقیقات است. علاوه بر اینکه حدود ۲۵۱ نفراز بازداشتی ها از ۳ سال پیش تاکنون همچنان در حالت بازجویی قرار دارند و تفهیم اتهام نشده‌اند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس