کد خبر 852644
تاریخ انتشار: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۷
سید احمد خمینی

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی بار دیگر در سکوتی معنادار، از انتشار "رنجنامه مرحوم حاج احمد خمینی" در نمایشگاه کتاب امسال امتناع کرد.

به گزارش مشرق، نمایشگاه کتاب هرساله میعاد دوستداران کتاب است و مؤسسات و انتشارات‌هایی که نمی‌توان در طول سال به آنها دست پیدا کرد در مصلای امام خمینی(ره) به‌آسانی قابل دسترسی هستند. یک حسن دیگر نمایشگاه کتاب یافتن کتاب‌هایی است که تجدیدچاپ نمی‌شوند و می‌توان سراغی از انتشارات‌ها گرفت.

بیشتر بخوانید:

آرم سپاه چگونه طراحی شد؟/نبوی به شهید بهشتی اتهام جاسوسی می‌زد!

امسال که در نمایشگاه در حال گشت‌وگذار بودم، چشمم به مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی افتاد و یاد کتابی از این انتشارات افتادم که سال‌های سال است منتشر نمی‌شود. به هرحال امسال هم سری زدم و از انتشار این کتاب پرسیدم اما مثل همیشه پاسخ منفی بود، تنها گفتند که در مجموعه یادگار امام تمام نامه‌ها و آثار حاج احمد منتشر شده است.

کتاب "رنج‌نامه؛ نامه حجت‌الاسلام سید احمد خمینی به آقای منتظری" سندی است که در تاریخ 68/2/9 از طرف حاج احمد خمینی خطاب به آیت‌الله منتظری منتشر شد.

مرحوم حسینعلی منتظری در تاریخ 68/1/7 از قائم‌مقامی امام خمینی در رهبری استعفا داد. این استعفا وقتی قوت گرفت که آیت‌الله منتظری به دفاع از مهدی هاشمی معدوم و باند وی پرداخت. مواضع اخیر وی در زمان حیات امام راحل به‌نحوی بود که او حتی جنگ تحمیلی را زیر س>ال برد و علیه آن موضع گرفت.

حمایت آیت‌الله منتظری از منافقین در سال 67، حمایت از باند مهدی هاشمی معدوم، سخن گفتن علیه جنگ تحمیلی و... موجب شد تا یادگار امام در تاریخ 68/2/9 در رنج‌نامه‌ای خطاب به منتظری چنین نوشت "آیت‌الله؛ از منافقین و لیبرالها و طیف مهدی هاشمی جدا نشوید، مطمئن باشید تمامی حزب‌اللهی‌ها در آخرت در مقابل پیامبر اکرم جلوی شما را خواهند گرفت".

این سند تاریخی، حالا سال‌های سال است که مشخص نیست بر سر کدام مصلحت دارد خاک می‌خورد و از بایکوت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی بیرون نمی‌آید، مؤسسه‌ای که در سال 97، بودجه‌ای بالغ بر 71 میلیارد تومان از سوی دولت برای آن درخواست شده بود و مسئولیت آن به‌عهده سید حسن خمینی نوه امام است.

هرساله آثار گوناگونی توسط این مؤسسه به چاپ می‌رسد، برای مثال برخی کتب تازه انتشاریافته توسط این مؤسسه عبارت‌اند از همراه صادق، لوایح چینی نور تصوف، ازلیت فعل باری و حدوث عالم، مجموعه 5جلدی اصفهان در انقلاب و...، علاوه بر این انتشار مجلاتی همچون مجله دوست خردسال، دوست کودک، دوست نوجوان، فصلنامه حضور و حریم امام از دیگر کارهایی این نهاد است. هرچند انتشار هرکتابی درباره امام خمینی مغتنم است اما چرا این مؤسسه در سکوتی غیرقابل قبول رنجنامه را مخفی نگه داشته است؟

تابستان سال 95 بود که احمد منتظری فرزند مرحوم منتظری با انتشار فایل صوتی سخنرانی پدرش در جمع اعضای هیئت رسیدگی به پرونده منافقین در تابستان 67، به ضدیت علیه حکم تاریخی امام خمینی پرداخت اما متأسفانه مؤسسه‌ای که با بودجه میلیاردی وظیفه‌اش پاسداری از آثار امام است عزمی برای مقابله با تحریف امام ندارد.

مرحوم حاج احمد خمینی کنار رهبر معظم انقلاب

رنجنامه حاج احمد خمینی که پیش از وفات امام منتشر شد، سندی تاریخی است که تمام ادعاها و اتهامات آیت‌الله منتظری را علیه جمهوری اسلامی و امام خمینی پاسخ می‌دهد. انتشار این نامه آن‌قدر برای منتظری سخت بود که وی درباره آن می‌نویسد "این حرفها دروغ و شانتاژ است و پشت صحنه اغراض دیگری در کار بوده است..." (خاطرات آیت‌الله منتظری، جلد اول، ص597).

حاج احمد در مقدمه رنجنامه خطاب به منتظری چنین درباره علت نگارش‌ آن می‌نویسد "حضرت آیت‌الله، نوشته‌ای که در پیش روی دارید اشاره‌ای است به علل و عوامل و ریشه‌های مسائلی که عدم توجه به آنها و نصایح مکرر حضرت امام موجب واقعه تلخ قائم‌مقام رهبری گردید. گرچه نگارش این نامه برای کسی که عمری به جناب‌عالی عشق ورزیده است بسیار سخت و باورنکردنی است ولی فقط برای ادای دین خود به امام ــ که مظلوم است ــ و همچنین برای خدمت به مردم که مشتاقانه طالب حقیقتند، به چنین نوشته‌ای دست زده‌ام".

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس