روحانی نمایه

درحالی رئیس جمهور بیان می کند که «محرمانه نداریم»، اما دولت روحانی را می توان دولت محرمانه نامید؛ دولتی که حتی در آن نرخ طلاق و بیکاری و رشد اقتصادی محرمانه شد.

سرویس سیاست مشرق -  به دنبال تصمیم نهادهای نظام اعم از شورای عالی فضای مجازی، دولت، قوه قضائیه و مجلس، حسن روحانی در صفحه اینستاگرام و نه تلگرامش، مطالبی را منتشر کرد که نیاز به تبیین بیشتری دارد.

روحانی در این پست نوشته است: "اگر در عالی‌ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدود کردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده" باید مردم به طور شفاف در جریان چنین تصمیمی قرار بگیرند."

البته حسن روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی از شفافیت سخن گفته و اعلام کرده بود : "تصمیم ما در دولت دوازدهم هم برای اجرای حقوق شهروندی و هم برای مبارزه با فساد این است که همه دولت به خصوص بخش اقتصاد در اتاق شیشه‌ای برود و همه مردم مطلع باشند دولت چه کار می‌کند.[1]"

این اظهار نظر روحانی درباره اینکه محرمانه نداریم در حالی است که واژه محرمانه جز با اسم حسن روحانی معنا پیدا نمی‌کند و دولت یازدهم و دوازدهم، مملو از پنهان کاری‌ها و نامحرم دانستن مردم است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

اما چرا به دولت روحانی «دولت محرمانه» می گویند: 

 

عنوان محرمانه

توضیحات

1

میزان واردات بنزین

روزنامه شرق: [2]آمار مربوط به میزان حجمی واردات بنزین همه‌ساله از سوی گمرک اعلام شده، اما با توجه به اینکه بنزین از سوی شرکت نفت خریداری و وارد می‌شود، گمرک دسترسی به قیمت و در نتیجه ارزش واردات نداشته است تا آن را اعلام کند و درواقع نفتی‌ها آن را محرمانه نگه داشته‌اند

2

محرمانه بودن مذاکرات هسته‌ای

[3]وزیر امور خارجه طی یادداشتی تصریح کرد: "یکی از شرایط توفیق مذاکرات بین‌المللی حفظ ماهیت محرمانه آن‌هاست و معمولا هر مقدار مذاکره‌کنندگان کم‌تر خبر به بیرون درز بدهند، بیش‌تر نشان جدی بودن مذاکرات و امکان رسیدن به توافق است"

3

قرارداد ایران و پژو محرمانه مند

[4]محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر سابق صنعت درباره قرارداد با پژو گفت: منافع ایران در این قرارداد مورد توجه قرار گرفته به صورتی که حتی موضوع پرداخت غرامت این خودروساز خارجی بابت خروج بدون برنامه‌اش از بازار ایران به بهانه تحریم‌ها در مفاد قرارداد جدید وجود دارد، اما این قرارداد به صورت محرمانه است و نمی‌توان بصراحت درباره موارد مطرح شده در آن سخن گفت.

4

تعداد چک‌های برگشتی

[5]درحالی رئیس کل بانک مرکزی وعده انتشار آمار چک های برگشتی در سایت این بانک را داده بود که باگذشت چند روز نه تنها آماری منتشر نشد بلکه مشخص شد آمار"چک های برگشتی همچنان محرمانه" است.

5

جریمه قرارداد کرسنت

جریمه ایران در قرارداد کرسنت تا زمان انتخابات سال 96 توسط دولت محرمانه ماند و در جریان مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، هاشمی طبا یکی از نامزدهای حامی دولت، خبر از جریمه ۱۴.۵[6] میلیارد دلاری ایران در این پرونده داد.

6

محتوای قرادادهای نفتی

[7]روزنامه دولتی ایران در گفت وگو با «نرسی قربان» کارشناسان انرژی نوشت: اصولاً هیج قراردادی در هیچ جای دنیا علنی نمی‌شود. علنی کردن جزییات قراردادهای نفتی از جمله قرارداد توتال منافع ملی را به خطر می‌اندازد. این قرارداد بیش از ارزش اقتصادی، ارزش سیاسی دارد.

در همین راستا بیژن نامدار زنگنه نیز از جمله وزاری محرمانه دولت است که برای موضوع قراردادهای نفتی جلسات محرمانه ای با نمایندگان مجلس برگزاری کرد.

7

قرارداد با ایرباس و بوئینگ

[8]اصغر فخریه، قائم‌مقام وزیر راه وشهرسازی در امور بین‌الملل گفت:«استاندارد قراردادهای هوایی این است که به خاطر اینکه شرکت‌ها نمی‌خواهند، قیمت‌هایی که با یک مشتری توافق می‌کنند برای مشتریان دیگر هم مطرح شود، معمولاً شرط دارند که باید قیمت‌ها محرمانه بماند. دوستانی که ادعا می‌کنند این قرارداد، غیرشفاف است قواعد این نوع تجارت را نمی‌دانند. از نظر ما قرارداد شفاف است. به دستگاه دولت و به مقاماتی که باید جزئیات آن ارائه شود، همه چیز به طور شفاف ارائه شده است. سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و شورای اقتصاد که طرح را تصویب کرده‌اند، اعداد و ارقام واقعی را داشتند. طبیعی است که نمی‌توانیم همه چیز را با جزئیات برای عموم اعلام کنیم.»

 

8

محرمانه شدن نرخ رشد اقتصادی

در سال 1394 مرکز آمار ایران و بانک مرکزی به عنوان دو متولی اعلام آمارهای اقتصادی در ایران از جمله نرخ رشد اقتصادی، سکوت در پیش گرفتند و آماری از نرخ رشد اقتصادی فصل بهار ۹۴ اعلام نکردند ، این در حالی بود که سال 93 با مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی، بانک مرکزی، نرخ رشد اقتصادی فصل بهار را طی ۸۶[11][10][9] روز محاسبه و منتشر کرد.

9

حقوق های نجومی‌محرمانه ماند

بعد از آنکه ماجرای حقوق‌های نجومی سروصدای زیادی در کشور به پا کرد و امید اقشار ضعیف جامعه در دولت تدبیر ناامید شد، مجلسیها برآمدند که کف و سقفی برای حقوق مدیران دولتی مصوب کنند.

 

[12]در این مورد کمیسیون تلفیق مصوب کرده بود که تمام مردم به سامانه دستمزد مدیران دسترسی داشته باشند ولی با دخالت برخی افراد خاص عبارت «دسترسی عموم به سامانه دستمزد مدیران» از گزارش کمیسیون تلفیق حذف شد. دبیر کمیسیون تلفیق در این ارتباط گفته بود: به‌دلایل نامعلوم عنوان حق دسترسی مردم به سامانه حقوق و دستمزد کارکنان دولت از مصوبه کمیسیون تلفیق که اسناد تصویری، صوتی و متنی آن موجود است حذف شده است و این موضوع را در نامه‌ای به رئیس مجلس اطلاع داده‌ایم.

10

آمار اشتغال و بی کاری

[14][13]گزارش بیکاری و اشتغال هم در دولت رئیس جمهور روحانی محرمانه شده است؛ مصداق این مهم را میتوان جلسه غیرعلنی مجلس با حضور وزیر کار دانست،‌ آن‌طور که مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی به تسنیم گفته: ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه غیرعلنی مجلس حضور یافته و گزارشی از وضعیت اشتغال و اقدامات این وزارتخانه برای کاهش  نرخ بیکاری به نمایندگان مجلس ارائه داده است.

11

آمار تاخیرات پروازی

(اردیبهشت سال 96) یکی از این محرمانه‌ها آمار تأخیرات پروازی است.  در حالی سازمان هواپیمایی کشوری به‌عنوان متولی حمل‌ونقل هوایی کشور باید نسبت به انتشار آمار تأخیرات پروازی ایرلاین‌های داخلی به‌صورت ماهانه اقدام کنند که از آبان‌ماه سال گذشته این آمار منتشر نشده است.حدود شش ماه است که سازمان هواپیمایی کشوری گزارش تأخیرات پروازی ایرلاین‌های داخلی را منتشر نکرده است. مراجعه به سایت www.cao.ir[15] نشان می‌دهد که از آبان‌ماه سال گذشته تاکنون آمار تأخیرات به‌روزرسانی نشده است. در آبان‌ماه 94 عملکرد 13 ایرلاین داخلی در پروازهای فرودگاه مهرآباد منتشر شد که بر اساس آن هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با 643 پرواز بیشترین سهم را از کل پروازهای دومین ماه پاییز 93 به خود اختصاص داد.

12

آمار طلاق

 

علی اکبر محزون،

[16]مدیرکل اطلاعات و آمار جمعیتی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه از این پس آمار طلاق در کشور را  اعلام نمی‌کنیم، گفت: آمار طلاق به اندازه کافی بیان شده است و ارایه آمار صرف دردی را دوا نمی‌کند.

13

آمارهای آسیب های اجتماعی

[17]ارائه گزارش وزارت بهداشت از آسیبهای اجتماعی بخش دیگری از جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان بود. اگرچه بسیاری از آمار ارائه شده در این گزارش محرمانه تلقی شد و اجازه انتشار پیدا نکرد اما همان میزان آمار منتشر شده نیز کافی بود تا ذهن بسیاری از شهروندان و مسئولان را به خود مشغول کند.(28 خرداد 95)


[17] http://www.tabnak.ir/fa/news/615609/آمار-آسیب‌های-اجتماعی-محرمانه-شد

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 32
 • رسول ترک IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
  58 47
  روحانی اومد فرار رو به جلو کنه خراب کرد
  • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
   48 49
   طلا ارز دلار سکه بورس داغون شرکتهای ورشکسته برجام کاغذی وعده های پوشالی تحریم های سخت... روحانی اقتصادایران را به نابودی کشانده است
 • سیدحامد ES ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
  45 49
  سند 2030 رو که اجرا کردی ...خواستی کنواسیون پالرمو رو هم با غلط املایی به خورد مردم بدی که نشد!!!!!! بابا ای ولله...شما که ژنرال بودید و از بچگی کشور داری کرده بودید!!!! دلار که تک نرخی نشد هیییچ دو نرخی شده نرخ آزاد و نرخ جهانگیری تازه اگه پیدا بشه توی بازار.... مسافرامونو که توی گیت برخی از فرودگاهها لخت میکنند خدارو شکر کار دیگه نمیکنند... عمو ترومپت هم که ویزا نمیده ایرانیا برن امریکا برجامم که تقه‌اش در اومد اولین نفرم که خودتو دولتیا از تله گرام اومدن بیرون...فقط میخای لیچار بار ما کنی که جیب‌بریمو بی شناسنامه‌ایمو و بزدلیمو بریم به جهنم...خب از اول فحش میدادی ولی کشور رو به اجنبی نمیدادی... فکر کردی برید پیاده روی با کری جان همه چی حله؟! بابا دس خوش... به قول نقی معمولی: من باختم، بدم باختم من آبروی شهر منم بردم... سقف من روی سر من خراب شده.. خرج منه زن من داره میده.. من در منزل داماد سکونت دارم هیچ داغی از این بزرگتر نیست.. من دارم به قهقهرا میرم ...فقط بزارید برم من...
  • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
   3 39
   احسنت
 • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
  52 83
  این دولت اتفاقا خیلی شفاف بوده است. دولتی بوده که همه پشت پرده ها رو شفاف گفته به مردم مشرق یکم چشماتو باز کن...
  • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
   40 44
   رو که نیست سنگ پاست.دولت مردم فریب
  • حسین PL ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
   6 40
   یعنی خود دولتی ها هم چنین ادعایی ندارند که شما به اونها نسبت میدید.... برای مردم که چیزی را شفاف نکرده، ممکنه شفاف سازی برای کدخدا صورت گرفته باشه و ۰ تا ۱۰۰ شریانهای اقتصادی مملکت را به بهانه FATF تقدیم به حضرت کدخدا کرده باشه
  • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
   50 42
   احسنت اولین شفافیتشم اعلام اموال مسئولین و وزراش بود . مثلا آدم برای وضع خراب مالی آخوندی گریه اش میگرفت بعد از شفاف سازیش .
  • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
   27 40
   اخ که شما چقدر پرو هستید
  • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
   13 39
   قرار بود از اول فروردین ماه حقوق وپاداش وزرا ومعاونین ومدیران در یک سایت منتشر بشه ! کوش؟! شفافیتتون بخوره توی .............
  • فانوس US ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
   8 39
   تازه این اقا گفته من سرهنگ نیستم حقوقدانم این جوری عمل کرده
 • اصلاح طلب و مدرنیته IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
  47 68
  درود بر روحانی درود بر اصلاح طلب با این سیاه نمایی ها نمیتوانید دولت صلح طلب پرطرفدار را از چشم مردم بیندازید این دفعه شما ساندیسی ها کور خواندید.
  • IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
   3 39
   مدرنیته با تعلیق و تعطیل و بتن ریزی صنایع راهبردی هسته ای و هوافضا ممکن نیست .
  • محمد IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
   3 39
   کمتر کود بخور
  • IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
   40 2
   بورو اینستگرام روحانی ببین مردم چطوری دارن طرفداری میکنن مغز کنجدی
  • US ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
   2 39
   زرررررررررررررررررشششکککککککککککککک
  • IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
   3 46
   تو هم مثل اصلاح طلبان چقدر تهوع آوری!
 • کارشناس IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
  12 14
  یکی از دیگری بی عرضه تر . حق انتخاب ملت بد از بدتر و خیانت مسئولین بیش از پیش .
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
  43 39
  یک محرمانه از قلم افتاد! میزان دارایی جناب پرزیدنت روحانی و اعضای دولت مولتی میلیاردرش... مشرق جان لطفا این مطلب را محرمانه نکن و آن را منتشر کن.بارک الله
 • DE ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
  46 47
  اقای روحانی توضیح بدهد چگونه طی ۲۱ روز از یک کالج در گلاسکو که اساسا رشته حقوق نداشته دکترای حقوق گرفته ....... . . .
 • میثم ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
  22 39
  فقط حرف و دروغ و ریا کاری مردمم البته اکثرا استقبال میکنن با حلوا حلوا دهنشون و شیرین کنن
 • FR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
  40 7
  روحانی بااین پیام بارفیلترینگ راازروی دوشش برداشته.حالااگرشمااطلاع دقیق تری داریدبیان کنید
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
  15 39
  گزارشات عملکرد مالی اغلب بانک ها هم محرمانه باقی مانده به عنوان نمونه عملکرد بانک پاسارگاد از 17 ماه گذشته محرمانه باقی مانده، عملکرد مالی سازمان بورس هم کلا محرمانه است و هیچ سندی در این مورد منتشر نشده است. نمره پاسخگویی دولت به مردم خود بسیار ضعیف است.
 • علی ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
  1 2
  ثم ماذا
 • ناشناس IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
  1 45
  دولت محرمانه ها و دولت راستگویان !!!!
 • احدی IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
  2 38
  نگوئید دولت محرمانه ها بگوئید دولت بی بی عرضه ها هر جا گند میزنند و کاری از دستشون بر نمیاد یه مهر محرمانه میزنن روش با همین محرمانه ها حیثیت این مردم و کشور رو به باد فنا داده اند اصل کار نفوذی همینه
 • US ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
  2 39
  تازه این اقا میگفت من حقوقدانم سرهنگ نیستم!!!!!!!
 • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۶
  49 6
  مشرق، گزاش هایت فقط بدرد عمه ات می خورد .
 • aa IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  0 0
  کلی گندم وارد کردن به نام کشاورزا سند زدن تا بگن در تولید گندم خودکفا شدیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس