نظامیان آمریکا

بسیج مردمی عراق در تدارک واکنش مؤثر و قاطع به استفاده آمریکا از آسمان عراق برای حمله به خاک سوریه است و در این میان برخی اخبار از محاصره یک پایگاه هوایی آمریکا خبر می‌دهند.

به گزارش مشرق، روزنامه الدیار چاپ بیروت در گزارشی اعلام کرد نیروهای بسیج مردمی عراق همراه با تجهیزات کامل شامل تانک، موشک‌های زمین به زمین و تیربارهای ضدهوایی، پادگان هوایی «الزهراء» واقع در شمال غرب بغداد را محاصره کرده‌اند.

پادگان «الزهراء» (الزهرة) یکی از چند پادگان در اختیار ارتش آمریکاست که با توجه به نزدیکی آن به پایتخت، از مهم‌ترین مراکز آمریکا در عراق محسوب می‌شود و حتی برخی منابع می‌گویند بعد از دو پادگان «قیاره» (جنوب موصل) و «التاجی» (شمال بغداد) در رتبه سوم اصلی‌ترین پایگاه‌های نیروی هوایی آمریکا در عراق محسوب می‌شود!

به گزارش روزنامه الدیار، یکی از فرماندهان نیروهای محاصره کننده این پادگان به فرمانده آمریکایی این پادگان نظامی هشدار داده که در صورت پرواز هر جنگنده‌ای از این فرودگاه نظامی، نیروهای حشد الشعبی به این پادگان حمله خواهند کرد!

این روزنامه در ادامه نوشت: «در واکنش به این اقدام حشد الشعبی، فرماندهی پادگان با فرماندهی کل نیروهای آمریکایی در عراق تماس گرفته و از طریق آن‌ها به دولت عراق هشدار داده‌اند که با اعزام ارتش عراق، محاصره پادگان را بشکنند.

در مقابل، یکی از فرماندهان جبهه مقاومت که در عراق حضور دارد حیدر العبادی را تهدید کرده که در صورت این اقدام، دست کم 18 وزیر کابینه استعفا داده و دولت حیدر العبادی سقوط می‌کند!»

در میان گروه‌های وابسته به حشد الشعبی، دو گروه «عصائب اهل الحق» و «سرایا الخراسانی» طی سال‌های گذشته تمرکز خود را بر روی پادگان‌های آمریکایی عراق قرار داده و اطراف هر پادگان ارتش آمریکا، چند پایگاه نظامی مخصوص به خود تأسیس کرده‌اند تا در صورت لزوم بتواند اشغالگران را به خروج از کشورشان وادار سازند.

در حال حاضر نزدیک به 40هزار نظامی آمریکایی در 12 پادگان نظامی در عراق زندگی می‌کنند؛ اما این رقم در مقایسه با 75 هزار نیروی آموزش دیده و مسلح عصائب اهل الحق رقم بزرگی به نظر نمی‌رسد؛ به ویژه این که نیروهای عصائب به زندگی عادی در میان دیگر فرزندان ملت عراق ادامه داده؛ اما نظامیان آمریکایی در پادگان بوده و با هدف قرار دادن برخی نقاط خاص مانند برج‌های مراقبت پادگان، به راحتی می‌توان تحرکات نظامیان آمریکایی را محدود کرد. اگر بقیه نیروهای حشد الشعبی را نیز در نظر بگیریم مجموعا به بیش از 250هزار نیروی آموزش دیده می‌رسیم که می‌تواند یک کابوس بزرگ برای آمریکا رقم بزند.

گفته می‌شود همین موضوع منشأ نگرانی گسترده آمریکا برای عملیات در سوریه شده است؛ زیرا پنتاگون نگران است که در صورت عملیات در سوریه، نیروهای بسیج مردمی عراق به عنوان یک رکن مهم جبهه مقاومت به اشغالگران آمریکایی حمله کنند.

به نظر می‌رسد انتخاب فرودگاه نظامی الزهراء برای ایجاد فشار، انتخاب هوشمندانه‌ای است؛ زیرا این فرودگاه نظامی و پادگان بدون طی مراحل قانونی و تصویب در پارلمان در اختیار پنتاگون قرار گرفته است. در این زمینه، آشنایی با موقعیت پادگان‌های آمریکایی در عراق مفید به نظر می‌رسد.

پایگاهای نظامی آمریکا در عراق

در حال حاضر آمریکا دارای 12 پایگاه نظامی در عراق می‌باشد. پنج پایگاه نظامی طی قرارداد با حکومت محلیاقلیم کردستان تأسیس شدند و در جریان توافق با بغداد، بعد از بازگشت قانون به اربیل و دیگر مناطق نیز به کار خود ادامه دادند؛ اما به نظر می‌رسد این پادگان‌ها از حیث حقوقی چالش‌برانگیز باشند و در صورت پیروزی محور مقاومت در انتخابات عراق، واشنگتن مجبور به تخلیه آنان شود!

پنج پادگانی که آمریکا در شمال عراق و قلمرو سابق بارزانی دایر کرده در مناطق «سنجار» (غرب استان نینوا و نزدیک به مرزهای سوریه)، «اتروش» (استان دهوک)، «الحریر» (استان اربیل)، «حلبچه» (استان سلیمانیه) و «التون کوبری» (استان کرکوک) قرار دارند. با توجه به اعمال قانون و اعاده حاکمیت ملی دولت مرکزی عراق بر سرتاسر استان کرکوک و منطقه سنجار در استان نینوا باید این دو پادگان توسط آمریکا تخلیه می‌شد؛ اما بنا بر توافقات صورت گرفته با وزارت دفاع و نخست وزیری در بغداد، فعلا پرونده این دو پادگان مسکوت مانده است.

در غرب عراق و استان الانبار نیز آمریکا دارای دو پادگان می باشد. پادگان بزرگ «عین الاسد» در شهرستان «البغدادی» و پادگان «الحبانیه» در نزدیکی شهر الحبانیه در استان الانبار، دو پادگان ارتش آمریکا هستند که در سال 2014 به بهانه مبارزه با داعش در استان الانبار تأسیس شدند. پادگان عین الاسد طی سال‌های اخیر توسعه قابل ملاحظه‌ای داشته و هم‌اکنون بیش از 7هزار نظامی آمریکایی در ‌آن‌جا حضور دارند. قرارداد توسعه این پادگان نیز به تأیید پارلمان عراق نرسیده و در صورت پیروزی جبهه مقاومت در انتخابات پارلمان می‌تواند به چالش بزرگی برای اشغالگران آمریکایی تبدیل گردد.

در استان نینوا و منطقه حومه موصل، آمریکا دارای دو پادگان است؛ فرودگاه نظامی و پادگان بزرگ القیاره که بزرگ‌ترین مرکز نظامیان آمریکایی در عراق است و پادگان کوچک‌تری در نزدیکی سد موصل که قرارداد دومی هیچ گاه به صورت عمومی اعلام نشد و در صورت حمله نیروهای بسیج مردمی عراق، آمریکا از نظر حقوقی نمی‌تواند مداخله ارتش و دولت مرکزی عراق را مطالبه کند!

در استان صلاح الدین نیز پادگان الزهراء در زمره فرودگاه نظامی و پادگان‌هایی است که به طور سری در اختیار ارتش آمریکا قرار گرفته و – مانند پادگان سد موصل – در صورت عملیات جبهه مقاومت، پنتاگون نمی‌تواند از نظر حقوقی مسأله را در محاکم عراق دنبال کند! علاوه بر فرودگاه و پادگان الزهراء، بخشی از پادگان التاجی نیز به آمریکا واگذار شده و حتی برخی منابع از واگذاری کامل این پادگان استراتژیک به آمریکا خبر می‌دهند! پادگان التاجی، بزرگ‌ترین پادگان حاشیه شمال پایتخت عراق بوده و در تأمین امنیت بغداد نقش مهمی ایفا می‌کند.

یک پادگان نظامی غیرقانونی آمریکا نیز در استان دیالی در شرق عراق و نزدیکی مرزهای ایران دایر شده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد ارتش آمریکا یک پادگان نظامی در منطقه «المنصوریة» در فاصله کم‌تر از 50 کیلومتر از مرزهای ایران دایر شده است. این پادگان در توافق سری با وزیر دفاع عراق و بدون مصوبه پارلمان و دولت عراق در اختیار ارتش آمریکا قرار گرفته و به نظر می‌رسد جبهه مقاومت در صورت پیروزی در پارلمان و تشکیل دولت، بتواند آمریکا را به واگذاری این پادگان به ملت عراق مجبور کند.

نگرانی شدید آمریکا از حملات جبهه مقاومت

آمریکا از یک طرف، نمی‌خواهد عراق را ترک کند؛ زیرا در این صورت تمام منافع و سرمایه‌گذاری‌های خود را در عراق از دست داده و این کشور به طور کامل در خط جبهه مقاومت تثبیت می‌شود و از طرف دیگر نگران است که تأمین امنیت نظامیان آمریکایی در عراق به مثابه برگه امتیازی در اختیار جبهه مقاومت قرار گیرد! به همین علت از تأسیس پادگان در جنوب عراق و مناطق یکدست شیعه‌نشین اجتناب کرده؛ زیرا با آگاهی از عمق نفوذ مردمی جبهه مقاومت در این مناطق، نسبت به تأمین امنیت نیروهای خود نگران است.

با این حال واقعیت‌های میدانی نشان می‌دهد حتی در مناطق عرب‌نشین و کُردنشین عراق نیز نظامیان آمریکایی برای تأمین امنیت خود ناگزیر از امتیاز دادن به جبهه مقاومت هستند! ضمن این‌که همین حضور نظامی باعث تشدید انزجار و تنفر عمومی از اشغالگران آمریکایی شده و همین موضوع نیز به کمک جبهه مقاومت آمده است.

«فاضل ابو رغیف» از استراتژیست‌های نظامی عراق در این مورد می‌گوید: «تجربه نشان داده که ملت عراق نیاز به حضور نظامی مستقیم و گسترده ندارند و حتی فراتر از آن، هر گاه نظامیان خارجی حضور پررنگی در عراق داشته، ناامنی نیز افزایش یافته و بخشی از ملت عراق به گروه‌های تروریستی برای مبارزه با اشغالگری پیوسته‌اند!»

او در ادامه افزود: «در دوران مبارزه با داعش بخشی از ملت عراق خواستار دخالت مستقیم کشورهای خارجی بودند تا زودتر از شر این سازمان اشغالگر آزاد شوند؛ اما حتی در خلال آزادسازی مناطق مختلف از اشغال داعش شاهد بودیم که نظامیان عراقی ده‌ها برابر نظامیان خارجی تلفات دادند تا سرزمین خود را آزاد سازند. مبارزه با داعش به نظامیان عراقی کمک کرد تا چه از نظر تسلیحات و چه از نظر قابلیت‌های نظامی به بالاترین توان خود دست یابند و امروز حداکثر نیاز نظامی عراق به خارجی‌ها صرفا در حد مستشاران و مربیان آموزشی می‌باشد.»

دکتر عمر عبد الستار از کارشناسان عراقی حوزه روابط بین الملل نیز در مورد حضور نظامیان آمریکایی در عراق گفت: «این حجم حضور آمریکا در عراق در کنار فعالیت‌های تنش‌زای واشنگتن در کنار ریاض، این نگرانی را به صورت گسترده ایجاد کرده که عراق نیز مانند سوریه به صحنه نبرد و کارزار رزم ایران و آمریکا تبدیل شود.»

عبدالستار که از منتقدین سرسخت جمهوری اسلامی ایران و جبهه مقاومت است در ادامه افزود: «واقعیت این است که آمریکا یک بار حضور نظامی را تجربه کرده و شکست خورده است. هنوز ملت عراق خاطره کشته شدن بیش از یک‌میلیون نفر را فراموش نکرده و خانواده‌های آنان بخش مهمی از ملت را تشکیل می‌دهند. علاوه بر آن تجربه دولت‌های یکجانبه‌گرا و دوره‌های تروریستی را پست سر گذاشته و به طور جدی به استقلال خود می‌اندیشد. لذا نسبت به حضور کلیه نظامیان خارجی بسیار بدبین است.»

«عبد الکریم خلف» از برجسته‌ترین استراتژیست‌های عراقی نیز در توییت کوتاهی نوشت: «طی ده سال اخیر هیچ چیز به اندازه حس وطن‌دوستی و ناسیونالیستی در عراق سرکوب نشده؛ همچنان که در مبارزه با داعش نیز روی هیچ نیرویی به اندازه این عامل سرمایه‌گذاری و تبلیغ نشد! خط مقدم احیای حس ناسیونالیستی در عراق نیز مخالفت با اشغالگری آمریکاست و به همین علت، حتی در انتخابات هم شعار مخالفت با حضور نظامیان آمریکایی در عراق یا کاهش آن می‌تواند در سرتاسر عراق عربی جذاب و موجب جذب رأی شود!»

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 40
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  45 11
  تنها این اتفاق نیفتاده امیدوارم در اینده مشخص بشه چه اتفاقاتی افتاد که امریکا این همه تاخیر تو اجرای عملیاتش خورد اخر کار هم مجبور شد چندتا ساختمون خالی رو بزنه طوری که حتی یک کشته هم ندادیم .
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  13 68
  اینها همه جزو ممالک آذربایجان هستند.
  • میر IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   11 10
   کلا همه جان جزو آذربایجانه مگ خلافش ثابت شه
  • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   3 5
   مال اردبیله
  • RO ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
   1 1
   همه مال کوردهاست
  • محمد IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
   6 0
   خداشفات بده
 • امپراتور IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  32 8
  افرین بر رزمندگان ایرانی و عراقی و سوریه ای و لبنانی و بحرینی و پاکیستانی و سودانی و نیجریه ای و بوسنیایی و مکزیکی و ونزوئلایی و غیره
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  45 8
  موافقم. ایران میتواند دنیایی را به آتش بکشد. ابرقدرت بزرگ ایران. به زودی
 • IR ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  6 34
  خاک بر سرت مشرق همه رو لو دادی
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  7 14
  خخخخخخخخخخ
 • DK ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  30 10
  مرگ بر امریکا
 • قربان IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  2 2
  توصیه میشه جمیع جهات نسبت تجهیز نظامی و غذائی و.... اقدام بشه اینده نچندان دور احتیاج مبرم .....
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  7 16
  اینطوری که نوشتی متوجه شدیم که کل عراق در دست آمریکایی ها است
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  21 7
  خخخ خیلی عجیب بود و باور نکردنی و غیرقابل باور و غیرواقعی و سخت و پیچیده
 • عباس IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  18 5
  دم حاج قاسم گرم
 • kazem IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  12 4
  90 درصد خبر های الدیار چرته.این رسانه زرد هست .نمیدونم چه اصراری هست برا ترجمش.
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  18 28
  در عمل کاری نمیتونید بکنید بعد حمله امریکا حالا لاف ها شروع شد که اصلا پایگاه رو محاصره کردیم خجالت خوب چیزی
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  9 7
  السابقون السابقون اولئک المقریون وقتلوهم ! ومن الرجال صدقوا ماعاهدالله علیه این است جبهه مقاومت واز مردم کسی است که جانش رابرای رضای خدا به بفروش میگذارد! .....اگراین سپاه بزرگ زمینه سازظهورنیست پس آنها چه کسانی هستند ؟ کجاهستند وکی خواهند آمد ؟! اللهم عجل لولیک الفرج
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  16 10
  1- چرا عبادی پرواز هواپیماهای متجاوز را محکوم و آنها را به شورای امنیت شکایت نمی کند 2- چرا مجلس عراق سکوت کرده 3- چرا مردم عراق و شهرهای شیعه علیه حضور نظامی و تجاوز آمریکایی ها راهپیمایی نمی کنند باید هر روزه راهپیمایی انجام بدهند 4- چرا عملیاتی استشهادی علیه اشغالگران آمریکایی اسرائیلی در عراق صورت نمی گیرد
 • IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  8 38
  از زمانی که امریکایی ها عراق را اشغال کرده و پایگاه برای آموزش تروریستها و حمایت تسلیحاتی آنها تاسیس کرده اند ایران و ترکیه هر روز مرزبانانش کشته میشوند و اخیرا هم سوریه و شمال آن را ناامن کرده اند چرا فکری برای اشغالگران امریکایی این حشد و عبادی نمی کند
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  8 10
  فرماندار واشنگتن و شهردار شهر سیاتل امریکا بخاطر ملاقات با بن سلمان از مردم امریکا عذرخواهی کردند چون مردم کافر امریکا بن سلمان را ناقض حقوق بشر می دانند حیدر عبادی از اسمش خجالت نمی کشد به دیدار بن سلمان در عربستان می رود !!! تازه اجازه هم می دهد ارتش عربستان از خاک عراق عبور کرده و به کمک تروریستهای کرد در شمال سوریه بروند همچنین این دیوانه را به نجف و کربلا هم دعوت می کند !!!
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  12 9
  اگر مردم عراق مرد داشتند این عبادی را بخاطر ملاقاتش با بن سلمان و اجازه به امریکایی ها برای تاسیس پایگاه در عراق اعدام می کردند و یا هر روز تظاهرات می کردند
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  8 8
  ایران باید بسوی گروههای کوچکتر مقاومت اسلامی در عراق برود و از روحانیون کمتر شناخته شده اما ضدامریکای به معنای واقعی کلمه بهره برداری کند امثال حکیم که گاهی به نعل و گاهی میخ می زنند و دم از دوستی ایران و عربستان می زنند بدرد نمی خورند
 • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  13 8
  خلاصه ایران و ترکیه باید بر دولت عراق فشار بیاورند که عبادی نگذارد هواپیماهای امریکایی از فضای عراق استفاده کرده و تسلیحات برای تروریستهای پژاکی در ایران و پ ک ک در شمال سوریه و بارزانی در شمال عراق بفرستند
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  8 2
  تسلیحات برای تروریستهای پژاک و پ ک ک و تروریستهای شمال سوریه فقط و فقط از خاک عراق می رسد
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  8 4
  عبادی با مسدود ننمودن مرزهای عراق باعث شهادت مرزبانان ما و تقویت پایگاه امریکایی ها وتروریستها در شرق رود فرات سوریه است
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  11 3
  باید با عملیات استشهادی اشغالگران امریکایی عراق و سوریه را نابود کرد و اجسادشان را تو نایلون های زباله ریخت
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  10 2
  باید با عملیات استشهادی اشغالگران امریکایی عراق و سوریه را نابود کرد و اجسادشان را تو نایلون های زباله ریخت
 • محمد مهدی IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  9 7
  باشه ما باور کردیم اصلا امریکا نبود حمله کرد سوریه ما خودمون بودیم مانور زدیم
  • مهدی IR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   3 2
   چرا اتفاقا آمریکا بود که حمله کرد ، اما چی گیرش اومد ؟ من نمیدونم !! تو بگو .
 • Reza.kh IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  6 5
  باید نگاه به داخل داشت وکشوری مثل امریکا به کشورهایی حمله میکند که یاپایگاه مردمی ندارند ویاخیلی ضعیف شدن باید باخودکفایی درهمه زمینه ها درکشور جلوی کشورهای استکباری ایستاد باواردات وکاستن ازتوان داخلی باعث نارضایتی عمومی میشویم
 • US ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  11 14
  تا پدافند هوایی‌ قدرتمند نداشته باشید هیچ فایده نداره. ندیدید آمریکا چه بلائی سر نیروهای روس تو دیر الزور آورد؟ با قدرت آتش هوایی‌ فوق‌العاده نیروهای زمینی‌ رو نابود میکنه همانطور که بارها و بارها دیدیم.
  • US ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
   0 4
   اینا مشتی متوهم هستند ک بزودی امریکا از توهم خارجشان خواهد کرد..
 • IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  6 1
  زمین و زمان به هم میبافید تا توجیه کنید عدم واکنش محور مقاومت به خاک سوریه را.
 • ایمان IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  14 11
  ما دیدیم که اردوغان چه چطوری از این حمله حمایت کرد.ترک های فاشیست فقط به فکر تجاوز به سوریه هستند. ی.پ.گ. بهانه است
 • مجید IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  34 3
  اگه نیروهای کرد نبود که داعش همه شمال سوریه را گرفته بود. گناه اونها چیه ؟بجز اینکه از مردم خودشون در برابر داعش دفاع کردند
 • حسین IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  6 11
  انگار کردهای سوریه آدم نیستند!داعش اونها را قتل و عام کنه . ترکیه به اونها حمله کنه. واگر میخواهند از سرزمین خودشون دفاع کنند به آنها انگ تروریست می زنند. مشرق خواهشا نشر بده
  • RO ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
   0 0
   میدونی چرا؟چون کمر به اتحاد با امریکا بستند چون بر علیه کشور قانونی خودشون سوریه اسلحه بدست گرفتند
 • AE ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  9 1
  به خبر خندیدم جوک خوبی بود باعث انبساط خاطر شد به خصوص بعضی نظرات
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
  1 7
  دم بچه های بسیج عراق واقعا خیلی گرم. دست مریزاد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس