کد خبر 844014
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۳
ظریف نمایه

وزیر امور خارجه کشورمان دستاوردهای نشست آنکارا و اهداف سفر به باکو را تشریح کرد.

به گزارش مشرق، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که به جمهوری آذربایجان سفر کرده است، پس از ورود به باکو در جمع خبرنگاران گفت: نشست آنکارا نشست بسیار خوبی بود. این نشست، فرصتی مناسب برای سه رئیس‌جمهور بود.

بیشتر بخوانید:

بیانیه روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در پایان نشست آنکارا

علاوه بر ملاقات دو جانبه‌ای که جناب آقای روحانی با همتایان آذربایجانی و روسی  خود درباره مسائل دو جانبه و تحولات منطقه داشتند، یکبار دیگر در خصوص روند مذاکرات آستانه که باعث کاهش تشنج و تنش در سوریه و روند اجلاس سوچی و اقداماتی که بعد از آن انجام شد مخصوصا همکاری سه کشور برای کمک انسانی به سوریه و مردم سوریه بحث های خوبی بین سه رئیس‌جمهور مطرح شد.

 ممکن است اختلاف نظرهایی در خصوص سیاست‌هایی که دنبال می‌شود، وجود داشته باشد،  اما هر سه کشور در این هدف که هر سه به دنبال یک راه حل صلح امیز هستند متفق‌القول هستند و بر تمامیت ارضی و استقلال و حاکمیت ملی سوریه تاکید دارند. از طرف دیگر سیاست‌هایی که به دنبال ایجاد اختلاف قومیتها بین سوریه است مخصوصا توسط آمریکا، اقدامی مردود شناخته شد.

ظریف افزود: به باکو آمدیم برای شرکت در اجلاس وزیران خارجه جنبش عدم تعهد. جنبش عدم تعهد در فاصله اجلاس دو سران یک اجلاس وزیران خارجه داشت و این اجلاس فرصت خوبی است برای بررسی اخرین تحولات. ما در حال حاضر با یک بحران در فلسطین مواجه هستیم. اقدامات رژیم صهیونیستی مخصوصا علیه تظاهر کنندگان صلح آمیز در غزه که تا دیشب ۲۰ شهید داشته است و اقدام دولت ترامپ در زمینه قدس شریف بحث دیگری است که باید در این اجلاس دنبال شود.  یکی از مهمترین موضوعاتی که  برای ما در جنبش عدم تعهد مهم است، تاکید جنبش بر چند جانبه گرایی است، ما مواجه هستیم که دولت آمریکا با جدیت بیشتری سیاست یکجانبه گرایی را دنبال می کند. نکته دیگری که جنبش عدم تعهد همیشه دنبال کرده است بحث خلع هسته‌ای است. ما امروز می‌بینیم که دولت ترامپ مبالغ هنگفتی برای بازسازی سلاح های هسته‌ای اختصاص می‌دهد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت که جنبش عدم تعهد فرصتی است برای ملاقات دوجانبه.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس