احمد توکلی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه اتهامات بقایی و مشایی عمدتا مالی است گفت: احمدی‌نژادی که مصوبه مجلس را قبول نداشت نباید از آزادی بیان سخن بگوید.

به گزارش مشرق، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس دیده‌بان شفافیت و عدالت با اشاره به ادعایی که در بحث نبود آزادی بیان در کشور پس از سخنان نوروزی رهبر معظم انقلاب از سوی عده‌ای مطرح شده، گفت: در بحث آزادی بیان  در مجموع اینگونه نیست که ما آزادی بیان در کشور نداشته باشیم، اگرچه شاهد برخی رفتارهای سلیقه‌ای از سوی دستگاه‌های مختلف در بحث پیاده سازی آزادی بیان هستیم ولی در عین حال باید میان تحرکات قانون شکنانه با آزادی بیان تفاوت قائل شد. 

وی افزود:‌ همانطور که  رهبر معظم انقلاب در سخنرانی نوروزی خودشان  اشاره کردند، نظام اسلامی  تاکنون هیچ شخصی را صرفا به دلیل اختلاف نظر با حکومت تحت تعقیب قرار نداده است.

به گفته عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، استراتژی برخی دستگاه‌ها این است که بعضی وقت‌ها  جهت استفاده ابزاری از  واژه آزادی، تعبیر آزادی بیان را با مضامینی خلاف واقع ارائه کرده و اینگونه وانمود کنند که تفسیر آنها، مصداق واقعی آزادی بیان است. 

توکلی خاطر نشان کرد: البته پیاده شدن برخی رویکردهای سلیقه‌ای در بحث آزادی بیان  باعث شده تا عده‌ای با سخت‌گیری‌هایی رو به رو شوند از سویی شاهد این مساله هم هستیم که برای برخی افراد در نقد سیاست‌های دولت، سخنی بیان کرده‌اند، بعضا محدودیت‌هایی ایجاد شده است.

رئیس دیدبان شفافیت و عدالت با اشاره به برخی مصداق‌های آزادی بیان در کشور گفت:‌  اگر بخواهیم مثالی برای پیاده سازی آزادی بیان در کشور بیاوریم، می‌توانیم به مجله‌های هفتگی و ماهانه رسانه‌های اصلاح طلب اشاره کنیم که پر است از تحلیل‌هایی در دفاع از لیبرالیسم و علیه نظام و علی رغم اینکه این رسانه‌ها بعضا ریشه نظام را هدف  قرار می‌دهند، هیچ نهادی با ‌آنها برخورد نمی‌کند. 

توکلی در واکنش  به نامه اخیر احمدی نژاد به رهبر انقلاب و ادعای اینکه دستگیری بقایی و مشایی تنها به دلیل انتقادات این دو از عملکرد قوه قضاییه بوده نه اتهامات مالی آنها گفت:‌ امیر المومنین می‌فرمایند: «کلمة الحق یراد به الباطل» یعنی کلمه حقی که از آن نتیجه باطل می‌گیرند بنابراین آن شخصی که باید از اینگونه حرفها بزند قطعا ایشان نیست چراکه آقای احمدی نژاد به مدت 8 سال تصدی تمامی امور اجرایی کشور را در دست داشت و متاسفانه بعضا لطماتی را به نظام وارد کرد که آثار آن همچنان باقی است.

وی افزود:‌ فردی که در مواجهه با قوانین تصویبی مجلس که مورد تایید شورای نگهبان نیز قرار گرفته بود، روحیه استکباری داشت و می‌گفت که اگر قوانین مجلس را قبول نداشته باشم، اجرا نخواهم کرد، نباید به خود اجازه دهد که درباره کلماتی چون قانون و آزادی بیان صحبت کند.

 رئیس دیدبان شفافیت و عدالت همچنین با اشاره به علت بازداشت حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی در هفته‌های اخیر گفت:  این دو،‌ جرایمی را مرتکب شده‌اند عمدتاٌ مالی بوده و  به  آزادی بیان هیچ ارتباطی ندارد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
  9 51
  صحيح
  • کارشناس IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
   20 11
   در این مملکت ازادی بیان وجود ندارد . تجمعات انتقادی ممنون یا به عمد به اغتشاش کشیده میشود . ولی تجمعات به نفع اقایون و مصلحت انها ازاد و حمایت میشود .
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
  16 2
  من تصمیم گرفتم خبرهارو از این سایت دنبال کنم و جناب توکلی هم امیدوارم بخونه! شمارئیس دیده بان و عدالت هستید وادرس غلط ندید! بحث مالی به کنار و توهین به قوای کشور باانتقاد فرق میکنه! شفاف حرف بزن بفهمیم ، منظور شمانامه دکتر هست یا اقای بقایی ومشایی !!!
 • IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
  44 5
  چطوراون‌زمان‌که‌روحیه‌استکباری‌داشت‌صدات درنمی‌اومد؟
 • پیراسته فر GB ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
  9 131
  آقای توکلی !جواب بهتر ومتقن ترهم میشدداد،معمولاً شما مستدل حرف می زدید ولی جوابت جالب نبود! مثلاً موضوع بازداشت مشایی -دراین زمان-مالی نبود،بلکه اتهامی بود که درماجرای آتش زدن حکم بقایی ،جلوی سفارت انگلیس ،به قوه قضائیه زد که اینهامأموران انگلیسی اند!دستورآنهارااجرامی کنند. آقای احمدی نژادکه احکام ولی فقیه رابرنمی تابد،!یکی ازرؤسای قوارا ازمسئولیت خلع می کند ومردم را علیه مسئولین می شوراند و....پاسخ های احمدنژادرادربوشهر (۷دی۱۳۹۶ )بسیجیان بوشهربخوانید...ولی هنوز راست راست می گردد وبه رهبری دستورمی دهد که ..فیلم سخنرانی درحرم عبدالعظیم وفیلم التیماتوم48ساعته این رئیس پیشین قوه مجریه راببینید
  • IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
   63 6
   بالاخره یا باید از احمدی نژاد دستور گرفت یا علی لاریجانی.
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
  19 0
  غیر قابل انتشار
 • SG ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
  هر چی میخان بگن، بگن درود بر احمدی نژاد
 • IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
  190 8
  درود بر دکتر محمود احمدی نژاد
 • IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  21 8
  دارو دسته اینا نمی ذارند صدای مظلومی بیاد بیرون اینطور هم نمی ماند احمدی نژاد عشق ملت است اینا کاری کردند که ملت دارند به نظام هم بدبین میشند
 • US ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  5 14
  اگر موساد و سیا میخواستند دربین اصولگرا یان تفرقه بیاندازند و ولایت فقیه رو تضعیف کنند بهتر از احمدی نژاد نمیتونستند
 • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۷
  3 0
  مشرق به کامنت ها و نظرها نگاهی بیانداز البته بسیاری از کانت های مخالف را پخش نمی کنی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس