جان بولتون - نمایه

«کالب ماپین» معتقد است که بولتون یک نومحافظه‌کار جنگ‌طلب است که آمریکا را در سرنگونی خشونت‌آمیز دولت‌ها، مقید به قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل نمی‌داند.

سرویس جهان مشرق در ادامه ورود و خروج‌های پی‌درپی سیاستمداران آمریکایی از «درهای چرخان[۱]» کاخ سفید، ساعاتی پیش (اولین ساعات روز جمعه ۳ فروردین ۹۷) دونالد ترامپ بار دیگر با ارسال پیامی در صفحه توئیترش، رسماً «هربرت مک‌مستر» را از سِمت خود برکنار و «جان بولتون» را به عنوان مشاور امنیت ملی، جایگزین وی کرد[۲].

بولتون که در آمریکا به مواضع تند و خشونت‌آمیز درباره سیاست خارجی شهرت دارد و در دولت جورج بوش پسر، نماینده کشورش در سازمان ملل بوده، قرار است از ۹ آوریل ۲۰۱۸ (دوشنبه ۲۰ فروردین ۹۷) روی یکی از نزدیک‌ترین صندلی‌ها به ترامپ و مهم‌ترین کرسی‌ها در کابینه وی بنشیند؛ اتفاقی که نشان می‌دهد ترامپ بالأخره توانسته با موضوع سبیل نامتعارف بولتون کنار بیاید[۳].

«کالب ماپین»

خبرنگار سرویس جهان مشرق در خصوص انتخاب جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ و همین‌طور تأثیر این انتخاب بر سیاست‌های کاخ سفید در قبال ایران، برجام و خاورمیانه با «کالب ماپین» فعال مدنی و کارشناس مسائل آمریکا گفت‌وگو کرده است. آن‌چه در ادامه می‌آید، متن مصاحبه مشرق با این کارشناس آمریکایی است.

**ترامپ طی این مدت کوتاهی که از دولتش می‌گذرد، افراد بسیاری را عزل و نصب کرده است که از جمله آن‌ها مشاوران امنیت ملی‌اش بوده‌اند. این افراد چه تفاوت‌هایی با هم داشته‌اند؟

بله. بولتون سومین مشاور امنیت ملی ترامپ طی ۱۴ ماه ریاست‌جمهوری‌اش است. قبل از بولتون، مک‌مستر بود و قبل از او هم مایکل فلین. موضع فلین این بود که آمریکا باید با روسیه دوست باشد و دو طرف، روی شکست دادن تروریست‌های داعش و القاعده در سوریه تمرکز کنند، نه این‌که تلاش نمایند تا دولت سوریه را سرنگون کنند. وی معتقد بود که روسیه می‌تواند یک متحد بالقوه برای آمریکا باشد. هم‌چنین عقیده داشت که آمریکا باید خطر افراط‌گرایان وهابی را از خطر دولت‌های مستقل در سراسر جهان جدی‌تر بگیرد. این مواضع، مواضع بسیاری از افراد دیگر در خودِ ارتش آمریکا هم هست. این افراد می‌پرسند چه کسانی در ۱۱ سپتامبر به ما حمله کردند؟ چه افرادی دارند عملیات‌های تروریستی انجام می‌دهند؟ پس چرا ما داریم با دشمنان تروریست‌ها مبارزه می‌کنیم در حالی که این کار نامعقول است؟

«آمریکا باید حکومت ایران را پیش از جشن چهل‌سالگی‌اش سرنگون کند»

اتفاقاً ترامپ هم در تبلیغات انتخاباتی خود روی همین‌گونه مواضع تأکید کرده بود. مواضعی نظیر این‌که «ما سرنگون کردن دولت‌ها را پایان می‌دهیم» و اظهارات مشابهی که تحت عنوان «روحیه انزواگرایی[۴]» تعریف می‌شوند؛ مبنی بر این‌که ما باید بر مشکلات خودمان درون آمریکا تمرکز کنیم و دخالت در نقاط دیگر جهان را متوقف کنیم. نهایتاً مایکل فلین به این دلیل که اطلاعات نادرست در اختیار مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور، قرار داده بود، از دولت اخراج شد. با این حال، رسانه‌ها این اخراج را به گونه‌ای ترسیم کردند که گویی وی به خاطر آن‌که «عامل روسیه» بود، از دولت اخراج شده است.

«جان بولتون» یک متعصبِ بی‌پروا و نومحافظه‌کار جنگ‌طلب است که می‌خواهد دولت کره شمالی را با روش‌های خشونت‌آمیز سرنگون کند و عملاً آتش جنگ را میان دو کره بیفروزد.بعد از فلین، مک‌مستر را داشتیم که خیلی ساکت بود و زیاد درباره او چیزی نمی‌شنیدیم. الآن هم جان بولتون انتخاب شده که یک متعصبِ بی‌پروا و نومحافظه‌کار جنگ‌طلب است. انتخاب بولتون نشان می‌دهد که دولت ترامپ تا چه اندازه تحت فشار ساختار سیاسی در آمریکا قرار دارد. این انتخاب به ویژه در شرایطی وحشتناک است که ما در برهه‌ای تاریخی به خصوص در رابطه با کره شمالی هستیم؛ زمانی که قرار است به زودی برای اولین بار در تاریخ، رؤسای دولت‌های آمریکا و کره شمالی با یک‌دیگر دیدار کنند. در حالی که شانس واقعی برای برقراری صلح در شبه‌جزیره کره به وجود آمده است، یک متعصب در آمریکا به عنوان مشاور امنیت ملی روی کار آمده است که خواهان سرنگونی خشونت‌آمیز دولت کره شمالی و عملاً افروختن دوباره آتش جنگ دو کره است.

به وضوح روشن است که درون حزب جمهوری‌خواه و درون دولت ترامپ، یک تقابل وجود دارد که در آن اکثریت پایگاه حامیان جمهوری‌خواهان، به دنبال انزواگرایی و پایان دخالت‌های آمریکا در سراسر دنیا و تمرکز بر مشکلات درون خود این کشور هستند. ترامپ هم با شعار «اول، آمریکا» تبلیغات انتخاباتی کرد، مفهومی که تاریخی طولانی در آمریکا دارد و به دوران جنگ جهانی دوم برمی‌گردد، زمانی که مردم تحت عنوان «جنبش اول، آمریکا» با دخالت آمریکا در اروپا [و ورود این کشور به جنگ جهانی دوم] مخالفت می‌کردند. این مواضع، ادامه سنت طولانی‌مدت محافظه‌کاران انزواگراست که افرادی مانند «ران پال» [پدرِ «رند پال»] را شامل می‌شود.

ترامپ در تبلیغات خود، نظر همین افراد را جلب کرد و چه‌بسا به همین خاطر هم انتخاب شد. با این وجود، گروه دیگر درون حزب جمهوری‌خواه، نومحافظه‌کارانی هستند که در دولت بوش حضور داشتند و حتی در دولت اوباما هم دارای نفوذ زیادی بودند و اکنون مدیریت حزب جمهوری‌خواه را به دست گرفته‌اند و به نظر می‌رسد درون دولت ترامپ هم توانسته‌اند جای پای خود را محکم کنند و کنترل امور را به دست بگیرند.

اظهارات جان بولتون درباره ایران و لزوم خروج آمریکا توافق هسته‌ای (فارسی)

**بارزترین ویژگی جان بولتون چیست؟ وی به داشتن چه ویژگی‌هایی مشهور است؟

«بولتون» حتی هنگامی که نماینده آمریکا در سازمان ملل بود هم اعتقادی به ملزوم بودن کشورش به قوانین بین‌المللی نداشت و بیش از هر چیز، طرف‌دار استفاده از نیروی نظامی در سیاست خارجی واشینگتن بود.جان بولتون سال ۲۰۰۵ و در دولت جورج بوش پسر، نماینده آمریکا در سازمان ملل بود. وی همان زمان هم شخصیت جنجال‌برانگیزی بود، به ویژه به خاطر اظهاراتی که می‌کرد، مثلاً این‌که «اصلاً موجودیتی تحت عنوان «ملل متحد» وجود ندارد» و یا این‌که آمریکا نباید خود را مقید به قوانین سازمان ملل کند [برخی از نقل‌قول‌های عجیب جان بولتون در سال ۲۰۰۵[۵]]. وی هم‌چنین یکی از طرف‌داران قدیمی استفاده از نیروی نظامی در سیاست خارجی آمریکاست. وی به شدت با دولت ایران مخالف است و همین مخالفت را با دولت‌های کره شمالی و روسیه نیز دارد و این مواضعش را هم کاملاً علنی اعلام می‌کند.

**آیا می‌توان یک یا چند ویژگی خاص را برشمرد که ترامپ به خاطر آن‌ها جان بولتون را جایگزین مک‌مستر کرده باشد؟

راستش را بخواهید، خیر. مسئله همین‌جاست. درون دولت ترامپ، اولاً خود ترامپ و پیام‌هایش در توئیتر را دارید، بعد بیانیه‌های کاخ سفید، سپس حزب جمهوری‌خواه و نهایتاً اتفاقات زیادی که در پشت پرده دارد رخ می‌دهد. به ازای هر موضعی که ترامپ در توئیتر می‌گیرد، یک بیانیه رد و تکذیب از سوی کاخ سفید منتشر می‌شود و روز بعد، اظهاراتی متناقض مطرح می‌شود. بنابراین اصلاً مشخص نیست که ترامپ چه فکری دارد و قطعاً مشخص نیست که می‌خواهد چه کاری بکند.

نیروهای مختلفی در این‌جا وجود دارند، و دولت و ائتلاف سیاسی ترامپ بسیار متفرق و متنوع است. وی از یک طرف، به سرمایه‌داران و صاحبان مشاغلی نزدیک است که دیدگاه‌های ناسیونالیستی دارند و از طرف دیگر، به شدت به حزب لیکود و دسته نتانیاهو در اسرائیل نزدیک است و دائماً تلاش می‌کند آن‌ها را خرسند نگه دارد. از یک سوی دیگر، «استیو بَنِن» و موج اقتصادی-ناسیونالیستی او را داریم. هم‌چنین شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه «شکست هیدرولیکی[۶]» و رقابت آن‌ها با شرکت‌های بزرگ نفتی را شاهد هستیم.

بنابراین منافع متعددی در دولت ترامپ دخیل هستند. دولت ترامپ را قیام لایه‌های پایین‌تر جامعه علیه ساختار قدرت در آمریکا و به خصوص حزب دموکرات و نهادهای اطلاعاتی می‌دانستند، اما واقعیت این است که نمی‌توان از ماهیت دولت ترامپ مطمئن بود. اولین انتخاب ترامپ برای مشاور امنیت ملی، فلین بود که او را بیرون انداختند. بعد مک‌مستر و اکنون بولتون به این سِمت رسیده است که در چارچوب سیاست‌های محافظه‌کاری، دقیقاً نقطه مقابل مایکل فلین است. فلین به دنبال تمرکز روی غلبه بر القاعده بود و روسیه را دوست آمریکا می‌دانست، در حالی که بولتون یک متعصبِ حامی تغییر رژیم است. این دو نفر تا این اندازه با هم متفاوت هستند.

به نظر می‌رسد ترامپ بالأخره با سبیل «جان بولتون» کنار آمده و او را به عنوان مشاور امنیت ملی‌اش پذیرفته است

**به نظر می‌رسد ترامپ دارد همه افراد ضدایران و ضدبرجام را دور خود جمع می‌کند. همین چند روز پیش، مایک پومپئو را به عنوان نامزد تصدی سِمت وزارت خارجه معرفی کرد و اکنون هم جان بولتون را به عنوان مشاور امنیت ملی خود انتخاب کرده است. آیا ترامپ به دنبال دستورکاری مشخص درباره توافق هسته‌ای و روابط با ایران است؟

ترامپ برای آن‌که نظر حامیانش را جلب کند، مجبور است دشمن ایران و توافق هسته‌ای و حامی یهودیان و رژیم صهیونیستی باشد.نکته مهمی که درباره توافق هسته‌ای ایران وجود دارد این است که ترامپ در این‌باره به شدت به دنبال تأمین نظر حزب لیکود [در اسرائیل] است. اکثر حامیان اسرائیل در آمریکا از ترامپ خوششان نمی‌آید، اما اقلیتی متعصب وجود دارد که متشکل از سرمایه‌داران بزرگی است که حامی اسرائیل هستند.

اکثریت، جریانی از طرف‌داران اسرائیل هستند که ترامپ برای جلب رضایت آن‌ها به هر دری می‌زند، چراکه اگر این افراد را از دست بدهد، بخش قابل‌توجهی از حامیان خود را از دست خواهد داد. آمارهای محبوبیت ترامپ در حال حاضر، آمارهای خوبی نیستند، بنابراین او تلاش می‌کند تا بخشی از حامیان خود را حفظ کند. به همین منظور هم هست که به آریزونا می‌رود و برای مردم درباره مرزها و مهاجران سخنرانی می‌کند.

در همین راستا، ترامپ هرچه ضدایرانی‌تر باشد محبوبیتش نزد طرف‌دارانش بیش‌تر می‌شود. هم‌چنین باید در نظر داشته باشید که ترامپ در آمریکا دائماً با هیتلر مقایسه و فاشیست نامیده می‌شود و بنابراین از نظر سیاسی مجبور است ثابت کند که حامی اسرائیل و یهودیان است، چون در حال حاضر بسیاری از رسانه‌ها او را فردی یهودستیز توصیف می‌کنند. به عنوان مثال، ترامپ در بسیاری از صحبت‌هایش درباره چیزهایی که دوستشان ندارد، از عبارت «جهانی‌گرایی» استفاده می‌کند. از طرف دیگر، بسیاری از رسانه‌ها شیوه استفاده ترامپ از این عبارت را یهودستیزانه و فاشیستی می‌دانند و بر همین اساس، دولت ترامپ دائماً دارد تلاش می‌کند تا نشان دهد که هیتلرصفت، شبیه نازی‌ها و فاشیست نیست. ترامپ برای رسیدن به این هدف باید متحدان خود در اسرائیل را حفظ کند و یکی از راه‌های این کار نیز صحبت کردن علیه ایران است.

**با توجه به تحولات اخیر، آیا اگر آمریکا تصمیم بگیرد از برجام خارج شود، اروپا عمل به قول‌هایش در توافق هسته‌ای را به روابط سیاسی، نظامی و اقتصادی با آمریکا ترجیح خواهد داد؟

اروپا پیشاپیش در حال فاصله گرفتن از آمریکاست و خروج واشینگتن از برجام، تأثیری بر پای‌بندی اروپا به آن نخواهد گذاشت.درست است که ترامپ گفته می‌خواهد برجام را پاره کند، اما من تصور می‌کنم اگر می‌خواست این کار را انجام بدهد تا حالا این کار را کرده بود. همه می‌دانند که اروپا حاضر نیست توافق هسته‌ای را کنار بگذارد و در این مسئله، همین الآن هم اختلاف میان آمریکا و اروپا وجود دارد. بنابراین دولت ترامپ می‌توان توافق را پاره و خودش را نزد حزب لیکود و «شلدون آدلسون» سرمایه‌گذار یهودی و حامی بزرگ اسرائیل در آمریکا عزیز کند، اما نهایتاً اروپا به مفاد توافق پای‌بند خواهد ماند و ایران هم به اروپا گاز طبیعی خواهد فروخت. سؤال اصلی این‌جاست که آیا آمریکا می‌خواهد از توافق هسته‌ای خارج شود یا خیر و این کارش چه ضرری برای ایران خواهد داشت.

اروپا پیشاپیش دارد از آمریکا فاصله می‌گیرد. به عنوان نمونه، می‌بینیم که فرانسه خواهان مشارکت در پروژه «جاده ابریشم جدید[۷]» چین است. دولت ترامپ از همان روز تأکید داشت که در دولت او، رقابت میان اروپا و آمریکا افزایش پیدا خواهد کرد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، هیچ‌گاه از ترامپ تعریف نکرد؛ «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه، هرگز دوست ترامپ نبود؛ ترامپ از «برگزیت» حمایت کرده است؛ و به این ترتیب افزایش فاصله میان آمریکا و اروپا، به نوعی، یکی از سیاست‌های اصلی دولت ترامپ بوده است. بنابراین من فکر نمی‌کنم فاصله گرفتن از اروپا مانعی مقابل خروج آمریکا از برجام باشد، بلکه اتفاقاً اگر پاره کردن توافق هسته‌ای موجب افزایش این فاصله شود، چه‌بسا ترامپ انگیزه انجام این کار را داشته باشد.

اروپا باید میان آمریکا و ایران، یکی را انتخاب کند (فارسی)

از سوی دیگر، به نظر من، واقع‌گرایانه نیست که تصور کنیم آمریکا به خاطر پای‌بند ماندن اروپا به برجام روابطش با کشورهای این قاره را قطع خواهد کرد. ممکن است آمریکا عمل به توافق را متوقف کند، اما اروپا هم‌چنان به توافق پای‌بند خواهد ماند و اتفاقاً علاقه بیش‌تری به عمل به آن از خود نشان خواهد داد. چنان‌که اخیراً هم دیدیم رئیس‌جمهور فرانسه در سازمان ملل گفت که اعتراضات اخیر در ایران موضوعی است که باید توسط خود ایرانی‌ها حل شود و حتی به اقدام آمریکا در تشکیل جلسه شورای امنیت درباره این اعتراضات انتقاد، و واشینگتن را به دخالت در امور داخلی ایران متهم کرد. فرانسه هم‌چنین با دخالت آمریکا در عراق هم به شدت مخالف بود. بنابراین اختلافات میان اروپا و آمریکا از مدت‌ها پیش آغاز شده است. جان بولتون هم بارها در مواضع خود، به وضوح اروپا را نادیده گرفته است.

هم‌چنین یادمان نرود که دولت اوباما هم [که توافق هسته‌ای را با تهران امضا کرد،] با ایران دشمن بود. تنها تفاوت این دو دولت این بود که اوباما بیش‌تر طرف‌دار روش قدرت نرمی بود، اما دولت ترامپ به دنبال منزوی کردن ایران است و اکنون هم که جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ شده و می‌دانیم که او مدت‌هاست گزینه اقدام نظامی علیه ایران را مطرح می‌کند. با این وجود، هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه به دنبال سرنگون کردن جمهوری اسلامی ایران هستند و نمی‌خواهند سنت‌های ضدامپریالیستی و ضدکاپیتالیستی برگرفته از انقلاب اسلامی در این کشور ادامه پیدا کنند. تفاوت آن‌ها صرفاً در استراتژی است.

**بولتون در مورد سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکا نیز مواضع به شدت تند و جنگ‌طلبانه‌ای اتخاذ کرده است. اضافه شدن او به تیم ترامپ چه تأثیر بر سیاست‌های آمریکا در قبال، سوریه، یمن، مناقشه اسرائیل و فلسطین و مسائل دیگر در خاورمیانه خواهد داشت؟

«بولتون» معتقد است آمریکا هرجا که لازم باشد باید با استفاده از نیروی نظامی اقدام به سرنگون کردن دولت‌های مستقل کند و خود را نیز مقید به قوانین بین‌المللی یا منشور سازمان ملل نداند.بولتون یکی از مدیران «پروژه قرن جدید آمریکایی» بود، اندیشکده‌ای که با انتشار یک سری اسناد، خواهان سرنگونی دولت‌ها در نقاط مختلف دنیا به ویژه در خاورمیانه شد. از جمله این دولت‌ها، عراق، سوریه، لیبی و ایران بودند و اسناد منتشره را عده‌ای از برجسته‌ترین جمهوری‌خواهان محافظه‌کار، از جمله خود جان بولتون، امضا کرده بودند. بنابراین اهداف و مواضع بولتون در سیاست خارجی بسیار واضح است. وی معتقد است که برخی دولت‌ها در دنیا نامشروع هستند و باید در صورت امکان با استفاده از نیروی نظامی سرنگون شوند. وی حتی گفته است که آمریکا باید قوانین بین‌المللی و سازمان ملل را نادیده بگیرد. جان بولتون به این‌گونه موضع‌گیری‌ها مشهور است.

مواضع بولتون درباره ایران، توافق هسته‌ای و حمایت تهران از انصارالله

اگر به گذشته برگردید، می‌بینید نوعی نومحافظه‌کاری در دهه ۱۹۸۰ و تحت تأثیر ورود برخی افرادی به حوزه دیپلماسی در وزارت خارجه آمریکا و بخش‌های دیگر دولت این کشور شکل گرفت که در یک مکتب متأثر از جنگ سرد آموزش دیده بودند و شوروی‌شناس نامیده می‌شدند. تمام تمرکز این افراد، پیدا کردن دولت‌هایی در سراسر جهان و متهم کردن آن‌ها به نقض حقوق بشر، نادیده گرفتن اخلاق و حمایت از تروریسم و سپس مهندسیِ روند سرنگون کردن آن‌ها بود. این‌گونه افراد در چنین مکتبی، دیپلماسی را آموختند و بعدها طی دهه ۱۹۸۰ و در دولت ریگان، پایشان به دولت آمریکا باز شد. این‌ها تحت تأثیر اندیشه‌های متفکرینی مانند «ایروین کریستول» و «لیو استراوس» به نومحافظه‌کاری معتقدند و تصور می‌کنند سیاست خارجی آمریکا باید مبتنی بر تغییر رژیم و سرنگون کردن دولت‌های ملی و مستقل در سراسر دنیا باشد.

جان بولتون یکی از همین افراد است و در میان آن‌ها بیش از دیگران مواضع خود را به صورت علنی بیان می‌کند. این طرز تفکر در دولت ریگان جوانه زد و بعدها در دولت بوش گسترده‌تر شد و اکنون دولت ترامپ در حزب جمهوری‌خواه نماینده افرادی است که این سیاست‌های را رد می‌کنند و نشان می‌دهد که اکثریت جمهوری‌خواهان دیگر این‌گونه تفکرات را ندارند. البته در حزب دموکرات هم وضعیت الآن همین‌گونه است. این سیاست‌ها[ی تغییر رژیم با استفاده از نیروی نظامی] ته‌مانده جنگ سرد بود؛ زمانی که رویکردهای مختلفی برای برخورد با شوروی و دولت‌های هم‌جهت با آن بررسی می‌شد. این طرز تفکر در اوایل دهه ۱۹۸۰ بدترین تأثیرات خود را بر جای گذاشت و نتیجه جنگ سرد و پرورش برخی تفکرات در میان دیپلمات‌ها و مقامات وزارت خارجه آمریکا بود.


[۱] The White House revolving door: Who's gone? Link

[۲] John Bolton to replace McMaster as Trump's national security adviser Link

[۳] پوتین محل «سگ» هم به ترامپ نداد/ پرزیدنت با سبیل «جان بولتون» مشکل داشت +عکس و فیلم لینک

[۴] United States non-interventionism Link

[۵] 'There's no such thing as the United Nations' Link

[۶] Hydraulic fracturing Link

[۷] One Belt One Road Initiative Link

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • نادر IR ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  15 10
  اصولا امریکایها دنبال منافع ملی حداکثری هستن هر وقت ترسوها در ایران بالا آمدن فشارها و تهدیدها رو به مراتب بیشتر کردن با بیشتر امتیاز بگیرن زمان و اکثرآ هم موفق بودن مثل محور شرارت خواندن ایران و حمله به عراق و افغانستان در زمان خاتمی و مذاکرات سعد آباد و پلمپ کامل هسته ای....الآن هم که لیبرال های چپی اصلاح طلب دوباره آمدن همان تاکتیک رو شاهدیم...
  • اصلاح طلب IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
   8 20
   امریکایها دیر یا زود بازی با جمهور اسلامی رو کنار می زارن و جنگ قطیه حالا زمان بوش نشد ترامپ ترامپ نشد هشت سال دیگه یکی بدتر از هر دو خوشبختانه نسل های نوجوان و جوانان در امریکا قید و بندهای مذهبی و اخلاقی و حتی انسانی بسیار کمتری دارن بی قد کامل هستن به شدت اسلام ستیز و رادیکال و عرب ستیز و خاورمیانه ای ستیز و همجنس باز و حیوان باز هستن در طی یک دهه آینده شاهد انقلاب به قدرت رسیدن دوجنسه ها همجنس بازان زنان چند همسر و متعصبان خدا ستیز در امریکا خواهیم بود دیگه تا ابد نمیشه فرار کرد....سوخت و سوز داره اما .....
  • دکتر فیروزی IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
   5 2
   جناب اصلاح طلب با این فرمایشات شما پس باید10 سال دیگه شرط نامزد شدن در ایران دو جنسه بودن نماینده های مجلس یا همجنس باز بودن نماینده های دولت باشه تا کدخدای عزیز شما ناراحت نشه و ما رو تحریم حقوق بشری نکنه و مثلا ده میلیارد دلار سرمایه گزاری خارجی ها از ایران فرار نکنه!! مگر میشه با این فرمون مورد نظر شما جلو رفت پس فردا هم حتما مثل بحرین خوزستان رو بدیم به اونها تا از ما با چند فیگور خنده خوشحال تر بشن امام خمینی واقعا راست گفت راه ایران باید از امریکا و امریکا صفت ها جدا بشه...کاری که قبلآ خود روسیه و چین حداقل نه در اقتصاد بلکه در بخش امنیتی و سرزمینی انجام دادن .
  • دکترای حقوق IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
   5 1
   برجام در زمان روحانی موفقیت کمی برای امریکایها نبود خیلی ها اون رو فقط هسته ای می دونن اما در اصل برجام حتی موشک هسته ای و غیر متعارف با کلاهک اتمی رو هم از ایران گرفت و به نوعی موشکی هم بود این پیمان یک طرفه ترین پیمان هسته ای از بعد از جنگ جهانی اول تا الآن هست که بین امریکا بسته شده خیلی از مفاد این پیمان حتی در ان پی تی هم نیست و یک قوانین سختگیرانه جدید صرفا مختص ایران ساخته شده و امریکا به خاطر همین به خاطر ایران مجبور به تغییر برخی مواد ان پی تی شد بخصوص در بخش پروتکل الحاقی حتی بعضی بندهای اون مثل شیوه و مکانیزم داوری و نظارت فراتر از سایت های هسته ای مثل بازرسی از سایت های نظامی که آمده حتی در پروتکل الحاقی هم نبوده و اصولا ایران حتی فراتر از ژاپن و آلمان در زمان اشغال در جنگ جهان دوم یک استثنا شده حالا بگریم که ایران حتی اندازه ژاپن اشغال شده نتونست توانایی های هسته ای خودشو حفظ کنه و ژاپن الان صدها هزار سانتریفیوژ و یک تن پلوتونیوم و دها راکتور هسته ای داره و ایران فقط 150 کیلو اورانیوم غنی شده از ده تن براش مانده که نه به درد بمب می خوره نه تولید برق حتی یک راکتور مثل بوشهر که چندین تن نیاز داره.. این رو البته خود کری و اوباما هم بارها و بارها در سخنرانی هاشون گفتن زمانی که عده ای در داخل می گفتن مصرف داخلی داره همانهایی که الان از ترس ترامپ و بولتن پشت سخنان تیم قبلی قدرت در امریکا یعنی اوباما و کری قایم شدن.....و دعا می کنن دوره ترامپ هشت ساله نشه!! که بعدش ابر و باد و مه خورشید و فلک بچرخه و حداقل برای چهار یا هشت سال یکی مثل اوباما بیاد که بعدش هم خدا بزرگه!!!..
 • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  8 3
  سلام وخسته نباشید ویک سلام به هموطنان وتبریک سال نو به همه شما تصویرواضحی از تفکرات وشخصیت جان بولتون دراین مصاحبه ترسیم شده وسخنان بولتون هم بخوبی نشان میدهداو چگونه مانندیک فحاش سیاسی وتصویری کینه توزانه باقلب حقایق ازایران ترسیم میکند اوبی شرمانه هیچ اشاره ای به تحریم ماایرانیان توسط دولتهای ٱمریکانمیکند وعلت ها را رها می کند وبه معلولهامیپردازد اوپنهان میکندهردولت ضدامپرالیستی وضدکاپیتا لیستی باروح مستبدوبشدت متعصب اوهمخوانی ندارد، ازنظرروانی چنین افرادی فاقدشخصیت مثبت ودارای عقده حقارت هستند، اومثل هرمستبدی حرفش متعصبانه وجنگ طلبانه است، درموردایران چنین شخصیتی بحاطردشمنی با ایران سعی خواهدکرد برای هدفش عربستان راوادارد ازهزینه کردن دریمن وحتی سوریه دست بکشد وتلاش کندبامحوریت اسراییل وعربستان کشورهایی چون مصر وبحرین وامارات بااعلام حمایت ٱمریکاوادارد درحلیج فارس بافروش وچاپیدن ٱنهاکشتیهای جنگی گلوگیری برای کسب برتری قدرت دریایی به این گاوشیرده ترامپ بفروشد وباهم افزایی قدرت دریایی امریکابعنوان پشتیبان سطح تنشهای بن سلمان بی خردباایران راباراببرد وچنین حالیش کنددرصورت جنگ برادرش نتانیاهو هم درکنارش خواهدبود، همانطورکه ترامپ میفهمدامریکادیگرظرفیت جنگ واوقصدلشگرکشی درهیچ کجای جهان راندارد اماجان بولتون سعی خواهدکرددردولت ترامپ که قطعایک دوره ای است وبرای ترامپ هم همین زیادبودسعی کنددرکنارجنگ نرم پرحجم سعی کنداماچه سود اکنون منطقه توسط مقاومت حتی درختانش هم به سلاحی برعلیه اسراییل تبدیل شده اند وعلاوه براین طوفانی ازنیروهای غیرقابل شمارش معجزوار ٱماده اند مستبدان واحمقهایی مثل جان بولتون وترامپ ناگهان و غیرقابل برگشت اسراییل را بادقت وبرنامه ومدیریتی کارا تبدیل به همان فلسطین کنند، روشن وشفاف میتوان غنایم جنگی وثروت بی حدوحصری را میبینم که تازه خریداری شده وفرصتی برای گشودن انهانبوده است، عجله وشتاب سرسام اور ترامپ بااث خواهدشد التماسهابسوی ایران روانه شود، میتوانم بگویم دراین خطای بولتون جان برلب امده تعدادنیروهای ایران درازادسازی فلسطن شایدیک چهارم هم نباشد! این فتح قبلا برنامه ریزی شده وفقط دریک واکنش دفاعی ازچهارجهت شایدهم هشت جهت جلال وجبروت همه دشمنان دین ومحو وفرهنگ بهشتی محمد ی صلوات الله علیه واله درجهان منتشرمیشود ـ، جان بولتون ازدرک تغییرات عاجزاس
 • IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  11 7
  خداوندترامپ رابرانگیخت تاٱمریکارا تبدیل به توپ چهل تیکه کند عجیب است ماوقع راتیترنمیکنند، کره شمالی هم جسارت حواهدیافت نیویورک راتبدیل به ناکازاکی کندچه میکندخدا عجب صبریداشت خدا! ریال! ریال! ریال!
 • amir IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  19 8
  درود بر ترامپ , بولتون و پومپئو .
  • IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
   3 4
   ترامپ و جان وپمپو هم در جواب تو برایت باد معده می فرستند
  • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
   3 4
   مشرق جان کاربران گزینشی وسازمان یافته دشمنان از سایت تابناک به سایت تو هم سرایت کرده است
 • اصلاح طلب IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  7 4
  عجب سبیلی داره آخ جون
  • سید IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
   2 1
   سبیلش ایرانیه
 • بنده خدا IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  11 9
  اگه سال ۶۷ به ناوهای آمریکا که اومده بودن تو خلیج فارس و مزاحمت ایجاد میکردن و هواپیمامون رو هم زدن حمله میکردیم و رعب خودمون رو تو دلشون مینداختیم الان اینقدر از امثال این سگ زرد(ترامپ) و این گاوهای وحشی(بولتون) حساب نمیبردیم. الان به نظر شما آمریکا جرات حمله به ویتنام رو داره؟؟؟؟؟؟ با اینکه مقایسه قدرت نظامی ویتنام و آمریکا خیلی مسخره است اما چون رعبشون تو دل آمریکاییها هست تا ابد از دستشون راحتن. ما اون موقع به پشتیبانی مردم که همه طرفدار نظام و امام بودن میتونستیم خیلی کارها کنیم و تا ابد خودمون رو بیمه کنیم. اما همون موقع هم ترسو زیاد داشتیم. امام به مسئولین اون موقع گفته بود اگه من خودم بودم به ناوهاشون حمله میکردم اما شما هر تصمیمی خواستید بگیرید. اما همونها که جام زهر رو به امام دادن جرات حمله به آمریکا نداشتن. الان دیگه خیلی دیره واسه این کارا. هر چند هنوز رهبر شجاعی داریم اما شرایط خیلی فرق کرده. ما فقط باید منتظر بمونیم تا ببینیم اونا چکار میکنن و ابتکار عمل از دست ما خارجه. مشرق منتشر کن چون حقیقته
  • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
   11 3
   ایران کارش تمامه نهایتا با برجام دو و سه و خلع سلاح متعارف ایران و تسلیم ایران با فشار لیبرال های چپی غرب گرا تا نهایتا دو دهه دیگه این کشور بین همپیمانان امریکا مثل ترکیه عربستان ترکمنستان پاکستان و. مناطق ترکی عربی کردی بلوچی و...اش تقسیم میشه..به قول رضا شاه ایران خواهد شد ایرانستان پس از تجزیه کامل...کل اقتصاد ایران هم میفته دست ده خرپول اسراییلی مثل الآن یونان و مصر و مالزی و.....
  • دکترای حقوق IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
   5 0
   اون موقع عربستان حتی یک دهم الان هم قدرت هوایی نداشت پاکستان و هند و هنوز قدرت هسته ای رسمی نشده بودن و اسراییل هم موشک قاره پیمای جریکو سه و بمب های اتمی خودشو رسانه ای نکرده بود.....با الان که حتی عربستان موشک بالستیک 3000 کیلومتری DF3A رو میاره در رژه ایران خیلی ضعیف تر شده...
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  3 2
  شما چرا با جاسوس آمريكايي مصاحبه مي كنيد؟
 • رضا IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  5 2
  بعد از برجام و خلع سلاح غیر متعارف ایران قدرت منطقه ای خواندن ایران شوخی هست آنهم وقتی اسراییل و پاکستان دو قدرت هسته ای و موشکی غیر متعارف منطقه هستن و عربستان هم غیر رسمی بمب داره.....
 • اصلاح طلب IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  2 3
  با برجام و بسته بودن دست ایران برای پاسخ در هسته ای حداقل ده سال فریض گلد تایم حمله به ایران و سایت های هسته ای و نظامی هست.....من بودم حمله می کردم....نباید فرصت رو از دست داد باید کوبید.........جنگ خارجی شروع بشه با لجستیک ما هم از داخل جنگ رو کلید می زنیم و کوچه به کوچه و سنگر به سنگر سایت های دولتی نظامی و..رو فتح می کنیم
 • آرش IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  4 3
  مرگ یک بار شیون یک بار!گوشمان از این حرفها پره !!!
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  3 4
  مشرق با آمریکایی ها ارتباط برقرار کردی!! بوی حلوای جاسوس بودنت میاد.!!!
  • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
   3 3
   جاسوس بودن مشرق صد شرف داره به وطن فروشی یه مشت بی خداهای غرب گرا
 • نادان IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  3 3
  باسلام و تبریک سال نو به همه هموطنان همه تغییرات و چینشها و تدابیر توسط ترامپ گواه بر امادگی زمینه و شروع جنگ تازه ای در اینده ای نزدیک است
 • US ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
  14 9
  آمریکا توانایی جنگ نظامی با ایران را ندارد ولی پاشنه آشیل نظام را پیدا کرده که همان جنگ اقتصادی است. باید اقتصاد را جوری مقاومتی کنید که اگر همه درها بسته شد باز مملکت به خوبی بچرخد. رهبری بارها تاکید کردند ولی عملی نشده. و گر نه هر روز با تحریم جدید پیش میروند.
  • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
   5 1
   جنگ اقتصادی امریکا با ایران با هدف تضعیف همان توان نظامی سیاسی فرهنگی و بعد حمله به ایران هست نه صرفا کوچک کردن اقتصاد ایران که فقط بخشی از هدف هست در واقع هدف اصلی همان تغییر حکومت و اشغال ایران هست چه صلح آمیز چه با جنگ اصولآ جنگ اقتصادی فقط وسیله هست نه هدف کاری که قبلا با لیبی عراق سوریه یمن افغانستان و..هم کردن اصولا امریکا وقتی زورش برای حمله نمیرسه اول اون رو ضعیف می کنه بعد حمله......اگر ایران از یه حدی ضعیف تر بشه قطعا دوباره جنگ اقتصادی هم میشه هدف اول