کد خبر 839949
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲
عبدالله گنجی توییتر

این روزها مهمترین دغدغه شورای شهر تهران هویت بخشی به بازرگان و مصدق است.در عین حال این افراد که ذیل جمهوری اسلامی این کار را می کنند از تک تک واژه های امام در باره مصدق و بازرگان مطلع هستند.

به گزارش مشرق، عبدالله گنجی مدیر مسوول روزنامه جوان در کانال تلگرامی خود نوشت:

بر اساس نظریه  ترمیدور جناب کرین برینتون، انقلابها در سیر تحولات خود سه مرحله را پشت سر خواهند گذاشت:

در مرحله اول پس از سرنگونی رژیم حاکم، نیروهای میانه رو بر مسند قدرت تکیه زده و حاکمیت را در دست می گیرند.

در مرحله دوم پس از گذشت مدت کوتاهی از حکومت میانه روها به دلیل برآورده نکردن توقعات انقلابی مردم این نیروها از مسند قدرت کنار زده شده و جای خود را به نیروهای رادیکال می دهند.

مرحله سوم که مرحله ترمیدور یا دوران نقاهت پس از انقلاب نامیده می شود دوران بازگشت به ارزشهای رژیم پیشین و حذف رادیکال ها از عرصه قدرت است

آیا این مراحل در خصوص انقلاب ما قابل تطبیق است؟

در مرحله اول لیبرالها(بخوانید میانه روها) در قدرت بودند. مرحله دوم رادیکااها(چپ های دیروز) آنان را بر نتافتند و خود به صحنه آمدند. در مرحله سوم "عقلا" یا میانه روها تلاش می کنند به مرحله اول یا به پیش از آنان باز گردند.مفهوم"ارتجاع در انقلاب"که اخیر رهبری  نسبت به آن هشتدار دادند می تواند بازگشت مد نظر کرین برینتون باشد؟.

از کجا می فهمیم؟

این روزها مهمترین دغدغه شورای شهر تهران یا جریان مستقر هویت بخشی به بازرگان و مصدق است.در عین حال این افراد که ذیل جمهوری اسلامی این کار را می کنند از تک تک واژه های امام در باره مصدق و بازرگان مطلع هستند. اما علیرغم اینکه مشروعیت و حضورشان در قدرت نیز ریشه در قیام امام دارد با سری بالا گرفته از امام عبور می کنند.

شاید این جماعت بسان جانشینان مائو در چین فکر می کنند.آنان  هم مدیون مائو بودند و هم عملکرد مائو را پرهزینه می دیدند.برای حل منازعه بین این دو مقوله ،تصمیم گرفتند عکس مائو را بالای سر خود بزنند اما کار خود را بکنند. نماد مائو باشد اما در محتوای و متن حکومت ،مائو زدایی  صورت گیرد.

کاش بعد از بازرگان به"فرزندان عزیز مهندس بازرگان"(در تعبیر امام) در نام گذاری ها نرسیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  5 7
  مصدق نفت ملی کرد اما با کمک کاشانی. در حالی که کاشانی را الان سازمان سیا هدف قرار داده و شماها به استناد اسناد سازمان سیا علیه کاشانی شده اید! ... این حماقت نیست؟؟
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  14 4
  انقلاب که سهل است فاتحه نظام به زودی خوانده خواهد شد با این مسئولین این مملکت
  • IR ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   5 0
   داداش نترس . اینا باید هر چند وقت یه بار تخلیه بشن حالا هم اینجوری تخلیه میشن.فاتحشون خوندس و راهی قبرستونن.فقط شما با این ترس دنبالشون نرو
 • حسین IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  7 1
  افسا طلب ها بهتره .... شن
 • IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  4 1
  شما از کتاب کالبد شکافی 4 انقلاب برینتون ، برداشت سطحی داشتید تا جایی که ترمیدور انقلابی را که مدتی پس از وقوع انقلاب رخ می دهد به 40 سال تأخیر و بروز شکاف نسلی به انقلاب اسلامی ایران نظریه سازی کردیدو مجدد کتاب را بخوانید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس