روح الله احمدزاده

معاون میراث فرهنگی در دولت دهم می‌گوید: مشایی به من گفت که راجع به پرونده تخلف امیرمنصور آریا که دیروز با آقای دکتر صحبت کردید، نظر آقای احمدی‌نژاد این است که آن پرونده را معدومش کنید.

سرویس سیاست مشرق - روح‌الله احمدزاده کرمانی در سال ۱۳۵۷ در شهر مقدس مشهد به دنیا آمد، وی یکی از جوان‌ترین چهره‌های دولت نهم و دهم محمود احمدی‌نژاد بود، وی دانش‌آموخته دانشگاه امام صادق علیه‌السلام در رشته مدیریت صنعتی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری مدیریت رسانه از دانشگاه علوم و تحقیقات تهران است که توانست به مدت دو سال استاندار فارس شود؛ احمدزاده در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ با حکم محمود احمدی‌نژاد به ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران منصوب شد ولی در ۱۴ دی‌ماه ۱۳۹۰ به دلایل نامعلومی از این سمت استعفا داد.

برای گفتگو درباره ناگفته‌های میراث فرهنگی و خانه ایران در فرانسه، بیش از ۱۰ ساعت با ایشان مصاحبه کردیم؛ حرف‌ها و اخبار بسیاری درباره رفتارها و اقدامات خلاف قانون معاون اجرایی رئیس‌جمهور سابق داشت و معتقد بود دولت دهم؛ به‌واسطه حضور اقلیتی در اطراف احمدی‌نژاد، برخلاف شعارها و وعده‌های سال ۸۴ عمل کرد و باعث منحرف شدن دولت دهم شد.

آنچه در ادامه می‌آید، قسمت سوم گفتگو با دکتر احمدزاده است. (قسمت اول و دوم  گفتگو را از اینجا بخوانید)

مشرق آمادگی دارد توضیحات کسانی را که در این مصاحبه از آنها نام برده شده است را منتشر نماید.

*********

** هر چه جلوتر می‌رویم، حاشیه‌های زوج مشایی بقایی در میراث فرهنگی بیشتر می‌شود؛ درباره انتقال کارمندان میراث فرهنگی از تهران به شیراز و اصفهان موضوعی در خاطرتان هست؟ آن زمان خیلی در رسانه‌ها جنجال به پا کرد.

این ماجرا هم حکایتی دارد، من آن زمان در استانداری فارس مشغول بودم، مصوبه‌ای آقای احمدی‌نژاد در دولت گذراندند تحت عنوان تمرکززدایی از پایتخت، همه دستگاه‌های اجرایی موظف شدند که بعضی از زیرمجموعه‌های خود را به شهرستان‌های مشخص‌شده انتقال بدهند، در آن زمان آقای بقایی برای خودشیرینی آمد شیراز و به من گفت آقای احمدی‌نژاد برای اینکه شیراز و اصفهان شهرهای تاریخی و فرهنگی هستند، معاونت میراث و پژوهشی به این به شیراز منتقل شود و معاونت صنایع‌دستی به اصفهان.

به من گفتند که شما باید کمک کنید و منازل سازمانی برای این افراد تهیه بشود، من هم گفتم من نه بودجه‌ای دارم و نه در وضعیتی هستم که بخواهم خانه تهیه کنم، دولت مصوبه‌ای بگذراند و بودجه‌ای به این مسئله تخصیص دهد، بالاخره ما را مجبور کردند که ساختمانی را به این معاونت‌ها اختصاص بدهیم و حکایت تازه آغاز شد، بحث مسکن دردسرساز شد، گفتم من چگونه این مشکل را حل کنم، بقایی گفت به افراد قول وام بدهید.

من هم رفتم با هتلداران شیراز صحبت کردم برای اسکان این افراد، به هتلداران گفتم شما در حال حاضر با استانداری همکاری کنید و ما در آینده همکاری‌های بیشتری با شما خواهیم داشت و وام می‌دهیم و ...

به هر جهت چند ماهی گذشت و من متوجه شدم که خبری نیست و نمی‌خواهد کمکی به استانداری بشود، آرام‌آرام متوجه موضوعات دیگری هم شدم؛ اطلاع دادند که اینجا خانمی هست که شوهر دارد و شوهرش در شهرستان دیگری است. مردی است که زن دارد و همسرش در شهر دیگری است. این‌ها بماند که برخی بچه‌دارند... یکی از همسران آموزش‌وپرورشی است و دیگر کارمند میراث، خب این‌ها نمی‌توانند با هم هماهنگ بشوند برای انتقال به شیراز، خلاصه بساطی ایجاد شده بود با همین یک تصمیم بی مبنا...

خانمی آمد پیش من با گریه و زاری که من رفتم به آقای بقایی شرایطم را توضیح داده‌ام و گفتم که شوهرم از این وضعیت ناراحت است و زندگی من در حال خراب شدن است، آقای بقایی به من جواب داده است که استعفا بده یا برو طلاق بگیر، طلاق را برای چنین روزی گذاشتند!

این خانم می‌گفت من از همسر بچه‌دارم و ۲۰ سال کنار هم بودیم، چگونه می‌توانم به همین راحتی طلاق بگیرم، این‌ها قسمتی از مشکلاتی بود که به‌واسطه همین تصمیم‌گیری امثال بقایی ایجاد شد برای ما و برای کارمندان میراث.

حالا این مشکلات یک قسمت مسئله بود، زمانی که من وارد میراث شدم، در سفرهای حضور شکایت‌های عدیده‌ای از کارمندان منتقل‌شده، به من می‌رسید، به آقای افضل زاده رئیس حراست گفتم که پیگیری کنید چه اتفاقی افتاده است، موضوعات درباره مسائل اخلاقی بود و ارتباط‌هایی که بین بعضی از زنان و مردان کارمند اتفاق افتاده بود... تا این بنده خدا گزارش را مهیا کرد، بقایی فوراً عذر او را خواست...

** این تصمیم احمدی‌نژاد مبنی بر انتقال کارمندان از پایتخت، حاشیه‌های دیگری هم داشت؟

بله یکی از مسائل مبنی حیف‌ومیل اموال میراث فرهنگی بود، ما در سازمان میراث فرهنگی سه معاونت اصلی داریم و بقیه پشتیانی. صنایع‌دستی، گردشگری و میراث فرهنگی که طبیعتاً این‌ها در زیرمجموعه‌هایشان شرکت دارند و...

معاونت میراث فرهنگی چرا اهمیت دارد؟ به خاطر اینکه بخش مهمی از ظرفیت‌ها، اسناد، مدارک و مستندات تاریخی و میراث کشور در زیرمجموعه این معاونت قرار دارد. موزه‌ها اینجا هستند، انبار موزه ملی، کاوش و مدارک در این زیرمجموعه واقع‌شده است.

بسیاری از اسناد میراث فرهنگی در این نقل و انتقالات گم شده بود، اسنادی که میراث این مردم و این مملکت است، حجم قابل‌توجهی از اسناد، مدارک و کتاب‌های بسیار نفیس تاریخی در این نقل و انتقالات، ناپدید شد.

مثلاً در همان زمانی که ما وارد میراث فرهنگی شدیم، یک نفر آمد به من گفت آقای احمدزاده می‌دانید که حجم قابل توجهی طلا گم شده است! گفتم کدام طلا؟ گفت برای فلان طرح صنایع‌دستی، طلا نیاز بوده با یک خلوص خاص است، ولی طلای سفارش داده شده، گم شده است و اگر عمر مدیریتی من در میراث کفایت می‌کرد، این مسئله راهم پیگیری می‌کردم...

من بعدها فهمیدم یک کسی در دولت، یک مدل دارد برای پیشبرد اقداماتش، مدلش هم این است که فضای غبارآلود ایجاد کند انجام بعضی کارها...

** چه کسی چنین مدلی داشت؟

بقایی

** چرا شما را از معاونت ریاست جمهوری عزل کردند؟

روزی که وارد دولت شدم با شوق‌وذوق آمده بودم. چون اولاً کار اقتصادی نمی‌کردم و مشایی در همین رابطه به من گفت آقای احمدزاده شما یک اشکال‌داری آن‌هم این است که شما هیچ‌چیزی در پرونده‌تان نیست. گفتم: این‌که آقای مشایی خیلی خوب است. پاسخ داد و گفت: آرِه... آرِه خوبه... بعد فهمیدم که این حرف مشایی خیلی مهم بوده. گفت شما مشکل مالی نداری، یکی مشکل اخلاقی نداری؛ که بعد در جلسه با احمدی‌نژاد این حرف را زدم که احمدی‌نژاد یک‌چیزی به من گفت که در ادامه توضیح می‌دهم.

** احمدی‌نژاد چه جوابی به شما داد؟

آخر بحث به شما خواهم گفت. اجازه بدهید درباره مقدمات خروجم از دولت صحبت کنم و به پاسخ این سؤال هم می‌رسیم.

نامه‌ای از کمیسیون اصل نود مجلس برای من آمد که این ماجرای امیر منصور آریا هر چه که هست را برای ما بفرستید. نامه را فکر کنم آقای پور مختار نامه را فرستاده بود. آقای سجادی را خدا شفا بدهد، به ایشان گفتم آقای سجادی یک زحمت بکشید و بروید درباره این ماجرای امیر منصور آریا تحقیق کنید که چه بوده و چه شده است.

یکی دو روز بررسی کرد و آمد گفت که یکسری امتیازات حمایتی در دوره آقای مشایی و بعدازآن بقایی به او داده‌اند. به این آقای امیر منصور آریا، یک زمین بسیار خوب در قالب طرح گردشگری در گیلان به داده‌اند و این زمین را برنگردانده است. ما یک سرفصلی داشتیم تحت عنوان یارانه سود تسهیلات. مثلاً آقای ایکس را به‌عنوان سرمایه‌گذار موفق می‌شناختیم و می‌گفتم فلانی شما می‌خواهی چقدر سرمایه‌گذاری کنی؟ اعلام می‌کرد ۵ میلیارد تومان و من می‌گفتم پانصد میلیون هم جایزه من به شما و برای خودت. به این می‌گفتند یارانه سود تسهیلات. ظاهراً از این یارانه سود تسهیلات را هم به امیر منصور آریا داده بودند که آدم موفق در طرح‌های گردشگری است. گفتم آخرش چه شده؟ گفت هیچی. اگر یک‌دانه آجر روی آجر گذاشته باشند. ایشان هیچ پروژه‌ای را جلو نبرده‌اند در آن.

** کدام منطقه؟

در گیلان. ما در گیلان ۵ الی ۶ طرح خوب داشتیم یکی از این‌ها دست امیر منصور آریا بود.

** در کدام شهر گیلان بود؟

حضور ذهن ندارم ولی در یکی از مناطق نمونه گردشگری بود. ما ۱۴۰۰ منطقه نمونه داشتیم. این ۱۴۰۰ تا طبقه‌بندی داشت و زمین‌های خوب و مستعد را به افراد توانمند می‌دادند...

این نامه آمد و ما هم اقدام کردیم، اما احمدی‌نژاد به ما گفته بود که هر نامه‌ای از مجلس می‌آید با من هماهنگ کنید که شما بروید یا نروید. من هم زنگ زدم قبل از ظهر به آقای مشایی. گفتم آقای مشایی من می‌خواهم شما را و آقای دکتر را ببینم. خلاصه ناهار را که داشتیم می‌خوردیم معمولاً این موارد را آقای دکتر سر ناهار می‌دید.

سر نماز دکتر گفت نامه آمده، تخلفی هم شده است؟ گفتم والا من چه بگویم. بگویم تخلف نشده دروغ نگفتم. تخلف به این منظور که امتیازی داده شده به امیر منصور آریا از طرف آقای مشایی و بقایی، اما طرف مقابل هم کاری نکرده است. قاعده‌اش این بوده که باید دولت علیه او اعلام‌جرم می‌کرد. هیچ کاری نشده و این به این معنا تخلف است.

به من گفت برو تا فردا به تو خبر بدهم. فردا آقای مشایی مرا صدا کرد. در دفتر خودش با او ملاقات کردم. گفت راجع به آن موضوعی که دیروز با آقای دکتر صحبت کردید، نظر آقای دکتر این است آن پرونده را معدومش کنید. گفتم: خود آقای دکتر گفتند؟ گفت: بله خود آقای دکتر گفتند.

گفتم آقای مشایی شما خودتان اطلاعاتی و امنیتی بودید، پرونده‌ای که در اداره کل میراث استان گیلان بوده، این پرونده رفته و آمده، قاعدتاً در سیستم حراست ردپا دارد، چرا باید معدوم کنیم؟ گفتم آقای مشایی شما نگران نباشید.

 مشایی گفت: این‌ها می‌خواهند مرا بزنند. گفتم: آقا شما نگران نباشید. امیر منصور آریا زمین گرفته به تعهداتش هم عمل‌نکرده ما علیه ایشان اعلام‌جرم می‌کنیم.

گفت: نه، با این کار می‌خواهند مرا بزنند، دکتر احمدی‌نژاد را می‌خواهند بزنند. هر چه ما بگوییم، شما باید گوش کنید.

گفتم: به هر جهت، آقای مشایی پرونده را نمی‌توانید معدوم و نابود کنید. خلاصه، رفتیم دفتر و پرونده دست آقای سجادی بود. چیزی به ذهنم رسید و پیش خودم گفتم یک‌وقت از آدم‌های آن‌ها، کسی پرونده را معدوم نکند، چون در شبکه آدم داشتند. گفتم آقای سجادی پرونده را بردار و توی گاوصندوقت بگذار. گفتم ممکن است یکی از افراد شبکه در اینجا دستش به این پرونده برسد و آن را معدوم کند. من فردا باید به سیستم پاسخگو باشم.

هیئت دولت هفته بعد، سفر بیرجند یا همدان رفت. جزء آخرین سفرهایی بود که ما توفیق داشتیم که در دولت محترم حضورداشته باشیم. سفر دولت تمام شد و ایشان در پایان سفر دولت گفت فلانی بیا، با شما کاری دارم.

** چه کسی؟

آقای مشایی. خصوصی مرا کشید کنار و گفت آقای احمدزاده چرا این کار را کردی؟ گفتم چه‌کاری؟ گفت من اصلاً از تو توقع نداشتم. ما می‌خواستیم باعث رشد و ارتقاء تو بشویم. ما می‌خواستیم تو را در مملکت بزرگ کنیم. تو امید احمدی‌نژاد بودی، احمدی‌نژاد تو را خیلی دوست داشت. تو داری به همه‌چیز پشت پا می‌زنی. گفتم خوب چه شده آقای مشایی، من تخلفی کردم که خودم خبر ندارم؟ خیلی ناراحت بود و او هم مدام گفت و گفت. من هم با ناراحتی زیاد گفتم" چه شده؟" گفت آن پرونده‌ای که به تو گفتم معدوم کن به‌جای اینکه معدوم کنید، بردید ودادید دست نهادهای اطلاعاتی – امنیتی!

قسم خوردم که من چنین کاری انجام ندادم، مشایی گفت " حالا مهم نیست، مهم این است که حرف‌های من و شما در بولتن‌های محرمانه آمده است؛ گفتم آقای مشایی، من نمی‌دانم حرف‌ها شنود شده یا اتفاق دیگری افتاده، ولی و الله، بالله، تالله من حرفی راجع به پرونده نزدم. البته این را هم بگویم که گفت که به کمیسیون گزارشی ارسال نکن...

به هر جهت مشایی گفت: آقای احمدزاده شما درون سیستم خودت سوراخ‌دارید، گفتم ما هدفمان خدمت است اگر فکر می‌کنید که صلاحیت برای کار در اینجا را نداریم، ما را بردارید...

جواب داد: تو پسر خیلی خوبی هستی، جوان بسیار خوبی هستی، سالم هستی اما...، شاید این جایگاه برای تو زود بود. گفتم شاید حق با شماست و این جایگاه برای من زود بود. گفت" قاعده بازی بزرگان کاملاً فرق دارد. تو آمدی می‌خواهی در مقابل احمدی‌نژاد علم عدالت‌خواهی را ببری بالا و شلوغش کنی؟! می‌خواهی گزارش بدهی؟ چه خبر است؟ احمدی‌نژاد رئیس توست و تو را معاون خودش گذاشته است و به تو جایگاهی داده، گفتم: من علیه آقای احمدی‌نژاد دارم کاری می‌کنم؟

مشایی گفت: تو وقتی در میراث فرهنگی گزارش می‌دهی، علیه چه کسی تمام می‌شود؟ برای من که مهم نیست. احمدی‌نژاد را می‌زنند. او هدف قرار می‌گیرد. به‌هرحال یک تصمیماتی ما داریم، حالا این تصمیمات را به شما ابلاغ خواهیم کرد. گفتم هر موقع بگویید ما آمادگی رفتن دارم، تعلقی ندارم. من معلم دانشگاه هستم برمی‌گردم دوباره به دانشگاه و تدریس می‌کنم. از این ماجرا گذشت و جلسه بعدی دولت در تهران بود، آقای احمدی‌نژاد مرا صدا زد.

گفت همین امشب می‌روی آقای دهقانان را برمی‌دارید از معاونت گردشگری. ایشان از رفقای هم‌دانشگاهی من بود و از دوره بسیج دانشجویی باهم بودیم و با من آمد به استانداری فارس و بچه متدین و سالمی بود. گفت برو امشب (عزلش کن). گفتم یک‌شبه که بد است اجازه بدهید. شأن او را رعایت کنیم. گفت تو نمی‌دانی ماجرا چیست.

گفت کشمیری و مهدی هاشمی همین‌طوری نزدیک می‌شدند. گفتم آقای احمدی‌نژاد چه شده؟ پیش خودم گفتم نکند نیروی بیگانه باشد و فلان. گفت این آدم منافق است.

من رنگم پرید. رئیس شورای امنیت ملی داشت حرف می‌زد و می‌گفت این آدم (رفیق من) منافق است. گفتم منافق است یعنی چه؟ گفت جزء حلقه نفاق است. سریع امشب (عزلش کن) که همین امشب قصد دارند دستگیرش کنند. من خیلی ناراحت بودم، فکر کردم مثلاً با سرویس‌های بیگانه ارتباط گرفته و... من با حامد (دهقانان) چهارده سال است که رفیق هستیم. از دوره کارشناسی باهم بودیم، هم‌اتاق بودیم تو خوابگاه دانشگاه، دکترا باهم امتحان دادیم، همکلاس بودیم، مگر می‌شود؟...

دهقانان را صدا زدم و نمی‌دانستم چه بگویم. صدایش کردم و گفتم آقای دکتر لطفاً می‌توانید استعفا بنویسید. سریع یک برگه کاغذ برداشت بدون آنکه از من سؤالی بپرسد، درجا استعفایش را نوشت. هیچی هم نپرسید.

یازده شب از دولت زنگ زدند که آقای احمدی‌نژاد گفتند متن استعفا را بگذارید روی وب‌سایت میراث فرهنگی. گفتم حالا چه عجله‌ای دارید؟ به هر جهت ما همان شب استعفا را گذاشتیم روی وب‌سایت میراث فرهنگی.

دولت شنبه رفت سفر استانی و بازگشتیم، در داخل پاویون آقای مشایی مرا خواست. گفت این سجادی جزء منافقین است. گفتم: اِ... اِ ... جل‌الخالق.

گفت این جزء حلقه نفاق است؛ یعنی می‌خواستند قبل از عزل، از من انتقام بگیرند و این آخرین کارهایی بود که داشتند با من می‌کردند...

رفتیم دفتر و سجادی را از کرج کشیدم تهران و گفتم لطفاً یک متن استعفا برای خودت بنویس، او بر خلاف دهقانان سؤال کرد برای چه؟ گفتم بعداً خواهم گفت. گفت اتفاقی افتاده، ناراحتید از من؟

گفتم من ناراحت نیستم ولی شما استعفایت را بنویس، بعداً جریان را به شما خواهم گفت. نمی‌توانستم به او بگویم جریان چیست. چه بگویم؟ من خیلی ساده بودم و نمی‌دانستم مشایی و احمدی‌نژاد برای من چه نقشه‌ای کشیده بودند...

ما این دو نفر را عزل کردیم و فردا شد و هیچ اتفاقی نیفتاد. پس‌فردا هیچ اتفاقی نیفتاد. زنگ زدم به آقای مشایی به ایشان گفتم من می‌خواهم شما را ببینم. گفت من ناهار دفتر نیستم و در سازمان مرکز مطالعات جهانی‌شدن هستم، کاری دارید بیایید اینجا. رفت آنجا و گفتم احمدی‌نژاد راجع به دکتر دهقانان این‌طوری گفت و شما هم راجع آقای سجادی این‌طوری گفتید اما اتفاقی نیفتاد و دستگیر نشدند. احمدی‌نژاد این دوستان را با کشمیری و مهدی هاشمی مقایسه کرد و گفت بهشتی و رجایی چگونه شهید شدند...

به مشایی گفتم: این ماجرای نفاق چیست؟ هم احمدی‌نژاد گفت و هم شما اشاره کردید. گفت این دو نفر جاسوس سپاه بودند، نجاتت دادیم. بهترین لحظه عمر، همین لحظه‌ای بود که مشایی گفت این دو نفر جاسوس سپاه بودند. این‌قدر خوشحال شدم که گفتم الحمدالله، خدا را صد هزار مرتبه شکر کردم که آوردن این دو نفر برای ما، مایه بدنامی نشد.

به مشایی گفتم: شوخی می‌کنید؟ گفت: " نه، این‌ها اطلاعات تو را می‌بردند می‌دادند به فرمانده سازمان اطلاعات سپاه. ما تو را از دست این‌ها نجات دادیم. دیگر با این‌ها ارتباط نگیرید، این‌ها جاسوسان سپاه بودند، سپاه در بدنه سازمان میراث نفوذ کرده است و باید مراقبت کنید.

ظهر دهم بهمن‌ماه بود که آقای احمدی‌نژاد مرا خواست و خیلی در آن جلسه صحبت کردیم که اگر بخواهم بگویم، یک گفت‌وگوی مجزا می‌شود برای شناخت بیشتر احمدی‌نژاد. ولی لپ کلام این بود که می‌خواهند تو را از بین ببرند و تو حیف هستی. تو نیروی خیلی خوبی هستی، عین عبارت این بود که دائماً تکرار می‌کرد."می‌خواهند تو را نابود کنند".

بعد گفتم آقای احمدی‌نژاد من دو تا کار توی زندگی‌ام نکردم. یکی مشکل اخلاقی ندارم، یکی هم اینکه مشکل مالی ندارم. برگشت گفت: " ما تو را می‌خواهیم حفظت کنیم، آن‌ها می‌خواهند تو را نابودت کنند (با لحن احمدی‌نژادی). تو یک استعفا بده، برو. گفتم چشم. بعد گفت که کی استعفا می‌دهی؟ گفتم الآن می‌دهم. گفت: تا چند ساعت دیگر استعفا می‌دهی؟

گفتم من می‌خواهم مزاحمتان نشوم، اجازه بدهید بروم یک متنی تهیه کنم. گفت چه می‌خواهی داخل آن بنویسی؟ گفتم هر چه شما بگویید. دلتان می‌خواهد من داخل متن استعفایم چه چیزی بنویسم؟ گفت بنویس مشکلات خانوادگی و این‌جور چیزا...

گفت تا امروز استعفایت را به من می‌دهی یا رسانه‌ای کنم؟ گفتم اشکالی ندارد شما هر چه زودتر می‌خواهید مسئله را رسانه‌ای کنید. من استعفا را به دستان خواهم رساند. گفت امشب می‌رسانی؟ گفتم الآن ظهر است تا یک ساعت آینده به دست شما خواهم رساند.

تا آمدم دفتر، از دفتر احمدی‌نژاد به من زنگ زدند، گفتند آقای احمدی‌نژاد می‌گوید استعفایت را نوشتی. گفتم آقا بگذارید من یک قطره آب بخوریم بعد سرمان را ببرید، ساکم را جمع کردم و گزارش‌هایی که تهیه‌کرده بودم را جمع‌آوری کردم...

ما در آن جلسه با آقای احمدی‌نژاد خیلی بحث کردیم. یکی از بحث‌هایی که با آقای احمدی‌نژاد کردیم راجع این بود که جهت‌گیری‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور باید به سمتی برود که حرف‌وحدیثی نماند...

یک حرف آقای احمدی‌نژاد زد که من هیچ‌وقت یادم نمی‌رود و من این حرف را هیچ‌وقت هیچ کجا نزدم. آنچه می‌گویم تاریخ شفاهی است و باید بماند، احمدی‌نژاد به من گفت آقای احمدزاده تو چرا کاری می‌کنی که من تحت‌فشار بقایی و مشایی قرار بگیرم؟

** در همان جلسه خصوصی گفتند؟

بله، این حرف خیلی مرا به هم ریخت؛ که آقای احمدی‌نژاد که تا آن زمان برای من سمبل اقتدار و مبارزه با استکبار جهانی است، آدمی که در فضای مدیریتی کشور این‌قدر اقتدار دارد، چرا این حرف را می‌زند.

** شما در این مصاحبه از خانم آزاده اردکانی خیلی اسم بردید، ایشان در موزه ملی چه می‌کرد؟

در خصوص خانم اردکانی چند تا نکته را بگویم که ایشان متعلق به یک حلقه‌ای بود به نام حلقه پارسه. حلقه پارسه در واقع ۷ الی ۸ نفر از افرادی را شامل می‌شود که از اطرافیان و نزدیکان آقای بقایی بودند؛ یعنی ارادت ویژه‌ای به آقای بقایی و مشایی داشتند؛ یعنی حلقه پارسه شامل خانم‌ها آرزو و آزاده اردکانی (رئیس موزه ملی)، آقایان شهبازی (منطقه آزاد چابهار)، محسنی، ذوالفقاری، بهمنی، موسوی (منطقه آزاد کیش)، آقای حیدری (منطقه آزاد قشم) می‌شد و زمانی که من می‌خواستم به میراث فرهنگی بیایم، بقایی شرط گذاشت که باید در جلسات پارسه به‌صورت مرتب شرکت کنید.

** جلسات کجا برگزار می‌شد؟

در ساختمان مناطق آزاد در خیابان اسفندیار برگزار می‌شد خیلی با طبقه‌بندی بود؛ که هیچ‌وقت شرکت نکردم. ورق برگشت و بنده از همان ابتدا همان‌طور که طی این جلسات توضیح دادم با بقایی درگیر شدیم.

** شما می‌دانید از کجا با آقای بقایی آشنا شدند؟

بله این خانم معلم آموزش زبان انگلیسی بود. معلم خصوصی ایشان بود. از طریق بقایی به مشایی وصل می‌شود. خلاصه چند بار گزارش از ایشان خواستم ایشان به من گزارشی ندادند؛ یعنی خیلی بی‌توجهی کرد و این باعث شد که هیچ رابطه‌ای میان ما شکل نگیرد. برای اینکه هیچ جلسه‌ای میان من و خانم اردکانی به وجود نیامد.

** شما زمان خانه‌نشینی احمدی‌نژاد معاون بودید یا استاندار؟

در ماجرای خانه‌نشینی فشار در استان‌ها زیاد شد برای استاندارها. روزی آمدم تهران گفتم آقای مشایی، ما می‌خواهیم کار کنیم، کار عمرانی خوابیده و فشار در استان‌ها زیاد است. این مسئله را (خانه‌نشینی رئیس‌جمهور وقت) به‌صورتی جمع کنید.

ما که بالاسر یک استان بودیم، برایمان مشخص بود که فضا در کشور به‌هم‌ریخته است. نگران بودیم. گفتم برو احمدی‌نژاد را راضی کن برگردد.  گفت: اگر آقای احمدی‌نژاد برنگردد، نظام سقوط می‌کند. نگاهشان این بود.

رفتم پیش آقای جوان فکر گفتم چرا این‌جوری شد. گفت ببین آقای احمدزاده، همین الآن اگر ما یک فراخوان بزنیم، شاید ۴۰ الی ۵۰ هزارتا جانباز و خانواده شهید می‌ریزند جلوی مراکز نظام و تحصن می‌کنند. احمدی‌نژاد نمی‌خواهد...

* آقای دکتر؛ در انتهای گفتگو اگر مطلبی برای جمع بندی دارید، بفرمایید

اگر بخواهم یک جمع بندی بدم و در عین حال به دلیل حذف خودم اشاره کنم باید بگم که اولاً سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی علیرغم اهمیت وافر آن تبدیل به یک حیاط خلوت شده بود و ثانیاً به جهت عدم نظارت کافی در دوره مدیریت زوج مرتب مذکور و بویژه بقایی تبدیل به کلکسیونی از انواع تخلفات شده بود.

ثالثاً زمانی که اقدامات اصلاحی من شروع شد یک نگرانی شدیدی در آقایان بویژه بقایی بوجود آمده بود طوریکه فشار به آقای احمدی نژاد را چند چندان کرده بود...

هیچ گاه یادم نمی‌رود در آخرین جلسه که خدمت آقای دکتر احمدی نژاد بودم ایشان گفتند فلانی من از ناحیه تو تحت فشار بقایی و مشایی هستم رابعاً دریافته بودم که دوستان با توجه به اینکه من علاقه و باور زیادی به آقای احمدی نژاد داشتم انتظار هیچ پاسخ منفی را از من نداشتند و بیشتر برای من نقش محلل برای واگذاری شرکت توسعه و چند اقدام خلاف قانون تعریف کرده بودند...یادم است بقایی به یک دوست مشترک گفته بود ما انتظار داشتیم فلانی سرباز ما باشد اما ظاهراً می‌خواهد ژنرال باشد که به آن دوست مشترک گفتم به بقایی بگو که اولاً من همان سربازم، منتهی سرباز مردم و ولایت و نه امثال تو و ثانیاً پسر خوب مراقب باش که پشت هر پست تو این مملکت ۷۰ سر بر نیزه رفته است و هزاران شهید به مسلخ انقلاب رفته‌اند که امروز تو داری جولان میدی...

در هر صورت دیگر تاب تحمل پستوخانه کثیف دولت دهم را نداشتم... پستوخانه ای که هر از گاهی به آن سرک می‌کشیدم مدام فردی در حال خبر آوردن از آسمان بود که مثلاً از آسمان امروز خبر آمد که فلان عالم دینی در قم صورت باطنی‌اش بر من عیان شده و از قتله حضرت سید الشهدا در روز عاشورا است که گاهی آنقدر از این حرفها حالم بد می‌شد که تپش شدید قلب پیدا می‌کردم و دست و پایم یخ می‌شد یا مواجه با زد و بندهایی می‌شدم که حالم را خراب می‌کرد.

جریان ارزشی همچون ثمره هاشمی و الهام و زری بافان و حسینی وزیر ارشاد بایکوت شده بودند و جریان اعوجاجی متن دولت شده بود... عده‌ای هم در دولت تشریف داشتند که تا روز آخر دقیقاً در نقطه صفر مرزی اعتقادی ایستاده بودند و زمانی که دولت تموم شد و از اتوبوس دولت پیاده شدند شروع به شعار مرگ بر مکتب ایران کردند در حالیکه در برابر این جرثومه‌های انحراف انعطاف حداکثری داشتند در دولت ...

به یاد دارم دو اصطلاح بکار می‌بردند که بعد نصیب خود شد یکی فلانی جاسوس سپاه است و یکی نفاق دارد...

از اینکه وقت خود را در اختیار مشرق قراردادید، از شما ممنونم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 102
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 53
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  68 29
  بله دولت دهم و نهم و یازدهم و دوازدهم همه یکی هستند. مهدی جهانگیری و مشایی و ... دوستان
  • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   درود بر امیرکبیر دوران ، تنهاترین سردار ، دکتر محمود احمدی نژاد
  • مهدی س IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   29 20
   مشرق خودتتتتتتیییی
  • حسین IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   11 22
   مشرق بترس از روزی که دکتر نامه بده بگه حاضره با مشرق مناظره کنه چون تو هم مثل خیلیا مجبری ساکت شی جواب ندی
  • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   3 6
   چرا مردم شیراز در استانداری را قفل کرده بودند
 • حسن تلگرام IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  12 10
  خخخخخخخخخخخخخخخ
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  17 12
  افرین بر قهرمان ملی ایران آقای نمیدونم کی...خخخخخخ
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  62 27
  این مشرق از اول هم با محمود چپ افتاده بود و جریان انحرافی را داد میزد
  • IR ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   12 11
   بله. همنوا با بوغهای تخریبی دُوَلِ سازندگی و اصلاحات در داخل و بی بی سی و... در خارج / متاسفم به این _بصیرت
  • IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   0 12
   خاک عالم بر سرتون بعد از رای اعتماد مجدد به این سه وزیر دیگر حرف از عدالت و محکومیت بقایی خنده دار است کلاهتان را بالا تر بگذارید به خدا همگیتان را واگذار کردیم ؟؟؟؟
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  86 76
  هر چی بیشتر به احمدی نژاد فحش بدید مردم بیشتر بهش علاقه مند می شن.
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  43 16
  شما که می گفتید جریان انحرافی و سه سال دولت احمدی نژاد را نابود کردید یادتان رفت چه بالیی سرش ارودید
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  85 26
  خاک توسرت مشرق که هم توبره می خوری هم آخور معلومه از اصلاح طلبای بی دین واصولگراهای نفهم توی این خبرگزاری زیاده وقتی خودت کرم داری دیگه چیکارت می شه کرد به جای این که از بازی سیاسی دولت واین استیضاح های مسخره حرف بزنی چون دوره دولت دهم باج نتونستید بگیرید هی از احمدی نژاد ولدولتش بد می نویسید ولی این دولت ... حسن را به حال خودش رها کردید اون دولت هر کوفتی بود تمام شد اگر همه اونها هم .... بودند باید اون موقع افشا می کردنه حالا به جای اینکه به مفاسد این دولت برسید خاموش شده اید حقا که رسانه دولتی عقب مونده هستید
  • IR ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   33 43
   مشرق هم دولت کنونی رو نقد کرده اونطور که من دیدم هم دولت احمدی نژاد شما هم دوست عزیز مراقب باشید با اینکه احمدی نژاد با لباس خدمت گذاری بر روی کار آمد و خدماتی هم انجام داد اما فصل الخطاب نیست خصوصا موقعی که تعارض غبر مستقیم و گاها مستقیم با دلسوزان نظام پیدا میکنه بهتره به جا احمدی نژادی بودن علوی و حسینی باشیم چون اشتباهات او نه مانند اشتباه این دولت است و سبب سردرگمی و تفرقه اندیشه تظلم خواهی میشه که مدتی احمدی نژاد نمادش بود.
  • علی IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   8 5
   گفت ادب از کی آموختی، گفت از بی ادبان !!! خوب است کمی هم ......... یادبگیریم. اما یکه نکته در خصوص مطالب این فرد بی نام: نقد وضعیت فعلی نافی نقد عمکلرد گذشته نیست لذا می توان هر دو را انجام داد که انصافاً مشرق همینطور هم هست. در عین حال این نکته مهم را هم فراموش نکنیم که روی کارآمدن دولت فعلی هم محصول خیانت ها، تفرقه افکنی ها و فرقه بازی های همین جریان معرف به حلقه انحرافی دولت دهم خصوصاً دو سال آخر آن است که موجب نامیدی مردم از جریان ارزشی و امید بستن به ادعاهای کذب طرف مقابل شد.
 • US ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  61 14
  مشرق عزیز حال که زورت به محمود و دوستاش میرسه چرا بقیه رو محاکمه نمیکنن.ا
  • علی IR ۰۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   8 0
   نه قم خوبه ،نه کاشون ....غیر از حرف حق ولایت پایبند به هیچ چیز نباید بود ... اینهمه شهید دادیم ،که از هر دوجناح خیانت ببینیم ؟
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  75 6
  از رسیدگی به اتهامات مهدی جهانگیری و حسین فریدون چه خبر؟
 • پلنگ IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  53 4
  چرا همون موقع نگفته..
  • IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   1 2
   او اگر در اروپا بود به پاس خدماتش امیر کبیر دوران می شد ولی چون در کشورهای جهان سوم این خدمت را کرد می شود احمدی نژاد . متاسفم برای به نرخ روز خور ها
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  58 2
  شما تا حالا کجا بودی
 • ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  52 2
  مشرق محترم یادت میاد وقتی استاندار فارس بود چه تیترهایی در موردش زدی حالا شده منبع خبرهات...!!!
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  65 3
  چه حرفا آنهم برای عقده گشایی ؟ دروغه اگر راست بود باید حکم اعدام میگرفت
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  10 1
  چرا این رو برداشتید
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  53 1
  ایشان چرا در این مقطع اقدام به افشاگری میکند؟!!
  • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   21 1
   بالاخره باید تواب شدن شخص منحرف برای قوه قضاییه ثابت شود.
  • رضي IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   25 1
   احتمالا طفلك از قدرت محروم شده وبه آرزوي برگشت خود كشي مي كند
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  72 1
  ایران تنها جایی در دنیا است که اتهام زدن در آن هیچ سندی لازم ندارد. چرا که همیشه سندها توسط متهم قبلا از بین رفته است!
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  3 0
  یعنی شما میگید زریبافان خوب بوده
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  مردم احمدی نژاد رو دوست دارن چون در عمل با مردم هست و با مرفهین بی درد فاصله معنا داری داره. شما هم هی پول بدین و آدم اجیر کنین برای کوبیدنش محبوبیتش بیشتر میشه.
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
   2 2
   بیخود سخنگوی مردم نشو ! مردم با هر کس که با رهبری و انقلاب زاویه پیدا کنه دور میریزند
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  66 19
  خفه شو مشرق دروغگوي كثافت!!!فساد از سر و روي دولت... بالا ميره نمايندگان جرات بركناري وزير فاسد را ندارند!!دكتر احمدي نژاد ٨سال صادقانه خدمت كرد
  • صالح ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
   1 2
   خیلی سوختی بیچاره.زنگ زدم آتش نشانی تحمل کن.لطفا"
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  37 6
  به شعور مردم بی احترامی نکنید..
 • احمدخواجوند IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  41 3
  مشرق یک ریگی توی کفشت هست میحای یارانه مطبوعات بگیری که خودت پیش دولت وصادق داری خودت شیرین میکنی
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  8 58
  اگر کشور بخواهد واقعا قانونی با مشایی و بقایی برخورد کند , اعدام توسط جوخه آتش بهترین گزینه است.
  • IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   4 3
   اگه عدالتی باشه قبل از اون، رئیس اصلاحات و راس فتنه و همکاراش و همفکراش و خیلیای دیگه هم باید ......
 • ناشناس IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  10 2
  جاسوس سپاه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ این دیگه چه تعبیرز است.
 • IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  24 1
  همتون سر وته یک کرباسید.
 • جواد IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  87 11
  وای احمدی نژاد چقدر تو دل مردم محبوبه که چپ و راست بهش حمله می کنن اما باز محبوب تر میشه. دلمون برای احمدی نژاد یه ذره شده.
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  10 2
  الحمدلله همه براي دوره اي ساخته شده ايد هم احمدزاده ها وهم نژادی ها و
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  26 4
  خوب، تمام شد . آقای احمدزاده ! هرچی داشتی خالی کردی ؛تقبل الله .
 • کارمند میراث فرهنگی IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  با سلام . متاسفم به حال اونایی ... . من به عنوان یک کارمند با سابقه 22 سال خدمت در یکی از ادارات کل میراث فرهنگی استانها دقیقا هجوم و تخریب بقایی رو با چنگیز خان مغول می تونم مقایسه کنم بلایی که این دو بر سر تاریخ این مملکت آوردن کسی نیاورد . ضمنا اصلا هم سیاسی نیستم و همیشه به دو جناح سیاسی میگ تف این لعنت اون
  • IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   13 1
   اگه مرد هستید و یک طرفه توهین و تهمت نمیزنید متن بیانیه را هم برای مردم منتشر کنید
  • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   6 1
   عجب کارمندی که به اطلاعات بالای سازمان دسترسی دارد
 • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  21 1
  تا امروز طرفدار مشرق بودم اما دوستان راست میگن چرا در این برهه ی زمانی این مسائل رو میگید ؟ چی رو به حاشیه می برید ؟ بجاش از بخور بخورهای دولت فعلی و نمایندگان بگید
  • IR ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   4 1
   آخه به مصلحت نیس بگن . گفتن این حرفا ایمان میخواد ک ندارن. محمود رو میخواد که ندارن
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  27 10
  تو چقدر گرفتی یا پیشنهاد بهت شده؟! تاریخ همه شما را در خود ثبت خواهد کرد.. زنده باد مردان بزرگ ایران زنده باد احمدی نژآد
 • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  36 7
  دکتر محمود احمدی نژاد یکی از مفاخر ایران است
  • صالح ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
   1 1
   بلانسبت مفاخر
 • IR ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  18 0
  این یارو تا حالا چرا خفه بوده پس..مشخصه همش اتهامه..
 • IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  24 6
  احمدی نژاد عشقه....
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  6 12
  از قوه قضاییه خواستار برخورد با این افراد هستیم و مجازات حداکثری را می خواهیم. شاید اشد مجازات مانع از تکرار این نوع تخلفات باشه
  • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   0 0
   موافقم رسیدگی قضائی به مطالب مطرح شده در اظهارات آقای احمدزاده و اعلام نتایج آن به اقکار عمومی، لازمه طرح اینجور موارد در رسانه های عمومی است؛ نمی شود به ادعاهای مهم اینچنینی بی تفوت ماند. این آقایان الحمدلله در دسترس هستند هم ادعا کننده و متهم شوندگان. لذا به جای پش داوری بهتر است مطالبه کنیم که مراجع قضائی و نظارتی به موضوع رسیدگی کنند بالاخره ادعاهای مطرح شده مربوط به موضوعاتی هستند که وجود بیرونی دارند و قابل بررسی.
 • IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  6 11
  اقای دکتر احمدزاده خدا خیرت بده که این افشاگریارو میکنی ولی چرا دیر . امید وارم نیتت فقط رضای خدا باشه .خدای نکرده برای خوش امد عده ای بدتر ازقبلیها وجابازکردن دربین دولتمردان کنونی نباشه. خدایا بداد این ملت بی دفاع بی صاحب بتاراج رفته برس
  • IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   4 2
   فقط بخاطر جمله آخرت ملت ب تاراج رفته مثبت زدم و الّا حرفای احمد زاده رو اصلا قبول ندارم
 • فقط محمود IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  50 9
  مشرق با اراجیف تو و خبر آنلاین و سایز سبز و بفنش های نجس ذره ای از علاقه ما به دکتر کم نمیشه.
  • IR ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   4 1
   آفرین. حال کردم . مرحبا دلاور
  • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
   0 0
   نمیدونم این چه رویه ای است که طرفداران این رئیس جمهور و اون رئیس جمهور دارند که طرفدار محض و چشم و گوش بسته میشوند و حاضر نیستند کمی بر رفتارهای این اشخاص تفکر کنند فرقی نداره هاشمی یا خاتمی یا احمدی نژاد و یا روحانی که دولتش رو از همه دولتها ناتوانتر و ...تر میدانم
  • صالح ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
   1 0
   ان شاءاله با اوشون محشور شید. راستی قضیه ی هاله های نور چی شدند
 • IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  20 7
  مشرق اگر همینطوری ادامه بدی میتونی با کانالهای ضد انقلاب و دروغگویی مثل امدنیوز رقابت کنی
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  5 11
  از لحن این آقا معلومه که داره می بافه البته من از بقائی و مشائی بدم میاد اینها آدمای درستی نیستند ولی محمود خدماتش و صداقتش را قبول دارم باید خودش را از اینها جدا کند و به آیات 141 به بعد سوره نسا عمل کند و الا در جمع آنها محسوب خواهد شد
 • IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  21 1
  پیشنهاد میکنم که عکس این احمدزاده کرمانی رو در سردر سایتتون به خاطر خوش خدمتی که بهتون کرده قرار بدید
 • IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  41 9
  دست دکتر احمدی نژاد نمک نداره که دولت رو از جوانها انتخاب کرد و یک جوون 30 ساله الان باید برای اینکه کارمند به اداره بشه خودشو بکشه ولی این فرد یعنی احمد زاده رو در دولت دکتر استاندار و رییس سازمان گردشگری میشه و خودشو گم میکنه
 • IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  41 7
  خودتون رو جر هم بدید باز ما عشقمون دکتر احمدی نژاده
  • IR ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   13 2
   یاشاسین محمود زنده باد دکتر عدالت گستر.عاشقتیم
 • علی US ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  46 3
  این که دزدی صورت گرفته یا فساد وجود داشته به کنار که من نه اطلاعاتش رو دارم نه قاضی هستم،خدا بهترین قاضیست،اما 600000 (ششصد هزار شئ) مگه یکی دوتاس که بردن هیچ بنی بشری هم تا 12 سال نفهمیده و ندیده و هیچ نهاد نظارتی هم با خبر نشده ،اگه بگی 60 تا یه چیزی ،اگه بگی 600 تا شاید البته به شرطی که دزد خیلی حرفه ای باشه ،اگه بگی 6000 تا یعنی خیلی خیلی بعیده تازه کلی هم همدست میخواد اونم شئ قیمت دار مهم، آخه ششصد هزار تا !!!! یعنی انقدر اوضاع بی حساب کتابه! من که هرگز این عدد رو نمیتونم بفهمم
  • BE ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   50 6
   دروغ هر چی گنده تر باشه اثرش بیشتره/کنتور نمیندازه که
 • IR ۲۰:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  67 12
  با این حرفها نمیشه انقلابی ترین رییس جمهور جمهوری اسلامی رو بدنام کنید. خجالت بکشید فقط
  • IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   2 10
   خوابت را ادامه بده شاید روزی بداری شوی
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  57 13
  با زدن احمدی نژاد فقط به اصلاح طلبها کمک میکنید. از 92 و 96 عبرت بگیرید
 • IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  2 0
  یه سری .. عقب افتاده درباره احمدی نژاد مطلب مینویسند!... احمدی نژاد مرد واقعی بود.
 • IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  1 0
  چشم به هم بزنیم انتخابات میشه باز. باز دنبال رای احمدی نژادیها هستید. پشیمون میشید از این کارها
 • سید امیر IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  1 0
  از ظرفیت اقای احمدی نژاد باید استفاده میشد نه اینکه اینقدر هجمه وارد بشه . دیدیم در انتخابات های سال 92 تا به امروز مجلس - شواری شهر - ریاست جمهوری همش دست اصلاح طلب ها افتاد ! یک پیشنهاد جالب هم اینه که اقای احمدی نژاد بدون محافظ اقای روحانی بدون محافظ و اقایون دیگه بدون محافظ برن بیرون و استقبال مردمی رو از خودشون ببینند این خود گویای همه چیز است همه چیز ..... یاعلی مدد
 • ناشناس IR ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  0 0
  هرسایتی طیف خودش را مثل پارسه داره مگه نه
 • IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  1 1
  خاک بر سرتون که دولت روحانی شما رو سرگرم کرده مملکت فروخته
 • محسن IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  2 0
  یریدون لیطفئوا نور الله بافواههم والله متم نوره و لو کره الکافرون درود بر احمدی نژاد
 • US ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  2 3
  واقعا نوشداروي بعد از مرگ سهراب بعني همين افشاگريهاي دير و سؤال برانگيز اين جناب است چرا در زماني كه اين خيانت ها ميشد و كاري به موقع در همان زمان ميشد انجام داد و جلوي خسارات را گرفت ايشان سكوت كرده بود حالا كه كار از كار گذشته ايشان افشاگر شده گناه ايشان كمتر از انها نيست
 • زنده باد احمدی نژاد IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  16 1
  درود بر شرف احمدی نژاد بقایی یک حرف زد که حق هر شهروندی بود دادگاه علنی انهایی که نگذاشتند ریگی به کفششان هست
 • سید IR ۰۵:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  13 1
  درود بر احمدی نژاد
  • صالح ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
   1 0
   مرگ،مرگ،مرگــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
 • شاهرودی اع IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  1 14
  درود بر دکتر احمد زاده که آن روی سکه فاسدینی که تعزیه گردان خیمه شب بازی جریان احمدی نژادیسنی هستنددرا روشن کردند وللی ایکاش این شفاف سازی زودتر انجام میگرفت. واقعا میتوان به عمق فساد زوج مشایی و بقایی در غارت میراث فرهنگی و تاریخی کشور باپاین شفاف سازی واقف شد. سرقت صدها هزار آثار باستانی و میراث ملی و فرهنگی کشور توسط این زوج فاسد کافیست که هر دوی این منحرفین الان در پشت میز محاکم کیفری باشند. همچنین در معرض تاراج دادن شرکت توسعه گردشگری به حدود 10% قیمت واقعی آن مبین عمق حرام خوارگی مشایی که تعزیه گردان اصلی عروسک بی قیمتی بنام بقایی است میباشد.و چنامچه احمدی نژاد نیز با علم به کج دستی های این پاکدستان!!! سنگ حمایت از این مجرمین را به سینه زده و میزند هم مجرم و مستوجب تعقیب جزایی است. فاعتبروا یا اولی الابصار .....
 • احمد IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  10 2
  واقعا رسانه کثیفی هستی مشرق. یعنی کسیکه به فردی مثل احمدی نزاد که تمام قد در خدمت مردم محروم بود و تمام سعیش خدمت به مردم و در خط ولایت بود تهمت و انگ بزنه. نه دین داره و نه شرف. شماها هرچقدر که سعی در تخریب دکتر مردمی نزاد بکنید مطمئن باشید که نتیجه عکس میده.چون کسی رو که خدا بخواد بزرگ و عزیز کنه(صد البته به خاطر خدمات و با خدا بودنش بوده وگرنه خدا با هیچ کسی تعارف نداره و به کسی چک سفید نداده و نمیده و نخاهد داد) هزاران مثل شماها نمیتونه حقیرش بکنه.واقعا براتون متاسفم.
 • shabshekanali@yahoo.com IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  2 15
  احمدی نژاد خوب، پاکدست و مخلص بود، اما متأسفانه مثل ابوموسی اشعری ساده لوح بود که علی زمان رو کنار گذاشت و با طناب عمروعاص زمان خودش یعنی مشائی و اطرافیانش به چاه افتاد و گمراه شد
  • nc AE ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   1 10
   دقیقا همینه که شما میگی.. درود برشما کاملا موافقم
 • علی IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  9 0
  میشه یکی بگه این اقا چرا توی این 5 سال خفه خون گرفته بوده ؟
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  6 10
  سلام اقای احمدزاده، جنابعالی و حامد دهقانان یادتون رفته چطوری در شیراز مهندس مشایی مهندس مشایی می کردین؟ یادت رفته موقعی که در شیراز ضد مشائی حرف زدی دعوت شدی تهران و از ترس از دست دادن پست و مقامت، جناب مشایی برای شما و رفیق شفیقتون شد قلب عالم؟ تنفر بچه انقلابی ها و بچه حزب اللهی ها هیچگاه از بقایی و مشایی کم نمیشه و روز به روز خیانت های این دو عنصر ناکارآمد داره بیشتر رو میشه. اما از شما باید پرسید که اگر ذره ای قصد و نیتت شفاف سازی بود و قرب و رضای خدا در اون بود چرا در همون دولت لب به سخن نگشودی. شما تظاهر به عدالتخواهی میکنید. شما که یک معلم دانشگاه بودی و نباید از چیزی میترسیدی. من پیش از این ارادت زیادی به شما داشتم اما ای کاش همچنان لب به سخن نمی گشودید. همین دورویی ها و ترس هاست که موجب تأخیر در ظهور امام زمانمان شده؛ چرا شما صبر کردید تا حکم قطعی بقایی صادر بشه و بعد صحبت کردی؟؟ این کار شما و تأخیر شما در بیان این حقایق، ترس شما را نمایان کرد. پیش از این شما را یکی از مدیران انقلابی و شجاع در اقدام و عمل می پنداشنتم و از امروز باید بگویم که حالم بد شد. و اما در مورد احمدی نژاد: ایشان خدمات زیادی کرد اما هر کس امام زمان خود را نشناخت اگر بمیرد به مرگ جاهلیت مرده. ایشان امام زمان خود را نشناخت. که اگر میشناخت رودرروی ایشان نمی ایستاد و روی حرفش حرف نمی زد. حضرت امام (ره) فرمودند: ملاک حال فعلی افراد است. شمر، هم زمانی در کنار امیرالمومنین علیه السلام شمشیر میزد و روزی خنجر بر گلوی مبارک فرزند امیرالمومنین گذاشت. امیدوارم خداوند متعال، لحظه ای ما را به حال خودمان وا نگذارد. امیدوارم هر آنچه میگوییم و مینویسیم فقط برای رضای خدا باشد و نه هوای نفس. خداحافظ مرد پوشالی عدالتخواه.
  • IR ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   2 0
   منظور از امام زمان در حدیث ائمه معصوم هستند. اگر چه ولایت فقیه در عصر غیبت ضروری است، ولی ولایت ایشان با ولایت معصوم برابر نیست.
  • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
   0 1
   کاملاً باهات موافقم . بسیار کامل و جامع بیان کردی
 • IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  9 0
  من یک فیلمی را دیدم که این آقای احمد زاده از مشایی تعریف و تمجید میکرد برخی افراد نون را به نرخ روز میخورند
 • حمید IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  11 0
  طبق روایات در دوره آخرالزمان نگه داشتن ایمان مانند نگه داشتن آتش کف دست است مشرق اینهایی که این گفته می دانید یا غیبت هستند یا تهمت شما از احمدی نژاد کینه دارید اما یادتان باشد که روز قیامت باید بهترین اعمالتان را تقدیم ایشان کنید بدانیداعمال نیکتان را چه مفت می فروشید به چه چیزی میرسید بروید توبه کنید و از اینهایی در سایتتان تهمت یا غیبت کردید حلالیت بطلبید
  • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
   1 1
   شاید هم واقعیت باشه . مشرق چه کینه ای میتونه از احمدی نژاد داشته باشه ؟ چرا صرف تعصب کسی بخواد چشم بر روی واقعیت ببنده
 • ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  1 10
  هیچ فکر کرده اید از زمانیکه امور اجرایی دولت در دست رییس جمهور از زمان مرحوم رفسنجانی تا کنون با رای مردم قرار گرفته در همه دوره ها مشکل بعناوین خاص دارد معلوم است که ا-دشمن در این جایگاه با رای مردم نظر سوء وتخریبی دارد۲-سیستم ونظارت دقیق در عمل نداریم ۳-بی کفایتیابن دولت دلیل کفابت دولت قبل نیست ۴-احمدی نژاد در قالب خدمت مردم امد ولی دوسال اخر خراب کرد وحالا هم اگر توبه نکند سراز باغی بر نظام در میاورد ودر خدمت نفس اش.ویاران شیطانی اش..
 • علیرضا IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  3 0
  ظاهرا ایشون آلزایمر گرفتن یا خودشونو زدن به فراموشی روزهایی که ایشون حرفهای مشایی را تو استان فارس نوشخوار میکردن مثل و ما ادراک مالموسقی و روزهایی که نیروهای حزب الهی را با بدنامی حذف میکرد و... برادر احمدزاده شما یه پتانسیلی هم خودت داشتی که اینها انقده روی شما حساب کرده بودن حالا قیافه مظلومانه به خودت گرفتی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • صادقیان IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  4 11
  به نظرم الان هم همان کارهایی که احمدی نژاد ( ثبت نام ریاست جمهوری، نامه به حضرت آقا و تعیین تکلیف برای ایشان و...) بافشار بقایی و مشایی انجام شده است! دیگر با خواندن این مطلب هیچ شکی ندارم! حیف آن هم زحماتی که احمدی نژاد در آن هشت سال کشید و همه را فدای این دو نفر منحرف کرد!!!!!!
 • jh US ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
  1 0
  علی لعنت الله علی القوم الظالمین
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
  0 0
  علی(ع): ما أکثر العِبر و أقلُّ الإعتبار چقدر عبرتها زیاد و عبرت پذیرندگان کمند.
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
  1 0
  کثیف ترین دستگاه دولتی همین سازمان میراث فرهنگی هست.من شاغل در این سازمان هستم علی رغم زحمت، مدرک کارشناسی ارشد و سابقه سنوات بالا حقوق های یک میلیون و دویست هزار تومنی مان چند ماه چند ماه معوق می مانه از عیدی و پاداش و اضافه کار هم خبری نیست. حاضرم مستند ثابت کنم.
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
  1 0
  بوقلمون صفت هر روز به یک رنگ در میاد.
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
  0 0
  سلام مشرق لطف کن اگر شهامت داری دلیل برکناری احمد زاده کرمانی از سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۴۹۰ را اعلام کن ا
 • IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
  2 1
  مشرق مزخرف! شدی بوقچی زر و زور؟
 • عابر US ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۷
  0 0
  محمود اگر با نظام هم همونکاری رو بکنه که با جوانی من کرد حلالش میکنم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس