هاسپل

این که ترامپ زن‌ستیز با سابقه‌ای طولانی از رفتار شنیع با زنان زیردست، یک «زن» را به بالاترین مقام اطلاعاتی آمریکا می‌رساند، نشان از ویژگی‌های خاص دارد که از سوابق سیاه هاسپل در تایلند آشکار می شود.

سرویس جهان مشرق - روز سه‌شنبه (۲۲ اسفند) رسانه‌های آمریکا خبر برکناری «رکس تیلرسون» وزیر خارجه امریکا را، بعد از ماه‌ها چالش و جدل میان او و رییس جمهور آمریکا، منتشر کردند. همزمان از واشینگتن خبر رسیده که «مایک پومپئو»، رییس کنونی سیا، گزینه ترامپ برای جایگزینی تیلرسن است. اما خبر مهم دیگر این که، ترامپ اعلام کرده با رفتن پومپیو از سیا، یک زن را به نام «جینا هاسپل» (قائم مقام کنونی پومپیو در سیا) به عنوان رییس سیا منصوب می کند. از این رو، در گزارش پیش رو، نگاهی به سوابق اولین زنی می اندازیم که به بالاترین مقام اطلاعاتی در تاریخ ایالات متحده رسیده است.

رکس تیلرسون
مایک پومپیو

«جینا شری هاسپل» (Geena Cheri Haspel)، متولد ۱۹۵۶(۶۲ ساله)، افسر ارشد اطلاعاتی آمریکاست که از ۱۹۸۵ به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) پیوست. او در فوریه سال ۲۰۱۷، از سوی دانلد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده، به عنوان قائم مقام ریاست سیا منصوب شد. او چند سالی هم نماینده سیا در بریتانیا بود.

جینا هاسپل

هاسپل در ۲۰۰۲، مسوول یکی از زندان‌های مخفی سیا در تایلند بود (این نوع زندان‌های سیا به «Black Site» معروفند) که با کد «چشم گربه» شناخته می شد. دو تن از اعضای القاعده با نام‌های «عبدالرحیم الناشری» و «ابو زبیده»، مدتی در این زندان مخفی محبوس بودند. طبق گزارش‌های متعددی که بعدها منتشر شد، در این زندان، تحت مسوولیت هاسپل، روی زندانیان القاعده شکنجه‌هایی چون «غرق مصنوعی» (waterboarding) به صورت مرتب و متعدد اجراء می شد. طبق گزارش‌های داخلی سیا که از محرمانگی خارج شدند، ابوزبیده در ۸۳ نوبت در یک ماه با شیوه «غرق مصنوعی» شکنجه شد. بارها به مدت چند روز متوالی او را بی‌خواب نگه داشتند و به واسطه‌ی قرار دادن او در یک «محفظه تنگ» به مدت طولانی، در حالی که سرش به دلیل تنگی این محفظه با دیوار در تماس بود، چشم چپ خود را از دست داد. در نهایت طبق همین گزارش‌های داخلی، بازجویان سیا تایید کردند که او اطلاعات به درد بخوری در اختیار نداشته است.

شکنجه «غرق مصنوعی»

هاسپل بعد از این، مدیر دفتر «خوزه رودریگز»، مسوول وقت «مرکز ضدتروریزم سیا» شد. رودریگز در کتاب خاطرات خود نوشت که هاسپل در سال ۲۰۰۵ دستور داد که چند دوجین نوار ویدیویی که از روند بازجویی‌ها در زندان مخفی سیا در تایلند (تحت مسوولیت هاسپل) تهیه شده بود و در واقع اسناد محکومیت خود او بودند، نابود شود.

در ۲۰۱۳، «جان برنان»، مدیر وقت سیا، هاسپل را به عنوان معاون «سرویس ملی عملیات مخفی» تعیین کرد که وظیفه آن انجام عملیات سرّی در سراسر دنیاست. با این حال، این تصمیم، به واسطه انتقادات شدید و گسترده‌ای که به عملکرد گذشته هاسپل و نقش او در برنامه «بازپرسی، بازداشت، بازجویی» سیا وجود داشت، مورد پذیرش مقامات ارشد سیا قرار نگرفت. با این حال، هاسپل به عنوان معاون این قسمت در امور جاسوسی و اقدام خارجی به فعالیت مشغول شد.

در ۲ فوریه ۲۰۱۷، دانلد (دونالد) ترامپ هاسپل را به عنوان قائم مقام ریاست سیا منصوب کرد. در ۸ فوریه، چند عضو کمیته اطلاعات سنا، خواستار تجدیدنظر ترامپ در این انتصاب شدند. سناتور «شلدون وایتهاوس»، از طرف خود و دو همکار سناتور نوشت:

" من به خصوص نگران گزارش‌هایی هستم که درباره نقش این فرد(هاسپل) در نابودی بدون مجوز نوارهای بازجویی سیا در اختیار دارم، نوارهایی که کاربرد شکنجه علیه محبوسین توسط سیا را مستند می کرد. همکاران من سناتور وایدن و سناتور هینریش گفته‌اند که اطلاعات محرمانه‌ای در اختیار دارند که نشان می دهد فرد تازه منصوب شده برای این جایگاه «نامناسب» است و درخواست خارج شدن این اطلاعات از محرمانگی را داده‌اند. من هم با این درخواست همراه هستم. "

در ۱۵ فوریه ۲۰۱۷، «اسپنسر آکرمن»، خبرنگار حوزه اطلاعات و امنیت در روزنامه دیلی بیست، گزارش داد که دو روانشناس به نام‌های «بروس یِسِن» و «جیمز میچل»، طراح اصلی «برنامه بازجویی تشدید شده» هستند که در زندان مخفی سیا در تایلند روی ابو زبیده، و بعد، دیگر زندانیان سیا در سراسر دنیا اجراء شد. یِسِن و میچل با شکایت سلیمان عبدالله سلیم، محمد احمد بن سعود و عبیدالله، زندانیان سابق سیا که به شدت شکنجه شده بودند، تحت تعقیب قرار گرفتند. این سه تن، در واقع از طرف یک تبعه افغانستان به نام «گل رحمان» شکایت را طرح کردند که این فرد به عنوان مظنون توسط سیا دستگیر شد و از شدت شکنجه در بلک سایت سیا(تحت نظارت هاسپل) کشته شد.

تصویری جدیدتر از جینا هاسپل

در حال حاضر، این پرونده در جریان است و یِسِن و میچل به شدت دنبال آن هستند که هاسپل و دیگر همکار سابق او در تایلند را به شهادت به نفع خود وادار کنند. این دو روانشناس به دادگاه گفتند که کلیه اقدامات آن‌ها بدون اجازه‌ و دستور هاسپل امکانپذیر نبوده و قاضی باید او را برای ادای شهادت به دادگاه فرا بخواند. علاوه بر هاسپل، پای دو مقام ارشد دیگر سیا که در زمان وقوع شکنجه علیه گل رحمان و این سه شاکی مسوولیت داشتند، به میان آمد و قاضی پرونده آن‌ها را برای ثبت اظهارات احضار کرد. البته خانم هاسپل که از حمایت ویژه ترامپ برخوردار است، تاکنون از سوی قاضی به دادگاه فراخوانده نشده است.

در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۴، بعد از انتشار گزارش جنجالی کمیته اطلاعاتی سنا درباره شکنجه در سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، «مرکز اروپایی حقوق اساسی و بشر» اتهامات جنایی را علیه ماموران ناشناس سیا که مرتکب شکنجه شده‌اند، طرح کرد.

در ۷ ژوئن ۲۰۱۷، همین مرکز اروپایی از دادستان کل آلمان خواست که حکم بازداشت خانم جینا هاسپل را به دلیل آن که شکنجه مظنونین تحت مسوولیت او انجام گرفت، صادر کند.

طبق گزارش روزنامه گاردین(۱۵ فوریه ۲۰۱۷)، هاسپل زمانی که با نام مستعار «جینا دو»(Geena Doe) رییس دفتر رودریگز در مرکز ضدتروریزم سیا بود، به او کمک کرد که حدود ۱۰۰ نوار ویدیویی از بازجویی‌های سیا در زندان‌های مخفی نابود شود. افشای این مساله جرقه اصلی بود که تحقیقات جنجالی کمیته اطلاعاتی سنا را درباره شکنجه در دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا در ۲۰۱۴ رقم زد.

لازم به ذکر است که ترامپ در ۲۶ ژانویه اعلام کرد که به زودی با صدور یک فرمان اجرایی، کاربرد شکنجه را دوباره به سیستم‌های اطلاعاتی آمریکا بازخواهد گرداند که البته این تصمیم با مخالفت‌های جدی در درون سیا و سایر تشکیلات اطلاعاتی آمریکا، به ویژه سناتورها و نمایندگان دمکرات کنگره مواجه شد و موقتا مسکوت ماند. اما در درون تشکیلات ترامپ خط بازگشایی دوباره «زندان‌های مخفی» (بلک سایت‌ها) که در زمان وزارت دفاع «لئون پانتا» ظاهرا تعطیل شده بود، به شدت دنبال می شود. به گفته برخی تحلیل‌گران، انتصاب فردی چون هاسپل با آن سابقه در زمینه شکنجه به عنوان قائم مقام سیا، و اکنون به عنوان نامزد ریاست سیا، نشان از آن دارد که ترامپ قصد دارد همه شیوه‌های کثیف سیا را به این تشکیلات بازگرداند. ترامپ در توجیه این تصمیم، سخنانی گفت که به شدت سر و صدا کرد:

" من در ۲۴ ساعت گذشته با شماری از بلندمرتبه‌ترین مقامات اطلاعاتی صحبت کردم و از آن‌ها این سوال را پرسیدم که آیا این(شکنجه) جواب می دهد؟ و جواب «بله، قطعا» بود. تا جایی که به من مربوط می شود، آتش را باید با آتش جواب داد. "

در سال گذشته که هاسپل با دستور ترامپ قائم مقام سیا شد، صدای منتقدان زیادی بلند شد. برای مثال، «کریستوفر آندرس»، نایب رییس دفتر واشینگتن اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا در مصاحبه با نیویورک تایمز از «نگرانی شدید» خود از انتصاب هاسپل خبر داد. او گفت:

" مایک پومپیو(رییس سیا) باید به مردم آمریکا توضیح دهد که چگونه ارتقاء فردی که به اداره یک شکنجه‌گاه متهم است(هاسپل) با سوگند او در کنگره مبنی بر مخالفتش با هر نوع شکنجه و آزار، جور درمی آید. "

پومپیو در جلسه تایید انتصاب خود در سنا سوگند خورده بود که تحت ریاست او، اقدامی در جهت بازگرداندن شیوه‌های غیرقانونی بازجویی به سیا انجام نخواهد گرفت.

گرچه، شماری از مقامات امنیتی سابق و چهره‌های کهنه‌کار سیا، انتخاب هاسپل را تحسین کردند و او را گزینه‌ای مناسب برای این کار دانستند. از آن جمله، «جیمی کِلَپر» ، مشاور امنیتی پیشین رییس جمهور و مسوول سابق جامعه اطلاعاتی آمریکا بود که درباره هاسپل چنین گفت:

" او یک کهنه‌سرباز باتجربه در آژانس است که هم در محیط اطلاعاتی و هم خارج از آن بسیار مورد احترام است. "

به هر حال، همان‌طور که جینا هاسپل در سال گذشته اولین زنی بود که به جایگاه نفر دوم سازمان سیا رسید، با اعلام نامزدی او برای پست ریاست سیا، اولین زنی است که به این جایگاه می رسد. این که ترامپ، که گزارش‌های بسیاری درباره زن-ستیزی و رفتارهای شنیع و شرم‌آور او با زنان زیردستش منتشر شده، یک زن را به مهم‌ترین پست اطلاعاتی ایالات متحده رسانده، نشان از آن دارد که هاسپل ویژگی‌های خاصی دارد که برای پیشبرد برنامه‌های سیاست خارجی ترامپ مناسب است. بخشی از این «ویژگی های خاص» البته از سوابق سیاه او در تایلند مشخص است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 47
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 18
 • مهماندار هواپیما GB ۲۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  حرامزادگی از چشمهایش پیداست سر سالم به گور نمی بره چون باید تقاص پس بده بخاطر جنایتهایش
  • قریشی IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
   66 7
   تمامی سران سیاسی امریکا و اسرائیل حرامزاده و کثیف هستند، انگار که از روز تولد مانند سگهای وحشی فقط برای جنایت و کشتن تربیت شده و آموزش دیده اند . لعنت خدا بر همه آنها
  • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   6 30
   صورت زیبایی دارد ولی امیدوارم سیرت زیبایی هم داشته باشد
  • IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   4 25
   اتفاقا مهربونه قیافش
  • IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
   11 4
   انتظار دارید که یک انسان را انتخاب کنند ؟ او یک شیطان است در لباس انسان ها
 • GB ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  87 9
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • DK ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  18 66
  استاد پرونده سازی هستید
  • ناشناس IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   25 6
   پرونده سازی مشرق برای سیا خخخخخخخخخخخخخخخخخ
  • امیر IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   39 6
   خطاب به 21:50، برای ماموران سیا، احتیاجی به پرونده سازی نیست، چون حتی بچه ها هم با جنایات سیا آشنا هستند ، ظاهراً جنابعالی هم جزو طرفدار سازمان مخوف و جنایت کار سیا هستید.
  • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   22 3
   شما ؟ نکنه نگرانی ؟
 • زیبا احمدپور از تبریز US ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  78 15
  چقد زشت و کریه است زنیکه احمق
 • IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  27 13
  به تیلرسون گفتن ترامپ برکنارت کرده.باورش نمیشده تا یه پرینت براش گرفتن بردند که توی توییتر برکنارت کرده.خخخ.من مشکلی در اینده از نظر نظامی نمیبینم چون نیروهای ما حزب الله هستند و لشگرهای حق هستند و میدونیم که با تمام وجود از کشور و اسلام دفاع میکنند.اما این دولت و خیلی از مسئولین این نظام باور کنید با اولین فشنگی که به سمت ایران شلیک شه چمدوناشونو میبندن و برمیدارن میرن.تو رو خدا شما مشرق و بقیه خبرگزاری ها که رسانه هستید و صداتون بالاخره به جایی میرسه از دولت بخواید جواب پس بده.تو سال 97 امریکا که قطع به یقین از برجام بیرون میره و احتمالا تحریم های نفتی پتروشیمی و بانکی بر میگرده.دولت چه برنامه ایی برای اینکار داره؟؟؟چطور میخواد از صنایع داخل حمایت کنه؟با گرونی و افزایش نرخ ارز میخواد چیکار کنه؟؟؟ببینید همه تون دارید میبینید وضع موسسات اعتباری که ورشکست شدند رو.هنوزم اونایی که پول گذاشتند اون موسسات دارند دنبال پولشون میدوند.همین امروز صورت مالی بانک صادرات منتشر شد اونم با 4 هزار و پانصد میلیارد تومن زیان.بانکی که چند سال پیش سود ده بود با تصمیمات غلط طیب نیا و سیف و تیم اقتصادی دولت به 4 هزار و پانصد میلبیارد تومن ضرر رسیده.این پول چطور واقعا میخواد جبران بشه؟؟یکی که چه عرض کنم اکثر بانک های ایرانی ضررهای اینچنینی پیدا کردند.از دولت بپرسید اصلا چه برنامه ایی اخه داری تو با این وضع افتضاحی که بوجود اوردی واسه سیستم بانکی؟؟شما حساب کن همین بانک صادرات با این زیان فوق سنگین داره بیست درصد سود میده.اخه از کجا؟؟؟؟!؟؟!!شاید چاپ نکنی این پست رو اما دولت بخواد با همین رویه پیش بره و با توجه ب خروج امریکا از برجام سال 97 سال فروپاشی اقتصادی به حساب میاد.شما رسانه ها و خبرگزاریها باید پیگیر حق مردم باشید.اگر روزی برسه که همین بانک های بزرگ هم نتونن پول مردم رو پس بدن چه اتفاقی میفته ؟!
  • US ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   18 19
   از نظر نظامی اگه روسیه پشتمون باشه مشکلی نیست...ولی شک دارم
  • US ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   13 16
   این بابا تاجر و معامله گره. نمیشه یه جوری باهاش کنار بیاییم؟ با این وضع که داریم جلو میریم دلار بعد از عید میشه 6 یا 7 تومن! من که هر شب کابوس می بینم خدایا کمک کن!
  • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   8 5
   به لحاظ نظامی نیازی نیست کسی پشتمون باشه.(خودمون میتونیم به هر حال یه جوری از پس خودمون بر بیایم).مشکل اقتصاده.ب قول خود همین پوپئو اول باید تحریم کرد و اقتصاد رو فلج کرد و بعد ایران رو به دلخواه خود دربیاریم. وقتی کارد به استخوان مردم تو اقتصاد برسه دیگه تر و خشک با هم میسوزه.
 • IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  57 13
  حضور زنان در سیاست و قضاوت خواسته شیاطین برای خون و خونریزی است. وقتی زنان وارد حاکمیت شوند جوی خون تبدیل به دریای خون میشود ***** ... . پسر زن یهودی را بکش
  • IR ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
   22 5
   خدا در آخر زمان به اینها هم فرصتی برای دولت و حکومت داد که بعد نگن اگر ما زنها به دولت و حکومت میرسیدیم دنیا گلستان میشد.
  • IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   3 104
   ساکت شو احمق
  • محمد IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   17 0
   دوست عزیز 22:37 احسنت و گل گفتی، هزاران لایک، هزاران لایک، هزاران لایک نمی‌دونم چرا 8:13 در حال سوختنه!
 • محمد IR ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  4 14
  عکس در عنوان خبر به نظر خانم هاسپل نیست.
  • آریو از سوئد IR ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   10 3
   عکس خود کثیفشه. به صفحه گاردین و سیا برو پیداش میکنی.
 • US ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  2 7
  عكسي در بالا منتشر كرديد عكس شهردار سابق سانفرانسيسكو و سناتور دمكرات از كاليفرنيا است فعلي و ربطي به اين زن ادمخوار ندارد،
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   7 0
   نه خیر. دقیق خودش است. بببین .... https://www.theguardian.com/us-news/2018/mar/13/who-is-gina-haspel-trump-cia-director-torture-site-link
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   0 5
   خخخخ
 • فرهاد IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  9 3
  ترامپ با اين رفتار ها نه تنها شان آمريكا رو بيش از گذشته پايين اورده بلكه به خوبى ضعف و نواقص ساختار دولتى در انجا را نشان ميدهد كه با يك اشاره و ان هم بدون اطلاع قبلى يك وزير را انهم از وزارت مهم امور خارجه اخراج ميكند و به جاى ان يكى از معاونين را كه يك زن بدنام و البته با تجربه است به كار ميگمارد ، البته اين را هم بايد گفت كه به اذعان مقامات سرويس هاى غربى و همچنين رژيم صهيونيستى ، زنان بخش كارا و مهمى را در سرويس هاى اطلاعاتى و جامعه جاسوسى به دليل توانايى هاى ذاتى شان مانند ارتباطات إيفا ميكنند .
 • BE ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  5 2
  هاسپل بر وزن گاسپل/روح خبیثه
 • ناشناس IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  8 2
  به زن رو سیاه معروف خواهد شد
 • انتی شیطان AE ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  50 5
  این خانم ، چهره واقعی و بدون نقاب و روتوش شیطانه . بعضی چهره ها واقعا با اعمال و رفتار مطابقت دقیقی دارند ، خدا به مردم بیگناهی که قربانی نیات پلید و شوم این موجود خواهند شد ، رحم کنه . من که اولین بار تصویرشو دیدم ، بلافاصله مغزم کلمه شیطان را فریاد زد
 • IR ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  6 4
  مادر فولادزره. یه پا مرده واس خودش.
 • DE ۰۲:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  8 3
  در امریکا و بخصوص در این دوران ترامپ ، اگر کسی کمتر از بقیه سادیسم داشته باشه بلافاصله برکنار میشه . امریکا برای پیشبرد منافعش احتیاج به اشخاص جنگ طلب و مردم آزار داره .
 • ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  12 5
  مکاشفات یوحنا از باب 12 تا 19 داره دونه به دونه تعبیر میشه.اینهم زن سوار بر وحش کافران...تا انهدام بابل عظیم...تا ظهور مرد غائب از نظر با عصای آهنین...خدا با ماست...
 • IR ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  9 6
  مرگ بر آمریکا
 • احدی IR ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  8 5
  از این قوم ستمگر انتظاری بیش از این نیست هر چه جنایتکار و عوضی تر باشی بیشتر مقبولیت داری حکومت آمریکا پایه اش بر اساس ظلم و تجاوز بنیاد شده
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  10 5
  زنی با ویژگی های دنیای مردانه که البته ایرانی ها هم به تدریج برای رسیدن به چنین نقطه ای گام های اولیه مثل حضور زنان در ورزشگاه ها را برمی دارند.
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  15 3
  زن وقتی شکنجه گر باشه یعنی وحشی ترین انسان روی زمین ست
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  6 2
  ترامپ داره پله های ترقی را با این انتخابش طی میکنه هر چه وحشی تر برای این پست بهتر
  • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
   1 1
   ترقیش رو در افت مقبولیت رهبری در جهان تو نظرسنجی گالوپ دیدیم.
 • NL ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  1 0
  وضع ازین بدتر هم میشه.هنوز ترامپ میتونه یکی دو نفر دیگه رو هم تند رو تر در کابینه قرار بده. مسئولان ما هم ک اصلا قادر ب مدیریت نیستند. چی شد ان بسته ای ک شمخانی اماده کرده بود تا در صورتی که امریکا بخواهد از برجام خارج شود اجرایی و به شدت پاسخ داده بشه.!!!؟
 • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  4 1
  اون شکنجه گر و حرومزاده است
 • ح IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  5 2
  مرداش غلطی نکردن چه برسه به زناش
 • فريدون IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  1 1
  گزارشي هم بنويسيد از كساني كه در اين زندان ها بودند ببنیمی چیکارشون کرده اند
 • سالوس NL ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  3 3
  بنیانگذاران امریکا از بزهکارترین و خبیثترین موجودات اروپا بودند بعد هم کشتار فجیع سرخپوستان،جنگ شمال و جنوب،واجازه حمل اسلحه،و رونق کارخانه های اسلحه سازی،استعمار،استبداد،و استثمار مشخصه این سیستم وحشی و شیطانی است،ننگ و نفرین بر کسانی که اگاهانه یا نااگاهانه عمل،قلم،و کلامی در تائید و حمایت از این سیستم سود پرستانه تحت پوشش تکنولوژی،مدرن،پیشرفت انجام دهنند،این سیستم مامور ذبح ،انسانیت،اخلاق،خانواده،و زندگی اجتمایی است
 • احمدخواجوند IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  3 1
  مغلومه زن گشاددهنه این بدرد ظریف میخوره چون ظریف مرد خنده روست
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  1 1
  خخخخخههههه
 • AU ۱۶:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  2 1
  کاملا مشخص است که حلقه بوش پسر در حال جولان دادن در پشت پرده هستند. باید در تمامی ابعاد آمادگی روز افزون پیدا کنیم.
 • ناشناس IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  4 1
  جينا بره زير كلاه پينوكيو مخفي بشه ، اردك بيچاره.
 • سالار IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۱
  0 0
  انتقام خون حاج قاسم رو باید ازش بگیرند