کد خبر 839609
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹
استیضاح وزرای راه وشهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی

نشست علنی امروز مجلس برای بررسی استیضاح وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با حاشیه‌هایی همراه بود.

به گزارش مشرق، نشست علنی بررسی استیضاح علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی صبح امروز سه‌شنبه (22 اسفندماه 96) با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و تیم همراهش برگزار شد. 

البته نشست بررسی استیضاح ربیعی البته با حاشیه‌هایی همراه بود که از جمله می‌توان به مشاجره‌های لفظی دو نماینده مجلس که یکی از آنها موافق و دیگری مخالف استیضاح ربیعی بود اشاره کرد. 

محمدرضا پورابراهیمی رئس کمیسیون اقتصادی مجلس که به عنوان موافق استیضاح وزیر کار در حال صبحت در تریبون مجلس بود، طی سخنانی گفت: اگر آقای ربیعی فرزند جوادیه است، باید دید امروز کجا زندگی می‌کند، اگر او فقر را در آغوش گرفته است، باید بگوید که چرا اکنون در شمال شهر زندگی می‌کند و یا فرزندانش در کجا و چگونه زندگی می‌کنند، می‌خواهیم براساس این گزارش در میان این سخنان عبدالحمید خدری نماینده مردم بوشهر که مخالف استیضاح ربیعی بود، مقابل تریبون پورابراهیمی قرار گرفت و با بالا بردن صدای خود فریاد زد که شما چه کار به فرزندان او دارید، اجازه ندارید در مورد همه چیز اظهارنظر کنید. 

در این میان پورابراهیمی خطاب به خدری گفت: شما که حرف خود را زده‌اید، اجازه بدهید من هم حرفم را بزنم. 

این مشاجره لفظی به همین جا ختم نشد و در حالی که نمایندگان سعی داشتند خدری را آرام کرده و به جایگاهش هدایت کنند، این نماینده مجلس همچنان در حال اعتراض و فریاد نسبت به موارد ذکر شده بود. 

در همین میان، پورابراهیمی که می‌خواست به ادامه سخنانش بپردازد، خطاب به پزشکیان که ریاست مجلس را برعهده داشت، گفت: خواست که فایل مورد نظر را برای ارائه توضیحاتش اجرا کنند که پزشکیان گفت متأسفانه فایل شما گویا دچار مشکل است که اجرا نمی‌شود که پس از آن پورابراهیمی به حالت اعتراض گفت بنده فایل خود را به درستی آماده کرده بودم، چرا عوامل اتاق فرمان کمک نمی‌کنند آن اجرا شود، حال که من فایلی برای توضیح ندارم، چگونه توضیح دهم و به مطالب موجود در فایل اشاره کنم.

این گزارش حاکی از این است که پورابراهیمی به نشانه اعتراض و پس از اینکه فایل مورد نظرش اجرا نشد، تریبون مجلس را ترک کرد و در جایگاه خود نشست که پس از آن پزشکیان گفت ما زمان شما را نگه می‌داریم تا آقای تاج‌گردون به ارائه سخنانش بپردازد و پس از برطرف شدن مشکل فایل، شما به ادامه سخنان‌تان بپردازید. 

گعده های 2 و 3 نفره نمایندگان هنگام سخنان موافقان و مخالفان استیضاح به حدی بود به نظر می رسید وکلای ملت از پیش رأی منفی یا مثبت خود را به استیضاح معین کرده و نطق های پشت تریبون تأثیری در نظر آن ها نخواهد گذاشت.

هرچند که دستور امروز استیضاح علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی بود، اما تنی چند از نمایندگان از فرصت حضور معاون اول و رئیس دفتر رئیس جمهور در مجلس استفاده برده و با آن ها رایزنی کردند.

اعلام مخالفت رسمی فراکسیون امید با استیضاح وزیر کار در حالی بود که قوی ترین سخنان را در موافقت با این استیضاح، تاج گردون و عثمانی دو نماینده شاخص اصلاح طلب و عضو برجسته فراکسیون امید مجلس پشت تریبون ایراد کردند.

در حالی که نام محمود نگهبان سلامی از ابتدا در میان موافقان استیضاح اعلام نشده بود، اما وی توانست در پشت تریبون صحن مجلس در مخالفت با ادامه کار ربیعی در وزارت کار صحبت کند.

هنگامی که از وزیر کار برای آخرین نوبت دعوت شد تا پشت تریبون بیاید و دفاع نهایی را از خود انجام دهد، محسن علیجانی زمانی که چند دقیقه ای با محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس صحبت می کرد، خود را به ربیعی رساند و پیش از آنکه وی به تریبون برسد مطلبی را به او منتقل کرد.

زمانی که عثمانی نماینده بوکان به عنوان اولین موافق استیضاح وزیر کار از برخی لابی‌ها و طرح مطالبات نمایندگان از ربیعی صحبت کرد، بیگدلی نماینده‌ خدابنده با در دست گرفتن آیین نامه داخلی مجلس به حال اعتراض به سمت جایگاه هیئت رئیسه مجلس رفت، اما عده ای دیگر از نمایندگان وی را متقاعد به بازگشت کردند.

حسن‌بیگی نماینده دامغان در بخشی از سخنان خود به عنوان موافق استیضاح با یادآوری ابراز احساسات ربیعی برای جانباختگان حادثه سانچی گفت که وزیر کار به عنوان کسی که همسرش درگذشته است، اشک خود را در رسانه ها به مردم نشان می‌دهد و سعی دارد با احساسات، مردم را تحت تأثیر قرار دهد.

نگهبان سلامی دیگر موافق استیضاح نیز طی نطق خود در موافقت با استیضاح عنوان داشت که آقای ربیعی هر زمان که جلسه استیضاح شما برگزار می‌شود قرآنی از جیب خود در می آورد و با حالت بغض از ارزش‌های اسلامی سوء استفاده می‌کند و «برای خود بلیت بازگشت را تهیه می‌کند»، اما «امروز در مجلس توسط بلیت هواپیمایی آسمان سقوط خواهد کرد».

ادامه دارد... 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس