کد خبر 839450
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۲:۲۰
سعید منتظر المهدی

به اذعان بسیاری از مورخان و بر اساس یافته‌های بسیاری از مردم‌شناسان فرهنگی ، بانوان ایرانی از دیر باز پیوند و احساس بسیار خوبی با " پو شش " داشته‌اند.

به گزارش مشرق، «سعید منتظر المهدی» سخنگوی نیروی انتظامی  در یادداشت روزنامه «جام جم» نوشت:


یک . به اذعان بسیاری از مورخان و بر اساس یافته های بسیاری از مردم شناسان فرهنگی ، بانوان ایرانی از دیر باز پیوند و احساس بسیار خوبی با " پوشش " داشته‌اند.

آنان همواره بر این باور بوده اند که "پوشش نماد و جلوه ای فاخر از کرامت و پاکدامنی است" و با " پوشش کامل" است که می توان گام در راه تمدن ، فضیلت جویی و تعالی گرایی نهاد.چنین باوری از پشتوانه مصداق فراوانی برخوردار است .

کافی است هر یک از ما اندکی در تاریخ این مرز و بوم کاوش و کنکاش کند تا صدها " زن فرهیخته " ، " بانوی اندیشمند" و " شاعره نام آور" را نشان کند که هریک از آنها اندیشمندی و فرهیختگی و فرزانگی را با پوشش و پوشیدگی و کرامت زن بودن" در آمیخته اند و آن دو را در کنار و توام با هم معنا و مفهوم ساخته اند.

فیلم/ سخنان رهبرانقلاب درباره تعرض به زنان غربی

" جانان بیگم" " بانو مستوره اردلان" ، " بانو پروین اعتصامی " ، " بانو نصرت امین " ، " شاه بیگم " ، " جهان ملک خاتون" ، " فخر الدوله" ، " شهربانو" تنها تنی چند از انبوه بانوان اندیشمند و فرهیخته ایرانی هستند که همواره و همیشه پوشش را قدر دانسته اند و آن را مایه فخر و مباهات خود تلقی کرده اند.

جالب است بدانیم که در جستجوی تاریخی بسیار به سختی می توان بانوی فرهیخته و فرزانه و با فضیلتی را نشان کرد که از پوشش روی گردانده باشد.

از مجمل سطور بالا چنین می توان استنباط کرد که هم در ایران باستان و هم در ایران پس از ظهور آخرین دین الهی ، اسلام، در این ملک و در میان این ملت بزرگ و پر قدرت و افتخار آفرین ، پوشش در شمار اصیل ترین و پایدارترین " هنجارهای پذیرفته شده جامعه " بوده است و روی آوردن به چنین هنجاری از سر ذوق و شوق و رضایت درونی محض بوده است . به تعبیر دیگر ، همه شواهد از این واقعیت حکایت دارند که " پوشش انتخاب ایرانیان بوده است " و کسی آن را به آنان تحمیل نکرده است.

واضح تر بگویم ایرانیان و دیگر زنان مسلمان ، پوشش کامل را انتخاب کرده اند چون با فطرت و ذات آنان همسو و هماهنگ بوده است .

از همین روی، هر آنگاه که حاکمان دورافتاده از فطرت انسانی در اینجا و آنجا در صدد برگرفتن پوشش از سر و تن بانوان بزرگوار برآمدند ، بلافاصله نه تنها با مقاومت شدید خود بانوان مواجه شده اند بلکه مردان نیز از سر ستیز با آن تلاش های " فرهنگ ستیز"برآمده اند و حامیان و حاملان چنان سیاست هایی را ناگزیر از دست کشیدن از اقدام خود نموده‌اند.

اینک چند صباحی است که هیاهویی برخواسته است و تعدادی انگشت شمار از افراد جامعه ستیز و هنجارگریز و بیگانه با فرهنگ و ذهن و اندیشه بانوان نکونام و با فضیلت این دیار، در تلاش برآمده اند تا "ضد ارزشی" به نام بی حجابی را به جای ارزش رفیعی همچون پوشش و حجاب بنشانند و بانوان را دعوت به فرو شدن در مسیر رو به ناکجا آباد و طریق رو به گمراهی و انحراف و بی فرهنگی کنند.

غافل از اینکه پیش تر و بیش تر از آنها، دیگرانی گام در چنین راه سراسر خطا و انحرافی نهادند و هر بار با مخالفت نه اکثریت بانوان ایرانی بلکه تقریبا همه بانوان این سرزمین دینی و فرهنگی روبه رو شدند و ناگزیر پی حقارت و انزوا و طردشدگی و حتی رسوایی را به تن مالیدند و جز ننگی برای خود محصولی را فرا چنگ نزدند.

بانوان امروز جامعه ما نیز که در فضیلت و دانایی و فرزانگی و دیانت و دراخلاق و نیکنامی، سر آمدند نه تنها به تلاش های ضد فرهنگی و اختلاف ستیز و هنجارگریزانه برخی فریب خوردگان جامعه ستیز را وقعی نمی نهند بلکه مصمم تر از پیش و جدی تر از همیشه از حریم عفت و کرامت و انسانیت انسانی خود حراست می‌کنند و از ترکیب پوشش و کرامت و فرهیختگی خویش برای رشد و تعالی خود و جامعه بهره می گیرند.

یافته های پیمایشی و مشاهدات میدانی این روزها نیز گواهی صادق در تائید این نظرات چه در یک پژوهش پیمایشی مشخص شده است که اکثریت بانوان ایرانی مخالف صریح هر نوع بدپوششی و تن‌نمایی زنان هستند.

یادمان باشد که حجاب موهبتی است الهی که خداوند به زنان و مردان ما عطا نموده و می بایست قدر دان و شاکر این نعمت الهی باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • SE ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  3 1
  همبنکه همه دارند در مورد حجاب و ضرورت آن تاکید می کنند و به جای ابراز قاطعیت در اجرای قانون در مورد فلسفه قانون بحث می کنند خودش تردید افکنی است. اگر اسم حکومتتان جمهوری اسلامی است بدیهی است که همه قوانین اسلام باید در آن اجرا شود و هیچ تردیدی در قانون حجاب نیست. چرا طوری حرف می زنید که انگار در کشور دیگری دارید صحبت می کنید؟ مگر احکام الهی به نظر مردم بستگی دارد که بیهوده حرف از این می زنید اکثر زنان ایران با بی حجابی مخالفند؟ شما باید بروید ببینید کجا دستورات اسلام قانون نشده است و همان را پیاده کنی
 • IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
  0 5
  قصه تعریف نکن اژ طرف مردمم نظر نده اعلام کن از فردا همه لخت بیان خیابانها خواهی دید که همین مردم جلوی دخترها و زنهای فاسد خواهند ایستاد. این خاصیت مردم است که با حکومتها لجبازی میکنند و هرچه بگی برعکس عمل میکنند اما نهاد همه انسانها پاکی و نجابت را دوست دارد
  • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
   3 1
   ببینم مگر در اروپا قانونی برای حجاب بود که کارشان به برهنگی کشید؟ و یا الان بعضی زنان آنجا به عنوان اعتراضی حرکاتی می کنند که از توضیح آن معذورم؟ راستی چرا همین مردم ایران وقتی حکومت ساعت را جلو می کشد و یا بیمه شخص ثالث را اجباری می کند و یا نمای ساختمان را اجباری می کند مردم لجبازی نمی کنند؟ آیا جز این است که همه قانونها فقط برای این تصویب می شود که اگر زور نباشد مردم آن را به طور اختیاری اجرا نمی کنند؟ قضیه روشن است. عده ای در این کشور شیطان پرست هستند و با خدا مشکل دارند. حجاب را سخت می دانند و آرایش را آسان. مخارج عزاداری را اسراف می دانند و مخارج چهارشنبه سوزی را سنت باستانی! حج را کمک به سعودی می نامند و سفر به آنتالیا و دوبی را حق مسلم خود! شما با خدا مشکل دارید. خودرا گول نزنید.
  • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
   1 0
   اتفاقا دیدید همین مردم همه دوست دارند مثل گلشیفته ها باشند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس