بهزاد نبوی

جریان سیاسی خاص در حالی بر همراهی نکردن با اغتشاشات دیماه ۹۶ و مرزبندی با براندازان اصرار دارد که در بوجود آمدن این اغتشاشات نقش داشته است.

سرویس سیاست مشرق - بهزاد نبوی، فعال اصلاح‌طلب و از چهره‌های ستادی این جریان خاص سیاسی، اخیراً در مصاحبه خود با روزنامه اعتماد که تحت عنوان «اصلاح‌طلبی در مقابل براندازی» منتشر شد، نکاتی را درباره اغتشاشات دیماه ۹۶ مطرح کرده است که تأمل و تدقیق در آنها مفاهیم مهمی را آشکار می‌کند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید، بخش‌هایی از اظهارات نبوی است:

_ احتمال تکرار ناآرامی های اخیر وجود دارد که قطعا به نفع کشور و ملت نیست. به همین دلیل در ناآرامی های اخیر، اصلاح طلبان و ده ها میلیون مردم معترض به وضع موجود، با معترضان همدردی کردند، اما همراهی نکردند.

_ همان روز اول که من را به زندان اوین می بردند، در بلوار بیست و چهار متری سعادت آباد که پرنده ای پر نمی زد، مشاهده کردم که سطل های زباله در حال سوختن بودند. معلوم بود که این کار معترضین نبود. کسانی این کارها را انجام می دادند تا به نام معترضین تمام کنند. بعد هم فهمیدیم که واقعا همین طور بوده است. چون هدف ضربه زدن به اصلاح طلبان بوده است، می خواستند همه اینها را به حساب اصلاح طلبان بگذارند. نکته دیگر اینکه تجربه ٨٨ برای ما مفید است. آدم دو بار از یک سوراخ گزیده نمی شود. تجربه ٨٨ مفید است اینکه آدم بداند می شود این بهره برداری ها و سوءاستفاده ها حتی از یک حرکت مسالمت آمیز اعتراضی انجام بشود.

_ مسلما این اعتراضات میلیونی نبوده و پراکنده و جمعا کمتر از ٢٠٠ هزار نفر بوده است، ولی آیا معترضین به وضع موجود همین تعداد هستند؟ من معتقدم که شاید تعداد آنان چند ده میلیون هستند.

_ کسانی که با اعتراضات همراهی نمی کنند، به چه دلیل همراهی نمی کنند، در حالی که خودشان هم معترض هستند؟ هر گروه هم به گوشه ای معترضند. حتی تندروهای طرفدار نظام که در مشهد ماجرا را شروع کردند، به دولت معترض بودند. چرا آمدن به خیابان را ادامه ندادند؟ چون متوجه شدند که ممکن است کسان دیگری از آن شرایط بهره برداری کنند. حامیان اصلاح طلبان هم متوجه شدند که نتیجه این کار به کجا منتهی خواهد شد. تصور می کنم اگر احساس می کردند که نتیجه بخش است، باید در اعتراضات شرکت می کردند.

_ مگر اینکه استعداد نظام به گونه ای باشد همین مردمی را که معترض بودند ولی با اعتراضات خیابانی همراهی نکردند به سمت همراهی بکشانند. یعنی همان گفته مرحوم بازرگان، که انقلاب ما دو رهبر داشت یکی امام و دیگری شاه بود. یعنی اگر نظام ما نقش نظام گذشته را ایفا کند که ان شاءالله چنین کاری نخواهد کرد، ممکن است با وجود تمام توصیه هایی که میانه رو ها و اصلاح طلبان می کنند، دوباره مردم به دنبال انقلاب بروند. البته مشخص نیست که آن حرکت فرجامی داشته باشد زیرا که امروز سال ٥٧ نیست.

_ اگر روحانی به هر دلیلی شکست بخورد، معلوم نیست که آلترناتیو او بتواند توفیقی به دست بیاورد و کشور، ملت، نظام و انقلاب از هر مشکلی مصون بمانند.[۱]

*تأکید اصلاح‌طلبان بر اینکه چند ده میلیون معترض در ایران وجود دارد که ممکن است هر لحظه دست به انقلاب بزنند! یکی از اصلی‌ترین نکاتی است که در اظهارات نبوی و البته کثیری از معاریف اصلاح‌طلب وجود دارد.

این انگاره از کجا آمده و پیش‌فرض‌های آن چیست!؟ آن هم در کشوری که هجدهمین اقتصاد جهان است، ضریب جینی آن از آمریکا و روسیه بهتر است و مثلا بیکاری هم در ایران یک بیکاری بحرانی نیست. [۲]

برخی محافل تحلیلی معتقدند اصلاح‌طلبان با تأکید بر این گزاره در حال بیان یک حقیقت نیستند بلکه در حال القای یک سیاه‌نمایی هستند تا ذهن عمومی جامعه حالتی اعتراضی به خود بگیرد.

مسئله دیگر اینست که چرا اصلاح‌طلبانی مثل نبوی، حجاریان، علوی‌تبار و تاجیک که جملگی به تئوریسین‌های اصلاحات معروفند در روزهای پس از اغتشاشات دیماه مؤکداً از این می‌گویند که این اعتراضات با حالتی تندتر تکرار خواهند شد!؟ از طرف دیگر چرا دائما در اشاره به این تکرار از لفظ «میلیون» استفاده می‌کنند!؟ [۳]

ماجرای همراهی و همدردی و اینکه اصلاح‌طلبان می‌گویند طرفدار براندازی نیستند نیز بخش دیگری از مواردیست که باید در آن یک تدقیق علمی و محتوایی اقناعی صورت بگیرد.

محافلی تحلیلی که از چند سال قبل، بروز اغتشاش و «فتنه اقتصادی»   –نظیر آنچه که در دیماه شاهد بودیم- را خبر داده بودند؛ معتقدند که بانی این حرکت اصلاح‌طلبان و سیاه‌نمایی‌های آنها از وضع موجود کشور بوده است.

این آنها بودند که روزگار از تأثیر شدید تحریم‌ها و اثر خردکننده آنها بر زندگی مردم حرف می‌زدند و به واقعیتی که می‌گفت اثر تحریم‌ها کمتر از ۳۰ درصد است؛ وقعی نمی‌گذاشتند اما امروزِ روز در سرمقاله روزنامه ایران از این می‌نویسند که «ترامپ در این مرحله بود که متوجه شد قادر نخواهد بود با زور بحران کره شمالی را ولو با تحریم‌هایی که در سازمان ملل به تصویب رساند، تحت فشار قرار دهد. زیرا کره‌ شمالی کشوری نیست که تحریم‌ها بتواند تأثیر قابل توجهی روی آن داشته باشد. چرا که واردات و صادرات کره شمالی اندک است و بخشی از صادرات و واردات مهم نیز به‌ صورت تهاتری با چین در جریان است.»[۴]

و این اصلاح‌طلبان بودند که بارها و بارها در اشاره به مشکلات عادی کشور، از بحران و ابرچالش حرف زدند و همان‌ها بودند که در اشاره به همین بحران‌های ذهنی، آدرس خیابان را هم به مردم دادند. [۵] و البته گویا هنوز هم دست از این اشاره برنداشته‌اند!

این اسناد و دلایل نشان می‌دهد که ماجرای انکار اصلاح‌طلبان و اینکه ابراز می‌کنند در اغتشاشات دیماه (و البته در اغتشاش بزرگ آینده) نقشی نداشته‌اند و از خشونت و براندازی دفاع نمی‌کنند؛ فی‌الواقع مصداق ضرب‌المثل قدیمی «با دست پس زدن و با پا پیش کشیدن» است!

از طرفی این چه انکاری است که دائم به تقدیس حرکت خیابانی بدون مجوز می‌پردازد و ایضا با اینکه خودش خوب می‌داند حرکت بدون مجوز مساوی با اغتشاش و خشونت خواهد بود اما مدام به تشویق آن می‌پردازد!؟ کما اینکه تظاهرات ۲۵ خرداد سال ۸۸ نیز اولا فرجامی تضمین شده مبنی بر مسالمت نداشت و ثانیا محرک جدی حرکات روزهای بعد اغتشاشگران شد.

ادعای مرزبندی با براندازان که در گفته‌های نبوی به چشم می‌خورد همچنین در حالیست که جریان چپ در انگیزه‌های اعتراض به عملکردهای مطلوب نظام اسلامی ادبیات مشترکی با «ترامپ» و با «فوکویاما» دارد و دائما بر وجود گرسنگی و فقر و فساد بیان‌برافکن و احتمال خیزش در ایران تأکید دارد!

این در حالیست که این سه مقوله در ایران اسلامی شیوع ندارند و ثانیا وجود آنها حتی در دولت امام معصوم نیز محتمل است.

*در گلوگاه اعتراض ظالمانه...

به نظر می‌رسد ستاد جریان سیاسی خاص در رؤیای شکل دادن به یک «اعتراض ظالمانه» بزرگ علیه نظام اسلامی است...

اعتراضی که مبنای آن نه بر خواسته‌های اقتصادی کم‌برخوردارها که بر پایه اوهام کسانی است که به هیچ‌وجه از قشر فقیر جامعه نیستند. [۶]

اینکه این افراد به اصطلاح معترض، چه زمانی بفهمند با اوهامی ساخته و پرداخته توسط برخی سیاسیون چپ، ردای اعتراض پوشیده‌اند و در حال ناشکری هستند، مسئله‌ای است که تعیین زمان آن منوط به عملکرد خواص کشور و تنویر بیش از این افکار عمومی در راستای واقعیت‌های روز کشور است.

***

۱_http://www.magiran.com/npview.asp?ID=۳۷۱۸۰۳۷

۲_ http://fna.ir/a۳۹۷uy

۳_ mshrgh.ir/۸۳۶۲۸۰

۴_ http://iran-newspaper.com/newspaper/item/۴۶۰۹۳۸

۵_ http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۳۱۱۲۷۰۰۱۶۰۴

۶_http://www.rouydad۲۴.ir/fa/print/۱۰۹۷۹۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 39
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 25
 • رسول ترک IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
  به اینا می گن قپی داداش آخه بگو نظامی که دهه 60رو با اون همه گروهک به سلامت گذارنده از اعتراض یه مشت فنچ و قناری می ترسونی زهی خیال باطل
  • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   16 11
   حالا باش تا صبح دولتت بدمد
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   27 1
   ظاهراً ایشون یکی از متهمان به دست داشتن در شهادت شهید رجایی هستند
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   31 0
   زمانی بخور بخور و رانتهای دهه هفتاد تیم کارگزاران همه اینها ساکت ساکت بودند حالا شدند اصلاح طلب
 • IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
  61 51
  این چه انکاری است که دائم به تقدیس حرکت خیابانی بدون مجوز می‌پردازد و ایضا با اینکه خودش خوب می‌داند حرکت بدون مجوز مساوی با اغتشاش و خشونت خواهد بود اما مدام به تشویق آن می‌پردازد!؟
  • سلام IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   28 1
   11) و چون به آنان گفته شود: در زمین فساد نکنید، گویند: جز این نیست که ما اصلاحگریم. 12) بدانید که آنان فسادگرند، ولى خود درنمى یابند. ( آیات 11 و 12 سوره بقره ) برین این صفحه سوره بقره رو بخونید دقیقا شرح حال اصلاح طلباست.
 • IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
  32 74
  افرین مشرق نفهم
  • IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
   29 7
   آفرین خواننده نفهم
  • IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   18 10
   نفهم خودتی
 • IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  28 6
  این ها آتش بیار معرکه هستند....
 • محمد IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  37 5
  اصلاحطلبان برنامه دارند هر طور شده تو این سه سال باقی مونده آرزوی کدخدارو برآورده کنن
 • IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  36 13
  نبوی و حجاریان = براندازی.
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   23 2
   کار کی بوده ترور شهید رجایی و شهید باهنر؟
 • محسن IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  33 7
  این وضعیه که شما افساد طلبان اصلاح طلب درست کردید بیکاری ،رکود ،فقر ،اشرافیگری ،فساد و... حالا با مردم همدردی میکنید
  • IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   24 1
   اینها مثل روباه مکار فقط دنبال فریب مردم هستند
  • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   21 1
   اینها با مردم همدردی نمیکنند - به مردم دهن کجی میکنند
  • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   22 1
   ایشون چرا به فساد واگذاری رشت الکتریک در زمان تصدی جهانگیری در وزارت صنعت با 88 میلیارد تومن زیر قیمت به زن کرباسچی اعتراض و افشا گری نکرد؟
 • IR ۰۳:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  31 3
  این اقای نبوی فراموش کرده دوستان ایشون باعث ایجاد مشکلات اقتصادی شده اند بنزین 1500 تومانی و دلار 5000 تومانی و رانت و اختلاس شدند...
 • IR ۰۳:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  25 3
  اقایون اصلاح طلب وضع خراب معیشت مردم تقصیر شما است تمام پایه های اقتصادی کشور را شما بنا نهادید و الان همه فهمیدند این اقتصاد بیمار و رانتی تقصیر تقصیر شما اصلاح طلبان است. حسن روحانی هم امد و وعده داد ولی هیچی بهتر نشد .دستتون رو شده اصلاح طلبان!!!! که به اسم خصوصی سازی اختلاس کردید
 • IR ۰۳:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  28 5
  این بهزاد نبوی پایش لب گور است و عوض اینکه فکر نماز و دعا و کفن باشه دنبال اغتشاش است و درگیری بین مردم . من دلم به ان ساده لوحانی میسوزه که می ایند توی خیابان و جان خود را فدای این اصلاح طلبان می کنند افسوس به مردم ساده لوحی که بازیچه دست این ها می شوند و خود را به خطر می اندازند
 • IR ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  15 3
  قدرت طلبهای پست فطرت به خیال خودشان زرنگ .....
 • امیر US ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  9 25
  ایران اقتصاد ۱۸ دنیا نیست اقتصاد ۲۷ ام است. دقت داشته باشید ایران از نظر جمعیت ۱۸ ام است. ایران از نظر سرانه اقتصاد در رتبه ۹۴ ام است و هم رده کشورهایی مثل لیبی جاماییکا و کمی پایین تر عراق است. منبع: ویکی پدیا
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   9 2
   منبع هجدهم بودن اقتصاد ایران بانک جهانی هستش. ضمنا کدوم آدم عاقلی می ره به ویکی پدیا استناد می کنه که شما دومیش باشی؟
 • IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  27 4
  این نبوی همونی نیست که با کشمیری قاتل شهید رجایی و باهنر ارتباط تنگاتنگ و نزدیکی داشت و حامیش بود ؟ وبعد شد نماینده مجلس در خط دشمن و بعد هم حامی فتنه ؟
 • IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  22 4
  پس بگو نسخه اغتشاش در کجا و توسط چه کسانی پیچیده میشه !
  • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   13 1
   توسط چنین خائن هایی مملکت آرامشش را از دست میدهد.
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  24 3
  بهزاد نبوی را از نزدیک می شناسم او قبل از انقلاب، توده ای بود و گرایشات کمونیستی داشت بعد از انقلاب در مذهبی ها نفوذ کرد و بسیاری از ترور های اول انقلاب توسط شخص وی انجام شد. از جمله ترور های خارج کشور
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  22 5
  این روباه پیر و از خدا بی خبری است که در میدان سیاست، فتنه گری و نفاق می کند؛ خدا لعنتش کند .
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  8 26
  درود بر اصلاحات چشم ساندیسی ها کور
  • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   12 2
   فعلا چشه شما کور شده که همه چی دستتونه ولی هیچ غلطی نمیتونید بکنید فقط با امضاء قراردادهای کدخدا پسندانه و چپاول ثروت و عزت ملت حقیقت فاسد و رذالت بار خودتان را ثابت میکنید و اینکه هیچ دلسوزی برای ملت ندارید و همه حرفاتون دروغ و دروغ و دروغ است.
  • سلام IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   20 2
   11) و چون به آنان گفته شود: در زمین فساد نکنید، گویند: جز این نیست که ما اصلاحگریم. 12) بدانید که آنان فسادگرند، ولى خود درنمى یابند. ( آیات 11 و 12 سوره بقره )
  • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   8 1
   چرا شما اصلاح طلبان از افشاگری بر علیه یک همدست منافقین ناراحت شده اید؟ اینها از منافقین تروریست برای از بین بردن مخالفانشان استفاده کرده‌اند...
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  21 3
  شهید آیت در حالی که میخواست اسناد خیانت و جاسوسی نفوذی ها را علنی کند با 60گلوله به شهادت رسید و اسناد ناپدید شد.
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  19 2
  این بهزاد نبوی قبل از انقلاب در شرکت ibm امریکا کار می کرد و همان تفکر امریکای را دارد و به قول یکی از فرماندهان شهید اول انقلاب فرمودند که بهزاد نبوی و حزبش از منافقین آینده انقلاب خواهند بود و جلوی نهضت حضرت امام خواهند ایستاد که گفته این شهید عزیز امروز دارد تعبیر می شود .
  • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
   10 1
   اولین استیضاح بعد از پیروزی انقلاب در مجلس شورا بخاطر فساد و اختلاس برای بهزاد نبوی بود بهزاد نبوی که وزیر صنایع بود به علت فساد اقتصادی توسط مجلس استیضاح شد بهزاد نبوی فکر میکند مردم ایران آلزایمر دارند
 • مهدی ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  6 13
  احتمال تکرار وقایع ناخوشایند که هست این تحلیل بدی نیست بدیش اینه که تقصیر را گردن دیگران بیندازیم. بهتره به فکر مردم باشیم و البته به دیگران توهین نکنیم.
 • ایرانی IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  4 2
  بنگرید به سوابق بهزاد نبوی علاوه بر تفکرات گروهکی و اظهاراتش به پشتیبانی اربابان انگلیسی خود میدان داری میکند ؟
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
  7 0
  مزدور نیوز می نوازد
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
  19 1
  تدبیر و امید این ورشکسته های سیاسی را زنده کرد و ملت و کشور را دچار آسیب و عقب ماندگی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس