ی‌بی‌سی فارسی بدنبال تغییر جای شهید و جلاد در حادثه پاسدارن

بی‌بی‌سی با بی‌اعتنایی به علت شروع حادثه خیابان پاسدارن، برخلاف رسالت مستقل خبری، روایت دراویش را از این درگیری‌ها برای اخبار خود برمی‌گزیند و در حادثه وحشیانه اتوبوس بدنبال تغییر جای شهید و جلاد است.

سرویس جنگ نرم مشرق- خبر اغتشاش دوشنبه شب جمعی از آشوبگران و دراویش در خیابان پاسداران که منجر به شهادت ۳ مأمور نیروی انتظامی و دو بسیجی گردید، باز هم فرصتی را در اختیار رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی قرار داد تا همه تلاش خود را برای سوءاستفاده از بستر بوجود آمده انجام دهند.

بی‌بی‌سی فارسی سردمدار عملیات روانی این رسانه‌ها علیه جمهوری اسلامی، از اولین دقایق آغاز درگیری‌های خیابان پاسداران پوشش ویژه خود را آغاز کرد، اما مثل همیشه حادثه را آنطور که سیاست انگلیسی‌اش ایجاب می‌کرد، روایت کرد.

نگاهی به حجم انبوه گزارشات خبری و تصویری بی‌بی‌سی در خصوص این حادثه که با هدف داغ کردن ماجرا به صورت پیاپی منتشر می‌شد، پیش از همه سانسور اصل حادثه و دلیل بروز درگیری را نشان می‌دهد.

درواقع حقیقت ماجرا که نمایانگر آغاز درگیری از سوی دراویش، اقدام سازمان‌یافته اعضای این فرقه، خواسته نامشروع و شیوه مطالبه توأم با اوباش‌گری آنها دارد، از متن و حاشیه خبرهای بی‌بی‌سی به کلی حذف شد تا صدمه‌ای به خط عملیات روانی این شبکه انگلیسی نزند.

مروری بر اصل حادثه بر اساس فیلم‌های موجود و اعلام سخنگوی ناجا نشان می‌دهد که ماجرا از یک سرقت آغاز شده که با اقدام به موقع مأمورین نیروی انتظامی و دستگیری سارقان همراه بوده است؛ از آنجا که یکی از سارقان دستگیر شده برادر یکی از اعضای فرقه دراویش گنابادی بوده است، مطالبه آزادی مجرم همراه با تهدید و اوباش‌گری در مقابل کلانتری آغاز می‌شود و کار به بستن خیابان پاسداران و جلوگیری از عبور و مرور مردم عادی می‌رسد، تا اینکه یگان ویژه ناجا برای مقابله به صحنه اعزام می‌گردد. اعضای فرقه گنابادی نیز که با صحنه آرایی خود به دنبال این فرصت بودند تا با درگیری مسئله را به شکل تقابل امنیتی با دراویش جلوه دهند، نیز به شدت وارد درگیری شده و برای عقب راندن و منصرف ساختن پلیس، با ورود به خانه‌های ساکنان اطراف، درگیری را به خانه های مردم کشانده و خسارات زیادی نیز به زندگی و وسائل شخصی ساکنان خیابان پاسداران در محدوده کلانتری مذکور وارد می‌کنند.

 وداع با یکی از شهدای آشوب دراویش خیابان پاسداران

عکس/ وداع با پیکر شهید بسیجی "محمدحسین حدادیان"

آخرین خبرها، تصاویر و فیلم‌های مرتبط با آشوب دراویش در خیابان پاسداران را از اینجا بخوانید

اما آنچه بی‌بی‌سی روایت می‌کند، گویی روایتی از زبان و به قلم دراویش است! درواقع بی‌بی‌سی به کلی از ماجرای سرقت عبور کرده و سعی دارد به شکلی تلویحی ماجرا را به گونه‌ای روایت کند که از دل آن ایجاد محدودیت برای فعالیت آزادانه و حتی زندگی دراویش در ایران استخراج شود. یکی از گزارش‌های بی‌بی‌سی با عنوان « دراویش گنابادی و کشمکش با حکومت ایران؛ گاه‌شمار» دقیقاً سعی دارد با عبور از حقیقت ماجرا همین مسئله را القا کند.

همچنین در گزارشات تصویری و مکتوب بی‌بی‌سی بارها بر این مسئله تأکید می‌شود که «تجمع دراویش مسالمت‌آمیز بوده» و در اعتراض به دستگیری یکی از دراویش صورت گرفته است، اما هیچ‌گاه اشاره نمی‌گردد که دلیل بازداشت فرد مورد ادعای دراویش چه بوده است و اساساً آیا بستن خیابان پاسداران همراه با شعار و تهدید و توسط عده‌ای قمه به دست در اوج ساعت ترافیک و عبور و مرور مردم برای خریدهای شب عید، حرکتی مسالمت آمیز است؟!

وجه دیگر ماجرا حرکت وحشیانه اتوبوس و یک دستگاه خودروی سواری برای زیر گرفتن مأمورین ناجا و دو بسیجی است که متأسفانه منجر به شهادت ۵ نفر شده است. رفتار بی‌بی‌سی در این حادثه ناراحت کننده، شباهت زیادی به رویکرد این رسانه در قبال وقایع دهه ۶۰ و اعدام تروریست‌های منافقین دارد که به درستی از آن به تلاش برای تغییر جای شهید و جلاد تعبیر شد.

نگاهی به تیتر بی‌بی‌سی در بیان این مطلب تحت عنوان «#اتوبوس؛ موضع آنلاین سیاستمداران درباره #دراویش_گنابادی» به گونه‌ای است که گویا حادثه وحشیانه حمله به مأمورین نیروی انتظامی با اتوبوس، باعث انحراف افکار عمومی از اصل ماجرا شده و به ناحق دراویش را در موضع محکوم و مجرم قرار داده است.

انتخاب برخی توئیت‌ها و پست‌ها در فضای مجازی در واکنش به این اقدام و توضیحات لابه‌لای آنها توسط گزارشگران بی‌بی‌سی، قصد دارد این اتفاق را جدا از اصل ماجرای درگیری، نمایش دهد و البته در ادامه گزارش‌ها سعی شده هم‌وزن این اتفاق از ضرب و جرح دراویش توسط مأمورین نیروی انتظامی سخن گفته شود!

این اتفاق غیر از ۵ شهید مظلومش، ابعاد دیگری همچون ناامنی خیابان پاسداران و خسارت به اموال ساکنین اطراف نیز دارد که بدون شک و بر اساس فیلم های موجود همگی حاصل وحشی‌گری عده‌ای است که خود را درویش می‌نامند و البته بی‌بی‌سی باز هم با گزارشات خط‌دارش از همه این مسائل به راحتی عبور کرده است.

مصطفی آزمایش

تریبون تحلیل و بررسی‌های بی‌بی‌سی در سه‌شنبه شب در خصوص این حادثه نیز در اختیار نماینده خود دراویش یعنی مصطفی آزمایش قرار گرفت تا یکبار دیگر بر همه یادآور شود این رسانه انگلیسی همانی است که یک روز تبدیل به تریبون عبدالمالک ریگی جنایتکار بوده و از او به عنوان رهبر آزادی‌خواه قوم بلوچ نام برده است و یک روز هم از تروریست خواندن داعش خودداری می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 18
 • IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  82 42
  دولت ایران باید برای سبیل گذاشتن مالیات وضع کند تا یک عده نتوانند سبیل های ده سانتیمتری داشته باشند
  • حسن IR ۱۸:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
   40 32
   چرا برخی ها ندانسته حرف میزننن. اینجوری جمعیت اهل حقهای غرب کشور رو هم که به سبیل اعتقاد دارن و بعضیها تعدادشونو بیش از دو ملیون حدس میزنن درگیر میکننین. اونا مثل دراویش نیستن. سخت عمل می کنن. جنگ مذهبی تو این کششور راه نندازین.
  • حسین PL ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
   70 20
   بهائیت و صوفی گری هر دو با دخالت مستقیم انگلیس در ایران گسترش یافت اونوقت انتظار دارید مادر نحس اینها نیاد از این افراد دفاع کنه ؟
  • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
   37 11
   یک راه آسونتر هم داره . باید گوش اینا رو از ته برید .
  • IR ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
   38 4
   موندم این چطور درویشی هست که خونه اش تو پاسدارانه و کلی قیمت داره. مگه فلسفه ی درویش این نیس که فقیرانه زندگی کنند؟؟؟!!!! باید به اشد مجازات برسن عاملین اینکار.
  • ناشناس IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
   6 4
   مقامات و مسولان در كدام منطقه تهران زندگي ميكنند؟؟؟در منطقه فقير نشين؟؟براي درك زندگي مردم عادي؟؟!!
 • IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  86 15
  مگر از بی بی سی انتظار دیگری هست؟ مشکل اصلی همان مردمی هستند که انگلیس را خیرخواه و دوست خود می داند و به انگلیسها اعتماد می کنند. از آن روز مشروطیت که به باغ سفارت رفتند و نمک گیر دیگ پلو سفارت بریتانیای کبیر شدند تا امروز که کورکورانه به هر فرد و لیستی که مورد حمایت بی بی سی باشد رای می دهند حتی اگر اصلا آنها را نشناسند. شاید کسی به هر دلیل حکومت فعلی ایران را قبول نداشته باشد. اما اینکه به اینکه اینطور به دشمن گذشته و حال و آینده ایران اعتماد می کنند جای تامل دارد. البته حالا دوباره یک عده انسان سفیه و یا مزدور می گویند پس مگر عراق با دشمن نبود و یا روسیه دشمن نبود و حالا با آنها دوست هستیم و این عده افراد فاقد شعور خود را به آن راه می زنند و نمی دانند که دشمنی انگلیس همچنان پایدار است و نظام و رژیم حاکم بر انگلیس هنوز همان است که در ایران زمان قاجار بود.
 • IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  81 10
  لعنت خدابر هر چی بیغیرت وطن فروش
  • قریشی IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
   8 1
   من چقدر بدبختم ! بخدا خیلی وقتها عین همین کامنت شما رو گذاشتم 170 تا منفی دادن ، مال شما بزنم به تخته تا الان 51 مثبت گرفته ! آدم که از بچه گی بدبخت بود تا آخر وضعش همینه ... اضافه وزن، سنگ کلیه، دیابت نوع 2، نامادری ،...
 • IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  61 19
  بی بی سی و اصلاح طلبان تمام تلاششان را میکنند تا دراویش داعشی رو تطهیر کنند....
 • محمد IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  68 10
  از عامل انگلیس انتظار دیگه ای دارید
 • IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  48 8
  شما از رسانه ی روباه پیر انتظار دارین واقعیات رو بگه؟ خب معلومه که اونا دنبال چی هستن. اصلا میلیاردها دلار هزینه کردن برای اینجور مواقع وگرنه عاشق منو شما نیستن که برامون شبکه خبری بزنن
 • IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  36 13
  از بی بی سی انتظار بیشتر نداریم ، اما خبرگزاری دولتی چرا تطهیر میکنه و همینطور وزیر کشور !
 • IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  30 9
  یکی معنی قیام مسلحانه رو تو این کشور روشن کنه با سلاح شکاری و شمشیر و چاقو ... می کشند ویا اتوبوس و ماشین از رو مامورها رد می شند بعد وزیر محترم کشور امروز تو تلوزیون طوری صحبت می کنند که من آروم آروم دلم برای اغتشاشگران داشت می سوخت حالا بی بی سی چی گفته که روشنه
  • IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
   31 2
   بالاخره آفتاب زیر ابر نمیماند یک روز نقاب نفاق ومزدوری از چهره خیانتکاران می افتد
 • وطنم پاره تنم IR ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  41 5
  لعنت بروطن فروش خیانتکار مزدور لعنت بر انگلیس
 • IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  31 6
  دراویش که مدعی صلح و عشق و محبت بودند ، بستن خیابان و محاصره کلانتری و تهدید پلیس و قمه کشی و اشوب و درگیری و خشونت ، مورد قبول نیست و محکوم است. تصاویری که ما دیدیم پلیس خیلی مدارا کرده تا کار به خشونت نکشه.
  • IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
   24 3
   اگر تاریخ خونبار درگیری های فرقه ای صوفیان را خوانده بودید جمله اول را هرگز نمی نوشتید.
 • IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  39 3
  یک سئوال وقتی که این همه انگلیس خبیث توسط رسانه بی آبرویش مانند بی بی سی اینقدر دوروغ واراجیف بر علیه کشور میبافد نمیشود از کشور انگلیس ویا رئیس گرداننده بی بی سی به داگاه لاهه شکایت کرد؟
  • قریشی IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
   4 0
   آره ، اخطاریه فرستادن نیومدن دادگاه ، دوباره میفرستیم اینبار نیومدن حکم به طلاق غیابی میدن
 • IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  29 2
  اونها دارن در قبال پولی که میگیرن وظیفه شون رو به درستی انجام میدن : "حرام زاده گری"
 • IR ۲۱:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  24 2
  لطفا از این خائنین به دین و وطن نسقی بکشید که دیگر درویشی از یادشان برود داعش نه شاخ دارد و نه دم داعش یعنی همین که به هیچ قانونی پایبند نیست باید تقاص شهیدان جوانمان را از این نوکران اجنبی یعنی انگلیس و سهیونیستی بگیرید
 • IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  23 1
  نور علی تابنده را بازداشت و محاکمه کنید .
 • IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  17 6
  پیامبر اسلام صوفی ها ر ازیاران شیطان خواندند
 • محمود IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  16 2
  این بیشرفها به نورعلی میگن امام زمان !!! بخاطر اینه که هرچی بگه با دل و جون انجام میدن حتی حاظرن خودکشی کنند
 • IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
  12 1
  مرگ بر ابلیس جن
 • IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
  4 0
  ... چه... سبیل هم هست تف به اون قیافه عوضی ات درویش ... آبادی.
 • سید محسن IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
  3 0
  اینها میخوان کل کشور رو به آشوب بکشن
 • BE ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
  2 0
  مصطفی آزمایش = جن سبیل کلفت/بسم‌الله
 • جلیل AE ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
  2 0
  در دشمنی انگلیس که شکی نیست . در عجبم از مجری های شبکه من و تو که چطور با پول وطن فروشی نان میخورند و شب تا صبح در اجتماعات مفسده غوطه میخورند ؟!!!!! اینها از درجه خیانت عبور کرده و به سمت سرباز شیطان رسیده اند . تا برای شیطان خوش رقصی کنند.
 • IR ۰۵:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
  5 0
  بی بی سیه دیگه . ایراد از نطفه ست . اون خرابه
 • احدی IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
  2 0
  هر مسلی با دین حتی ذره ای زاویه داشت طریق باطل را طی میکند امروز وهابیت هم ادعای اسلام دارد ولی هر جنایتی پیش میآید پای آنها در میان است اینها هم از تفالهای آنها هستند منتها در شکلی دیگر
 • بی طرف IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۳
  1 0
  واقعا برا کسیایی که هراتفاقی تواین کشور می افته فکر میکنن ببندن متاسفم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس