خودکشی نمایه در زندان

اگرچه خام اندیشان و دشمنان برای به حاشیه بردن جاسوسی سیدامامی، مدعی‌اند که در زندان امکان خودکشی وجود ندارد، اما اسناد حکایت از خودکشی بسیاری از متهمین و محکومین امنیتی در زندان‌های پیشرفته غرب دارد.

سرویس سیاست مشرق - با انتشار خبر خودکشی «کاووس سیدامامی»، از متهمان و بازداشت شدگان یک پرونده جاسوسی در حوزه محیط زیست، که به گفته دادستان انقلاب تهران "هم اعترافات زیادی داشته و هم می دانسته که اعترافات زیادی علیه او صورت گرفته"، طبق معمول و همان گونه که انتظار می رفت، یک موجی تبلیغاتی سوء علیه دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی از سوی رسانه‌های بیگانه و البته عوامل همسو با بیگانه در داخل کشور به راه افتاده است. از حجم حملات به دستگاه قضایی و امنیتی کشور اینطور به نظر می‌رسد که خودکشی یا مرگ یک متهم امنیتی در بازداشت، موردی نادر است که هیچ سابقه و نمونه‌ای در دنیا ندارد و تنها در جمهوری اسلامی ایران این اتفاق رخ داده، و از این رو باید فشارهای تبلیغاتی-سیاسی را روی این موضوع زیاد کرد.

این در حالی است که «حسین نقوی حسینی»، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی، روز دوشنبه توضیحاتی را درباره خودکشی این متهم امنیتی ارایه داد. سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت‌وگو با فارس، درباره مرگ کاووس سیدامامی در زندان اظهار داشت:

آقای سیدامامی به جهت اینکه استاد دانشگاه بودند از لحاظ مکانی و رفاهی توجه ویژه‌ای به ایشان شده و اتاق مناسبی را در اختیارشان قرار داده بودند. بنابراین شرایط وی با بقیه زندانیان متفاوت بوده است.

وی با اشاره به یک فیلم از سلول سیدامامی گفت:
وی در فیلم، تخت خود را به‌گونه‌ای با بالش و پتو آماده می‌کند که همه فکر کنند کسی روی تخت خوابیده است و مأموران وقتی اتاق وی را بررسی می‌کنند فکر می‌کنند وی در حال استراحت است.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس تأکید کرد:‌
در جلسه‌ای که هیئت‌رئیسه با حضور نائب رئیس مجلس تشکیل داد همه به‌اتفاق خودکشی کاووس سیدامامی را در زندان تائید کردند.
نقوی‌حسینی درباره کالبدشکافی گفت:
مسئله کاملاً روشن است چراکه آقای سیدامامی پیراهن خود را به‌صورت حلقه آماده می‌کند و خودکشی را صورت می‌دهد و در فیلم همه‌چیز شفاف و گویا است. بنابراین عدم درخواست کالبدشکافی از سوی خانواده وی به دلیل شفاف و روشن بودن مسئله است.

به هر صورت،   پیرو این موضوع که خودکشی یا فوت زندانیان امنیتی مورد نادر و چندان نامعمولی نیست، در این گزارش به چند نمونه معروف‌تر از انتحار جاسوسان در تاریخ معاصر و در نقاط مختلف دنیا می پردازیم.

بن زیگیِر (Ben Zigier)

«بن زیگیر» (۱۹۷۶-۲۰۱۰)، یک شهروند اسراییلی-استرالیایی، افسر ارتش اسراییل و مامور موساد بود. او در زندان «آیالون» (Ayalon) در شهر رام‌الله سرزمین‌های اشغالی زندانی بود و ظاهرا در سال ۲۰۱۰ با دار زدن خود خودکشی کرد. او در زمان خودکشی در یک سلول فوق-امنیتی(که کلیه ابزارهای بالقوه خودکشی از آن خارج شده بود) نگهداری می شد. زیگیر یک زندانی فوق-امنیتی بود که در تمام طول زندانی بودنش با نام‌های مستعاری چون «آقای ایکس»، «سرکار ایکس» یا «زندانی ایکس» در تشکیلات امنیتی رژیم صهیونیستی به او اشاره می شد.

«بن زیگیر»؛ جاسوس دوتابعیتی موساد که خودکشی کرد

رسانه‌های اسراییلی از انتشار کوچک‌ترین جزییاتی درباره این شخص منع شده بودند و دولت رژیم صهیونیستی تنها بعد از این که شبکه تلویزیونی ABC استرالیا اقدام به انتشار گزارشی در مورد مرگ او کرد، دولت اسراییل هویت این جاسوس را تایید کرد.

«تِرِور بورمان» ، خبرنگار شبکه استرالیایی ABC ده ماه بعد از آن که در سفری به سرزمین‌های اشغالی در آپریل ۲۰۱۲، با اولین سرنخ این ماجرا رو به رو شد، گزارش را برای این تلویزیون آماده کرد. طبق یافته‌های او که از برنامه «خبرنگار خارجی» ABC پخش شد، «زندانی ایکس»، فردی دوتابعیتی اسراییلی-استرالیایی به اسم «بن زیگیر» بود که یک پاسپورت استرالیایی با نام «بن آلن» هم داشت.

به گزارش بورمان، زیگیر در زمان دستگیری، یک مامور موساد بود و در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۰ او را در حالی که خود را در سلول دار زده بود، یافتند. جسد او در قبرستانی یهودی در ملبورن استرالیا دفن شد. او که به یک خانواده یهودی معروف در استرالیا تعلق داشت، ۱۴ سال قبل از خودشکی خود، به سرزمین‌های اشغالی مهاجرت کرد و نامی اسراییلی برای خود برگزید؛ «بن آلون»

او در استرالیا دو نام مستعار دیگر، یکی «بن آلِن» و «بنجامین باروز» داشت.

در گزارش دیگری که در ۷ می ۲۰۱۳ از ABC پخش شد، بورمان اعلام کرد که زیگیر به واسطه «خرابکاری ناخواسته» در یک عملیات اطلاعاتی فوق سری با هدف بازگرداندن اجساد سربازان گم‌شده اسراییل در جریان تجاوز این رژیم به لینان در سال ۱۹۸۲، از سوی دستگاه اطلاعاتی این رژیم دستگیر و زندانی شده بود.

اوری ایلان (Uri Ilan)

اوری ایلان، افسر ارتش اسراییل و فرزند یک نماینده کنست این رژیم از حزب «ماپام» بود که در ۸ دسامبر ۱۹۵۴ به همراه ۴ نظامی دیگر اسراییل در خاک سوریه دستگیر شد. این تیم اسراییلی برای عملیات مخفی به ارتفاعات جولان سوریه رفته بود که در کمین ارتش سوریه افتاد. ایلان در ۱ ژانویه ۱۹۵۵ دست به خودکشی زد.

گرچه مطبوعات اسراییلی در یک موج رسانه‌ای دولت وقت سوریه را به شکنجه این افسر اسراییلی متهم کردند، ولی تیمی از سازمان ملل که برای بررسی به سوریه اعزام شد، اعلام کرد که هیچ اثری از شکنجه یا آزار بدنی روی جنازه او کشف نکرد. طبق بررسی همین تیم سازمان ملل، او با یک نوار پارچه‌ای که از روکش بالش خود درست کرده بود، خود را حلق‌آویز کرد.

ایلان ۹ یادداشت از خود در سلول محل نگهداریش به جا گذاشت که یکی از آن‌ها در بین اسراییلی‌ها خیلی معروف شد. او در این یادداشت به عبری نوشته بود: "من خیانتی نکردم. من خودکشی کردم.»

تژوستولف مولاند (Tjostlov Moland)

تژوستلوف مولاند (۱۹۸۱-۲۰۱۳)، افسر سابق ارتش نروژ و پیمانکار امنیتی در می ۲۰۰۹ توسط دستگاه امنیتی جمهوری دمکراتیک کنگو (DRC) به همراه همکار خود «جوشوا فرنچ» به اتهام جاسوسی برای نروژ و کشتن راننده خود دستگیر شدند.

در ۱۸ آگوست ۲۰۱۳، هم‌سلولی مولاند، جوشوا فرنچ او را در دستشویی سلول مرده یافت.

تژوستولف مولاند؛ جاسوس نروژی که در کنگو خودکشی کرد

یک روز بعد از مرگ او، روزنامه انگلیسی گاردین نوشت که" مرگ او حتی انتخابات پیش رو در نروژ را در مطبوعات نروژی تحت‌الشعاع قرار داد. "

دولت نروژ همان روز یک تیم ۴ نفره جنایی را برای بررسی مرگ او به کنگو فرستاد. مقامات کنگویی و این تیم ۴ نفره آسیب‌شناس جنایی در ۲۸ آگوست ۲۰۱۳ در کنفرانس خبری اعلام کردند که بر اساس شواهد و بررسی‌های انجام گرفته، مرگ مولاند یک خودکشی بوده است.

مولاند(چپ) و همکارش جوشوا فرنچ در دادگاه

لری وو-تای چین (Larry Wu-Tai Chin)

لری چین (۱۹۲۲-۱۹۸۶)، مترجم زبان چینی سرویس رسانه‌ای خارجی سیا بود. او به اتهام انتقال اسناد طبقه‌بندی شده آمریکا به دولت جمهوری خلق چین از ۱۹۵۲ تا ۱۹۸۵ توسط FBI دستگیر و در دادگاه محکوم شد.

او در جریان جنگ کره در ابتدای دهه ۱۹۵۰، مترجم زبان چینی ارتش آمریکا بود و در همان زمان در پیوند با سرویس جاسوسی جمهوری خلق چین قرار گرفت. طبق گزارش‌های منتشر شده، او در این مقطع اطلاعات اسرای جنگی چینی را که توسط ارتش آمریکا، کره جنوبی و سایر نیروهای متحد با آمریکا دستگیر شده بودند، به چینی‌ها می داد. لری اطلاعاتی را که به عنوان مترجم از اسرای چینی می گرفت به صورت ناقص یا گمراه‌کننده در اختیار آمریکایی‌ها می گذاشت تا نتوانند بهره زیادی از این اطلاعات ببرند. بسیاری از نیروهای چینی اسیرشده که زبان به همکاری باز می کردند و اطلاعات حساس نظامی را فاش می نومدند، قصد داشتند به کره جنوبی پناهنده شوند. لری چین اسامی همین افراد را که حاضر به همکاری با آمریکایی‌ها می شدند، به سرویس جاسوسی چین می داد و دولت چین هم در مبادلات اسراء، آزادی این افراد را در اولویت درخواست مبادله قرار می داد.

لری بعد از خدمت نظامی در ارتش آمریکا، تقاضای پیوستن به سیا را داد و تقاضای او مورد پذیرش قرار گرفت. او از این مقطع(۱۹۵۲) تا زمان دستگیری در ۱۹۸۵، به صورت مداوم با تشکیلات جاسوسی جمهوری خلق چین کار می کرد.

درست روزی که قرار بود او در دادگاه حاضر شود(۲۲ فوریه ۱۹۸۶) تا حکم نهایی برایش صادر گردد، وقتی نگهبانان به سراغش در سلول رفتند، او را مرده یافتند، در حالی که کیسه‌ای پلاستیکی به دور سر و صورت خود پیچیده بود و خفه شده بود.

هیو فرنسیس رِدموند (Hugh Francis Redmond)

هیو ردموند یک افسر چترباز سابق ارتش آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم و جاسوس سیا که در قالب فروشنده ماشین‌های ساخت بستنی در شانگهای چین، علیه دولت کمونیست این کشور جاسوسی می کرد، زمانی که قصد بازگشت به آمریکا با کشتی را داشت، توسط دستگاه اطلاعاتی چین بازداشت شد.

او ۲۰ سال را در زندان به سر برد تا این که در ۱۹۷۰ در زندان جسد او را پیدا کردند. دولت چین اعلام کرد که او در ۱۳ آپریل ۱۹۷۰ با بریدن مچ دست خود، دست به انتحار زد. چینی‌ها جسد او را سوزاندند و خاکستر او را به ایالات متحده تحویل دادند.

نورمن جی. ریز (Norman J. Rees)

نورمن ریز(۱۹۰۶-۱۹۷۶) یک مهندس نفت ایتالیایی-آمریکایی بود که جاسوس دوجانبه سرویس جاسوسی اتحاد شوروی و FBI آمریکا محسوب می شد. او بعد از انتشار مقاله‌ای در روزنامه آمریکایی «دالاس تایمز هرالد» در ۱ فوریه ۱۹۷۶، که هویت جاسوسی او را افشاء می کرد، دست به خودکشی زد.

ماریا دوبرووا (Maria Dobrova)

ماریا دوبرووا (۱۹۰۷-۱۹۶۲)، افسر اطلاعات نظامی، سروان ارتش سرخ اتحاد شوروی و افسر اداره مرکزی اطلاعات ارتش شوروی (GRU) بود که سال‌ها با هویت جعلی در خاک ایالات متحده برای اتحاد شوروی جاسوسی می کرد.

دوبرووا که در سال ۱۹۵۴ با هویت «گلن مورِرو پوتسکی» وارد آمریکا شد، توانست در عرض چند سال، چندین سالن زیبایی و تناسب اندام در نیویورک ایجاد کند. سالن‌های زیبایی او مشتریانی از بین همسران سیاستمداران رده بالای ایالات متحده به خود جلب کرد و او در طول دوران فعالیت جاسوسی خود توانست چندین نفر را برای جاسوسی برای شوروی جذب کند.

در نهایت، «دمیتری پولیاکوف»، جاسوس روس تباری که برای آمریکایی‌ها کار می کرد، اطلاعات جاسوسی دوبرووا را به FBI داد.

وقتی ماموران FBI برای دستگیری او وارد هتل محل اقامتش در شهر شیکاگو شدند، ماریا مقاومت کرد و خود را تسلیم نکرد و در نهایت خود را از بالکن هتل پایین انداخت و کشته شد.


منابع:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/israel/۷۸۴۴۶۰۷/Israel-gripped-by-identity-of-Prisoner-X.htm

http://www.nytimes.com/۲۰۱۳/۰۲/۱۳/world/middleeast/australian-report-unveils-israels-prisoner-x.html?_r=۰

https://web.archive.org/web/۲۰۱۱۱۲۲۱۰۸۱۸۱۷/http://dover.idf.il/IDF/English/about/History/۵۰s/۱۹۵۵/۱۳۰۱.htm

http://www.jpost.com/Features/In-Thespotlight/This-Week-in-History-I-didnt-betray-my-country

https://www.theguardian.com/world/۲۰۱۳/aug/۱۸/norwegian-jailed-congo-dies-prison

https://uk.reuters.com/article/uk-congo-democratic-norway/norwegian-man-jailed-for-congo-murder-found-dead-in-prison-cell-idUKBRE۹۷H۰ER۲۰۱۳۰۸۱۸

http://articles.latimes.com/۱۹۸۶-۰۲-۲۱/news/mn-۱۰۲۴۷_۱_cia-offices

https://www.upi.com/Archives/۱۹۸۵/۱۲/۰۶/CIA-China-specialist-Larry-Wu-Tai-Chin-made-more-than/۵۵۷۸۵۰۲۶۹۳۲۰۰

https://nypost.com/۲۰۰۰/۰۵/۲۹/forgotten-hero-may-be-honored-after-۵۰-years

http://www.nytimes.com/۱۹۷۶/۰۳/۰۱/archives/alleged-exagent-reported-suicide-former-mobil-oil-engineer-linked.html

https://wikivisually.com/wiki/Maria_Dobrova

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 47
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 44
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  بی بی سی گرا می دهد.. اصلاح طلبان پیگیری می کنند....مشکلات ملت هم اولویت اخر است..
  • IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   8 18
   عزیزم
  • IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   33 17
   کشورهای غربی الگوی شما هستند؟
  • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   35 14
   اصلاح طلبان در این وضعیت مثل همیشه با ملت دشمنی کرده و یاس و ناامیدی را به مردم منتقل می کنند رئیس جمهور ما اول باید توی دهن اصلاح طلبان و روزنامه ها و سایت های زنجیره ای آنها بزند تا بلکه بشود یاس و ناامیدی را از جامعه اسلامی دور کرد و جوانان بشاش و برومند در این کشور به اندازه کل جهان اسلام پرورش داد انشاالله
 • سید IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  58 33
  ما داریم از دولت امام زمانی جمهوری اسلامی حرف می زنیم، نباید این حکومت رو با اسرائیل و کنگو مقایسه کنیم
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  57 64
  بهتر خودش رو کشت ! هم دنیاش رو نابود کرد هم اخرتش رو سزای وطن فروشی
  • IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   12 8
   اره تو راست میگی
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  52 58
  کاملا مشخص است که این شخص اطلاعاتی داشته و توسط عده ای نفوذی کشته شده تا مبادا این اطلاعات به دست نیروهای امنیتی بیفتد. اما این فرضیه که خود نیروهای اطلاعاتی او را کشته باشند مضحک است. چرا آنها باید یک جاسوس که پر اطلاعات است را به این راحتی از دست بدهند؟
 • طناز IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  53 51
  وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد
  • IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   27 22
   این نظر بی موقع و بی ربط اینجا مصداق بی بصیرتیه
  • IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   11 12
   به قیافه ش میاد آدم سلیمی بوده باشه، آخه چرا اینکارا رو می کردی؟
 • رضا IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  33 18
  اگر امکان خودکشی وجود دارد مسئولین زندانها چرا این موضوع را جدی نمی گیرند
  • IR ۱۶:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   31 11
   لباس رو پاره می کنند با اون طناب درست می کنند و محکم دور گردن خود می پیجند و چند گره می زنند وقتی چشم رو به سیاهی رفت طرف بی هوش میشود و می میرد خودم نمونه اش رو دیدم که با سیم رادیو این کار رو کرده بود روی زمین داخل سالن مرده بود
 • IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  44 52
  زر نزن مشرق
  • ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   47 29
   در رفتار سیاسیتان هم همین ادب را دارید. برایتان متافسم. برای خط فکریتان متاسفم.
 • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  40 36
  یه گزارش هم از قیمت ارز تو سایر کشورها بنویس که اوضاعشون شبیه ما باشه. همین استرالیا، نروژ و ... که نوشتی برای نمونه مورد خوبیه.
  • IR ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   8 13
   عزیز دل منی به قول خادمین حرمین کربلا حبیبی . عزیز دو دنیا شوید همه شما جوانان و انشاالله یک در این دنیا بکارید و هزار هزار در این دنیا و آن دنیا درو کنید به احترام رسول الله و اهل بیت بزرگوارش . یا علی (ع)
  • IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   18 8
   دولت منتخب شما اصلاح طلبان بهتر از این نمی شه
 • IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  36 29
  به عنوان یه استاد جامعه شناسی، ایشون چه نوع جاسوسی انجام داده بودند؟
  • IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   28 17
   اطلاعاتي را از مناطق مهم موشكي به بيگانگان منتقل كرده بود
  • IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   22 14
   روش کشت ترب فرنگی را داشته به غرب میفروخته.
 • IR ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  30 0
  بايد از زنداني امنيتي كه در حال بازجويي است، مراقبت ويژه بشه
 • AE ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  62 46
  ماله کشی از تخصصهای مشرقیان هست.جایی که به نفع باشه بازندانهای اسراییل وآمریکا مقایسه میکنین.اما هرگز حاضر نیستین به مردم توضیح درست بدین که چطور یک استاد محیط زیست به اطلاعات طبقه بندی دسترسی داشته یا اصلا چه نوع اطلاعاتی دردسترس ایشون بوده .افکار عمومی از این اقدام قانع نشدند البته برای کسی اگر مهم باشه.
  • IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   15 31
   اطلاعات منابع آبی ایران برای اثرگذاری آمریکاییها با هارپ
  • IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   5 21
   برای اثرگذاری آمریکاییها با هارپ ؟!!! شما که تا حالا می گفتید چیزی به اسم هارپ وجود ندارد و پایهء علمی ندارد و همش شایعات و خرافات است ! من یادم است چند ماه پیش که نورهای رنگی در آسمان ایران دیده می شد و بعدش زلزله می آمد مردم می گفتند هارپ است ولی تمام وبسایتها گفتند چیزی به نام هارپ وجود نداره و دروغه ! پس حقیقت داره و حرف وبسایتها دروغ بوده !
  • IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   13 1
   بنظرم منابع آبی ایران برای پانترکهای ترکیه وباکو اهمیت داره ولاغیر.....
  • IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   15 9
   همین مسئله آب رو شما اصلاح طلبان بهانه کردید و چنان فتنه ای بپا کردید که برجام را به ریش مردم مظلوم ما بستید و حتی نگذاشتید طی دو سال آب از دریای خزر و دریای عمان و خلیج فارس به کویر و فلات ایران برسد و 5 میلیون شغل ایجاد شود و این حرف شما همان گفته های رسانه های مزدور است که از سر صبح در موبایل ها پخش می کنند و بقدری مردم و جوانان بدون تفکر مثل طوطی آن را گفته اند که دارد حالم به هم می خورد آخه یک کم هم فکرتان را بکار بیندازید و ببینید چه چیزی را می خواهند لاپوشانی کنند که این همه روی این موضوع بی اهمیت دارند مانور می دهند . شب خوش بروید کمی هم برای شادی و خوشحالی مردم عزیزمان فکر و عمل کنید . (همه گروه ها )
  • IR ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
   12 3
   اونی که میگن هارپ روش تاثیر نداره زلزله است نه آب و هوا؛ چرا آنقدر خودتان را به ناکجا آباد می زنید؛ کسی نگفته هارپ وجود نداره فقط گفتن روی زمین لرزه ها بی تاثیره
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  28 32
  صددرصد معلومه که خودش رو کشته تو مملکت ما خیلی خوب با متهم برخورد میشه وهیچکس به فکر خودکشی نمی افته
  • رضا IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   27 17
   در بازداشت بودی یا خود مامور زندان هستی که اینقدر قاطع نظر میدهی
 • صرفا جهت اطلاع IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  44 37
  چرا همه جاسوس اسراییل هستن؟
  • IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   14 17
   حالا کی گفته فقط اسرائیل؟ چرا ذه‍ن شما اینقدر بسته است؟
 • رحمان IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  8 26
  همیشه متهمان خودکشی میشن
 • IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  7 20
  اتفاق می افتد ولی نه توی یک ماه چند تا !!!
 • IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  10 11
  فقط این مورد نیست. گزارشی تحت عنوان " پای درس استاد نفوذی" دانشگاه اص....منتشر شد که سایت ندای اصفهان هم امروز بازنشرش کرد و امیدوارم مشرق هم بازنشرش کنه. به این موردم بپردازید.امروز شبکه ای از اساتید ظاهر الصلاح اما نفوذی در دانشگاه ها جولان میدن. همشون باید یک به یک شناسایی و متلاشی شن. اسیر این جوسازیهای رسانه ای و مجازی نفوذیها هم نباید شد. اینا فقط هیاهو می کنند چون با این اقدام شبکه نفوذیها افشا شده و نگران شدن.
 • IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  4 2
  مشرق جان چرا نمونه های بی ربط می آوری؟ جرم فوق امنیتی این یارو را هم بگو. آنوقت مردم قضاوت کنند که مراقبت از چنین منبع اطلاعاتی مهمی خیلی مهم است و نباید مثل یک مجرم چک برگشتی با او با سهل انگاری برخورد می شد. اما آیا... سهل انگاری بود؟ سهل انگاری بود؟ سهل انگاری بود؟
 • BE ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  7 3
  آقا ممنون تا الان فکر میکرم اتفاقی نادر است اما الان فهمیدم که نه کلا زندانی امنیتی باید سریع خودکشی کنه بهتر از اینه که پاش به دادگاه و صدور حکم برسه . ممنون از برنامه خوبتان و با تشکر از همه دست اندرکاران . امیدوارم دست به تشت آب میزنید تشت شیر بشه .
 • AE ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  3 8
  اصلا متهمین امنیتی فوق العاده نظیر جاسوسان که اطلاعات مهمی هم دارند؛باید دست وپاشونو بهم زنجیر کنند؛ویه نفرم مراقب؛برا بقیه مجرمین زیاد مهم نیست!!ولی کلا حیف شد؛زود مرد.
 • IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  7 7
  من نمی دونم این همه ارزیابی و مصاحبه و فلان و بهمان و یه نفر میفرستند با 4 تا از دوستان کسی که می خواد دانشجوی امام صادق بشه 2 ساعت حرف بزنه و جد و بنجد ش رو در بیاره ، اینها پس چه مسخره بازی ه؟ به چه درد می خوره این کارها؟؟شما استادتون جاسوس ه! این مصاحبه ها فقط باعث نفاق می شه! فقط . در حالیکه خیلی راحت آقایون سیستم جاسوس پروری در سطوح اول مملکت مثل هسته ای و برجام دارند که به سادگی کل صنعت هسته ای ایران رو دادیم و هیچ تحویل گرفتیم.
 • IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  25 10
  تا دیروز حرف خودکشی میشد میگفتین طرف معتاد بوده الان میگین آیا اتفاقی نادر است؟
 • آرین IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  12 10
  من نمیدونم آخه یه کسی که کارش هیچ ربطی به سیاست نداره و فعال محیط زیست چطور میتونه جاسوس باشه که این بنده خدارو به این روز انداختید از روز قیامت بترسید که به خاطر این تتمت های بی رواتون سخت ازتون حسابرسی میکنن و به شدت عذاب میشید اگه راست میگید برید اون نجومی بگیران و دزد های بالایی رو دستگیر کنید
  • IR ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
   13 10
   یک جاسوس از شغل ها وعناوین مختلف برای پوشش استفاده میکند مگه یادتون رفته امثال کشمیری تا چه سطحی در نظام نفوذ کردن و دفتر نخست وزیری و حزب جمهوری اسلامی رو منفجر کردند یادتون رفته اعضای سازمان منافقین در زمان دستگیری برای اینکه تخلیه اطلاعاتی نشوند با سیانور خودکشی میکردند
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  15 17
  استاد دانشگاه امام صادق و جاسوس اسرائیل. نصصف وزارت امور خارجه دانشجویان ایشان بودند. مشرق جان در مورد کهریزک هم گفتند از مننژیت فوت کردند. مشرق انصاف داشته باش!
  • IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
   14 9
   شما هم انصاف داشته باش بله پیش اومده تا خود رئیس جمهورش هم جاسوس بوده چرا اینقدر آسوده از وضعیت فعلی آب و هوای ایران میگذرید؟ یکی هم میگفت موشک لازم نیست گفتمان کافیه!!! ما هم اکتفا کردیم یا ساده لوح بود یا خائن بود، اگر خائنین جولان نمیدادن وضعیتمون الان این نبود
 • DE ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  13 16
  متهم امنیتی ؟؟؟ حتما راز جفتگیری حیوانات ایران را به خارج گزارش میداده !!!
  • IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
   14 11
   امثال تو یکی بهتره ساکت شن برای اون بنی صدر بی همه چیز هم گفتن ان شاالله گربه بوده که عراقیها تونستن اینقدر پیشروی کنن، خود شما هوچی بازها هم احتمال قریب به یقین برای اقامت حاضرید مملکتتونو بفروشید انگار امثال شما رو ندیدیم
 • US ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  1 1
  نادر چیه؟ کاملا عادیه!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس