کد خبر 826712
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۳
نوزاد

در حالی که برخی بیمارستان‌ها تا تسویه حساب بیمار اجازه ترخیص نداده و به گروکشی برای دریافت کامل هزینه‌ها اقدام می‌کنند، سازمان نظام پزشکی و وکلا این اقدام را جرم و قابل پیگیری می‌دانند.

به گزارش مشرق، در برخی بیمارستان ها تا تسویه حساب صورت نگیرد اجازه مرخصی به بیمار داده نمی‌شود و این موضوع به معضلی سبب گشته است و با وجود غیرقانونی بودن این کار همچنان این موارد رخ می‌دهد:

 چندی قبل خانواده‌ای در یکی از بیمارستان‌های دولتی صاحب 3 فرزند شد. سه قلوها دو دختر و یک پسر بودند که به دلیل نارس به دنیا آمدنشان، تیم پزشکی مجبور به نگهداری آنها در بخش مراقبت‌های ویژه شد.

نوزادان حدود دو ماه در بیمارستان بودند تا عاقبت روز ترخیص فرا رسید و زمانی که پدر نوزادان مقدمات بازگشت فرزندان و همسرش را به منزل فراهم می‌کرد با برگه ترخیص و تسویه حساب بیمارستان مواجه شد.

نوزدان 3 قلویی که به علت ناتوانی مالی پدرشان، در گرو بیمارستان بودند

هزینه برای مردی که درآمدش تنها دستمزد کارگریش بود بسیار سنگین تمام شده بود بنابراین به بیمارستان اعلام کرد که توانایی پرداخت کامل هزینه را ندارد ولی این موضوع با مقابله واحد حسابداری و ترخیص مواجه شد.

پدر این نوزادان ادعا کرد که سرانجام  اعلام کردند با این بخشی که پرداخت کرده‌ای تنها می توانی دو فرزند دخترت را ترخیص کنی و پسرت تا تسویه حساب کامل نزد ما خواهد ماند همچنین در غیر این‌صورت نوزاد به بهزیستی واگذار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

فیلم/ تولد چهارقلوهای اصفهانی

فاکتورسازی جعلی برای خالی کردن جیب بیماران

پدر به هر دری زد تا فرزندش را به خانه و آغوش مادر بازگرداند ولی نتیجه‌ای حاصل نشد. پدر سه قلوها عاقبت با پیگیری‌ها و تماس با مسئولان این بیمارستان دولتی موفق شد نوزادانش را به آغوش مادر برساند. مسئولان بیمارستان ماجرای گرو کشی نوزاد را تکذیب کرده و اعلام کردند بقیه هزینه‌ها را دریافت نخواهند کرد ولی به راستی مسئولان بیمارستان‌ها اعم از خصوصی یا دولتی مجوز چنین اقدامی را دارند؟

*گروکشی بیمار برای تسویه حساب مصداق بازداشت بدون مجوز 

در این زمینه ترک همدانی، وکیل پایه یک دادگستری گفت: هیچ بیمارستان و مراکز درمانی مجوز گرو کشی بیمار تا زمان تسویه حساب را بر اساس قانون ندارد. درباره حقوق اطفال، گروگان گیری و بازداشت اطفال قوانین خاص خودش را داریم و موارد این چنینی مصداق نوعی بازداشت بدون مجوز است و عمل مجرمانه به شمار می‌رود.

وی افزود: حتی تهدید خانواده بیمار در چنین مواردی حتی اگر به صورت قطعی نیز چنین اقدامی انجام ندهند جرم به شمار رفته و نوعی عمل مجرمانه است.

محمد جهانگیری معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام‌پزشکی در ارتباط با بروز چنین مواردی و در واقع گروگانگیری بیمار تا تسویه‌حساب کامل در بیمارستان‌ها گفت: از لحاظ اخلاقی و قانونی این مسئله درست نیست و نوعی تخلف به شمار می‌رود، البته چنین مواردی بسیار نادر است. 

وی افزود: در مورد این نوزاد به دلیل اینکه در بخش‌ مراقبت‌های ویژه (ان آی سی یو) بوده و نوزادان نیز سه قلو بوده‌اند، هزینه‌ها بالاتر بوده ولی به طورکلی در چنین مواردی تخفیف داده شده و مددکاری بیمارستان نیز در موارد خاص اقدامات خاص را انجام می‌دهد. 

وی با تأکید بر اینکه وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی چنین مواردی را رصد می‌کنند، گفت: بیمارستان‌ها به هیچ عنوان اجازه گروکشی بیمار را برای تسویه‌حساب ندارند و شاید چنین مواردی شخصی بوده و تنها به صورت گفتمان باشد، البته موارد گفتمانی نیز تخلف به شمار رفته و قابل پیگیری از جانب وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی است. 

معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی با تأکید بر اینکه دستورالعمل‌ها در این زمینه به ویژه در بخش دولتی مشخص است، گفت: جدایی نوزاد از مادر از لحاظ قانونی و اخلاقی به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست و حتی گفتمان آن نیز تخلف به شمار می‌رود و مردم می‌توانند چنین مواردی را جهت پیگیری به وزارت بهداشت جهت پیگیری اعلام کنند. 

* با تخلفات برخورد قانونی می‌کنیم

ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت در مورد تسویه حساب بیمارانی که از لحاظ مالی شرایط مناسبی ندارند، اظهار داشت: به هیچ وجه موضوع گروگان‌گیری در بیمارستان‌ها را تأیید نمی‌کنم و از این اصطلاحات استفاده نمی‌کنیم؛ چرا که این مسئله وجود خارجی عینی ندارد و در بیمارستان‌های دولتی فرانشیز قانونی 5 درصد برای بیمه‌شده‌های روستایی و 10 درصد برای بیمه‌شده‌های شهری است.

وی گفت: اگر بیماری این مبلغ را نداشته باشد، به شرط اینکه مشخص شود فرد نیازمندی است از طریق مددکاری بیمارستان و کمیته امداد به او کمک می‌شود ولی اگر جایی ادعای گروگان‌گیری باشد، تخلف بوده و ما برخورد قانونی می‌کنیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
  19 1
  بعدمیگن بچه دار بشید وقتی همکاری نمیکنن وقتی هرزایمانی 5میلیون هست وقتی پزشک تا زیر میزی نگیره به اتاق زایمان نمیره !!
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
  8 1
  کلا کشور به شیوه تگزاسی اداره میشه
 • IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
  6 3
  ای بابا با یک هفت تیر رئیس بیمارستان را تهدید می کردی کی به کیه چند بار که این اتفاق افتاد دیگه پول زور نمی گیرند
 • IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۰
  12 0
  خدا به داد ضعیفان و فقرا و مستمندان بیفتد دراین شهر شلوغ فقط پول حرف آخررامیزند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس