خبر ویژه

یکی ازسران فتنه که نقش مهمی درالقای خوش‌بینی به آمریکا و غرب وکشاندن دولت به ورطه ناکارآمدی و بی‌عملی داشت،اکنون از پذیرش مسئولیت عملکرد دولت شانه خالی می‌کندو نارضایتی مردم رابه حاکمیت نسبت می‌دهد.

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:

محمد خاتمی به بهانه حادثه کشتی سانچی و لزوم پیگیری قصور و تقصیرهای احتمالی نوشت: چنین انتظاری درمورد حوادثی که پیش از این رخ داد وجود دارد. در چندین شهر کشور تظاهراتی صورت گرفت، در فضایی که کمبودها و نارسایی‌ها در عرصه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و طبیعی فراوان است و انتظارهایی که نوعاً به حق است، ولی برآوردن آنها بخشی بیرون از قدرت مسئولان و بخش دیگر ناشی از ضعف‌های ساختاری و رفتاری و سیاست‌ها و رویکردهایی است که همه دستگاهها باید سهم خود را در قصور و تقصیر بپذیرند و بخصوص باید فضایی فراهم آید که مردم بتوانند خواستها و مطالبات خود را با امنیت و حتی بدون لکنت بر زبان آورند و دستگاههای مسئول را ملزم به پاسخگویی و اصلاح بینش‌ها و روش‌ها و نیز برنامه‌ریزی سنجیده برای حل مشکلات کنند و نهادها و دستگاههای مسئول نیز به‌جای تحقیر مردم و نمک پاشیدن بر زخم‌های آنان با هدف سیر به سوی همبستگی اجتماعی و ملی به شناخت مشکلات و دردهای مردم و نیز اطلاع‌رسانی درست بپردازند.


وی می‌افزاید: در این شرایط فاجعه است که اگر گروه‌های اجتماعی و کسانی که درد و مطالبه‌ای دارند و حتی معترض‌اند به ‌درستی دیده نشوند و حتی گاه آشوب‌گر و اغتشاش‌گر به‌حساب آیند.


رهبر انقلاب به صراحت می‌گویند که مطالبات مردم (و احیاناً) نارضایتی آنان را باید به‌حساب آورد و در عرصه بروز حوادث، میان آنان که تحت تأثیر احساسات، رفتاری نادرست داشته یا شعار تندی داده‌اند، با آنان که از مردم و مطالبات آنان سوء‌استفاده کرده، بر طبل خشونت و تخریب و حرکت بر اساس برنامه‌های مخرب خواستاران فروپاشی و از هم پاشیدگی اجتماعی کوبیده‌اند تفاوت و تمییز قائل شد.حکومت باید بیش از هر بخش دیگری از جامعه ایفای مسئولیت و نقش کند. باید از تنگناها و بحران‌ها با تدبیر گذر و مسیر حل و فصل بنیادین مسائل جامعه را هموار کرد.


خاتمی کمترین اشاره‌ای به مسئولیت دولت و قصور و تقصیرهای آن در انکار مطالبات اقتصادی و معیشتی مردم نکرد و این درحالی است که مسئولیت اجرایی برعهده دولت است، اما برخی دولتمردان، با انکار مشکلاتی مانند بیکاری و گرانی و رکود، نمک بر زخم مردم می‌پاشند بدون اینکه در طول ۴ سال گذشته حتی یک بار هم ازسوی امثال خاتمی مورد نقد و انتقاد قرار گیرند.


درحقیقت طیف اصلاح‌طلبان که دست‌اندرکاران آن بارها دولت را «رحم اجاره‌ای» خود معرفی کرده‌اند، به عنوان خط‌دهندگان و تامین‌کنندگان فکری و مدیریتی دولت، مسئولیت اصلی را در انحراف گفتمانی دولت به سمت خوش‌گمانی محض به غرب و بی‌اعتنایی به مشکلات زندگی مردم داشته‌اند اما اکنون خاتمی به جای آوردن عذر تقصیر و اذعان به اینکه آدرس داده شده درباره اعتماد به آمریکا و اروپا غلط بوده و عقیم از کار درآمده سعی می‌کند حاکمیت را متهم ناکارآمدی‌ها نشان دهد؛ که این نیز نشان از بی‌صداقتی و دورویی خاتمی دارد. در همین حال طیف نمایندگان منسوب به اصلاح‌طلبان نیز ترجیح می‌دهند در قبال عملکرد ضعیف دولت سکوت کنند که موجب نارضایتی مضاعف مردم می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • رضا سین IR ۰۵:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
  1 0
  باز روباه مکار از لونه بیرون اومد .مرگ بر منافق مرگ بر ضد ولایت فقیه
 • اسوار IR ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
  0 0
  یعنی کیهان می فرمایند که ریس جمهور تو این مملکت اختیار داره اصلا؟!!!!
 • IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
  0 0
  واقعیت اینه که از نظرم کن اصلاح صلبا و اصولگراها دو روی ی سکه اند و هیچ کدامشان توانایی درست اداره کشور رو ندارن
 • IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
  1 0
  نه همه اصلاح صلبان و نه همه اصولگراها بد هستتند اما اکثرا ضعیف هستند در مدیریت
 • IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
  1 0
  خدایا خداوندا این ملت بیچاره بادادن هزاران شهید از چنگ رژیم فاسد پهلوی خلاص شدند غافل از آنکه شاهزادگانی به نام اصلاح طلبان ظهور کردند و هرروز به بهانه ای با ایجاد آشوب و بلوا و جاسوسی و نفاق وهل دادن مردم به دامان غربی ها و نوکری اروپایی ها روز خوش را از مردم گرفته اند ...مردم متدین از نظر این جرثومه های خیانت ،فقط باید شهید و مجروح بدهند و همیشه بدهکار باشند و هیچ حرفی در مخالفت با آنان نزنند چون تندرو و دیکتاتور هستند از نظر آنها آزادی فقط در لخت بودن و سگ بغل کردن و بی بند و باری و پارتی و ...خلاصه میشود و آزادی بیان فقط در جهت مخالفت با دین معنا دارد!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس