زنگنه آخوندی

در هشت روزی که تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک برای پیگیری این حادثه و نجات احتمالی جان دریانوردان ایرانی در جریان بود، وزیر نفت و وزیر راه و شهرسازی ازنظرها غایب بودند.

سرویس سیاست مشرق - ۳۰ نفر از هم‌وطنان در سانحه نفت‌کش ایرانی در سواحل شرقی چین جان خود را از دست دادند؛ اما دو وزیری که مسئولیت مستقیم در این حوزه داشتند، بازهم در شرایط حساس خود را از افکار عمومی، پنهان کردند.

نفت‌کش ۲۷۴ متری متعلق به ایران روز شنبه ۱۶ دی بر اثر برخورد با یک فروند کشتی فله‌بر هنگ‌کنگی در سواحل شرقی چین منفجر شد و پس از هشت روز، یکشنبه این هفته زیرآب فرورفت تا همه ۳۰ دریانورد ایرانی آن جان خود را از دست دهند و کشورمان غرق ماتم شود.

در هشت روزی که تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک برای پیگیری این حادثه و نجات احتمالی جان دریانوردان ایرانی در جریان بود، بیژن زنگنه وزیر نفت و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ازنظرها غایب بودند. وزیر نفت به علت آن‌که مسئله صادرات نفت و میعانات گازی در حوزه مستقیم او است و وزیر راه و شهرسازی ازآنجاکه بخش دریانوردی کشور زیرمجموعه وزارت متبوع او قرار دارد، در این حادثه، مسئولیت مستقیم داشتند.

بااین‌حال، دولت ترجیح داد علی ربیعی وزیر کار را به‌عنوان مسئول پیگیری این حادثه به چین اعزام کند درحالی‌که اقتضا می‌کرد وزیر نفت یا وزیر راه که مسئولیت مستقیم با موضوع داشتند برای این مأموریت انتخاب می‌شدند. بااین‌حال عدم انتخاب زنگنه و آخوندی برای پیگیری حادثه نفت‌کش از سوی هیئت دولت، نافی مسئولیت حقوقی این دو وزیر در قضیه مذکور نبود.

حداقل کاری که آخوندی و زنگنه می‌توانستند انجام دهند اما انجام ندادند ابراز همدردی با خانواده‌های نگران ۳۰ دریانورد ایرانی بود؛ اما این دو وزیر نشان داده‌اند که هیچ‌گاه حاضر نیستند مسئولیت حوادث زیرمجموعه دستگاه خود را بپذیرند. آخوندی در ۵ سال گذشته همه مشکلات حوزه‌های مسکن و راه را به دولت قبل حواله داده و در سانحه تصادف قطار تبریز-مشهد در سال گذشته نیز با سخنان ناپخته‌اش درباره بیمه بودن افراد فوت‌شده، موجب جریحه‌دار شدن احساسات مردم تبریز شد.

او در جریان زلزله اخیر در کرمانشاه نیز به وظیفه خود عمل نکرد و درحالی‌که باید به‌عنوان اولین مسئول به مناطق زلزله‌زده می‌رفت، ازنظرها غایب بود. او حتی در مسئله میزان خسارت مسکن مهر کرمانشاه نیز با سکوت خود، فضا را برای خلاف‌گویی برخی مسئولان دولتی مثل اسحاق جهانگیری مهیا کرد.

در ماجرای اخیر حادثه نفت‌کش هم آخوندی خود را پنهان کرده بود اما به قلم‌فرسایی در رسانه‌های زنجیره‌ای علیه جریان‌های سیاسی منتقد دولت مشغول بود و آن‌ها را متهم آشوب‌های اخیر در کشور معرفی کرد.

بیژن زنگنه نیز در دوره دولت‌های یازدهم و دوازدهم هیچ‌گاه مسئولیت نارسایی‌های مدیریتی حوزه نفت را قبول نکرده و هنوز هم بعد از پنج سال، دولت قبل را مقصر معرفی می‌کند. زنگنه بعد از دو دهه هنوز قصور یا تقصیر خود در بزرگ‌ترین پرونده فساد کشور یعنی کرسنت را نپذیرفته و آسمان‌وریسمان می‌بافد. در حوادث مکرر آتش‌سوزی در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و حفاری نفت، زنگنه به‌جای تبیین مشکلات، به منتقدان سیاسی دولت حمله می‌کند.

اما در قضیه اخیر نفت‌کش، زنگنه از دیده‌ها پنهان ماند و مردم چشم‌به‌راه ماندند تا مشخص شود میزان خسارت کشور از آتش گرفتن این نفت‌کش چقدر بوده است. بااین‌حال، زنگنه در یک هفته اخیر در مراسم سالگرد هاشمی رفسنجانی شرکت کرد و از حمایت رفسنجانی از تکنوکرات‌ها سخن گفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 2
 • علی IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
  69 1
  شاید این رفته باشند خارج تا سری به بستگان های خود بزنند به اینها چه مربوط که کشتی سوخت و سرنشینانش کشته شدند بچه های اینها که نبودند تا خودشان را به آب و آتش بزنند
  • IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
   9 0
   افرین
  • فرمخوسی IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
   0 34
   شایی هم نرفته باشند چرا تهمت میزنی مسخره. من خودم فامیل دارم تو آمریکا اما نرفتم اون هم میاد ایران اما به من سرنمیزنه
  • IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
   0 4
   بگو به خدا
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
  41 2
  من هر چه فکر میکنم علت اینکه این دولت باید پاسخگو باشد را نمیفهمم؟ وقتی همه نهاد ها و جناح های کشور از تو حمایت میکنند، روزنامه های اصلاح طلب برایت به به و چه چه میکنند. مرجع تقلید برایت فتوی میدهد مجلس اصولگرا با سکوت حمایت میکند، شورای نگهبان تاییدت میکند فرمانده سپاه دست گردن وزیر خارجه ات میاندازد و می گوید ما هر دو یک چیز میگوییم، با لطایفی اعتراض مردمی مصادره میشود و... چرا چرا چرا چرا این دولت باید پاسخگو باشد؟اصلا باید به چه کسی پاسخگو باشد؟
  • IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
   15 0
   در همه حال باید به کدخدا پاسخگو باشد
 • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
  23 0
  من موندم بعد از اجرای برجام و رفع برخی تحریم ها ما هنوز کشتی هامون باید با استفاده از فساد اداری کشورهایی مثل پاناما یا حالا تلخش نکنیم کشورهای جهان چندمی و فقیری مثل اونا که پولش میره تو جیب رئیس جمهورش نه خزانشون، با پرچم این دست کشورها باید هنوز نفت بفروشیم؟ این برجام پس چه غلطی داره می کنه!!! این وسط دوباره چه کسی داره از پول دلالی و واسطه گری بین پاناما و ما بهرمند میشه. ا
  • IR ۲۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
   0 1
   بی سواد بیش از ۷۰ درصد تجارت دریایی تحت عنوان پرچم پاناماست! پاناما یکی از بهترین استاندارد های جهانی تجارت دریاییست!
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
  26 0
  شما را به خدا اسم این 2 نفر را نیاورید که حالم دگرگون می شود .
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
  32 0
  خدا از سر نمایندگانی که اینها رو تایید کردن نگذره که
 • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
  42 0
  مردم احساس که بدون آینده نگری میرن به غارتگران رای میدن عاقبتش همینه
  • محموداعرابی IR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
   2 0
   مابه نمایندگانی رای دادیم که به این افراد رای اعتماد دادند.
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
  0 52
  موشک خوردن تقصیر اینهاست؟
 • DE ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۶
  49 0
  ظریف که برای برجام تا آن سر دنیا می‌رود و مذاکرات متعددی انجام می دهد که آخرش هم با یاوه گویی آمریکایی ها همراه می شود. در تمام طول حادثه کشتی سکوت کرد . چرا چین را برای کمک تحت فشار نگذاشت ولو که کمک آنها به نتیجه نمی رسید ..