کد خبر 820381
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۰
فیلم/ پیدا شدن اولین جسد نفتکش ایران

امروز یک ملت به شدت دل نگران سرنوشت عزیزان دریادل خود است که بی ادعا و بی منت هزاران کیلومتر دور از وطن در لباس خدمت، دچار سانحه ای دهشتناک شده اند.

به گزارش مشرق، «کورش شجاعی» در یادداشت روزنامه «خراسان» نوشت:

۹ روز است که نفتکش ۱۶۰ هزار تنی ایران در آب های شرق چین همچنان در شعله های آتش می سوزد. از ۱۶ دی تا لحظه نوشتن این مطلب گاه شعله های آتش مقداری فروکش کرده و گاه به خاطر انفجارهایی که رخ داده، دوباره شعله های مهیب آتش از نقطه دیگری از نفتکش «سانچی» زبانه می کشد. براساس خبرهای اعلام شده میعانات گازی، محموله اصلی این نفتکش بوده و این خود از عمده ترین علل وقوع انفجارهای متعدد شمرده می شود. مجموعه ای از عوامل باعث شده به جز یک پیکری که چند روز پیش از روی آب های خروشان و دو پیکری که روز گذشته از روی کشتی پیدا شد از سرنوشت ۲۹ خدمه عزیز دیگر این نفتکش غول پیکر (تا لحظه تنظیم مطلب) هیچ خبری به ما نرسیده باشد.

این فقط خانواده های محترم دریادلان دچار این حادثه دلخراش نیستند که از لحظه اول شنیدن خبر برخورد کشتی فلّه بر چین با نفتکش ایرانی، تمام لحظات زندگی این روزهای شان پر از دلهره و اضطراب و نگرانی است بلکه امروز یک ملت به شدت دل نگران سرنوشت عزیزان دریادل خود است که بی ادعا و بی منت هزاران کیلومتر دور از وطن در لباس خدمت، دچار سانحه ای دهشتناک شده اند. 

انتظار مردم

اگرچه مسئولان شرکت ملی نفت می گویند علاوه بر پیگیری های مستمر، مدیران ارشد این شرکت روزانه دو بار در جمع خانواده های این عزیزان حاضر می شوند و به تشریح وضعیت و اقدامات انجام شده می پردازند، رئیس جمهور محترم نیز (هر چند کمی دیر) وزیر کار را به ماموریت ویژه رسیدگی و پیگیری این حادثه گمارده و براساس خبرهای اعلام شده امروز (یک شنبه) تکاوران اعزامی کشورمان نیز قرار است در عرشه نفتکش حادثه دیده حاضر شوند و همچنین وزیر امور خارجه نیز دیروز با وزیر خارجه چین درباره برجام و این حادثه گفت و گوی تلفنی داشته اما به نظر می رسد لااقل برخی اقدامات آن گونه که انتظار می رفت و ضرورت داشت سریع و به هنگام انجام نشد به عنوان مثال دستگاه دیپلماسی کشورمان نباید دیروز و پس از گذشت یک هفته از بروز این سانحه جانگداز در سطح وزیر اقدام  و به  گفت و گوی تلفنی بسنده می کرد بلکه به این مهم باید همان روز اول حادثه پرداخته می شد، اعزام مسئولان و تکاوران نیز باید خیلی زودتر شکل عملیاتی و اجرایی به خود می گرفت و البته رسانه ملی و دیگر رسانه ها نیز باید بسیار پررنگ تر و جدی تر به این موضوع مهم می پرداختند تا شاید چینی های «نمک نشناس» که براساس داده های خبری لااقل تا سه یا چهار روز ابتدایی حادثه قصور و اهمال و تعلل جدی در اطفای آتش داشتند و گویا فقط روزها برای مهار آتش اقدام می کردند و شب ها از عملیات اطفا خبری نبوده است کمی بیشتر به خود می آمدند و به وظیفه وجدانی، انسانی و البته قانونی خود (که طبق کنوانسیون های بین المللی و قوانین دریاها مسئول مستقیم رسیدگی و امدادرسانی در این گونه حوادث، کشوری است که حادثه در آب های آن به وقوع پیوسته) جدی تر عمل می کردند.

(دعوت ایران از شناور آتش خوار ژاپنی برای امدادرسانی شاهد روشنی بر کوتاهی چینی هاست) و همان طور که در همان روز اول به کمک کشتی فله بر خود شتافتند به تمام وظایف خود در مقابل اطفای آتش و نجات جان خدمه نفتکش ایرانی عمل می کردند، گرچه برخی مقامات چین یعنی همان کشوری که سال هاست از قِبَل تحریم های ظالمانه و ناجوانمردانه آمریکا از یک سو و تحقق نیافتن اقتصاد مقاومتی از سوی دیگر، سود صدها میلیارد دلاری از صادرات کالاهای نامرغوب و کمتر مرغوب به کشورمان به جیب زده، مدعی اند که تمام تلاش خود را برای اطفای شعله های آتش نفتکش ایرانی انجام داده اند، اما لااقل تا چند روز گذشته خبرهایی که می آمد از قصور و تعلل و اهمال جدی طرف چینی که وظیفه اصلی امداد برعهده اوست حکایت می کند و آن هم به بهانه هایی از قبیل ریسک بالای نزدیک شدن به نفتکش به دلیل احتمال وقوع انفجارهای مجدد، پراکندگی آلودگی های سمی در نزدیکی نفتکش و بدتر از همه این که گفته می شود چینی ها به دلیل جلوگیری از انتشار «لکه نفتی»! در دریا ترجیح می دادند که محموله کشتی بسوزد و تمام شود تا هم از آلودگی دریا جلوگیری شود و هم امدادرسانان را خطری تهدید نکند!

تحریم کالاهای چینی 

اگر این گفته ها و شنیده ها درست باشد وای به حال «وجدان چینی». به هر صورت اگر خبرهای این چنینی درباره تعلل و قصور چینی ها در امدادرسانی به خدمه عزیز نفتکش ایرانی صحت داشته باشد، مردم حق دارند از «نمک نشناسی چینی» و از آن بالاتر از «نامردی چینی» سخن ها بگویند و از مسئولان به خصوص از دستگاه دیپلماسی و دستگاه قضایی انتظار پیگیری داشته باشند که اگر قصور و تقصیر نیروهای امدادی چینی در تداوم شعله کشیدن آتش و انفجارها ثابت و مسجل شد این موضوع را از طریق دادگاه ها و سازمان های بین المللی با جدیت مطرح و تا حصول نتیجه و پاسخ گو کردن چین پیگیری کنند و در این ماجرا مسائل و روابط سیاسی و حتی «برجامی» بین دو کشور مانع ایجاد نکند.

اگر قصور چینی ها اثبات شود کار دیگری که می توان انجام داد منع واردات کالاهای چینی توسط دولت و تحریم مصرف کالای چینی توسط مردم است.

امید است اکنون که «جعبه سیاه» نفتکش پیدا شده هر چه سریع تر علت و مقصر برخورد کشتی چینی با نفتکش ایرانی که از جمله حوادث نادر محسوب می شود مشخص شود و از آن مهم تر هر چه زودتر سرنوشت دریادلان عزیزمان برای خانواده های محترمشان و همچنین مردم ایران روشن شود.

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  مردم محترم ایران لطفا بیایید کالای چینی رو تحریم کنیم
  • مجتبی IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
   38 47
   بعدش از کجا کالا وارد کنیم؟اروپا یا آمریکا؟ مگر در دنیا کالای غیر چینی وجود دارد؟از گوشی اپل تا انواع یخچال و تلویزیون ستخت چین است.
  • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
   49 25
   اونوقت روسیه رو کجای دلم بذارم!!!!
  • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
   26 21
   اینجوری که باید لباسای تنمونم در بیاریم که .....
  • حميد IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
   26 3
   آقا مجتبي از قبرستان وارد ميكنيم
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
   20 1
   از هر جا از ترکیه روسیه مالزی تایوان تولید کنندگان خودمونم توانا هستند
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
   31 22
   مردم محترم ایران !!!اینقدرنفهمن که یک پیام رسان ایرانی نصب نمیکنن بعد از کالای خارجی بگذره هه
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  82 8
  از اجنبی انتظاری نداریم اما وزیر ما چرا 7 روز پس از حادثه به خودش زحمت داد تا تکانی بخورد و برای جهانگردی به بهانه جمع آوری اجساد شهدا به چین برود؟ چرا چینی ها جعبه سیاه کشتی را دزدیده اند؟ احتمالا برای این هست که پیغامهای کمک پرسنل کشتی و جواب ندادن های خود را از روی آن پاک بکنند.
 • مجتبی IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  68 3
  انشالله بیست ساله دیگه جعبه سایه رمزگشایی میشود
 • GB ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  58 38
  واقعا اگر این اتفاق در امریکا می افتاد. ایا امریکایی ها کمک نمی کردند؟
 • IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  99 9
  این چینی ها ایرانیها را بدبخت کردند و باعث ورشکستگی صنعت ایران شدند
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  55 2
  وقتی خدا تو زندگی نباشه انسان بی عاطفه میشه. انگار نه انگار 30 نفر اون تو هستن و کلی ادم هم بیرونن که نگراننشونن. چین ضعیف عمل کرده.
 • IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  13 37
  بی ابی هم تقصیر چینه
  • مرز IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
   4 13
   نه بی آبی تقصیر پروژه هارپ است که روسیه هم در این پروژه سهامدار میباشد
  • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
   2 3
   ماچه خواری که تقصیر شماس
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  53 8
  من همان روزهای نخست گفتم که چینی هاقابل اعتماد نیستند معامله نکنید
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
   5 1
   نه بابا
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  65 5
  حالا هی جنس چینی بخرید؟؟؟؟؟
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  58 5
  عرضه داشته باشیم کالای چینی نخریم
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  21 2
  مشکل از بی عرضگی دولت و مدیران بی لایق هستند که بر ملت تحمیل شده بجای نجات جان ملوانان به فکر بازی رفع فیلتر تلگرامش هست بی ادبی را ببینید
 • فرید IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  22 1
  چینی های بی چشم و رو نجات کشتی های باربری چین توسط نیروی دریایی از دست دزدان دریایی سومالی را خوب جواب دادند .
 • IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  20 0
  با این وابستگی که افتصاد ما به چین داره ققط میتونیم عصبانی باشیم !
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  10 0
  برادر شما بگید مگه بجز کالای چینی در ایران کالای دیگری هم پیدا می شود ؟؟//////////؟؟/؟؟؟
  • IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
   0 3
   بعله کالای ترکیه وقیحتر وخاعن تر...
 • IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  19 0
  پس رانت خوارهای اقتصادی باید از کجا نون بخورن؟؟؟؟؟
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  13 0
  یک هفته بیشتر طول کشید. چقدر همه بی تفاوت باید فکر کنیم اگر این اتفاق برای ما یا عزیزانمان پیش می آمد.... خیلی دردناکه در این مدت شاید می شد خیلی کارها کرد.
 • علی IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  18 0
  با سلام امان از دست دوستان ناباب و نا اهل
 • IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  0 0
  اگر بگن کالای چینی نخرید مردم بیشتر میخرن چون همه به فکر منافع شخصی خودشونن
 • IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  0 3
  مصرف سوخت کشتی بیشتر از بار خود کشی هست تا اون فاصله
 • IR ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  3 0
  من شش هفت سال درچین زندگی کرده ام وچینی را درحد زبان مادریم حرف میزنم. چینی ها راخوب میشناسم. میتوانند هم خیلی مهربان باشند و هم بی اندازه خود خواه وبیرحم! علت این است که فرهنگ آنها هم از کنفوسیوس مهربان ودانا بهره میگیرد هم از چوانگ زی که خودخواهی بی حساب را بالاترین فضیلت می شمرد. هرگز گول چینی ها در کوتاه مدت رانخورید. آنها نهایتا فقط به منفعت خود وفقط خود می اندیشند. فقط مثل آمریکاییها احمق نیستند وخیلی زیرکانه وآرام عمل میکنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس