فائزه و اکبر هاشمی

هاشمی در وصیت‌نامه‌اش می‌نویسد: لابد دوستانم در تربیت فرزندانم _ که مسئولیت تربیت آن‌ها را به خاطر کارهای عمومی نتوانسته‌ام به‌خوبی انجام دهم _ توجه مبذول خواهند نمود.

سرویس سیاست مشرق- محمود علیزاده طباطبایی، وکیل خانواده هاشمی، در مصاحبه‌ای که اخیرا با روزنامه فرهیختگان انجام داده است به خاطره‌ای از دهه هفتاد و ایام مدیرمسئولی فائزه هاشمی در روزنامه زن اشاره کرده و می‌گوید:

«در سال ۷۶ فائزه هاشمی با من تماس گرفت و گفت من خبر حضور سردار نقدی در درگیری نمازجمعه را در روزنامه زن نوشتم و وی به همین دلیل از من شکایت کرده، من هم شما را به‌عنوان شاهد معرفی کردم و می‌خواهم به دادگاه بیایید.

اما من گفتم که هرچه دیده بودم را در شورای عالی امنیت ملی گفتم و دیگر در هیچ دادگاهی حاضر نمی‌شوم.

بعد از آن محسن هاشمی با من تماس گرفت و گفت که حاج آقا می‌خواهد شما را ببیند و من به منزل مرحوم رفسنجانی رفتم و قضیه را کامل توضیح دادم و بعد از آن مرحوم رفسنجانی شخصا از من خواستند که در دادگاه به نفع فائزه شرکت کنم و من هم به خاطر آیت‌ا...مجبور شدم که قبول کنم و به دادگاه بروم. در نهایت فائزه هاشمی تبرئه شد اما من به جرم شهادت کذب به چهار ماه حبس محکوم شدم.»[۱]

ماجرای روزنامه زن در آن سال‌ها آنقدر خبرساز شد که اکبر هاشمی رفسنجانی در اوایل دهه هشتاد، درباره عملکرد دخترش در این روزنامه، نکاتی را این باره مطرح کرد. هاشمی در مصاحبه‌ای درباره این روزنامه و نقش فائزه هاشمی در آن می‌گوید:

«سؤال: در حوزه مطبوعات، نشریاتی داشتیم که ازنظر ما ناسالم تلقی می‌شدند که مختصری بحث کردیم و دیگر ادامه نمی‌دهیم، اما در این میانه نشریه زن که متعلق به صبیه حضرت‌عالی است وضع متفاوتی دارد که مایلیم اختصاصاً دراین‌باره صحبت کنیم و نظر شما را بدانیم؛ روزنامه زن را جزو نشریات ناسالم می‌دانیم که بعضی از احکام مسلم اسلامی را زیر سؤال برد ... اگرچه گفته می‌شود با اشاره شما این نشریه تعطیل شد، ولی نمی‌توانیم قبول کنیم که روزنامه‌ای با آن جهت‌گیری بدون حمایت غیرمستقیم شما توانسته باشد برای یک مدت نسبتاً طولانی دوام بیاورد. درباره عملکرد این روزنامه نظرتان چیست؟

هاشمی رفسنجانی: ... فائزه کارش را با ورزش خانم‌ها شروع کرد که کار درستی هم بود. یکی از اشکالات از اول انقلاب این بود که به زن‌ها در ابعاد نیازهایشان توجه نمی‌کردیم و او به خاطر اینکه این نیاز را فهمیده بود، به دنبال کمک رفت... او مخلص انقلاب است...

وقتی می‌خواست روزنامه زن را دربیاورد، به او نصیحت کردم و گفتم اگر می‌خواهی روزنامه درست کنی، یکی از روزنامه‌ها را مثال زدم و گفتم این‌گونه باشد.

گفتم تو باید در موضع دختر رئیس‌جمهور سابق و کسی که می‌خواهد در متن انقلاب باشد، باشخصیت‌های انقلابی و جریان مسلمان انقلابی همراه باشی. خانواده ما از لحظه شروع مبارزات تا امروز همیشه در متن و پیشتاز مسائل انقلاب بود. مدتی که کارکرد، دیدم افرادی که مناسب نیستند، در روزنامه‌اش کار می‌کنند. گرچه کنترل می‌کرد، ولی آن‌ها کارشان را می‌کردند. من دیگر مصلحت ندیدم که ادامه پیدا کند.[۲]

در حالی هاشمی مدعی است که درصدد جلوگیری از فعالیت فائزه هاشمی در روزنامه زن بوده است که طبق گفته علیزاده طباطبایی، هاشمی وی را مجبور به دروغ گفتن به نفع فائزه در دادگاه کرده بود.

از سوی دیگر، به نظر می‌رسد هاشمی رفسنجانی به اینکه نتوانسته به خوبی فرزندان خود را تربیت کند واقف بوده و به همین دلیل در وصیت‌نامه خود این‌گونه نوشته است:

«من مایلم نوشته‌های را که به چاپ نرسیده مخصوصاً فیش‌های کلید قرآن توسط افراد صالحی آماده چاپ و نشر گردد. اگر دوستانم این آرزوی من را برآورند ممنونم و ان‌شاءالله در اجر آن شریک خواهند بود. لابد دوستانم در تربیت فرزندانم _ که مسئولیت تربیت آن‌ها را به خاطر کارهای عمومی نتوانسته‌ام به‌خوبی انجام دهم _ توجه مبذول خواهند نمود.»[۳]

اما این تنها دروغ خانواده در هفته گذشته نبود و همین چند روز پیش بود که روزنامه شرق با «منوچهر محمدی» تهیه‌کننده مستند تبلیغاتی مرحوم هاشمی رفسنجانی در سال ۸۴ مصاحبه کرد و در آنجا، محمدی با اشاره به خاطره‌ای که هاشمی در این مستند درباره شهید بهشتی بیان می‌کند، صحبت‌های عجیبی را مطرح کرد.

ماجرا برمی‌گردد به قسمتی از مستند که هاشمی در آن گفته بود: روزی در جمع یاران به بهشتی گفتم این تهمت‌های تلخ آزارت نمی‌دهد؟ نگاهی کرد و گفت این آسیاب به نوبت است نوبت تو هم خواهد رسید... او می‌افزود: چقدر این روزها بی شما سخت می‌گذرد دوستان!

محمدی در صحبت‌های خود با اشاره به این خاطره مظلومانه، گفته بود: «خاطره شهید بهشتی زاییده ذهن من است. فکر کردم فضای اتهامی که آقای هاشمی با آن درگیر بودند را چطور بیان کنم و این بخش به خاطرم رسید!» [4] وی البته مدتی بعد این گفته خود را تکذیب کرد.


[۱]-https://www.tasnimnews.com/fa/news/۱۳۹۶/۱۰/۲۳/۱۶۲۶۳۲۹/

[۲]-mshrgh.ir/۵۲۹۳۸۱

[۳]-mshrgh.ir/۵۷۴۰۶۳

4- mshrgh.ir/819331

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 50
 • amin IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
  مشرق خجالت بکش .پشت سر مرده حرف نمیزنن
  • IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
   54 7
   پشت سر زنده اش نباید حرف زد پشت سر مرده اش نباید حرف زد واقعا فازتون چیه؟حالتون رو نمی فهمیم.
  • IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
   51 5
   افساد طلب مرده پرست . البته چون برای کارهای خلاف شما نون داره ؟؟/بیچاره هوادارها که از کارهای خلافتان خبر ندارند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
   24 4
   اهم و مهم رو در نظر داشته باشیم ؛ کسی که از زندگیش الگوبرداری می شود ، بایستی زوایای تاریک آن زندگی برجسته شود ، تا از شخصیت وی سوء استفاده به ضرر جامعه نشود .
  • NL ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
   38 5
   چرا این خانواده برائت خود را از مفسد اقتصادی عضو این خانواده که برای فساد اقتصادی محکوم شده و در حال تحمل مجازاتش است اعلام نکرده اند؟
  • IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
   33 6
   پس پیشنهاد بده که پشت سر شمر و عمروعاص و معاویه و یزید هم بد نگویند! شاید تصویب شد! آخه اینها هم بیش ۱۴ قرن پیش مرده اند!!
 • IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
  63 13
  انقلابي سابق .......
 • IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
  96 9
  پس چطورفرزندان رهبر انقلاب اجاره نشین ویک زندگی حداقلی دارند این وصیت عجیب است زیرابچه های این مرحوم میتوانندتاآخرعمر خطاکنندوبگویندخوب تربیت نشدیم .
 • حمید IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
  10 48
  به نظرم اگه مطلبتون هم راست باشه الان در ایام سالگرد وقتش نبود. بوی کینه میاد
 • IR ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۳
  6 14
  شیخ خدا بیامرزدت!
 • ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  18 0
  حقيقتا" كه دوره آخرالزمان ,دوره فتنه ها و ممزوج شدن حق و باطلهاست.
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  6 0
  لعنت خدا بر منافق
 • IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
  5 0
  اکبر هاشمی مرد و تموم شد ....
 • ناشناس IR ۰۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
  0 0
  هرچی میکشیم تاالان هم از مکاری همین شیخ مرحوم بوده و هست .... خدا نیامرزتش ان شاء الله ...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس