کد خبر 819064
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
یمن

تحولات میدانی یمن در روزهای اخیر چند اتفاق مهم را رقم زده است، از اصابت موشک پدافندی یمن به جنگنده اف ۱۵ عربستانی تا شکار زیردریایی جاسوسی ائتلاف سعودی‌.

به گزارش مشرق، چند سال از آغاز یک جنگ نابرابر در شبه جزیره عربستان می‌گذرد و کشوری فقیر ولی در عین حال توانمند از نظر در اختیار داشتن منابع و موقعیت ژئوپولیتیک، تحت شدیدترین حملات هوایی و زمینی است. "یمن"، کشوری در جنوب غرب آسیا است که این روزها بعد از گذشت چند سال، همچنان در مقابل متجاوزان سعودی در حال مقاومت و حراست از انقلابی است که مردم این کشور آن را محقق کردند.

شرایط مقابله نظامی با نظامیان سعودی اما نیازهایی برای یمنی‌ها به وجود آورد که اگر آنها مرتفع نمی‌شد، حتما شرایط جنگ و نبرد میدانی با مشکلات جدی‌ مواجه می‌شد؛ بدین معنا که ارتش و نیروهای مردمی برای محقق کردن استراتژی‌های دفاعی اعم از دفاع از شهرها و مناطق دیگر و همچنین حملات به داخل خاک سعودی، نیاز به تجهیزات و ادوات فراوانی دارند اما کشوری که تحت تحریم سازمان ملل قرار گرفته و از طرف دیگر، با برتری مطلق هوایی دشمنش یعنی عربستان سعودی در آسمان و با ممنوعیت پرواز هرگونه پرنده (نظامی یا غیرنظامی) مواجه است، واردات تجهیزات و ادوات نظامی برای این کشور از مسیر هوا قطعاً غیرممکن است.

یمنی‌ها بر همین اساس از ماه‌ها پیش دست به کار شده و اقدام به تولید انواع تجهیزات نظامی کرده‌اند و در ابتدای راه به دلیل نیاز مبرم یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به موشک، تولید انواع راکت و موشک را در دستور کار قرار داده و چند ماه بعد اولین نمونه از موشک‌های ساخته شده توسط متخصصان موشکی یمن با نام‌های زلزال، قاهر، قاهر ام 2، برکان، برکان اچ 2 و . . . رونمایی و در برخی عملیات‌ها به سوی مواضع نظامیان عربستان سعودی در داخل خاک این کشور، شلیک شد.


لحظه شلیک موشک عمودپرتاب برکان اچ 2

ماجرا اما همین نبود و یمنی‌ها با تکیه بر توان داخلی موفق به ساخت انواع پهپادهایی مانند قاصف، راصد و چند پهپاد دیگر را رونمایی کرده و بعد هم با قایق انتحاری موفق شدند یک شناور کلاس مدینه متعلق به نیروی دریایی ارتش عربستان را در آب‌های نزدیک به یمن، مورد اصابت قرار دهند.

اما در کمتر از 10 روز گذشته، چند اتفاق مهم نظامی در عرصه تحولات یمن وقوع یافته که در ذیل نگاهی به این اتفاقات خواهیم داشت.

موشک پدافندی و دوربین آمریکایی

تولیدات دفاعی و رونمایی از دستاوردهای جدید در یمن به همین چند دستاورد منتهی نشده و در روزهای اخیر چند دستاورد دیگر هم رونمایی شده است که شاید مهمترین‌شان موشک پدافندی ناشناسی است که یمنی‌ها موفق شدند توسط آن یک فروند جنگنده اف 15 (ایگل) عربستانی را هدف قرار دهند.

علاوه بر این موشک که هیچ اطلاعاتی از آن منتشر نشده است، در فیلمی که شبکه خبری المسیره یمن از لحظه اصابت موشک به جنگنده اف 15 عربستان منتشر کرده، مشخص است که یمنی‌ها به دوربین‌های حرارتی آمریکایی نیز دست یافته‌اند. دوربینی که یمنی‌ها فیلم آن را منتشر کرده‌اند، متعلق به یک شرکت آمریکایی به نام FLIR Systems است.

دفتر اصلی این شرکت در ایالت اورگان آمریکا مستقر بوده و در لیست محصولات این شرکت، انواع دوربین‌های حرارتی و مرئی (نظامی و غیرنظامی) دیده می‌شود. نسخه‌ای از محصولات این شرکت که یمنی‌ها آن را به نمایش گذاشته‌اند، FLIR Ultra 8500 نام داشته و دارای دو وضعیت دید در روز و گرمایاب (حرارتی) است و توسط همین دوربین، لحظه اصابت موشک پدافندی به جنگنده اف 15 ثبت و ضبط شده است.


دوربین حرارتی FLIR Ultra 8500 ساخت شرکت FLIR Systems - یمن

شکار زیردریایی جاسوسی

نیروهای یمنی در ابتدای ماه ژانویه جاری موفق شدند که یک فروند زیردریایی جاسوسی متعلق به ائتلاف متجاوز سعودی را در آب‌های نزدیک به یمن شکار کنند. هنوز مشخص نیست که این زیردریایی چگونه توسط یمنی‌ها شکار شده است.

زیردیایی شکار شده، REMUS 600 ساخت کشور نروژ و شرکت دریایی کونگسبرگ (kongsberg) است. این زیردریایی مجهز به سامانه شناسایی اصوات آکوستیک داپلر، عمق سنج و جی پی اس بوده و قادر است به تناسب ماموریتی که دارد، انجام وظیفه کند.


REMUS 600 - عربستان و آمریکا جزو دارندگان این زیردریایی‌ها هستند

این زیردیایی به سامانه ناوبری اینرسی و جی پی اس مجهز بوده و قادر است توسط سامانه ارتباط ماهواره‌ای که تولید شرکت ایردیوم بوده و روی زیردریایی سوار است، انتقال اطلاعات کند.

از مهمترین ماموریت‌های این زیردریایی می‌توان به جاسوسی، شناسایی شناورهای روی آب، نقشه‌برداری از کف دریا، مین‌یابی، تصویربرداری و . . . اشاره کرد.

قطر این زیردریایی 32.4 سانتی‌متر بوده و دارای حدودا 2.7 متر طول است. وزن ثابت زیردریایی ریمیوس، 220 کیلوگرم است اما در صورت نصب تجهیزات جانبی و ارتقای تجهیزات، به 385 کیلوگرم هم می‌رسد.

REMUS 600 می‌تواند در بهترین حالت تا عمق 600 متری دریا رفته و دوباره به سطح آب بازگردد اما شرکت سازنده اعلام کرده که قادر است عمق بیشینه این زیردریایی را تا 1500 متر هم افزایش دهد. این زیردریایی قادر است با باطری لیتیومی قابل شارژش که ظرفیتی معادل 5.4 کیلووات دارد، تا 24 ساعت و با سرعت حداکثر 4.5 گره دریایی، به صورت مداوم به اجرای ماموریت بپردازد.

عزیز راشد  معاون سخنگوی ارتش یمن اعلام کرده که برخی اطلاعات حافظه داخلی این زیردریایی توسط متخصصان یمنی رمزگشایی شده و "نقشه‌ها و مختصات منطقه‌ای که آن راتحت‌نظر داشته، کشف شده است."

وی، ماموریت اصلی این زیردریایی جاسوسی را "شناسایی مین‌های دریایی" عنوان کرده است.

مین‌ و تله‌های انفجاری

یمنی‌ها در هفته‌های اخیر روند شکار نظامیان متجاوز سعودی در داخل یمن و یا در داخل خاک عربستان سعودی را به دلیل حملات هوایی گسترده جنگنده‌های سعودی به مراکز و ساختمان‌های غیرنظامی و کشته و زخمی شدن هزاران نفر از مردم یمن را، شدت بخشیده‌اند.

یکی از مهمترین و کارآمدترین شیوه‌هایی که یمنی‌ها با استفاده از آن موفق شده‌اند، تعداد زیادی از نظامیان سعودی را به هلاکت برسانند، استفاده از مین‌های ضدنفر، ضدرزره و تله انفجاری است.

این عملیات‌ها در نقاط مختلفی از یمن از جمله منطقه جوف، نجران، جیزان، البقع و . . . . به اجرا گذاشته شده و نیروهای مقاومت یمن موفق شده‌اند جلوی حرکت کاروان‌های نظامیان سعودی و همپیمانان‌شان را توسط این مین‌ها و تله‌های انفجاری بگیرند.

سعودی‌ها معمولا تعداد تلفات خود در نبردهای زمینی را اعلام نمی‌کنند اما فیلم‌های متعددی توسط یمنی‌ها به خصوص شبکه تلویزیونی المسیره منتشر شده که نشان می‌دهد عملیات‌های متعددی علیه کاروان‌ها و خودروهای حامل نظامیان سعودی تاکنون به اجرا گذاشته شده است.

اینها چند اتفاق مهمی بود که در روزهای اخیر در جبهه‌های نبرد یمنی‌ها با نظامیان سعودی رخ داده است اما اتفاقات مهم دیگری نیز پیش از آن وقوع یافته که شاید در عرصه نظامی بتوان به دستیابی یمنی‌ها به موشک‌های کروز زمینی و موشک بالستیک بدون باله برکان اچ 2 اشاره کرد که آمریکایی‌ها سعی فراوانی کردند که آن را ایرانی معرفی کرده و موضوع را به شورای امنیت بکشانند.

به موازات پیشرفت‌های نظامی، اقدامات بسیاری در حوزه اطلاعاتی نیز توسط یمنی‌ها در حال انجام است که از مهمترین آنها می‌توان به شناسایی دقیق مواضع سعودی برای هدف قرار دادن توسط موشک‌ها، شناسایی و رصد ترددات دریایی شناورهای ائتلاف سعودی، شناسایی مواضع نظامیان سعودی در داخل یمن  اشاره کرد که از مهمترین اقدامات اطلاعاتی بخش امنیتی انصارالله و ارتش یمن است، اما شاید بتوان مهمترین اقدام در حوزه اطلاعاتی و امنیتی در یمن را حفاظت از جان سران انقلاب این کشور از جمله سید عبدالملک الحوثی دانست، تا جایی که تاکنون با وجود بمباران بسیاری از مناطق نظامی و غیرنظامی توسط سعودی‌ها، ائتلاف سعودی موفق به ترور یا قتل هیچ کدام از سران انقلاب مردمی یمن نشده است.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  56 3
  خیلی کم هست. باید تلفات بیشتری به ارتش سعودی وارد بشه که هم تضعیف بشن، هم فشار اقتصادی جنگ رو بیشتر احساس کنند، هم انتقام خون هایی که ریخته شده رو ازشون بگیرن.
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  27 2
  بخاطر همینه که دست به دامن امریکا واسراییل شده
 • احمد IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  27 1
  عالیه به امید پیروزی نهایی یمنی ها و جبهه مقاومت
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۰
  22 1
  مرگ بر امریکا و امریکا پرستان
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
  1 0
  باید از مستضعفان جهان به هر قیمتی حمایت کنیم و دنیا را برای مستکبران جهان جهنم کنیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس