حسن هانی زاده

به اعتقاد کارشناس مسائل جهان عرب، طرح آمریکا در سوریه این است که مرکز خاورمیانه‌ای سیا و موساد را در این کشور ایجاد کند تا مانع از حضور دائمی محور مقاومت در سوریه شود.

به گزارش مشرق، «حسن هانی‌زاده»، کارشناس مسائل جهان عرب در خصوص طرح جدید آمریکا برای افزایش «حضور غیرنظامی» خود در سوریه، با اشاره به اینکه واشنگتن به دنبال ایجاد مرکز خاورمیانه‌ای سیا و موساد در سوریه است، بیان داشت: طرح جدید آمریکایی­‌ها در سوریه به دنبال شکست نظامی آن­ها پیگیری می­‌شود.

وی با توجه به هدف واشنگتن در سوریه طی سال­های حضور خود در این کشور گفت: آمریکا ۷ سال در غرب آسیا مخصوصاً سوریه حضور فعال داشته است. واشنگتن از سال ۲۰۱۱ که بحران سوریه آغاز شد، عملاً در این کشور حضور فیزیکی پیدا کرد و تلاش داشت در طول این مدت شطرنج سیاسی در سوریه را تغییر دهد.

کارشناس مسائل جهان عرب با تأکید بر حمایت آمریکا از گروه­‌های تروریستی در سوریه اشاره داشت: واشنگتن با اعزام ده­ها هزار تن از گروهک‌های تروریستی در قالب داعش، جبهه ‌النصره، جیش ‌الاسلام و فیلق الرحمن تلاش داشت حکومت سوریه را سرنگون و یک دولت دست‌نشانده در این کشور ایجاد کند.

وی با اشاره به هدف دخالت­‌های واشنگتن در سوریه تأکید داشت: استراتژی آمریکا این بود که پس از سرنگونی دولت بشار اسد ارتش مزدوری را در کنار ارتفاعات اشغالی جولان تا درعا در جنوب سوریه ایجاد کند تا این ارتش مزدور امنیت رژیم صهیونیستی را تأمین کند.

هانی‌زاده با توجه به ناکامی پروژه آمریکایی- صهیونیستی- سعودی در سوریه گفت: طرح‌های آمریکا با حضور نیروهای محور مقاومت و ارتش سوریه و سرکوب گروه‌های تروریستی با شکست مواجه شد. آمریکا و عربستان علی‌رغم صرف هزینه‌های گزاف نتوانستند تغییری در واقعیت‌های میدانی سوریه ایجاد کنند.

وی با تأکید بر طرح جدید واشنگتن به دنبال بی‌نتیجه بودن پروژه­‌های پیشین آمریکایی­‌ها اشاره داشت: آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان به لحاظ نظامی در سوریه شکست خورده‌اند؛ لذا واشنگتن در حال حاضر طرح جدیدی برای حضور غیرنظامی در این کشور دارد.

کارشناس مسائل جهان عرب با اشاره به هدفی که طرح جدید آمریکایی­‌ها دنبال می­‌کند، تأکید داشت: به نظر می‌رسد طرح آمریکا این است که مرکز خاورمیانه‌ای سازمان سیا و موساد را در سوریه ایجاد کند تا مانع از حضور دائمی محور مقاومت در این کشور شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس