موشک اوکراینی

در تابستان 2016، برخی رسانه های اوکراینی اعلام کردند کار روی تولید یک موشک بالستیک ادامه داشته و هزینه تحقیق توسط یک مشتری نامشخص خارجی پرداخت شده، اما به زودی مشخص شد که این مشتری، ارتش سعودی است.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، پس از فروپاشی شوروی سابق و از بین رفتن بسیاری از مرزبندی های سیاسی در جهان ، بازار خرید و فروش سلاح نیز تغییرات زیادی پیدا کرد چراکه تکنولوژی ساخت سلاح ها خصوصا از سمت شرق در برخی از کشورها پخش شده و از طرف دیگر کشورهای خریدار نیز با فروشندگان جدیدی رو به رو شدند. کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از جمله امارات متحده عربی و عربستان سعودی در سالهای اخیر به دنبال برخی از این بازارهای جدید و تولیدکنندگان کمتر شناخته شده، رفته اند و در این مناطق یا حجم سلاح زیادی را خریداری کرده یا حتی با این کشورها دست به توسعه مشترک پروژه های نظامی زده اند.

این رفتار جدید، علاوه بر اینکه امکان رصد و بررسی کمتری توسط نهادهای بین المللی و نسبتا مستقل دارد، از بازتاب و پوشش رسانه ای حاکم در کشورهای بزرگ و مشهور نیز دور بوده و در عین حال، احتمال تکرار فشارهای سیاسی احزاب مخالف در کشورهایی چون انگلیس یا کانادا را نیز بسیار کمتر خواهد کرد. در ادامه نگاهی به برخی از این کشورها و تولیداتی که برای امارات و عربستان انجام داده اند، خواهیم داشت.

اوکراین؛ دوست جدید ارتش آل سعود

کشور اوکراین به عنوان بخشی از شوروی سابق، زمانی مرکز تولیدات مهم دفاعی در بلوک شرق محسوب می شد اما با پایان جنگ سرد و مستقل شدن این کشور، مشکلات مختلف اقتصادی و سیاسی این کشور را تحت فشار قرار داد و از همین محل بود که اوکراینی ها در سالهای اخیر تلاش بسیار گسترده ای را برای فروش سلاح به عنوان منبع درآمدی آغاز کردند. البته این روابط نظامی در مورد عربستان سعودی وارد مراحل تازه و عجیبی شده که به علت همراهی دولت این کشور با آمریکا، با مخالفتی نیز همراه نبوده است.

چند سالی است که صحبت هایی در فضای غیررسمی مبنی بر توسعه یک موشک کوتاه برد بالستیک در اوکراین مطرح است. این موشک Grom-2  نام دارد و کارشناسان آن را به نوعی پاسخ اوکراینی ها به سیستم روسی اسکندر می دانند. در تابستان سال 2016 میلادی، برخی رسانه های این کشور اعلام کردند که کار بر روی این موشک ادامه داشته و هزینه تحقیق و توسعه این برنامه موشکی توسط یک مشتری نامشخص خارجی پرداخت شده اما به زودی مشخص شد که این مشتری و اسپانسر، ارتش سعودی است.

این موشک تک مرحله ای سوخت جامد، می تواند تا برد نهایی 500 کیلومتر نیز پرواز کند و هدف خود را با سرعت بالا مورد اصابت قرار دهد. نکته مهم در این خصوص آن است که بالاخره و پس از مدتها انتظار، هفته گذشته از پرتابگر این موشک رونمایی شد و به نظر می رسد برای تولید انبوه در سال جاری میلادی آماده شده است اما این که عربستان چه تعدادی از این موشک ها را در اختیار خواهد گرفت مشخص نیست.

البته روابط این دو دوست نسبتا جدید، صرفا به موشک سازی محدود نشده و در هواپیماسازی نیز کارهای مشترکی را آغاز کرده اند؛ به طور مثال هواپیمای An-32 یکی از پرنده های ترابری قدیمی ساخت شوروی سابق است که البته در این سالها شرکت آنتونوف در اوکراین باقی مانده و این شرکت به دنبال توسعه طرح های جدید است. عربستان سعودی با کمک چندین کشور غربی از جمله کانادا ، انگلیس و آمریکا توسعه یک هواپیمای ترابری به اسم An-132D را با اوکراینی ها آغاز کرد و هواپیمای جدید در حقیقت محصولی ترکیبی حاصل کار اوکراینی ها و البته کمک غربی ها است.

مالک حدود 50 درصد این پروژه عربستان سعودی است و این کشور برنامه ای برای انتقال خط تولید این هواپیما به داخل کشور را دارد. این هواپیما به منظور انجام ترابری تاکتیکی در مسافت های پایین و متوسط کاربرد دارد و می تواند بخشی از نیازهای ارتش سعودی و دستگاههای امنیتی این کشور را پوشش دهد.

راکت های برزیلی برای کشتار یمنی ها

راکت های دوربرد یکی از سلاح های قدرتمند توپخانه ای است که شاید به راحتی در اختیار هر کشوری قرار نگیرد. یکی از دلایلی که ارتش سعودی برای توسعه موشک های بالستیک کوتاه برد به سمت اوکراین رفت نیز همین مسئله بود.

اما در بخش توپخانه راکتی، سعودی ها قبل از رفتن به سمت اوکراینی ها یک خرید مهم نیز از برزیل داشته اند؛ آنها راکت انداز Astros II را از این کشور امریکای لاتین خریداری کردند که راکت های 300 میلی متری را شلیک کرده و بسته به نوع راکت آن تا 150 کیلومتر برد دارد. این راکت را اخیرا  توسط سعودی ها در یمن مورد استفاده قرار گرفته و طبیعتا به علت همراهی حکام سعودی با غرب، فشاری متوجه دولت و تولیدکنندگان برزیلی نخواهد بود.

تولید مشترک بمب با آفریقای جنوبی در امارات

امارات متحده عربی از دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است که در سالهای اخیر گام های بسیار بلندی را در توسعه توان دفاعی خود برداشته و علاوه بر مشارکت با بزرگان جهان نظامی از بازیگران کوچکتر نیز غافل نبوده است.

اماراتی ها با شرکت Denel Dynamics برای تولید بمب های هدایت شونده Umbani در این کشور به توافق رسیده اند و تولید این تجهیزات، توسط شرکت اماراتی Tawazun Dynamics انجام شده و الطریق هم نام دارد. این بمب در مدل مجهز به پیشرانه و در صورت رها شدن از ارتفاع بالا تا 200 کیلومتر برد دارد.

تولید هواپیمای برزیلی در امارات

اماراتی ها همچنین بازاریابی یک محصول برزیلی را نیز به عهده گرفتند. هواپیمای سبک آموزشی رزمی B-250 Bader که به صورت مشترک بین برزیل و آمریکا توسعه پیدا کرده است در حال حاضر توسط شرکت اماراتی Calidus هم برای ارتش امارات و هم مشتریان دیگر جهانی بازاریابی می شود. این هواپیما را بسیاری مدل بزرگتر و تواناتر سوپرتوکانو می دانند که برای اولین در نمایشگاه هوایی دوبی سال 2017 میلادی به نمایش در آمد.

شرکت Calidus اعلام کرده است که امتیاز تولید این هواپیما را خریداری کرده و به زودی در منطقه العین امارات، تولید آن آغاز خواهد شد و به نظر می رسد همانطور که تاکنون، ارتش امارات از برخی شبه نظامیان در کشورهایی چون لیبی، با ارسال هواپیماهای سبک حمایت کرده، تولید این هواپیما در داخل خاک این کشور، سرعت و امنیت ارسال را بیش از گذشته خواهد کرد و باید منتظر ماند و دید، کدام گروه تروریستی یا شبه نظامی ناشناخته در منطقه، ناگهان به هواپیمای سبک با موشک و بمب، مجهز می شود.

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 18
 • IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
  61 16
  اگر اینطوری باشه اوضاع نظامی ایران به شدت به خطر می افته. ما تو زمان روحانی عملاً هیچ پیشرفت نظامی قابل توجهی نداشتم.
  • IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
   33 67
   نه اینکه از قبل داشتیم . بعدشم مساله ی نظامی که اصلا ربطی به رئیس جمهور نداره . و نظام سی و هفت سال وقت داشت خودش رو تقویت کنه . الانم این حرفها کاملا بی ربط هست و سهل انگاری ها رو اصلا توجیح نمی کنه.
  • IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
   54 3
   فرماندهان نظامی بارها و بارها اعلام کردند که حتی یک روز هم برنامه پیشرفت نظامی ما عقب نیفتاده و نمی افتد.اما اینکه بودجه ی کافی برای تحقیق توسعه طراحی و تولید انبوه برسه خودش یه بحث دیگست.
  • AE ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
   64 14
   در زمان روحانی در چه زمینه ای پیشرفت داشتیم؟؟؟؟؟؟
  • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
   23 16
   شما میتونی بری اروپا و آمریکا. اونجا فیلتر درست و حساب شده دارند مخصوصا برای کودکان و نوجوانان. ایران دیگر فاحشه خانه شده است و مردم هم به همین رای داده اند
 • US ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
  43 1
  قرار شد بعد از رونمایی موتور اوج در عرض دو سال موتوربو فن ساخته بشه.اما هنوزم خبری نیست گویا نمیدونم ایا تو این چهار سال وزرات دفاع ما بالاخره میتونیم جنگنده های سنگین بسازیم یا نه؟!!!
 • IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۷
  25 4
  ما که با غربی ها نمیتونیم کار کنیم اما با هند و چین می توانیم جنگنده و ماهواره جاسوسی و... به صورت مشترک تولید کنیم
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  44 8
  سلاح های زیبا باید نیروی انسانی کارآمد باهوش وشجاع داشته باشه که خوشبختانه عربستان فاقد هر سه مورد است و از مزدور استفاده میکند و جنگ یمن ناکارایی ارتش مزدور عربستان را نشان داده
  • IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
   27 4
   عربستان نیروی باهوش و کار امد نداره اما ایران داره ولی مسئولین یا فراریشون دادند تا برن برای خارجی ها کار کنند و یا با سو مدیریت مسئولین این نیرها در کارهای غیر مرتبط مشغول هستند.
  • US ۰۴:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
   1 1
   درسته ولی دقت کن مسئولین فقط دولت نیستاااا
 • محمد IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  41 2
  مرگ ولعنت خدا بر امریکا سعودی فرانسه انگلیس صهیونیسم قدرت خدا بالای همه قدرت هاست اللهم عجل لولیک الفرج صلوات
 • محمد IR ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  33 2
  بهترین خرید رو میشه گفت عربستان انجام داده. مطمئنا این تحلیل نظامیان خودشون نیست و به توصیه آمریکاییها صورت گرفته. عربستان فقط تکنولوژی نداشت که داره اونم میگیره. شاهکار نخریدن اس 400 برای این دولت به یادگار می ماند
 • A.i IR ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  43 1
  بله،،،تقریبا دارن تو تمام صنایع حیاتی ، سرمایه گذاری میکنن....و ما این وسط مانده ایم،با دولتی که قرار بود با نگه داشتن چرخ صنعت هسته ای،چرخ زندگی مردم بچرخد که نشد،،،،نچرخید که هیچ....کلا از بیخ ناک اوت شد...هسته ای هم ب لطف بزرگواران......بماند.درد زیاد است. . . .
 • در جستجوی حقیقت IR ۰۳:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  44 3
  زنده باد دولت فخیمه فهیمه کریمه تدبیر و امید که عملا تولیدات نظامی رو به صفر رسوند - بخش فضایی رو با بتن پر کرد - بخش هسته ای رو بعنوان سوغاتی به عمو ترامپ داد و اساسا بعد از این همه عهد شکنی اشکار امریکاییها ، بازهم دولت بنفش نمیخواد بپذیره که ر.ده !! گرونی و تورم و بیکاری و عقب رفت در تمامی زمینه ها و افزایش فقر و فحشا نوش جون 23 میلیون نفری که به دولت تدبیر و امید رای دادند ! مشرق منتشر کن لطفا
 • RU ۰۴:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  35 1
  همزان با تشدید ترمز توسعه نظامی و منطقه ای و حتی اقتصادی ایران توسط کدخداگرایان افراطی و تبدیل ایران به یک بازار مصرف برای کمپانی های اروپایی و غربی به شدت و یک سری آمارهای ساختگی که حتی دیگه صندوق جهانی پول هم باور نمی کنه اعراب در منطقه در فکر تبدیل شدن به قدرت اول منطقه ای هسن..
 • IR ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  12 1
  پاراگراف آخر این خبر رو باید با طلا بنویسن!
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  10 1
  آنتونف اکراینی هم در ایران تولید شد و پرواز کرد و اگر یادتون رفته متذکر می شوم دو فروند آن سقوط کرد که دومی پرواز طبس بود و بعدها در تحقیقات معلوم شد که موتور هلیکوپتر روش نصب بوده. لطفا ایراد از دیگران نگیرید
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  7 3
  بزار جمع کنند برای ما تصرفشون میکنیم به فضل الهی
 • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  11 0
  بنظرم داریم به لحاظ پیشرفت نظامی از عربستان عقب میمونیم.
 • امیرهوشنگ نورا IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  12 1
  سلام، عمق دفاعی راهبردی ایران هرگز با خرید سلاح بوسیله کشورهای نوکیسه منطقه از بین نخواهد رفت. اما توجه به این نکته که کشورهای مرتجع جنوب خلیج فارس به فکر بومی سازی و تولید سلاح افتاده اند جای بسی تأمل دارد. این تهدید را می بایست به فرصت تبدیل کرد، به این صورت که ما هم بصورت مؤثر وارد بازار تسلیحات متعارف جهان شویم. صنایع دفاعی ما همانند صنعت خودروسازی ما هستند. تا زمانی که با محصولات دفاعی با کیفیت نتوانند رقابت کنند هرگز نمی توانند به جایگاه شایسته ای دست پیدا کنند! و من ا... توفیق
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  13 3
  همه کشورها دارند تجارت مرگ میکنند اونوقت کشور ما سراغ ساخت هر چیزی میره برای امنیت و رشد میگن ضد بشریته و دولت ما هم که کل وزراش و خودپرزیدنتش درس خونده همون کشورها هستند آیا فکر میکنید ارباب هاشون اجازه توسعه و رشد میدهند؟
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  10 2
  ای کاش در اواکرین، ویکتور یانوکویچ و در برزیل دیلما روسف حاکم بودند.
 • IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  19 25
  تو این سایت چقدر ساندیسی داریم
  • Ai IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
   1 0
   داداش،،شما همون کسایی هستین که هر چیزی که با منطق شما جور نشد میگی ساندیسی....تو همین خیال واهی باش...تا بیایم سرکار...اونموقع میفهمی همین ساندیسی ها چه کارها که نمیکنن...
  • افشین IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۱
   1 0
   باز اونا ساندیس,میگیرن اما بعضی که نوکر بی مزد مواجب اجنبی هستند.خدا شفات بده یلانسبت هموطن.
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  4 16
  برای فروش سلاح باید تهدیدی و لولویی باشه . حالا فهمیدید چرا امریکا نظام ایران را نابود نمی کند و به ایران حمله نمی کند ؟
 • احدی IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  14 4
  اونا میخرند ما میسازیم مساله این است . با این همه ساز وبرگ برای بزانو درآوردن مبارزین یمنی که هنوز هم از مقابله با آنان عاجزند ائتلاف تشکیل دادندو بیشتر جنگ هوایی دارند جرأت روی زمین جنگیدن را ندارن اینها سلاح انبار میکنن برای سربازان امام زمان (عج) انشاالله
 • محسن IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  7 0
  از دیدگاه مدیریتی و راهبردی به موضوع نگاه کنیم ، شاید درسهایی برای آموختن داشته باشد.
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  11 14
  از متن گزارش حس حسادت برمیاد
  • IR ۱۶:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
   16 1
   حسادت هم داره با این دولت که داریم بودجه دفاعیمون کم کم به صفر میرسه و مقابل جیبوتی هم دستامون میره بالا
 • مغزمتفکرجعلی IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  2 0
  نکنه این آواکس تولید کنند!
 • مغزمتفکرجعلی IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  2 1
  نکند آواکس تولید کنند!
 • مغز متفکر IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  22 1
  فقط دفاع موشکی بسیار مدرن باور373 در 22بهمن امسال شاهد شگفتی بزرگی در عرصه دفاع هوایی خواهیم بود لازمه ذکر کنم دولت هیچگونه نقشی در ساخت این سامانه نداشته پس کسی نیاد بگه دولت ساخته. وجود سپاه و ارتش نعمت بزرگی است
  • علی IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
   0 18
   این محصول دردوران وزارت دفاع دهقان ساخته شده
  • IR ۰۴:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
   0 0
   قراره یه رادار جدید رو رونمایی کنن نه باور.....
  • US ۰۴:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
   0 0
   آفرین به دهقان. تو راست میگی. اصلا فقط تو خوبی. بقیه همه خیانت‌کارن
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
  31 1
  باید سوخو 35 بخریم
 • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹
  0 0
  دم اکراین گرم، عجب طرح خفن و زیبایی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس