قیمت شیر

دبیر انجمن صنایع لبنی ایران گفت: با وجود آنکه قیمت‌گذاری‌ کارشناسی سازمان حمایت برای محصول لبنی به کارگروه تنظیم بازار ارسال شده بود، اما با درخواست مجدد دامداران،کارگروه تنظیم بازار دست نگه داشت.

به گزارش مشرق، از آخرین قیمت‌گذاری دولت برای شیرخام دو سال گذشته است که دولت نرخ شیر خام را از 1200 تومان به 1440 تومان افزایش داد تا ضرر و زیان‌های تولید شیر خام برای دامداران جبران شود، اما این مصوبه تا اوایل امسال اجرایی نشد و کارخانجات لبنی به این بهانه که شیرهای خریداری شده به دلیل نبود بازار صادراتی تبدیل به شیرخشک شده و در انبارها نگه داشته شد و از افزایش قیمت سرباز زدند. 

اما به مرور در سال گذشته با باز شدن درهای صادراتی روسیه و صادرات شیرخشک ایران به این کشور، کار به جایی رسید که امسال کارخانجات لبنی برای تولید محصولات خود نیز با کمبود شیر مواجه شدند و مجبور شدند، به مرور محصولات دامداران را به نرخ واقعی یعنی تا لیتری 1440 تومان خریداری کنند، اما زنجیره افزایش قیمت‌ها تمامی ندارد، چرا که با محاسبه نرخ سالانه تورم و افزایش قیمت نهاده‌های دامی، دو برند کارخانه لبنی فروردین امسال و دقیقا در ایام تعطیلات نوروز به صورت خودسرانه قیمت شیر خود را افزایش دادند که با واکنش سازمان حمایت مواجه شد، در نهایت اینکه قرار شد سازمان حمایت با درخواست کارخانجات لبنی اسناد مورد نیاز را بررسی تا اجازه افزایش قیمت سه محصول لبنی پرمصرف یعنی شیر، پنیر و ماست را صادر کند. 

از آنجایی که روند قیمت‌گذاری دولتی و جلسات آن مدیران حکم هفت خوان رستم را دارد، پس از هشت ماه قیمت‌های نهایی تعیین و به کارگروه تنظیم بازار برای تصمیم‌گیری فرستاده شد.

جالب‌تر آنکه رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی به خبرنگار فارس گفت: دامداران درخواستی به سازمان حمایت دادند که قیمت تمام شده تولید شیرخام بالاتر از رقم مصوب است و باید فکری به حال افزایش قیمت شیر کرد و کارگروه تنظیم بازار نیز افزایش قیمت سه محصول لبنی را منوط به تعیین نرخ جدید شیر خام کرده است. حال باید دید چند ماه دیگر زمان لازم است تا کارخانجات لبنی، مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تکلیف‌شان را در مورد نرخ محصولات لبنی و شیرخام بدانند.

جالب‌تر اینکه دولت برای حمایت از قشر آسیب‌پذیر، طرح شیر مدارس را از دو سال گذشته به طور نصفه و نیمه اجرا کرد، تا جایی که سال گذشته تنها دو ماه شیر بین برخی دانش آموزان مدارس توزیع شد و امسال نیز بنا به گفته باکری هیچ‌گونه قراردادی با شرکت‌های لبنی برای طرح شیر مدارس منعقد نشده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس