کمیسیون مشترک برجام

شرکت کنندگان در این نشست بر نیاز به ادامه اجرایی سازی رفع تحریمها برای مشاهده موثر و ملموس منافع تعبیه شده در برجام تاکید کردند.

به گزارش مشرق، اتحادیه اروپا بیانیه ای درباره برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام صادر کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا؛ در این بیانیه آمده است: نشست کمیسیون مشترک برجام در سیزدهم ماه دسامبر سال دو هزار و هفده در شهر وین برگزار شد. این هفتمین نشست کمیسیون مشترک برجام از زمان اجرایی سازی آن در شانزدهم ژانویه سال دو هزار و شانزده بود. بر اساس مفاد برجام، کمیسیون مشترک مسئول نظارت بر اجرایی سازی توافق هسته ای است.

کمیسیون مشترک برجام به ریاست هلگا اشمید دبیر کل بخش اقدام خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با حضور نمایندگان گروه پنج به علاوه یک در سطح مدیران سیاسی (چین، فرانسه ،آلمان، روسیه، انگلیس، آمریکا) و معاون وزیر خارجه ایران برگزار شد.

این نشست فرصتی را برای بررسی روند اجرایی سازی برجام در خصوص تعهدات اتمی و همچنین مسائل تدارکاتی فراهم کرد. آژانس بین المللی انرژی اتمی، نهادی است که مسئول نظارت و راستی آزمایی تعهدات مرتبط با موضوع هسته ای ایران بر اساس برجام و قطعنامه شماره دو هزار و دویست و سی و یک شورای امنیت سازمان ملل است. این نهاد به تازگی نهمین گزارش خود را منتشر کرده است. طرف ها در این نشست از اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی ایران را به تعهداتش تایید کرده است، استقبال کردند.

شرکت کنندگان به طور گسترده پیشرفت های صورت گرفته در ارتباط با رفع تحریم ها در خصوص نشست گروه کاری اجرایی سازی رفع تحریمها را که روز گذشته برگزار شده بود، بررسی کردند. شرکت کنندگان بر نیاز به ادامه اجرایی سازی رفع تحریمها برای مشاهده موثر و ملموس منافع تعبیه شده در برجام تاکید کردند. آنها بر ارزش ادامه رسیدگی به هرگونه چالش در این خصوص تاکید کردند.

کمیسیون مشترک همچنین اجرایی سازی ضمیمه سوم برجام در ارتباط با همکاری اتمی غیرنظامی را بررسی کردند و در این خصوص از نشست های سازماندهی شده اخیر در ارتباط با این موضوع استقبال کردند.

تمامی شرکت کنندگان در این جلسه، بر ادامه پایبندی به تعهداتشان به برجام تاکید کردند. آنها همچنین بر این تاکید کردند که لازم است این موضوع تضمین شودکه شاهد اجرایی سازی تمامی بخش های برجام با حسن نیت و در محیطی سازنده باشیم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس