کد خبر 806453
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۹
614909_481.jpg

صدای قل قل قلیون به گوش می خورد و بوی تنباکوی میوه‌ای به مشام می‌رسید. تخت‌های دو نفره و سه نفره، کنار هم نشسته چایی می‌خوردند و قلیون هم کنارشان بود.

سرویس جهاد و مقاومت مشرق - آقا مجید هم جوانی از همین کوچه پس کوچه‌های شلوغ و پهلوان‌پرور بود. شهیدی که در فضای مجازی با صفت‌های متعددی شناخته و تصاویر خاصی از او منتشر شده است. یک جا خواندم که «مجید سوزوکی» صدایش می‌کنند و جای دیگری از او به عنوان «مجید بربری» نام برده بود.

لقب‌هایی است که در فضای مجازی به مجید داده‌اند مجید سوزوکی که  به دلیل شباهت نام شهید قربانخانی با مجید فیلم اخراجی‌ها رویش گذاشته‌اند. اما مجید بربری، دایی‌های پدرش نانوایی بربری دارند، مجید عصرها که از سرکار برمی‌گشت، پشت دخل بربری فروشی می‌رفت و نان دست مردم می‌داد. یکی می‌گفت مجید دو تا نان بده، آن یکی می‌گفت مجید چهار تا هم به من بده. سه تا هم به من و. . . همین طور شد که در محله نامش را مجید بربری گذاشتند. وگرنه کار و بار مجید چیز دیگری بود.

مجید یک نیسان داشت که با آن کار می‌کرد و روزی‌اش را در می‌آورد. پشت دخل نان بربری هم تنها به این دلیل می‌رفت تا اگر مستمندی را می‌شناسد، نان مجانی به دستش بدهد. آقا مجید از آن دست بچه‌های جنوب شهری لوطی مسلکی بود که دست خیرش زبانزد است. مجید بچه زبر و زرنگی بود و درآمد خوبی داشت. غیر از نیسان، یک زانتیا هم برای سواری خودش داشت. اما عجیب دست و دلباز بود و اگر مستمندی را می‌دید، هرچه داشت به او می‌بخشید. فکر هم نمی‌کرد که شاید یک ساعت بعد خودش به آن پول نیاز پیدا کند. گاهی طی یک روز کلی با نیسانش کار می‌کرد، اما روز بعد پول بنزینش را از من می‌گرفت! ته توی کارش را که درمی آوردی می‌فهمیدی کل درآمد روز قبلش را بخشیده است. واقعاً دل بزرگی داشت، تکه کلامش این بود که «خدا بزرگ است می‌رساند.»


و اما ماجرای خالکوبی‌اش که این خالکوبی نهایتاً مربوط به پنج ماه قبل از شهادتش بود. و میگفت دوستانم اصرار کردند و من هم جوگیر شدم. بعد حتماً پاکش می‌کنم. مجید ۲۵ سالش بود که شهید شد. بزرگ شده یک محله جنوب شهری که نوسان زیادی را در دوران جوانی تجربه می‌کرد. آن خالکوبی هم یک احساس زودگذر بود.

و امروز مجید به حر مدافعان حرم شهرت پیدا کرده است. نویسنده کتاب شهید مجید قربانخانی با عنوان «حر مدافعان حرم»، خانم کبری خدابخش خبر از اتمام و چاپ کتاب مجید قربانخانی توسط انتشارات دارخوین را داده است. تا ماه آینده داستان زندگی مجید قربانخانی وارد بازار کتاب خواهد شد.

خالکوبی «مجید سوزوکیِ» یافت‌آباد در حلب پاک شد +تصاویر

برشی از کتاب:

حلب- الحاضر- خان طومان بیست و یک دی ماه سال هزاروسیصد ونودوچهار

حدود ساعت سه و چهار بعد از ظهر دود و مه غلیظی همه جا را گرفته بود. نم نم باران سرما را چندین برابر می کرد. بوی خون و خاک کم کم به مشام می رسید. سنگر های کوچک یک متری که با تکه های سنگ درست شده و پای هر کدام را بیست سی متر گود بود. مجید بر روی تپه نزدیک یکی از سنگرها آرام و بی حرکت خواب بود. نه خواب نبود. چیزی شبیه خواب بود. در تمامی روز های قد کشیدنش اولین مرتبه که آرام و بی حرکت و بدون جنب و جوش شده بود. دستها و صورتش گلی بود. انگشتری که شب قبل از حسین امیدواری گرفته هنوز در انگشتش بود. صدای تیر ها و نارنجنک ها همچنان فضای آسمان را پر کرده بود. از صدای تیرها گوش شنونده ها عجیب تیر می کشید. صدا به صدا نمی رسید. صدای بیسیم های بی صاحب در جای جای دشت می آمد. بچه ها عقب نشینی کنید.کسی نمی توانست مجید را حرکت بدهد. درخت های سبز کاج و خشک زیتون در دشت کم کم خیس باران شده بودند. سیزده تا از بچه ها شهید و چند نفری هم جانباز شده بودند. بدن اربا اربای مرتضی کریمی خودش عاشورایی به پا کرده بود. برای خیلی ها روشن بود که مجید و خیلی دیگر از بچه های شهید شده فردایی نخواهند داشت. همه را از چهره و آرامش شب آخرشان می گویند.

خالکوبی «مجید سوزوکیِ» یافت‌آباد در حلب پاک شد +تصاویر

قهوه خانه حاج مسعود

صدای قل قل قلیون به گوش می خورد و بوی تنباکوی میوه ای به مشام می رسید. تخت های دو نفره و سه نفره، کنار هم نشسته چایی می خوردند و قلیون هم کنارشان بود. گاهی دودی از یک تخت بالا می رفت و چند ثانیه بعد در هوا محو می شد. اینجا برای مجید نا آشنا نبود. بیشتر شب و روزهای جوانی اش را روی همین تخت ها با دوستانش گذرانده بود.

مجید از راه رسید. یک دفتر و خودکار هم در دستش بود. با بیشتر آنهایی که نشسته بودند روی تختها و گپ می زدند سلام و علیک داشت، گاهی بعضی از آنها حتی برای مجید بلند می شدند و جا برایش باز می کردند. یکی دونفری هم نی قلیون را به سمت مجید کج می کردند و یک تعارفی به مجید می زدند.

- آقا مجید، طعم پرتقال، بفرما

+ نه داداش، من چند ماهی میشه که دیگه نمیکشم.

- ای بابا مجید جون بیا یه دم بزن، حالش رو ببر.

+ میگم نمیکشم، تو میگی بیا یه دم بزن.

و بی آنکه پی حرف را بیاورد کنار حاج مسعود رفت. حاج مسعود مداح هیات بود. بیشتر محرم ها را مجید در هیات حاج مسعود سینه می زد و گاهی میدان دار هیات هم می شد. در بچه گی اش به حج مشرف شده بود و از همان روزها حاجی قبل از اسمش مانده بود.

مجید  سلام کرد و گفت :

- حاجی بیا کارت دارم.

حاج مسعود از اتاق که بیرون آمد و با حوله ی کوچک دستانش را خشک می کرد.

+ جونم مجید، کاری داری.

- بیا داداش، بیا حاجی جون چهارتا حرف قلمبه سلمبه یاد من بده، من سواد آنچنانی ندارم، می خوام وصیتم بنویسم.

+ مجید، این دیگه از اون حرفهاست. خودت باید بنویسی، من آخه چی بهت بگم.

بر روی لبه ی یکی از تخت ها نشست. شروع به نوشتن کرد. مجید و مسعود با هم زیاد خاطره داشتند. سالهای زیادی بود که با هم بودند. اول هم صنف ، بعد هم بچه محل بودنشان آن دو را کنار هم قرار داده بود. مسعود نگاهش کرد و یاد روزی افتاد که بچه های قهوه خانه خبر دارشده بودند مجید قرار است به سوریه برود. دهان به دهان حرف به گوش همه رسیده بود. خیلی ها تعجب کرده بودند و می گفتند :

- نه بابا، این سوریه برو نیست. حالا هم میخاد یه اعتباری جمع کنه

- آخه اصلا مجید سوریه نمی برن، مگه میشه، مگه داریم.

 روایت خواهر مجید قربانخانی از شهادت برادرش را اینجا بخوانید:

خالکوبی «مجید سوزوکیِ» یافت‌آباد در خان‌طومان پاک شد +تصاویر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 17
 • غیر قابل انتشار: 1
 • مظلوم IR ۰۲:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  87 11
  واسم جالبه که همشون دست خیر داشتن از شهید بابک نوری تا شهید حججی و این بزرگوار.خیلی جالبه انگار خدا بهمون میگه تا تو زندگیت آدم خوب و پاکی نشی از شهادت خبری نیست
 • IR ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  81 3
  روحش شاد
 • IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  61 4
  سلام و درود خداوند بر او
 • رضا IR ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  14 48
  اوه چقد تلفات
  • M.sh IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
   14 1
   تلفات از ان اربابت هست جیره خور منافق!
 • داود IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  51 4
  احسنت به این قلم زیبا روحش شاد یادش گرامی
  • ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
   37 5
   واینجاست که خداچه زیبامی فرماید:فتبارک الله احسن الخالقین ،سلام وصلوات خدابرشهیدان راه حق.
 • IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  24 0
  قدرت شیر پاک
 • IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۷
  11 0
  ما مدعیان صف اول بودیم از آخر صف.... شهدا شرمنده ایم
 • لیلا1377 IR ۰۲:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  8 0
  دم همه شهدا گرم روحشون شاد خوشبحالشون
 • لیلا1377 IR ۰۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۸
  9 0
  این شهید عزیز داستانشون خیلی جالبه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس