از گوشه و کنار ورزش

اخبار نگران کننده از حاشیه‌های فرهنگی مسابقات جهانی وزنه برداری تا رفتار عجیب دستگاه ورزش در موضوع کبدی، روایت مشرق از گوشه و کنار ورزش است.

سرویس ورزش مشرق، در روزهایی که ماجرای روسری سر کردن مربی مرد تیم ملی بانوان کبدی تایلند به یکی از سوژه‌های اصلی رسانه های کشور تبدیل شده، ورزش با حواشی ریز و درشت دیگری نیز درگیر بود. در این مطلب، مروری هر چند کوتاه به برخی از این وقایع خواهیم داشت.

* پس از شکست مصلحتی علیرضا کریمی در مقابل حریف روس برای امتناع از روبرو شدن با نماینده رژیم صهیونیستی، رسول خادم طی مصاحبه‌ و اظهارنظری عجیب گفته بود: «مردم فلسطین هم از اینگونه ایثارها اطلاعی ندارند و کشتی ایران مظلوم واقع شده است». رییس فدراسیون کشتی پیشنهاد می‌دهد راهکار دیگری (غیر از مسابقه ندادن) برای موضوع رویارویی با ورزشکاران اسراییلی اندیشیده شود. این در حالی است که رسول خادم (از جمله مدیران دارای گرین کارت) مدتهاست در آمریکا به سر می‌برد و ترجیح داده است از دور نظاره گر این روزهای پرتلاطم ورزش اول کشور باشد. شنیده ها حاکیست تلاش‌های مسوولان ورزش کشور برای تماس با خادم و دعوت از وی برای حضور در کشور و مدیریت فضای پس از مسابقات جهانی، نتیجه‌ای به همراه نداشته است. فدراسیون کشتی ساعاتی قبل نیز بیانیه‌ای "از قول" خادم در پاسخ به نتانیاهو منتشر کرده است.

* وقتی طرح لباس هواداران وزنه برداری در مسابقات قهرمانی جهان در آمریکا به انتشار رسید، بار دیگر کارنابلدی نمایندگان فرهنگی ایران در کشورهای دیگر عیان شد. ناتوانی در طراحی یک لباس ساده، نمودی از عمق وضعیت بغرنج سفیران فرهنگی ما در آنسوی مرزهاست. اینکه رایزن فرهنگی دفتر حافظ منافع بایستی چه وظایف خطیری را به نتیجه برساند، موضوع ما نیست که خود غم نامه ای طویل است؛ اما این اتفاق نشان داد که چگونه قدرت نرم جمهوری اسلامی به رفتارها و اقدامات دم دستی و سطح پایین تنزل پیدا کرده است. البته، اخبار نگران کننده دیگری درباره موارد مشابه آنچه در قضیه لباس روی داد، به دست خبرنگار مشرق رسیده که اتمام مسابقات زمان مناسبی برای طرح آن است و امید که دستگاه دیپلماسی در این باره اقدامی جدی داشته باشد.

* اخبار دریافتی حکایت از آن دارد که قرار است در چند هفته آینده، تکلیف بیش از 10 فدراسیونی که رئیس نداشته و به صورت سرپرستی اداره می شود، مشخص شود. این خبر که این فدراسیون ها از بلاتکلیفی خارج شده و به یک ثبات نسبی می رسند، اگرچه خوب است؛ اما وزارت ورزش باید تمهیدی را فراهم کند که این مشکل برای همیشه حل شود. می توان با یک زمان بندی مشخص و طراحی دقیق، مانع از اداره فدراسیون ها به صورت سرپرستی شد که عموما تبعات منفی و نامطلوبی را در پی داشته است. البته، وزیر ورزش نیز بارها به این موضوع تاکید داشته؛ اما در عمل این اتفاق روی نداده است.

* شکست عربستان در قضیه کنفدراسیون فوتبال آسیا و پیروزی ایران که البته با همراهی برخی کشوها نیز همراه بود، نشان داد که چقدر ظرفیت های کشورمان در حوزه بین المللی فشل و رها شده بوده است. یک کمپین دو ساله در این موضوع که با همراهی کامل جامعه فوتبال نیز همراه نبود و کارشکنی هایی نیز صورت گرفت، اثبات کرد در چند سال اخیر ورزش ما یا با بی عرضگی نمایندگان بین المللی خود مواجه شده یا یک خیانت در این قضایا نهفته است. در این باره باید بررسی دقیقتری صورت گیرد و نمونه اخیر فوتبال به عنوان الگویی در حفظ منافع ملی مطرح شود؛ اگرچه نه تنها همراهی خاصی از سوی برخی نمایندگان فوتبال ما صورت نگرفت، که حتی کارشکنی‌هایی نیز رخ داد.

* کارلوس کی روش به محض بازگشت از روسیه، بار دیگر صحبتهای عجیب اما تکراری را مطرح کرده که نشان می دهد وضعیت مدیریت فدراسیون تا چه حد رها شده و بی مسئولیت است. اگر کی‌روش واقعا اگر بر این باور است که زمینه فعالیتش در ایران فراهم نیست، به چه دلیل خود را معطل این تیم کرده و به تیم دیگری نمی‌رود؟ چرا برای بازار گرمی در هر فرصت ممکن، چنین اظهاراتی را به زبان می آورد و رفتارهای غیر معقولی بروز می دهد؟ با مشخص شدن قرعه ایران و فرصت محدود آماده سازی تیم ملی، فدراسیون فوتبال می‌بایست برای این ماجرا تدبیری کند که این بازی خسته کننده و تکراری برای همیشه پایان پیدا کند.

* ماجرای تاسف برانگیز حجاب مربی مرد تیم بانوان کبدی تایلند را همگان می دانند و نیاز به شرح و بسطی نیست که چه فاجعه ای بوده و چقدر موجب وهن کشور و اسلام شده است. در این بین، کناره گیری مقصودلو، رئیس فدراسیون از انتخابات ریاست فدراسیون که تحت برخی فشارها صورت گرفت، مهمترین واکنش به این اتفاق بود؛ اما آیا واقعا تنها مقصر این آبروریزی وی بوده است؟ به نظر می رسد با این ماجرا بیشتر از منظر تبعات رسانه ای برخورد شده؛ وگرنه نقش حراست، نیروی انتظامی و دستگاه های متناظر که نقش نظارتی دارند، در این ماجرا چه بوده است؟ به نظر می رسد مقصودلو قربانی این ماجرا شد تا جنجال‌های رسانه‌ای خاموش شود و پیگیری بیشتری صورت نگیرد که نقش این دستگاه ها در این افتضاح چه بود؛ که حتما بسیار بیشتر از رئیس فدراسیون است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • بوسجین IR ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  16 0
  من نمی دانم این اقیون چگونه به این مناصب مدیریتی رسیده اند اقایون اگر نمی توانید اینگونه مراسم را در کشور تشکیل ندهیذ و اگر می توانید حداقل با فکر درایت ان را انجام دهید این چه ابرو ریزی است که زمینه بدبینی جهانی را نسبت به ایران ایجاد می کنید بابا خجالت هم خوب چیزی است
 • ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  28 7
  طرف رفته آمریکا و گرین کارت گرفته، می خوای چه جور رفتار کنه پس
 • ۰۳:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  12 8
  وزیر خارجه باید جوابگوی این افتضاحات لباس و .... باشه
 • US ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  14 6
  اقا شما رو قسم ميدم به شرافتتون به داد تماشاچي ها برسيد مسول فرهنگي دفتر حافظ منافع براي تسويه حساب با رييس فدراسيون امروز به مردم گفته بود مدال نميگيريم نياييد... مشرق جان اين اقاي ظريف دقيقا كجاست الان...
 • US ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  7 4
  اقا ما هر چي اسيب ميبينيم از خودش هاست زنده باد ايران و ايراني زنده باد پهلوانان وزنه برداري درود به رييس زحمت كش رايزن فرهنگي كاش فرهنگ رو از خودت شروع ميكردي
 • US ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  15 3
  نقشه ايران بدون درياي خزر و خليج فارس افرين به دفتر حافظ منافع از يه نقشه نميتونين حفاظت كنيد...
 • US ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  20 11
  اقاي دكتر ظريف بايد شخصا جوابگويه اين افتضاح باشند نمايندگان مجلس خواب تشريف داريد؟ نقشه ايران رو ناقص چاپ كردند تحويل مردم دادند
  • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
   2 1
   تونمتونی جوابگوی خانوادت باشی .ههههههههه
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  8 0
  امان از دست این کدخدا
 • US ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  6 0
  اقا حداقل يه عذر خواهي كنيد إز مردم... آقاي دولت تدبير و اميد كجاست تدبيرتون؟ نقشه بدون درياي خزر و خليج فارس.. كجاست اميدتون به مردم رو إز گرفتن مدال نا اميد ميكنيد...
 • ناشناس IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۴
  6 1
  برای رسول خادم متاسف هستم .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس