image.png

در پایان سال ۱۳۹۱ سهم ۲۰ درصد ثروتمندترین به ۲۰ درصد فقیرترین جمعیت ۶.۶۵ برابر بود که در پایان سال ۱۳۹۵ این فاصله به ۷.۶۱ برابر افزایش پیدا کرد.

 سرویس اقتصاد مشرق - بر اساس گزارش مرکز آمار، همه شاخص‌های مربوط به برابری توزیع درآمد و شکاف طبقاتی در کشور در طول ۴ سال دولت یازدهم رو به وخامت گذاشته‌اند.

۱- سهم ۱۰ درصد ثروتمندترین به ۱۰ درصد فقیرترین جمعیت

شاخص سهم ۱۰ درصد ثروتمندترین به ۱۰ درصد فقیرترین جمعیت در کشور در سال ۱۳۹۱ برابر با ۱۰.۷۹  بود بدین معنا که ۱۰ درصد قشر ثروتمند جامعه در سال مذکور ۱۰.۷۹ برابر ۱۰ درصد فقیرترین قشر، از کیک اقتصاد کشور سهم برده‌اند.

اما این فاصله در سال ۱۳۹۵ به ۱۲.۹۹   افزایش پیدا کرده است، یعنی در این سال ۱۰ درصد ثروتمندترین افراد جامعه ۱۲.۹۹ برابر فقیرترین افراد درآمد داشته‌اند که حاکی از بدتر شدن وضعیت توزیع درآمد در دولت یازدهم است.

۲- سهم ۲۰ درصد ثروتمندترین به ۲۰ درصد فقیرترین جمعیت

شاخص دیگری که مرکز آمار محاسبه کرده، سهم ۲۰ درصد ثروتمندترین به ۲۰ درصد فقیرترین جمعیت کشور است.

بر اساس این آمار، در پایان سال ۱۳۹۱ سهم ۲۰ درصد ثروتمندترین به ۲۰ درصد فقیرترین جمعیت ۶.۶۵ برابر بود که در پایان سال ۱۳۹۵ این فاصله به ۷.۶۱ برابر افزایش پیدا کرد.

۳- سهم ۴۰ درصد ثروتمندترین به ۴۰ درصد فقیرترین جمعیت

شاخص سومی که توسط مرکز آمار برای محاسبه وضعیت توزیع درآمد در کشور محاسبه شده است، سهم ۴۰ درصد ثروتمندترین به ۴۰ درصد فقیرترین جمعیت است.

این فاصله در پایان سال ۱۳۹۱ معادل ۳.۷۵ برابر بود که در پایان سال ۱۳۹۵ به ۴.۱ برابر رسید. به عبارت دیگر فاصله پولدارها و فقرا در ۴ سال اخیر، بیشتر و بیشتر شده است.

۴- ضریب جینی

مهمترین شاخص بررسی توزیع درآمد در کشور، ضریب جینی است که گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد این شاخص از ۳۶۵/۰ در سال ۱۳۹۱ به ۳۹۰/۰ در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته و این شاخص هم تشدید نابرابری‌ها در ۴ سال اخیر را تایید می‌کند.

۵- سهم هزینه ناخالص سرانه هر دهک

این شاخص نشان می‌دهد که سهم هر یک از دهک‌های درآمدی از کل هزینه ناخالص کشور در طول یک سال چقدر بوده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، سهم دهک اول (فقیرترین اقشار جامعه) از کل هزینه ناخالص کشور در سال ۱۳۹۱ برابر با ۲.۶۸ درصد بود که در سال ۱۳۹۵ به ۲.۳۷ درصد کاهش پیدا کرده است. یعنی سهم فقرا از کیک اقتصاد کشور، در دولت یازدهم کمتر شده است.

در سوی مقابل، سهم دهک دهم (ثروتمندترین اقشار جامعه) از کل هزینه ناخالص کشور در سال ۱۳۹۱ برابر با ۲۸.۹ درصد بود که در سال ۱۳۹۵ به ۳۰.۸ درصد افزایش پیدا کرد، بنابراین سهم پولدارها از کیک اقتصاد کشور در دولت یازدهم بیشتر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۸
  8 1
  علی برکت اله
 • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۹
  0 0
  توی 100 روز اول قبر اقتصاد را با افزایش سود بانکی به 32 درصد ؛کندند لعنت بر این بانک ها که اقتصاد ایران را از اقتصاد عربستان در این 4 سال خیلی ضعیف تر کردند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس