کد خبر 802818
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۶
حزب مرکل

سران حزب دموکرات مسیحی مرکل به اتفاق آراء از مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ در کشورشان حمایت کرده و تشکیل دولت اقلیتی و برگزاری انتخابات مجدد را رد کردند.

به گزارش مشرق به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، سران حزب دموکرات مسیحی مرکل بعد از شکست ائتلاف موسوم به جامائیکا به اتفاق آراء از مذاکرات با حزب سوسیال دموکرات برای تشکیل مجدد ائتلاف بزگ حمایت کردند.


به گفته "دانیل گونتر"، نخست وزیر ایالتاشلسویگ-هولشتاین در این حزب توافق بزرگی در این باره ایجاد شده است که اولویت این باشد که این مذاکرات با موفقیت انجام شود و همچنین این اطمینان وجود دارد که این مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ می تواند به یک موفقیت بیانجامد.

وی همچنین تاکید کرد که حزب دموکرات مسیحی عزم راسخی دارد که یک دولت کارآمد و شایسته عمل را بسازد و با تشکیل دولت اقلیتی در این کشور مخالف است. وی از تمایل حزبش برای تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ خبر داد.

"آرمین لاشت"، نخست وزیر ایالت نوردهاین-وست فالن آلمان از حزب مرکل نیز در گفت و گویی با "آر ار دی" آلمان اعلام کرد که مشاوره ها با حزب سوسیال دموکرات بر مبنای توافقات در مذاکرات مقدماتی ائتلاف جامائیکا نخواهد بود و ما مذاکرات را بر مبنای برنامه های انتخاباتی اتحادیه احزاب متحد مسیحی پی گیری می کنیم. وی همچنین با توجه به تصمیم گیری های پیش رو در اتحادیه روپا با تشکیل دولت اقلیتی در آلمان مخالفت کرد.

هفته آینده هفته مهم و سرنوشت سازی برای آلمان خواهد بود و گشتن به دنبال راه خروجی از بحران سیاسی در این کشور همچنان ادامه خواهد داشت. "فرانک والتر اشتاین ایر"، رئیس جمهور آلمان از روز دوشنبه دور جدیدی از مذاکرات با سران احزاب را در پیش خواهد گرفت و با روسای فراکسیون های سبزها، اتحادیه احزاب متحد مسیحی، و حزب چپ دیدار و گفت و گو می کند.

اشتاین مایر همچنین برای روزپنج شنبه روسای احزاب سوسیال مسیحی، سوسیال دموکرات و دموکرات مسیحی را به منظور گفت و گوهایی برای تشکیل مجدد ائتلاف بزرگ به کاخ ریاست جمهوری دعوت کرده است.

صدر اعظم آلمان نیز از تشکیل یک دولت سریع در کشورش حمایت کرده است. رئیس حزب سوسیال مسیحی نیز تشکیل ائتلاف بزرگ در آلمان را بهترین گزینه برای کشورش ارزیابی کرده است.

سوسیال دموکرات ها در انتخابات پارلمانی گذشته بدترین نتیجه بعد از جنگ جهانی دوم را کسب کرده و اعلام کردند که دیگر نمی خواهند در تشکیل ائتلاف بزرگ مشارکت کرده و می خواهند به اپوزیسیون بپیوندند. اخیرا این حزب تحت فشارهای رئیس جمهور آلمان برای مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ اعلام آمادگی کرده است. البته سیاستمداران حزب سوسیال دموکرات شرایطی را برای پذیرفتن مذاکرات در این باره قرار داده اند.

معاون فراکسیون حزب سوسیال دموکرات شانس تشکیل ائتلاف بزرگ در آلمان را پنجاه پنجاه ارزیابی کرده است. وی اظهار داشته است که حزب سوسیال دموکرات برای این منظور با حزب دموکرات مسیحی بر سر میز مذاکره قرار خواهد گرفت اما این بدین مفهوم نیست که به صورت خودکار این مذاکرات به تشکیل دولت ائتلافی بیانجامد. اگر اتحادیه احزاب متحد مسیحی با حزب ما مخالفت کند انتخابات مجدد برگزار خواهد شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس