کد خبر 800615
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۰
بن سلمان

رسانه‌های بین‌المللی در مطالبی از رویکردهای نادرست عربستان در منطقه و تلاش در مقابله با ایران انتقاد کردند.

به گزارش مشرق، رسانه‌های بین‌المللی در مطالبی جداگانه به سران عربستان سعودی تاکید کردند که از ماجراجویی جدید در منطقه پرهیز کنند.

روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در همین زمینه در یادداشتی به قلم «فرید ذکریا» نوشت: به‌نظر می‌رسد راهبرد عربستان سعودی کارایی نداشته باشد. اینک نبرد در یمن منجر به ایجاد نوعی شکست در مرزهای این کشور و احساس خشم علیه ریاض شده است.

نویسنده با اشاره به عدم موفقیت راهبردهای جنگ طلبانه ریاض در منطقه نوشت: قطر تسلیم نشده و به نظر به این زودی‌ها هم چنین رویدادی رخ نمی‌دهد. شیعیان لبنانی نیز به درستی مانع از وقوع نبرد داخلی در کشور خود شده‌اند. اما در هر حال تنش در همه جای خاورمیانه در حال افزایش است و درگیری‌های قومی شدت یافته و مجموعه محاسبات نادرست یا تصادفی می‌تواند امور را از کنترل خارج کند.

این روزنامه در خاتمه نوشت: با حمایت قاطع «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از راهبردهای عربستان، واشنگتن خود را بیشتر در مرداب خاورمیانه در هم ریخته وارد می‌کند.

روزنامه «چاینا مورنینگ پست» نیز با اشاره به این که ولعیهد عربستان در حال بازی با آتش است، نوشت: «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان مقابله با فساد را به عنوان پوششی برای از صحنه به‌در کردن  رقبا، دستگیری اعضای خانواده سلطنتی، دولتمردان، تجار و نخبگان این کشور برگزیده است. شتاب او در  تقویت قدرت از طریق حاکمیت قانون نبوده بلکه ازطریق قدرت مطلقه پادشاهی صورت گرفته است.

چاینا مورنینگ پست نوشت: چنین اقدام‌هایی از سوی محمد بن سلمان برای جذب سرمایه گذاران خارجی کافی نیست. شاید بیشترین مورد نگران کننده تلاش او برای مبدل کردن عربستان به عنوان قدرت مسلط خاورمیانه با تمرکز بر مقابله با بزرگترین رقیبش ایران است.

رویکرد مقابله با ایران منجر به مشکل نظامی در یمن، مرگ هزاران غیرنظامی، هجمه علیه قطر و مداخله سیاسی در سوریه شده است. تلاش ملک سلمان برای منزوی کردن ایران مطابق میل اسرائیل و رئیس جمهور آمریکا است و کشورهای عربی در  این زمینه ناراحت هستند.

این روزنامه در خاتمه با اشاره به وضعیت نابهنجار منطقه نوشت: جنگ‌های داخلی در یمن و سوریه، پیدایش گروه‌های افراطگرا چون داعش، همه‌پرسی جدایی کردستان و عدم اطمینان سیاسی در عراق و لیبی برای بی‌ثباتی منطقه کافی است.

راهبرد شاهزاده عربستان برای نوسازی کشور خود با تنوع اقتصادی و ایجاد شغل ضروری است اما این شاهزاده با خروج از مسیر خود و مخالفت با ایران و متحدانش در پی خطرسازی است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس