سفارت ایران

سفارت ایران در لندن در واکنش به بیانیه معاون وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرد: از دولت بریتانیا انتظار می رود با قطع کمکهای تسلیحاتی به عربستان و دیگر اعضای ائتلاف، به پایان به جنگ یمن کمک کند.

به گزارش مشرق، سفارت ایران در لندن در بیانیه ای نسبت به بیانیه معاون وزیر خارجه انگلیس واکنش نشان داد.

متن این بیانیه به شرح زیر است.

 "سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن بدین وسیله مراتب اعتراض خود را نسبت به بیانیه مورخ 18 آبان 1396 معاون وزیر خارجه انگلستان در امور خاورمیانه اعلام می دارد. بسیار جای تعجب و شگفتی دارد که وزارت امور خارجه بریتانیا با اشاره به گزارش ائتلاف نظامی به رهبری عربستان در خصوص ماهیت ایرانی موشک پرتاب شده اخیر به فرودگاهی در عربستان، خواهان ایفای نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در بحران یمن شده است.

نیاز به توضیح نیست که کشتار بیرحمانه زنان و کودکان و مردم بی گناه و بی دفاع یمن و از بین بردن تاسیسات زیربنایی این کشور طی دو سال گذشته توسط ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی و با استفاده از تسلیحات و ادواتی که از سوی برخی کشورهای غربی و از جمله بریتانیا در اختیار این گروه قرار گرفته باعث کشتار وسیع انسان های بیگناه و ایجاد قحطی، شیوع وبا و سایر بیماری های عفونی شده است. اقدام اخیر نیروهای ائتلاف در محاصره کامل این کشور و بستن کلیه خطوط ارتباطی و مواصلاتی نیز باعث شده تا امکان کمک رسانی و رسیدگی به امور آسیب دیدگان با مشکل مواجه شود و بنا به گزارشات اخیر سازمان ملل متحد در صورتی که این وضعیت ادامه یابد یمن با قحطی و بحران انسانی بی سابقه قرن مواجه خواهد شد که عوارض آن سایر نقاط دنیا را نیز متاثر خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران همواره بر توقف سریع کشتار مردم بیگناه و لزوم پایان دادن به بحران یمن تاکید داشته است. طرح چهار ماده ای که وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سال 2015 به دبیرکل سازمان ملل متحد ارائه کرد، امروز و بعد از گذشت دو سال از کشتار و قتل عام مردم بی گناه یمن همچنان معتبر و برای حل بحران قابل استفاده است. این طرح شامل آتش بس فوری، ارسال کمک های انساندوستانه، گفتگوهای یمنی-یمنی و تشکیل  دولت فراگیر است.

در انتها از دولت بریتانیا و دیگر کشورهای صادرکننده تسلیحات به کشورهای عضو ائتلاف انتظار می رود ضمن قطع کمک های تسلیحاتی به عربستان سعودی و دیگر کشورهای عضو ائتلاف ، به پایان دادن حملات نظامی و تخریب زیرساخت های یمن کمک کرده و با ایجاد آتش بس هرچه سریع تر طرف های درگیر را برای رسیدن به یک راه حل سیاسی به پای میز مذاکره دعوت کنند."

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
  5 0
  خاور میانه؟ قرار نشد بگیم: منطقه غرب آسیا؟
 • IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
  8 0
  روباه پیر سگ
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۹
  1 0
  ما چرا با انگلیس رابطه داریم و چه سودی به ما رسیده ؟؟؟؟
 • حسین PL ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  0 0
  رژیم درباری انگلیس نمونه و مظهر رذالت و جنایت! در هر 5 قاره میلیونها انسان بیگناه را به قتل رساندن و هیچ جای زمین از جنایات اینها در امان نبود و نیست.....
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  0 0
  انگلیس کثافت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس