کد خبر 786203
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳
والنتینا ماتوینکو

رئیس شورای فدراسیون (سنای) روسیه با اشاره به پایبندی کامل ایران به تعهداتش در قبال برجام، تاکید کرد جامعه جهانی از اقدام آمریکا در خارج شدن از توافق هسته‌ای حمایت نخواهد کرد.

 به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "والنتینا ماتوینکو" رئیس شورای فدراسیون (سنای) روسیه روز شنبه در خصوص سخنان "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا، تاکید کرد که هیچ دلیلی وجود ندارد که در اجرای تعهدات ایران در قبال برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تردید داشت.

خانم ماتوینکو در حاشیه مجمع عمومی اجلاس بین المجالس که در شهر سنت پترزبورگ روسیه در حال برگزاری است، در پاسخ خبرنگاران گفت: «ایران امروزه تحت کنترل شدید آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داشته و آخرین گزارش این سازمان که در ماه آگوست منتشر شده، تایید می کند که ایران تاکنون بطور کامل به تمامی تعهدات خویش در چارچوب برجام پایبند بوده است. بنابراین هیچ دلیلی برای تردید داشتن در موثر بودن توافق هسته‌ای وجود ندارد.»

رئیس سنای روسیه همچنین ابراز امیدواری نمود که آمریکا در نهایت تصمیم به خارج شدن از برنامه جامع اقدام مشترک نگیرد. به عقیده وی، «درغیر این صورت، این اقدامی یکجانبه خواهد بود که جهان از آن حمایت نخواهد کرد، برای اینکه هر نوع اقدامی که به این توافقنامه مهم آسیب برساند، بسیار خطرناک خواهد بود.»

والنتینا ماتوینکو تاکید کرد: «توافق هسته‌ای با ایران، یک توافقنامه بین المللی است و به ابتکارعمل تنها یک طرف، نمی تواند لغو شود. این در حالی است که ما امروز از زبان بسیاری از مقامات کشورهای اروپایی، از جمله "فردریکا موگرینی"، شنیدیم که هیچیک با ارزیابی رئیس جمهوری آمریکا در مورد برجام، موافق نیستند.»

وی افزود: «قبل از هر چیز باید یادآور شد که برجام یک سند بین المللی که به شکل قطعنامه ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز تقویت شده است و این توافق صرفا بین ایران و آمریکا نیست که طرف آمریکایی مایل باشد آن را بصورت یکجانبه از آن خارج شود و از لحاظ حقوقی، این توافقنامه نمی تواند به ابتکارعمل یک طرف لغو گردد.»

رئیس شورای فدراسیون روسیه ابراز اطمینان نمود که «بدون تردید»، برنامه جامع اقدام مشترک ادامه پیدا خواهد نمود و اگر آمریکا بخواهد از آن خارج شود، با انتقاد شدید همه کشورهای جهان مواجه خواهد شد.

به گفته ماتوینکو، هر اقدامی در آسیب رساندن به توافق هسته‌ای، می تواند عواقب جدی داشته باشد و مشخص نیست ایران به آن چه واکنشی نشان دهد. وی افزود: «اگر ایران از اجرای تعهدات خویش خودداری کند، رژیم عدم گسترش هسته‌ای دچار آسیب شده و همه تلاشهای مناسب بین المللی در این رابطه از بین خواهند رفت و این امتحان بزرگی است که کسی نمی خواهد آن را تجربه کند.»

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس