علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی

رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد در صورت عملی شدن نشانه‌ای از رفتار خصمانه دولت آمریکا علیه ملت ایران و تحریم سپاه پاسداران، این اقدام را به مثابه اعلام جنگ تلقی می‌کنیم.

به گزارش مشرق؛ علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران در جمع تعدادی از تحلیلگران رسانه های جهانی مستقر در لندن به بحث و گفتگو درخصوص موضوعات مهم سیاسی و بین‌المللی مرتبط با ایران و منطقه خاورمیانه پرداخت.

در این نشست سؤالات متعددی به ویژه درخصوص برجام و آینده این توافق مطرح گردید.

سیاستهای دولت آمریکا در این زمینه و نوع واکنش جمهوری اسلامی ایران به خروج احتمالی آمریکا از برجام از جمله موارد مطروحه در این نشست بود که دکترصالحی به آنها پاسخ داد.

گفتگوی صالحی با رسانه های حاضر در لندن

آقای صالحی همچنین در خصوص احتمال قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست گروههای تروریستی وزارت خارجه آمریکا و نوع واکنش جمهوری اسلامی به این اقدام دولت ترامپ، سوال دیگری بود که صالحی در پاسخ گفت:

این اقدام در صورت عملی شدن نشانه‌ای از رفتار خصمانه دولت آمریکا علیه ملت ایران است و با توجه به اینکه ارتش و نیروهای مسلح هر کشور ضامن صیانت و امنیت آن کشور میباشد، لذا این اقدام را به مثابه اعلام جنگ تلقی می کنیم.

فارس در گزارشی مشروح از این نشست نوشت: علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان که به دعوت بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا در لندن به سر می برد، در جمع تعدادی از تحلیلگران رسانه های جهانی مستقر در لندن به بحث و گفتگو درخصوص موضوعات مهم سیاسی و بین‌المللی مرتبط با ایران و منطقه خاورمیانه پرداخت.

معاون رئیس جمهور در این نشست همچنین به پرسش‌های حاضران درباره مواضع سیاسی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد. 

صالحی پیش از این نشست با اعضای کمیته روابط خارجی مجلس عوام انگلیس دیدار و درباره مسائل منطقه‌ای و بین المللی و همچنین روابط دو جانبه گفتگو کرد. صبح  چهارشنبه نیز آقای صالحی با بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس دیدار و درباره مسائل منطقه‌ای و بین المللی گفتگو کرد، اما محور اصلی این گفتگوها موضوع برجام اعلام شد.

معاون رئیس جمهور همچنین گفت: مواضع جمهوری اسلامی ایران مبنی بر استفاده صلح آمیز از فعالیت های هسته ای بارها به صورت شفاف بیان و تفسیر ایران از بند "تی" ضمیمه برجام نیز اعلام شده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به احتمال دستاویز قرار دادن بند " T " ضمیمه برجام برای فشار بر ایران با توجه به سخنان دو پهلوی آمانو گفت: بند" t " در خصوص فعالیت هایی است که می تواند مورد استفاده های دوگانه قرار گیرد به این مفهوم که هم جنبه صلح آمیز دارد و هم می تواند در سلاح هسته ای کاربرد داشته باشد.

علی اکبر صالحی با اشاره به فتوای مقام معظم رهبری درباره سلاحهای هسته ای تصریح کرد: ما بارها تاکید کرده و این تعهد ضمنی را تشریح کرده ایم که ما هیچگاه در پی سلاح هسته ای نبوده و نیستیم و فقط استفاده از جنبه های صلح آمیز انرژی هسته ای مورد نظر ایران است.

گفتگوی علی اکبر صالحی با رسانه ها در لندن

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان موضوع برجام را محور اصلی گفتگوها در دیدار با مقامات اروپایی اعلام و تاکید کرد: به صراحت به مقامات اروپایی اعلام شد یا همه در برجام می مانند یا همه از آن خارج خواهند شد و راه سومی وجود ندارد. 

علی اکبر صالحی همچنین در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، نشست با مقامات انگلیسی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در دیدار با مقامات اروپایی اعلام شد بهتر است همه تلاش کنند برجام پا بر جا بماند و ما نیز علاقه مند به حفظ آنیم اما نه به هر قیمتی. 

معاون رئیس جمهور حفظ برجام را موضع مشترک مقامات اروپایی اعلام و با اشاره به مواضع و اقدامات احتمالی رئیس جمهور آمریکا درباره برجام تصریح کرد: هیئت نظارت بر برجام سناریوهای مختلف خود را آماده کرده است و به طور قطع متناسب با تحولات و شرایط روز آن را اجرا خواهد کرد. 

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به دیدار و گفتگو با وزیر امور خارجه انگلیس در لندن افزود: آقای بوریس جانسون در این دیدار گفت به جد به آمریکایی ها اعلام کرده ایم که علاقه مند به حفظ برجامیم و حاضر نیستیم خدشه ای به آن وارد شود و این موضوع را خانم ترزا می نخست وزیر نیز در گفتگوی تلفنی به ترامپ گوشزد کرده است و مذاکرات دو جانبه با آمریکا را در این باره ادامه خواهند داد.

وی گفت: در نشست طولانی با آقای جانسون ضمن بیان صریح دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران درباره برجام ، مقداری هم وارد محتوای برجام شدیم و حتی به برخی مسائل فنی آن نیز پرداختیم. 

صالحی افزود: اینکه رویکرد دولت آمریکا در قبال برجام چگونه است و واکنشها به آن چگونه خواهد بود از جمله پرسشهای مقامات اروپایی است و ما امیدواریم با تلاشهایی که انجام می گیرد برجام بدون خدشه پیش برود و از اینگونه بازیهایی که هیچ توجیه و پایه و اساس عقلانی ندارد خلاص شود.

معاون رئیس جمهور درباره پیش بینی اش از تصمیم رئیس جمهور آمریکا در قبال برجام گفت:

من احساس می کنم در آمریکا نوعی آشفتگی سیاسی ایجاد شده است و خود آنان نیز نمی دانند در کدام مسیر باید گام بردارند و این موضوع فقط هم مختص برجام نیست بلکه موضوعات بین المللی دیگری که آمریکا به انجام آنها متعهد شده بود اجرای آن را با شک و تردید روبرو کرده و قصد دارند مواضعشان را تغییر دهند.

وی با اشاره به دیدارهایش با مقامات اروپا در این دوره از سفر به رم و لندن افزود: من احساس کردم مقامات اروپایی نیز از آشفتگی ایجاد شده و اقدامات احساسی و عجیب در آمریکا متعجبند و دلشان می خواهد امور در مسیر عقلانیت قرار گیرد. 

صالحی افزود: در نشست با وزیر امور خارجه انگلیس مسائل دیگری هم در حاشیه مطرح و پاسخهای لازم ارائه شد و درباره برخی موارد نیز اعلام شد پاسخ باید از دستگاههای دیگر دریافت شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان شب چهارشنبه بنا به دعوت رسمی بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس از رم وارد لندن شد و صبح چهارشنبه با جانسون به گفتگو نشست.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 11
 • SE ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  31 2
  در صورت معلق کردن برجام از سوی امریکایه مکار اخراج آژانس جاسوس و بازگرداندن سریع وضعیت هسته به اردیبهشت 92 باید در دستور کار باشد
  • IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
   17 4
   آفرین دقیقا" ما ملت ایران همین رو میخوایم
  • FR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
   0 6
   خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
  • FR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
   0 6
   خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
 • IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  35 0
  مگه کسی هم بجز ایران تو برجام هستش؟ یه حساب تو اروپا باز نمی تونین بکنین!
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  22 0
  رییست نیاد دوباره بگه به شما ربطی نداره این حرفا!!!!!؛!
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  21 0
  دو تا قسم جلاله بزن تنگش داداش
 • IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  22 1
  والله بالله تالله ... آقای صالحی یادتان هست قسم خوردید که همه چیز حل میشود ؟ برای این نظام خونها داده شده حیف است که از دست برود . امید به خدا داریم
 • ناشناس IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  21 2
  صحبت از جنگ نکن که رئیس جمهور حالش بد میشه !
 • ناشناس IR ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  5 2
  آقای صالحی درست گفت یا همه در برجام می مانیم یا همه خارج می شویم راه سومی وجود ندارد.
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  17 1
  حتما در پاسخ فشنگ بیشتری می سازید
 • عبدالله IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  8 0
  شکست تیم ظریف وروحانی ازروزی که شهروندی بودم وانتقادکردم آرزویم نبود در واقع دلواپسان فحش شنیدنددرحالیکه میخواستندروحانی محکم بایستد چون معامله برسرچیزی بودکه ایران درطول تاریخ چیزی به این باارزش مادی نداشته بود اماعجله وباورنکردن عمق کینه طرف باعث شد حالابشنویم همان دشمنی که مابخاطرگوشزدکردن کینه اش ازروحانی وظریف القاب زشت وصدای بلندبرسرخودبشنویم بگویدامروزبگویدبدون شلیک یک گلوله دشمن خودرا شکست دهیم آقای روحانی ماشایدمثل تووتیمت تحصیل کرده خارج وکشوردشمن نبودیم وچیزی ازدشمن جلوی چشممان بود . تجربه شماتئوری ومشاهده ای بوداماما تجربه تیرخوردن وکشته شدن ازدشمن راداشتیم من شخصا تجاربی داشتم وماومنتقدان رده بالاوحزبی هم امااکنون من وتوشکست خوردیم ومن متاسفم . روحانی متاسفم که گفتی خزانه خالی است ونبودودشمن راخبردارکردی ؟ روحانی متاسفم که گفتی منقل وآتش وتوهم بعضی هادارند روحانی متاسفم خنده هایت برای دیگران بود ومنکه یک جانبازاعصاب وروان وغیره هستم اعصابم راخراب کردی روحانی متاسفم وبلاگم رافیلترکردی ومستضعف کرایه نداردباتاکسی سرویس برود شکایت تاوبلاگش بازشود . روحانی متاسفم برادرشهیدم چیزی به من گفت وگفت به کسی نگویم همان موقع که اعصابم خراب بودو وبلاگم رابستی . بتونمیگویم برادرم چه گفت .
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  18 0
  کاری نداریم خداییش عقده ای شدیم اونقدر ترامپ و امریکا علیه مون فحش دادن و بیانیه دادن و تهدید کردند بعدش ما هم لبخند زدیم و ترسیدیم بابا یه کم دلتون قرص باشه
 • مجتبی IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  4 0
  رئیس جمهور آمریکا به رینگ کهنه استعمار پیر و فرزند نامشروعش می رقصد. استعمار پیر قصد حضور مجدد در خاورمیانه را دارد ولی از روی ناتوانی آمریکا و اسرائیل را جلو فرستاده است. امریکا قصد دارد انتقام شکست داعش را از ایران بگیرد و بهانه هایی می آورد و موضوع اصلی را مخفی نگه میدارد. اگر ایران به کمک روسیه در سوریه نمی شتافت مانند افغانستان بیم شکست روسیه وجود داشت. قارون زمان قصد شعله ور کردن آتش جنگ را دارد و هر کس در میدان جنگ دچار سستی نشود پیروز است.
 • IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  10 0
  آقای صالحی نیازی نیست شما اعلان جنگ بدهید اگر گام به گام برجام را همزمان با غرب اجرا می کردین الان مشکلات بسیار کمتری داشتیم
 • سربدار IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  6 0
  الله اکبر الله اکبر الله اکبر حضرت امام(ره) فرمودند : 1 امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند 2 اگر سپاه نبود کشور نبود
 • IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  10 0
  سلام. به نامبرده یاد اوری نمایید بدون قسم جلاله سخت بتوانیم باورش کنیم.
 • NL ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  4 0
  من این حرفاباورم نمیشه، اینکه گفته سپاه بره لیست سیاه ینی اعلام جنگ دستکم این معنی روی شاخشه که اگربره لیست سیاه به معنی خروج ازتوافق هستش وتوافق برجام به هم می‌خوره، چون اعلان جنگ فراترازبرجامه و وقتی گفته اعلان جنگ هست ینی دیگه برجامی نیست اماخبرلورفتن سخنرانی ترامپ اومده که نشون میده ترامپ این قصدروداره واعلام خواهدکردواعمال فشاربرسپاه روآغازخواهدکرد. حالاببینیم این اعلان جنگ که گفته چی میشه، بنظرم ایران هیج کاری نمیکنه وتهدیدات قبلیش روعلنی نمیکنه فقط درحدحرف میمونه، نمیدونم چراایران اینجوری شده، تهدیدات فرمانده سپاه هم که گفته بود اگه اینجوری بشه بایدآمریکاپایگاه هاش روبه 2000 کیلومتردورترببره این هم بنظرم فقط حرف هستش، عجیبه، اقلاوقتی قرارنیست حرف عملی بشه به زبون نیارید
 • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  4 0
  امریکا و اروپا خوب ما رو به هم حواله میدن و چقدر خوب ما شوت میشیم این وسط. امریکا می ترسونه و تهدید میکنه، اروپا ما رو دلداری میده و ما رو این وسط نگه میداره. عملا چماق رو از ما گرفتن و دارن قربون صدقمون میرن که صدامون در نیاد. یه عده احمق هم نشستن هی میگن اگر امریکا فلان بکند ما بهمان می کنیم..امریکا دیگه باید چیکار بکنه؟! یه حساب بانکی توی یه بانک معتبر نمی تونیم باز کنیم.! و باور دارم این برنامه همینطور ادامه داره تا زمانی که ما رو کفری کنند تا ما یه کاری دست خودمون بدیم اونا هم بگن دیدید گفتیم ایرانیا مقصر هستن ! راه پس و پیش رو بستن اونوقت آقایون نشستن نطق انقلابی میکنند.
 • رحمن IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  9 0
  متاسفانه صالحی ساده لوح است یکبار از اینطرف میافتد یکبار از آن طرف این صبحتها از دهان صالحی بعید است باشنیدن حرفهایش تنم لرزید نکند باز زیر کاسه دولت نیم کاسه ای هست..اًزموده را آزمودن خطاست این گروه اینکاره نیستند..صبر میکنیم اینهم رو میشود ...اگر اینها راست میگفتند و میخواهند در مورد هسته ای و سپاه جلوی غرب بایستند خود را مهیا میکردند ..مثلا حداقل برای پنج سال که نفت ما را نخرند باید پول و طلا پسنداز میکردند و جلوی واردات میلیاردی انزل پنزل را میگرفتند ..دزدان و متجاوزان به بیت المال را بدست عدالت میدادند.جلوی ولخرجیها را که خود نمونه آنرا در سفر به استان کرج دیدیم را میگرفتند..آنوقت میشد گفت بله دولت آمده و کمر همت بسته..و گوش بفرمان رهبر است...من این دولت را عاقل نمیبینم.کشور باری بهرجهت اداره میشود .در بعضی موارد اجبار باعث عدم تحرک دولت است و بعضی خود دولت چیزی در چنته ندارد...خداوند همه ما را در عمل صالح برای کشور موفق بدارد و دشمنان ما را در اشتباهات خود گرفتار کند آمین یا رب العالمین
 • مهدی RO ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  5 0
  چقدر هم خبرنگار در این دیدار شرکت کردند! اصلا جای سوزن انداختن هم نیست.!آیا فکر نمیکنید که وقت آن رسیده است که دیگر بیشتر از این با آبروی این انقلاب بازی نکنید؟!
 • کارشناس IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  11 0
  توافق نامه برجام و هیچ توافقی به نفع ملت نبوده یعنی تاثیری در زندگی و معیشت ملت نداشته است . برجام انجام شد تا از فشار بر نظام ایران کاسته شود . مشکلات مردم توسط مسئولین ایران حل شود ولی متاسفانه همه انها مشغول برداشتن حق خود از انقلاب هستند
 • سلام IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  2 0
  کاش آنروز که درمجلس رگ گردن کلفت کردی و به الفاظ جلاله قسم خوردی بلندای فکرت به امروز می رسید به ناله و گریه نمایندگانی که از درد مصوبه مورد دفاع شما در مجلس گریستند نگاهی می انداختید هرچه بود گذشت و گذشت ملت ایران نیز زیاد است - برای جبران فرصت دارید یک یاحسین دیگر
 • DE ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  1 0
  وقتي كه روحاني در داخل ايران از سپاه تحت عنوان دولت پيام ميدهد انهم دولت با سلاح خوب مسلم است كه امريكا هم ميگويد بايد سپاه را مجازات كند ، وقتي فرياد عده اي از دست سپاه در اقتصاد ايران حرف مفت ميزنند و امريكا كه قصد تضعيف اقتصاد ايران را دارد معلوم است كه سپاه را تحريم ميكند از ماست كه بر ماست ، و كسي هم براي اين دشمني با نيروهاي دفاعي كشور هيچ بهـايي پرداخت نكرده در هيچ كشوري در دنيا هيچ رئيس جمهوري نيروهاي دفاع كشورش تضعيف نكرده ، نميكند ، و نخواهد كرد الا ايران انهم در شرايطي كه دشمنان ددمنش هر ان در صدد ضربه زدن به ايران هستند اگر سپاه نبود خود جناب رئيس جمهور محترم و خانواده شان ذره اي امنيت نداشتند ، سپاه حافظ امنيت و تماميت ارضي كشور و خار چشم دشمنان بي ابروي ايران زنده باد سپاه ، مرگ بر دشمنان داخلي و خارجي سپاه جاودان ايران
 • ناشناس IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  1 1
  اکبر اغا حتما میخای با سلاح های پیشرفته با این کله خر بجنگی .اغا یک سفره ای پهن شد وعده ای به نوایی رسیدن.مطمئن باشین این غول دیونه همتو رو سر جا میشونه مشر ق جیگر داشته باش منتشر کن
 • محمد IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  1 0
  اگر اقای صالح صحبت نکنند خیلی بهتر است چون به هیچ وجه جدی گرفته نمی شوند
 • سيد حسين IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  0 0
  به قول ما شيرازيها ميره
 • Turk FR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  0 2
  ایران در تمام کشورها ی همجوار دخالت میکنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس