حاجی دلیگانی

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس گفت: حدود ۳ میلیون فرصت شغلی در اختیار اتباع غیرمجاز بیگانه است.

به گزارش مشرق، حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز چهارشنبه 12 مهر قوه مقننه در تشریح سوال خود از علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی درباره اشغال بازار کار کشور و فرصت‌های شغلی آن از سوی اتباع بیگانه گفت: امروز بزرگترین معضل کشور بیکاری است و فقر و فساد زاده همین بیکاری است.

وی با بیان اینکه بیکاری کیان بسیاری از خانواده‌ها را در معرض فروپاشی قرار داده است ادامه داد: بالا رفتن سن ازدواج نیز یکی از ثمرات بیکاری در کشور است.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس با تاکید بر اینکه سالانه هزاران میلیارد تومان از بودجه کشور را به اشتغال اختصاص می‌دهیم افزود: بیکاری ام‌الفساد است و امروز حدود 4.5 میلیون بیکار در کشور وجود دارد.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: امروز بین دو تا سه میلیون فرصت شغلی بر اساس آمار واقعی در اختیار اتباع بیگانه غیرمجاز است که البته این آمار بیشتر از اینها است.

حاجی‌دلیگانی اظهار داشت: آقای ربیعی سال 92 زمانی که می‌خواست از مجلس برای وزیر شدن رای اعتماد بگیرد برنامه‌هایی ارائه کرد و گفت: قانونگرا است و متعهد به بازرسی مستمر از واحدهای تولیدی و حمایت از نیروهای کار شد.

وی با بیان اینکه طبق قانون کار اتباع بیگانه در شرایط خاص می‌توانند به کار مشغول شوند گفت: البته اتباع مجاز هم قانونا نمی‌توانند در هر شغلی مشغول شوند.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس تصریح کرد: امروز اتباع بیگانه از سبزی‌فروشی تا طلافروشی تا استادکاری کارهای ساختمانی به فعالیت مشغول هستند که قطعا در آینده این موارد برای کشور مشکلاتی ایجاد می‌کند.

حاجی‌دلیگانی با تاکید بر اینکه زمان گفتن این صحبت که ایرانی‌ها به هر کاری مشغول نمی‌شوند گذشته است، تصریح کرد: شغل‌هایی که اتباع بیگانه آنها را اشغال کرده‌اند بیشتر آنها را اتباع ایرانی متقاضی کار در آنها هستند.

وی با اعلام اینکه آقای ربیعی باید اعلام کند برای ساماندهی اشتغال اتباع بیگانه چه کاری انجام داده است ادامه داد: برخی از اتباع بیگانه در برخی از روستاها و شهرها زمین‌های کشاورزی را اجاره کرده‌اند و به کشاورزی پرداخته‌اند حتی برخی از آنها به کارفرمایان بزرگ تبدیل شده‌اند و رقبای داخلی ایرانی خود را از میدان به در کرده‌اند.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس اضافه کرد: در چند سال آینده کارگران ایرانی باید پیش کارفرمایانی که اتباع خارجی هستند بروند و در آنجا مشغول به کار شوند.

حاجی‌دلیگانی تصریح کرد: برخی از اتباع بیگانه که حتی غیرمجاز هم در کشور فعالیت می‌کنند به طور مثال معماری را آموخته‌اند که در سالهای آینده از آنها محروم خواهیم شد و برای کشور مشکلاتی ایجاد خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در 15 استان کشور که ورود اتباع بیگانه ممنوع است مردم آن شهرها کارها را خودشان انجام می‌دهند گفت: جوان ایرانی که سربازی نرفته مجاز به کارگیری آنها در مشاغل مختلف نیستیم اما تبعه خارجی که غیرمجاز به کشور آمده‌اند فعالیت می‌کنند که این باعث خارج شدن نقدینگی از کشور می‌شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس